شما اینجا هستید: خانهفرهنگسیمره رزق ماندگار

سیمره رزق ماندگار مطلب ویژه

دوشنبه, 21 مرداد 1398 ساعت 17:56 شناسه خبر: 4539 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مسعود فرج‌الهی مسعود فرج‌الهی

و آن‌گاه خروشان رودی  

چنان در مسیر تند باد 

 امواجش می‌خروشد 

که هر لحظه موجی بر کرانه‌ها 

فرود می‌آورد از بارش واژه‌ها 

و لحظه‌ای بعد 

سیمره جاری می‌شود 

بر پیکره‌ی این تکه کاغذ کاهی 

تاریخی می‌شود به بلندای 

این مرز و بوم پر گُهر 

 و ساعتی بعد 

باد افشا می‌کند 

خون دل‌های که خورده شد 

و اما بعد 

نامی که روزی تو شد 

رزقی‌ست ماندگار تا ابد 

 

 

 عُمر 184 ساله مطبوعات ایران هزاران نشریه و روزنامه در درون خود دارد. هریک از این نشریات و روزنامه‌ها بخشی از تاریخ، ادبیات، فرهنگ و سیاست ایران را به تصویر کشیده‌اند. با ورود این وسیله ارتباطی سطح آگاهی‌بخشی مردم چنان متحول شد که شاه وقت نتوانست در برابر افکار عمومی تاب بیاورد و تن به امضا فرمان مشروطیت داد. در این سال‌ها روزنامه‌ها و به‌طور کلی مطبوعات فراز و فرودهای غم انگیزی داشته‌اند. دهان بعضی از مدیران جراید و نویسندگان آنان را در طول تاریخ دوخته‌اند تا حرف حقی را کتمان کنند. در طول تاریخ بشریت آگاهی‌بخشی با مصیبت و بلا عجین بوده و هست. رزق آگاهی‌بخشی خداوند آن را به هرکسی عطا نکرده است. عطای این فوز عظیم از آن پیامبران، امامان بوده و پس از آنان به بندگان خوب و شایسته خود داده است.

به هر روی رزق علم و آگاهی بخشی، عطایی فوق تمام رزق‌هاست. هفته‌نامه وزین و ماندگار سیمره رزق کیانوش است. کیانوشی که جوانی، سلامت، زن، فرزند و همه مواهب خداوندی را همه به یک‌باره در سیمره ریخت تا سیمره جاری شود. اکنون که 15 سال با 500 شماره از عمر این نشریه می‌گذرد؛ کاخی است که از هیچ باد و بارانی گزند نخواهد یافت. شاید اگر کیانوش ثروت می‌اندوخت و یا بر اسب مراد یک جریان سیاسی سوار می‌شد، الان او هم مثل دیگران هتل‌ها، خانه‌ها، مناصب و ... داشت. اما و صد اما، کیانوش با همان حقوق معلمی کاخی برافراشت که دیگران در آینده بر آن حسرت خواهند خورد. کاخ سیمره‌ی کیانوش دلان‌های ادبیات، فرهنگ، معرفت و تاریخ این مرز و بوم در خود جای دارد. در حجره حجره‌ی آن سنگ‌های زرین کلمه‌ها نقش بسته‌اند که تا پایان این جهان خواهد درخشید، و در جهانی دیگر فر ایزدی را به دنبال خواهد داشت.

باری نگارنده بارها گفته‌ام و بار دیگر تکرار می‌کنم. سرزمین طرهان یا شهرستان کوهدشت در تاریخ ایران با فرهنگ و تفکرش ماندگار خواهد شد و آن هم به سه دلیل زیر که عرض خواهم کرد.

اول؛ کتاب ارزشمند کلمه‌الله العلیا اثر زنده‌یاد آیت‌الله محمدرضا آدینه‌وند لرستانی نحوی بزرگ معاصر که در جهان تشییع در نوع خود بی‌نظیر است؛ 

دوم؛ کتاب دانش‌نامه‌ی مطبوعات ایران اثر دکترمحمدجعفر محمدزاده یکی از دانش‌نامه‌های تخصصی، فاخر و روشمند ایران است. این مجموعه که به ده جلد خواهد رسید، متقن‌ترین تاریخ مطبوعات ایران از بدو تولد تاکنون در بر دارد؛ 

سوم؛ هفته‌نامه‌ی وزین سیمره به مدیر مسئولی دکتر کیانوش رستمی حاوی یک فصل مفصل از تاریخ، فرهنگ، ادبیات لرستان و غرب کشور است. این نشریه مستقل، هویت اجتماعی- سیاسی این مرز بوم است که بزودی محل تحقیق و پژوهش اندیشمندان و محققان خواهد شد.       

 

*مسعود فرج‌الهی/ سیمره                                              

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004