شما اینجا هستید: خانهفرهنگمطبوعات و شورا در ترازوی تاریخ

مطبوعات و شورا در ترازوی تاریخ

چهارشنبه, 30 مرداد 1398 ساعت 11:42 شناسه خبر: 4558 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ماشااله براتی ماشااله براتی

 سیمره/ ماشاءاله براتی:

۱- روزنامه نگاری در ایران، از پشتوانه ای تاریخی و پیشینه‌ای نزدیک به۲قرن، برخوردار است. از آن روزگار، روزنامه‌نگاران این سرزمین، برای وادار کردن قدرت مداران به تمکین در برابر اراده‌ی مردم و حاکمیت قانون، فراز و فرودهای بسیاری را پشت سر نهادند. آنان برای واکسینه کردن اخلاق و رفتار قدرت و ارزش نهادن به حقوق شهروندی، به جای نگاه«شبان رمگی» و ارباب رعیتی، رنج‌ها به جان خریدند و جان‌ها دادند. تا سرانجام در ۱۴مرداد ۱۲۸۵شمسی شاه قجر، مجبور به پذیرش منشور مشروطیت گردید. در ادامه، پس از۱سال از این رخداد مبارک، یعنی در سال۱۲۸۶ شمسی، قانون انجمن‌های ایالتی و ولایتی، به عنوان یک نهاد مدنی، پا به عرصه‌ی هستی نهاد و وارد ادبیات سیاسی ما گردید.‌

 

۲- پیدایش انجمن‌های ایالتی و ولایتی، برای آن‌که بتواند مطالبات مردم را نمایندگی کند در مدت زمانی کوتاه، توانست در کنار مجلس شورای ملی، نقشی مهم در تحولات سیاسی- اجتماعی کشور را، بر دوش بگیرد. این نهاد در کنار روزنامه نگاران کوشیدند تا برای تحقق و تعمیق جوهره‌ی مردم سالاری رسالت خویش را بی‌هیچ هراسی انجام دهند. با پیدایش استبداد محمدعلی‌شاه، و به توپ بستن مجلس در دوم تیرماه۱۲۸۷ و قتل و عام بسیاری از آزادیخواهان، این روند، تا مدتی به ناامیدی و خانه‌نشینی انجامید. اما دیگر بار، با غیرتمندی آزادیخواهان کشور، استبداد محمدعلی شاه به زانو درآمد و شاه مستبد، راه پناهندگی به سفارت روس را پیش گرفت. اگر چه روزنامه‌نگاران آزاده و برجسته‌ای چون میرزا جهانگیرخان صوراسرافیل و ملک المتکلمین، جانمایه‌ی خود را دستمایه‌ی پاسداشت آزادی ملت نمودند اما خللی در اراده‌ی ملت ایران، برای حصول ازادی و وصول حقوق شهروندی، ایجاد نکرد. امروز وقتی می‌شنویم که در سالگرد مشروطیت و آن رخداد تاریخ ساز، تندیس ملک‌المتکلمین از فضای پارک شهر تهران، به سرقت می‌رود و یا می‌بینیم نهاد شورای شهرمان، از کنار و  پاسداشت۱۴ مرداد، یا روز خبرنگار بی‌اهمیت می‌گذرد، عجیب می‌نماید.

۳- ساخت و بافت استبداد زده‌ی قدرت سلطنت موجب می‌شد تا، این نهاد را بر نتابد و دیرینگی و چربش رویکرد خودمحورانه و استبدادزده، ایجاد روحیه‌ی دیگرخواهی و هم‌پذیری و روح مردم‌سالاری را بر نمی‌تافت. در عصر پهلوی نیز این روند تداوم یافت که برای واکاوی و بررسی فضای آن دوران، مجال دیگری نیازمند است. با پیروزی شکوهمند انقلاب در ۲۲بهمن۵۷، این نهاد، اصولی چند از قانون اساسی را شامل می‌شد که به دلایلی به تعطیلی گرایید تا این‌که پس از سال‌ها، نهاد شورا، دوباره زمینه‌ی نقش آفرینی در مدیریت شهری و تبلور اراده‌ی مردم را یافت. اینک بر نهاد شورا یک واجب تاریخی است تا در راه استقلال خواهی، کاهش تصدی‌گری دولت، پاسداری از حقوق شهروندان و افزایش شعاع اثربخشی خود بکوشد و از رسالت سترگ خود، کوتاه نیاید.

۴- در زمانه‌ی ما، مطبوعات و نهاد شورای اسلامی شهر، رسالتی تاریخی دارند تا در راستای تحقق جوهره و رویین تنی مردم سالاری بکوشند. وظیفه‌ی ذاتی مطبوعات و نهاد شورا، حرکت در عرض اراده‌ی دولت است. چرا که، هم‌گرایی و هم‌سویی مطبوعات و نهاد شورا، وظیفه‌ی مشترک و رسالت تاریخی همسان آن‌هاست. نقد قدرت، افزایش نقش‌آفرینی در مدیریت‌های شهری، کاهش تصدی‌گری دولت، پاسداری از حقوق و آزادی‌های مدنی، ایجاد شهری شهروند مدار، ایجاب می‌کند تا شورا و مطبوعات، برای نهادینه کردن آن‌چه گفته شد هم‌دوش هم بکوشند. هنوز شاید بسیاری دوست داشته باشند تا نقش شورا را، تا سطح هیئت مدیره‌ی شهرداری تنزل دهند و هم‌چنین مطبوعات را نامحرم و مزاحم خود بینند و سرشار از تعریف و تمجید بخواهند. اگر چه گاه، روشن نبودن مرزهای مدنی و سیاسی، هزینه‌های بسیاری را بر اهالی مطبوعات تحمیل کرده است و از سویی برخی دوست دارند که مطبوعات زینت‌الملوک و مداح اهالی قدرت باشند. اما باید به یاد داشت که آن‌چه این ۲ نهاد را در یک مسیر قرار می‌دهد رسالت تاریخی و مدنی آن‌هاست. مسیری که ملت ایران، برای رسیدن به حقوق شهروندی، هزینه‌های سنگینی را به جان خرید و آزادی خواهان بسیاری، در سخت‌ترین روزها، از شرافت و امانت خود، پاسداری کردند. سال‌روز پیروزی مشروطیت و روز خبرنگار، بر همه‌ی آزادی‌خواهان وطن و اهالی راستین رسانه، گرامی باد.

*چاپ شده در سیمره 502(23اَمرداد98)

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004