شما اینجا هستید: خانهفرهنگ«500» دسته‌گل

«500» دسته‌گل مطلب ویژه

چهارشنبه, 09 مرداد 1398 ساعت 20:11 شناسه خبر: 4525 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
eshaq eydi eshaq eydi seymare

اسحاق عیدی/ سیمره: این شماره‌ از هفته‌نامه‌ی سیمره، شماره‌ی «500» را در سرلوحه‌ی خود دارد. این شماره زمانی منتشر می‌شود، که سال‌روز تولد سیمره است. شانزدهمین سال.
به شانزده سال پیش برمی‌گردیم. روزی که تصمیم گرفتیم با انتشار هفته‌نامه‌ی سیمره، همراه شما، به خانه‌ی شما، به کوچه‌ی شما، به خیابان و محل کار شما بیاییم. حرف‌های شما را، درددل‌های شما را، گرفتاری‌ها شما را، مسائل اجتماعی، فرهنگی و آموزشی و اقتصادی شما را گوش دهیم. آن‌ها را در صفحات سیمره منعکس کنیم. به‌گوش مسئولان در هر بخشی، برسانیم.


اگر درصد اندکی هم از این انعکاس‌ها موثر واقع شده باشد، ما احساس می‌کنیم، که این همراهی و هم‌دردی، تاثیر خود را داشته است. و آن درصد اندک از وظیفه و رسالتی که بر عهده‌ی ماست، انجام گرفته است. این برای ما آرامش‌بخش است و شادی‌آفرین. یعنی: «ادای دین.»
در این مدت شانزده سال که حضور ما- یعنی در واقع حضور حرف و حدیث شما- در پهنه‌ی لرستان و در سایر نقاط غرب ایران و حتا برخی از شهرستان‌های دورتر، خود را نشاد داد. این برای ما به معنای حس هم‌بستگی بود.
ما حس با هم بودن، هم‌بستگی و با شما بودن را لمس کردیم. آن را با چشمِ جان رویت کردیم. بنابراین اگر عنوان این نوشته را : «500 دسته‌گل» نامیده‌ایم، برای خودستایی نیست، قصد ما از انتخاب این «عنوان» برای بزرگ‌نمایی این نشریه – سیمره- نیست بلکه از روست که بگوییم: « آن‌چه را که نوشته‌ایم، سخن و حرف شما بوده‌است که ما ان را چون دسته‌ای گل گرد آورده و به شما عرضه داشته‌ایم. حرف و سخن شما از هر نوع و مقوله‌ای که بوده‌است، برای ما یک «گل» بوده‌است، با همان عطر و بو و طراوت که زینت‌بخش صفحات سیمره گردیده‌است.
شاید گفته شود، دَرد و بیان درد، عطر و بو ندارد، این درست است ولی اگر انعکاس یک درد، به درمان منتهی شود، این درمان چون گل نمودار می‌شود و بهار آفرین می‌گردد.
***
قرار گذاشته بودیم: سیمره آیینه‌ی تمام‌نمای زادبوم همه‌ی ساکنان لرستان باشد، با هر زبان و هر نژاد و هر قوم و طایفه. گفته بودیم: افتخارمان این است که سیمره زمینه ای باشد، برای واکاوی تاریخ، هنر، موسیقی و شعر لرستان که در این مورد، سعی ما تا آن‌‌جا که توان ما اجازه داد بود به ثمر نشست. و اوراق این هفته‌نامه در طول این شانزده سال و در جریان (500) شماره، سند اثبات ادعای ماست.
برخی از اتفاقات تاریخی و ادبی و فرهنگی این نشریه، برای علاقه‌مندان خود سندی شده‌است، راه‌گشای پژوهش و تحقیقات تاریخی، ادبی و فرهنگی این سرزمین که کم‌تر به ان پرداخته شده‌است یا دسترسی به آن‌ها در سایر منابع برای برخی میسر نبوده‌است.
ما افتخار داریم که در این مدت شانزده‌سال نه در راه تشویش اذهان عمومی گام نهاده‌ایم، و نه در بزرگنمایی کمبودها، آتش‌بیار معرکه‌ی هیچ حزب و دسته و گروهی نبوده‌ایم.‌ در بحث برخورد آرا و عقاید متضاد، عدالت و میانه‌روی را رعایت کرده و فرصتی برای نتیجه‌گیری مثبت را در این زمینه فراهم آوردیم. به‌ویژه آن‌گاه که حس می‌کردیم و یا می‌دیدیم، هر گروه هر یک ساز خود را می‌‌نوازند و هدف خاص خود را تعقیب می‌کنند هدفی که با هدف و رسالت هفته‌نامه‌ی سیمره هم‌خوانی نداشته و ندارد.
***
تا آن‌جا در توان داشتیم، چراغی شدیم، فراروی کسانی راه‌گم کرده که به‌هر دریچه‌ای برای یافتن «راه» سَرَک می‌کشند. ما نقش فریاد خاموش آنان را بر صفحات سفید منعکس کردیم تا زبان آنان باشیم. آنانی که زبان در کام کشیده و خود، سنگ صبور خود هستند.
ما ادعای حکیم بودن نداریم، ولی با کلام و با حرف و با سخن درد و درمانی را ارائه دادیم برای معالجه زخم‌های پنهان، زخم‌های کاهنده‌ی توان و نیز، جسم و جان. در حالی که خود از جان مایه گذاشتیم. این ادعا را کسانی با دفتر و قلم مانوس هستند و عشق به هم‌نوع، دل و جانشان را انباشته است، بهتر درک می‌کنند.
***
ما ادعای بالانشینی نداریم و نداشته‌ایم ولی وقتی از پله‌های هم‌دلی بالا رفته و دوباره پایین آمده‌ایم در این بالا و پایین رفتن دل‌ها را دید زدیم، دل‌هایی انباشته از غم، از درد و پریشانی و از دیگر سو؛ شادی، دست‌‌افشانی، پای‌کوبی، تولد، عروسی و عقد را مشاهده کردیم که هریک در جای خود، برای ما داستان‌هایی با خود داشت، که در حد خود شایستگی ثبت را دارند.
 ما از آن بالا: آوازخوانی رضا سقایی، حشمت‌الله رشیدی، صحنه‌آرایی حسین شیدایی، کتاب‌نگاری علی‌محمد ساکی، حمید ایردپناه و شعر سرایی ملاپریشان، ملامنوچهر کولیوند، میرنوروز، غلامرضاخان ارکوازی و... را دید زدیم و از این دیدن بهره گرفتیم و به شما عرضه داشتیم.
اینک در این آغاز شانزده سالگی، هم‌چنان در انتظار دست‌آوردها و ارائه‌ی اندیشه‌های شما هستیم. ره‌آوردی است آغشته به عطر دل‌نشین «لرستانی» بودن، سرشار از واژه‌هایی تشنه و در انتظار ثبت و ضبط، در انتظار شنیدن بیان و سخنان کسانی هستیم که خود توان تحریر کلمات را در خویش ندارندو نیازمند عصایی هستند که بر آن تکیه زنند. شاید سیمره این افتخار را کسب کند که: همان عصا باشد.

 

 *چاپ شده در شماره‌ی 500 سیمره (1398/04/29)

 

محتوای بیشتر در این بخش: « چراغی در تاریکی بوی جوهر سیمره »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004