شما اینجا هستید: خانهفرهنگ500 شماره 500 درد!

500 شماره 500 درد! مطلب ویژه

شنبه, 12 مرداد 1398 ساعت 20:41 شناسه خبر: 4531 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کیانوش رستمی کیانوش رستمی

از درد سخن گفتن و از درد شنیدن    با مردمِ بی‌درد ندانی كه چه دردی است؟ (مهرداد اوستا)

امروز در حالی 500 شماره از هفته‌نامه‌ی سیمره منتشر می‌شود و در دستان مهربان شما گرامیان و همراهان فرهیخته قرارگرفته است که در پس پرده‌ی انتشار هر شماره‌اش داستان‌های پر آب و چشمی نهفته است که رستم را از پا می‌اندازد و سخت از این کار گریزان می‌کند.

راستش من نمی‌خواستم برای این شماره چیزی قلمی کنم، زیرا دوستان صاحب قلم به نیکی و خوبی حق مطلب را چون همیشه ادا کرده‌اند، اما هدف تنها عرض خسته نباشید و سپاس از حضور 15 ساله‌ی یاران با وفای سیمره است همین و بس!

 

همه می‌دانیم که امروزه عصر رسانه‌هاست، رسانه‌ها در همه‌ی مراحل زندگی‌ انسان‌ها حضوری همواره و تاثیرگذار دارند. میرزا ملکم‌خان می‌گوید:«... در این عصر، یک روزنامه‌ی معتبر بر اوضاع یک دولت بیش از یک لشکر مظفر اثر می‌بخشد...» رسانه‌ها به مثابه‌ی قدرتی بلامنازع هستند. یعنی کسی که رسانه دارد گویی سلاح برنده‌ای در دست دارد و ... اما آیا این رسانه که فلسفه‌ی وجودی آن چیزی جز خدمت به مردم و توسعه‌ی ابعاد مختلف جامعه نیست در ایران و به ويژه در استانی محروم چون لرستان، توانسته است در مسیر حق گام بردارد و اسیر منابع قدرت نشود؟ پاسخ آشکار است و نیازی به توضیح نیست!

در ایران رسانه‌ها از جمله رسانه‌های مکتوب که اکنون با ظهور نوعی رسانه‌ی قدرتمند به نام «فضای مجازی» از قدرتش کاسته شده، چون بنیادشان را حکومت و دولت‌ها پی‌ریزی کرده‌اند به نوعی دولتی/ وابسته و غیرمستقل هستند. پایه‌گذار نخستین روزنامه‌ی مکتوب ( کاغذ اخبار1253 هـ.ق) در ایران دولت بوده‌است و این روند دولتی بودن به گونه‌ای تا کنون ادامه دارد. بدین روی انتظار استقلال از آن‌ها نباید داشت. البته حکومت و دولت شرایط را طوری مهیا کرده‌است که رسانه‌ها به ویژه مطبوعات که این روزها از نظر اقتصادی در بدترین وضعیت موجود هستند، نتوانند مستقل عمل کنند. اگر اندک رسانه‌هایی در دام زد و بندها و بده بستان‌های معمول گرفتار نمی‌شوند، به سختی و جان کندن می‌توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند.

«روزنامه‌نگاری حرفه‌ای نیاز به استقلال، بی‌طرفی، رعایت عینیت، توازن و تعادل در گزینش و ارائه‌ی اطلاعات، فضای باز سیاسی، عدم دخالت و تحمیل دولت‌ها و رقابت‌ آزاد دارد. اما این شرایط در بسیاری از کشورهای روبه‌ توسعه موجود نیست(فرقانی، 26:1378).

به هر روی از انتشار نخستین شماره‌ی سیمره در چهارم تیرماه 1383 تا کنون به‌رغم همه‌ی مشکلاتی که رسانه‌های ایران با آن مواجه‌اند، آن‌گونه که در بالا اندکی نیز به آن اشاره شد، به روایت و شهادت خود سیمره، تلاش کرده‌ایم که اصول اخلاقی، حرفه‌ای و شرافتی روزنامه‌نگاری را سرلوحه‌ی کار خود قرار دهیم: حقیقت‌جویی، صحت‌گرایی و استقلال و بی‌طرفی و هم‌چنین احترام به حیثیت فردی، تعهد اجتماعی و نیز احساس مسئولیت در برابر مصالح عمومی از جمله مواردی بوده‌است که همواره مد نظر دست‌اندرکاران و نویسندگان وظیفه‌شناس و مسئولیت‌پذیر این نشریه بوده‌است.

خداوند بزرگ را شاکریم که در طول این15سال از این رسانه‌(سیمره) سو استفاده نکردیم،  منافع فردی و شخصی را بر منافع عمومی ترجیح ندادیم. برای توسعه‌ی همه‌‌جانبه‌ی لرستان از هیچ کوششی دریغ نورزیدیم. تملق و چاپلوسی در کار ما روا نبوده و نخواهد بود. «آدم» این و آن نبودیم. تلاش ما این بوده است که صدای مردم باشیم و در خدمت آنان قرار بگیرم نه صاحبان نفوذ و قدرت. بدین روی هیچ‌گاه در انتظار پاداش رسمی نبوده‌ایم زیرا برآنیم که روزنامه‌نگاری حرفه‌ای و مردمی پاداش خود را از طریق جلب اعتماد مخاطبان دریافت می‌کند.

در طول این 15 سال سعی مان بر این بوده است که رسانه‌های صرفا پیام رسان نباشیم بلکه جریان‌سازی از برنامه‌ها و اولویت‌کاری ما بوده‌است.

فرجام سخن این که: اگر امروزه سیمره- البته به زعم کارشناسان- نشریه‌ای است قابل اعتنا، نه به خاطر من (رستمی) است بلکه به سبب حضور و قلم پاک و شرافتمندانه‌ی نویسندگان ارجمند و بزرگ این نشریه است. به جرئت می‌توان گفت بیشینه‌ی نویسندگان بزرگ و صاحب سبک غرب کشور با سیمره همکاری دارند و بدین روی اگر سیمره ارج و ارزی دارد به سبب همین حضور است زیرا شرف‌المکان بالمکین، (ارزش هر جایگاه به کسی است که در آن قرار گرفته است.)

همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

*کیانوش رستمی(مدیر مسئول)

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر  محسن محسن دوشنبه, 14 مرداد 1398 ساعت 21:08

    سیمره هیچوقت جهت گیری حزبی و سیاسی داشته؟؟

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004