شما اینجا هستید: خانهفرهنگهمایش بین‌المللی باستان‌شناسی عصر آهن غرب ایران برگزار شد

همایش بین‌المللی باستان‌شناسی عصر آهن غرب ایران برگزار شد مطلب ویژه

پنج شنبه, 16 آبان 1398 ساعت 16:59 شناسه خبر: 4687 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 ارائه‌ی نتایج‌ تاریخ‌گذاری مطلق محوطه‌ی سنگ‌تراشان خرم‌آباد

 

نخستین همایش بین‌المللی باستان‌شناسی عصر آهن غرب ایران و مناطق هم‌جوار یازدهم و دوازدهم آبان‌ماه در دانشگاه کردستان برگزار شد.

 در این همایش که با حمایت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان، فرمانداری سنندج و موزه‌ی ملی ایران برگزار شد، تعداد ۴۷مقاله علمی از بین مقالات ارائه شده، جهت چاپ و سخن‌رانی انتخاب و در قالب دو جلد کتاب به زبان فارسی و انگلیسی به چاپ رسید.

دکترعطا حسن‌پور به نمایندگی از میراث فرهنگی لرستان، به تشریح و تحلیل آخرین نتایج مطالعات باستان‌شناسی بر روی اشیای مفرغی و آهنی به دست آمده از شش فصل کاوش باستان‌شناسی محوطه سنگ‌تراشان پرداخت.

حسن پور در گفت‌وگو با خبرنگار سیمره اظهار داشت:« خوش‌بختانه نتایج تاریخ‌گذاری مطلق 2 نمونه از مواد فرهنگی محوطه سنگ‌تراشان که به تازگی انجام گرفت بود در این همایش ارائه گردید. این آزمایش‌ها با بهره‌گیری از علوم میان‌رشته‌ای و با تکنیک کربن 14 در دانشگاه آکسفورد انگلستان انجام شده و نتایج قابل قبولی در مورد تاریخ‌گذاری مطلق و دقیق برخی از مواد فرهنگی محوطه‌ی سنگ‌تراشان را در اختیار پژوهشگران قرار داده است.»

حسن‌پور در ادامه افزود:« نیک می‌دانیم که هویت فرهنگی مفرغ‌هایی که با نام لرستان در موزه‌های مختلف جهان قرار دارند، به دلیل عدم مشخص بودن هویت مکانی آن‌ها، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و تنها محوطه‌ای که با اطمینان می‌توان گفت به خاستگاه مفرغ‌های لرستان عینیت بخشیده، محوطه‌ی پاتخت سنگ‌تراشان است. زیرا اشیای به دست آمده از این محوطه، در یک بافت منسجم، مطمئن و دست‌نخورده کشف شده‌اند و هم‌چنین ارتباط معنادار مجموعه‌های مفرغی این محوطه با ساختار معماری مکشوفه اهمیت آن را در دنیای باستان‌شناسی دو چندان کرده است.»

به گزارش سیمره، عطا حسن‌پور محوطه‌ی سنگ‌تراشان را در سال 83 کشف کرد و مهرداد ملک‌زاده و عطا حسن‌پور طی سال‌های 84 تا 90 این محوطه را مورد کاوش باستان شناسی قرار دادند.  دستاورد این کاوش‌ها کشف بیش از 2 هزار قطعه اشیای مفرغی، آهنی ، سفالی و سنگی به همراه یک ساختار معماری سنگ‌چین با پلان مدور بود که در نوع خود بی‌نظیر است. کاربری این محوطه به احتمال زیاد نیایشی و معبد بوده که در هزاره‌ی اول قبل میلاد هم‌زمان با عصر آهن 1 تا 3 (1500 تا 550 قبل از میلاد ) حیات فرهنگی داشته است.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004