شما اینجا هستید: خانهفرهنگ15 سال با سیمره جاری بودیم

15 سال با سیمره جاری بودیم مطلب ویژه

چهارشنبه, 09 مرداد 1398 ساعت 20:35 شناسه خبر: 4529 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
لطیف آزادبخت / سیمره لطیف آزادبخت / سیمره

لطیف آزادبخت/ سیمره: اگر به 15 سال پیش برگردیم، به تقریب در بازه‌ی زمانی استثنایی و خاصی از تاریخ معاصر ایران هستیم که جوامع بومی و محلی در حال از دست دادن آخرین بقایای سنت‌های تاریخی خود هستند. سبک زندگی مدرن و استیلای بدون پرهیز و بی‌مانع فناوری ارتباطی و رسانه‌های مجازی نوظهور نوید عصری را می‌دهد که در آغاز برای سوژه‌ی بومی برآمده از فرهنگ و مناسبات قومی و طایفه‌ای مبهم و غیرقابل درک است.


پیغام عصر ارتباطات برای جوامع بومی و محلی این است: شرط ادغام در هویت‌های نوپدید جهانی وداع با فرهنگ‌ها و هویت‌های بسته و تکواره است. و به راستی اگر پوسته‌ی سخت و سفت سنت‌های بومی ترک بر ندارد این فرهنگ‌های کوچک و بسته چگونه می‌توانند با سیستم بی‌رقیب و نیرومند و فراگیری اتصال و آویزش پیدا کنند که صنعت ارتباطی و ابزارها و پیام‌های اغوا کننده و سبک زندگی‌اش حتا عمق سیاه چادرهای ایلات و طوایف ما را هم به تسخیر در آورده است؟
نخستین شماره‌ی هفته‌نامه سیمره حدود ۱۶سال پیش در چنین شرایط و حال و هوایی  منتشر شد. نام سیمره خواه از روی هوشمندی و ذکاوت دست اندرکارانش انتخاب شده بود و خواه برآیندی از شرایط اجتماعی و فرهنگی و فضای عمومی حاکم بر محافل روشن‌فکری آن روزگار بود، پیام روشن و امیدبخشی با خود داشت. این نام نشانه‌پردازی همان رویا و دغدغه‌ی تاریخی بود که عنصر بومیّت برچسبی تاریخی نیست که بتوان آن را با ناخن از روی فرهنگ و سبک زندگی ما برداشت.
ما مردمی هستیم که جسم و جان و بندبند وجودمان با این خاک دامن‌گیر و جغرافیای رنج و رویا یعنی اکوسیستم زاگرسِ مادر پیوند دارد. اگر ماهیت اساساً مدرن رسانه را یک ابزار یا مدیوم فرهنگی و یکی از بازوهای اتصال دهنده‌ی فرهنگ ارتباطی عصر مدرن با جوامع محلی و خرده-فرهنگ‌ها بدانیم، آن گاه شعار سیمره این خواهد بود که؛ آری ما نیز مردمی هستیم که به جای اغوا و استیصال و فروپاشی محتوم در برابر صنعت ارتباطی قدرتمند عصر مدرن، مدرنیته‌ی محلی خودمان را می‌آفرینیم.
15 سال است که با سیمره جاری بوده‌ایم و حاصل این همراهی و هم‌سفری باشکوه و به‌یادماندنی آفرینش و انتشار ده‌ها هزار خبر، گزارش، یادداشت مطبوعاتی، مقاله، شعر، عکس و ... و مستندسازی مجموعه‌ای از روابط و مناسبات فرهنگی است که بی‌تردید برای آیندگان سرمایه‌ی معنوی بی‌نظیری خواهد بود.
در طول این مدت سیمره همیشه و همواره در روز موعود و گاه با تناوب و تاخیر اندک به دستمان رسید و همیشه هم حرف‌های جدیدی برای گفتن داشت.
ما با سیمره بزرگ شدیم و به میان‌سالی و پیری رسیدیم و سیمره هم‌چنان جاری است. این‌گونه بخش عظیمی از تجربیات و سرنوشت ما با جان و جهان سیمره آمیخت و رفتیم و می‌رویم و این جاری بودن به سرگذشت ما معنا می‌دهد. از این رو فرهنگ و جامعه و دانشوران لر و لک و پارسی باید سپاس‌گزار دست‌اندرکاران سیمره و چهره‌ی فرهنگی نام‌آشنای خبر و رسانه کیانوش رستمی و همکاران او باشند که با وجود کمبودها و عدم حمایت مالی و گرفتاری‌های مستمر و روزمره توانستند فرهنگ و سنت جاری بودن و با سیمره بودن را برای ما نشانه‌پردازی و معنا کنند.
این صدایی راستین است که بی‌تردید روزی سخن‌ها و تلخ و شیرین سرگذشت ما را برای آیندگان روایت خواهد کرد. چنین باد!

 

 

 

محتوای بیشتر در این بخش: « بوی جوهر سیمره 500 شماره 500 درد! »

1 نظر

  • پیوند نظر  بهار لَشَنی زند حسنوند بهار لَشَنی زند حسنوند چهارشنبه, 13 شهریور 1398 ساعت 09:37

    ما هزاران هزار سال است که با سیمره جاری هستیم
    اینجا دره ی مهرگان اینجا خاستگاه اصلی قوم اصیل لک و لکستان است
    اینجا مهد تمدن ایران زمین اینجا سیمره ی لکستان است
    مرا لک بخوانید اینجا سرزمین من است

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004