شما اینجا هستید: خانهفرهنگبرگزیدگان جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در خرم آباد معرفی شدند

برگزیدگان جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در خرم آباد معرفی شدند

چهارشنبه, 06 آذر 1398 ساعت 09:20 شناسه خبر: 4727 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سیمره/ گروه گزارش: بیست‌ودومین جشنواره‌ی بین‌المللی قصه‌گویی منطقه 2 کشور با حضور 7 استان طی روزهای سوم و چهارم آذرماه ۱۳۹۸ در خرم‌آباد برگزاری شد.

این جشنواره عصر  روز(دوشنبه چهارم آذرماه) با معرفی برترین‌ها به کار خود پایان داد.

 

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان لرستان در گشایش این رویداد فرهنگی - هنری گفت:« در این جشنواره استان‌های ایلام، قم، کرمانشاه، کردستان، همدان و مرکزی حضور دارند.»

محمدجواد محمدی با بیان این‌که کانون پرورش فکری 40 فعالیت دارد که قصه‌گویی یکی از آن‌هاست، اظهار داشت:«در طول دو روز هفت‌استان در زمینه‌ي قصه‌گویی با هم رقابت می‌کنند.»

محمدی ادامه داد: «در بحث صحنه‌ای 598 قصه‌گو با هم رقابت کردند که از هر استان 5 نفر برنده شدند.»

او افزود:« در این رویداد 35 قصه‌گو از هفت استان حضور دارند که از این تعداد 5 نفر برگزیده و به بخش ملی جشنواره، معرفی می‌شوند.»

وی با اشاره به این که جشنواره‌ی ملی در شب یلدا 98 در تهران برگزار می‌شود، اظهار داشت:« امیدواریم لرستان در طول این دو روز برگزاری جشنواره‌ی منطقه‌ای میزبان خوبی برای مهمان عزیزباشد.»

محمدی هدف از قصه گویی را آشنایی و شناخت بچه‌ها با آداب و رسوم فرهنگ و اعتقادات گذشتگان به نسل امروز دانست.

وی، افزود: «بیست و دومین جشنواره بین الملی قصه گویی با شعار «آینده ساختنی است»، رویکرد «تمرین زندگی» و محوریت موضوعی«قصه ی زندگی من» با توجه به برنامه ریزی و اعلام دبیرخانه مرکزی بین ۵ منطقه تقسیم شد که منطقه ۲ کشور به لرستان اختصاص پیدا کرد و در روزهای سوم و چهارم آذر میزبان استان های غرب کشور و استان قم خواهیم بود.»

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان لرستان با بیان این نکته که این مرحله از جشنواره دارای برنامه‌های جنبی نیز است، تصریح کرد: «برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی قصه گویی، اعزام قصه گویان به مدارس خرم آباد، دعوت از مدارس و بهره مندی کودکان و نوجوانان از قصه های اقوام منطقه، بازارچه قصه، برپایی نمایشگاهی از معرفی قصه های بومی محلی و متون ادب فارسی و بازدید از حمام تاریخی خرم آباد معروف به «حموم گپ» از دیگر برنامه ها این جشنواره است.»

محمدی با اشاره به اسامی داوران این جشنواره، گفت: «علی خانجانی، محسن هجری و حمید گلی چهره های شاخص فرهنگی، هنری و ادبی و ناظر جشنواره امیر مشهدی عباس مدیر مرکز هنرهای نمایشی کانون کشور و از چهره های شاخص هنری سینما و تئاتر کودک نوجوان هستند.»

در ادامه‌ی این همایش، حمید رشیدی، مشاور استاندار لرستان از قابلیت‌های طبیعی و خدادادی لرستان گفت.

وی هم‌چنین به حلقه‌ی مفقودی قصه‌گویی و نقش آن در آموزش اشاره کرد و ابراز تاسف کرد که چرا جای آن در کتاب‌های درسی چندان پررنگ نیست.

 

محسن هجری:

جهان قصه کهنه نمی‌شود/در جهان قصه زندگی جریان دارد

محسن هجری (داور جشنواره) نیز در گفت‌وگوی اختصاصی با سیمره با اشاره به این که قصه‌گویی اصلی‌ترین نماد ادبیات شفاهی است،  اظهار کرد: «قصه گویی ابزاری است که در خدمت ادبیات شفاهی نقش بازی می‌کند. »

هجری با بیان این که در ادبیات مکتوب زمانی که نویسنده اثری را خلق می‌کند بعد از اثر می‌میرد، افزود: در واقع نظریه مرگ مولف به این معناست که نویسنده پس از خلق اثر بین مخاطب و متن نقشی را بازی نمی‌کند. اما در ادبیات شفاهی قصه گویی مولف اگر نباشد ارتباط بین مخاطب و متن امکان ندارد.

 وی اضافه کرد:« بین مخاطب و متن باید ارتباط مستقیم وجود داشته باشد.»

هجری عنوان کرد: ادبیات شفاهی نبض زندگی را می‌گیرد و به لایه‌های پنهان نفوذ می کند.

او قصه‌گو را کسی که ادبیات را برای مخاطب ملموس می‌کند، معرفی کرد و گفت: تودرتوی قصه‌ها را بیرون می‌کشد و در زندگی مردم جاری  و مردم را با آن درگیر می‌کند. به همین خاطر مردم نکاتی را که معمولاً از قصه‌ها می‌گیرند از کتاب‌ها اخذ نمی‌کنند.

هجری در ادامه اضافه کرد: مخاطب قصه را حس می کند نکته ای که می گیرد به درونش راه پیدا می کند. و با تمام وجودش آن را می گیرد. این موضوع در شاهنامه خوانی، نقالی، مثنوی خوانی که به صورت شفاهی بیان می شود مخاطب ارتباط عمیق با آنها برقرار میکند. 

داور بیست‌ودومین جشنواره‌ی قصه‌گویی کشور با بیان این‌که قصه‌گویی علاوه بر لذت، به مخاطب آموزش هم می‌دهد:« اما این آموزش پنهان و غیرمستقیم است و قصه مخاطب را درگیر می‌کند.» 

او درخصوص سابقه‌ی قصه‌گویی نیز گفت:« پیشینه‌ی قصه از دوره‌ی اشکانیان آغاز شده‌است و تا الان پیش از 2هزار و پانصد سال سابقه‌ی قصه‌گویی داریم. گوسان‌ها در محلات حضور پیدا می‌کردند و برای مردم قصه می‌گفتند و این سنت از ایران باستان به یادگار مانده است.»

هجری با اشاره به این که قصه‌گویی یک جهان است، اضافه کرد:« این جهان ویژگی‌های خاص خودش را دارد. ویژگی اصلی قصه آن است که ما را به جهانی می‌برد که در آن آرمان‌ها و مناسبات انسانی موج می‌زند.»

هجری در بخشی از سخنان خود در باره‌ی ارزش‌های انسانی‌ لرها گفت:« لرستان به معنای عمیق کلمه با مناسبات و ارزش‌های انسانی گره خورده است.»

وی ادامه داد: «تا کسی با مردم لر نشست و برخاست نداشته باشد، متوجه نمی‌شود که این مردم در ارتباط با دیگران عواطف انسانی و حس درونی‌شان را به چه صورتی بروز می‌دهند.»

او مردم لر را سلحشور و فرهیخته دانست و گفت:« لرها هم عواطف دارند و هم ارزش‌هایی که اساس مناسبات انسانی.»

هجری با بیان این که مهمان نوازی با فرهنگ لرها گره خورده است، بیان کرد:« هر آن چه که برایشان ارزشمند است را به پای مهمان می‌ریزند. تعارف لرها تعارف شاه عبدالعظیم نیست.»

وی در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توانیم از قصه بهره گیریم؟ گفت:« ما در جهان قصه زندگی می‌کنیم. قصه کهنه نمی‌شود زیرا در هر رابطه‌ای انسان دیده می‌شود.»

وی ادامه داد:« دو انسان وقتی بهم می رسند با قصه شروع می‌کنند. یک ضرب‌المثل دزفولی داریم که وقتی می‌خواهند بگویند براین تعریف کن می‌گویند: برایم قصه کن.»

هجری درپایان سخنان خود اضافه کرد: ما می توانیم با مخاطب قصه گویی و شیوه هایش را تغییر بدهیم. قصه گویی الان نسبت به گذشته تکامل پیدا کرده است. تا زمانی که انسان باشد قصه هم است و از بین نمی رود.

 

علی خانجانی:

قصه‌گویی فعالیتی است که همه بچه‌ها دوست دارند

علی خانجانی (یکی دیگر از داوران جشنواره) نیز در گفت‌وگو با سیمره، قصه‌گویی را یک‌ هنر و یک شیوه‌ی انتقال مفاهیم دانست و گفت:« قصه‌گویی تجسم ذهنی بچه‌ها را بالا می‌برد و تخیل آن‌ها را به کار می‌گیرد.»

وی افزود:« بچه‌ها خودشان را در ساختن تصویر ذهنی از شخصیت قصه سهیم می‌کنند.»

خانجانی در پاسخ به این پرسش که آیا قصه می‌تواند در عصر انفجار اطلاعات و رسانه‌های اجتماعی کارکرد امروزی داشته باشد، توضیح داد:« بله، برای نمونه در جمعی که بچه‌ها با تبلت یا موبایل بازی می‌کنند وقتی «یکی بود یکی نبود» را می‌گویید آن‌ها ناگهان توجه می‌کنند و موبایل و تبلت را زمین می‌گذارند.» 

او ادامه داد:«این‌که در این جمله‌ی کوتاه (یکی بود یکی نبود) چه راز و رمزی نهفته است. جای تامل دارد اما تجربه‌ی چند ساله‌ی من نشان می‌دهد که قصه‌گویی سه میل فطری انسان یعنی میل به دانستن، میل به خصلت‌های نیکو و میل به زیبایی بچه‌ها را پاسخ می‌دهد.»

این فعال فرهنگی و هنری گفت:« قهرمان داستان همواره کارهای خوب انجام می‌دهد و صادق است و درست‌کار، ضعیف‌نواز و ناموس پرست و غیرتمنداست و از حریم خانه و خانواده دفاع می‌کند که بچه‌ها این خصلت‌های نیکو را دوست دارند.»

‌وی با بیان این‌که چون زبان قصه به زبان مردم نزدیک‌تر است، بچه‌ها آن را دوست دارند و دانش زیادی از آن یاد می‌گیرند، بیان کرد:« متاسفانه مادران امروزی به دلیل مشغله‌ی کاری، فرصت قصه‌گویی برای بچه‌ها را ندارند که این یک غفلت است؛ باید مادران را به قصه‌گویی تشویق کنیم و بچه‌ها حق دارند به صورت مادران خود با دقت نگاه کنند و لذت ببرند و این در قصه‌گویی می‌تواند نمود پیدا کند.»

گفتنی است، حمیدگلی، محسن هجری، علی خانجانی داوران این جشنواره از میان ۳5 قصه‌گو از استان‌های هفت استان قم، مرکزی، همدان،کرمانشاه، ایلام و کردستان و لرستان در مدت دو روز، برگزیدگان راه‌یافته به مرحله‌ی ملی این دوره از جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی را انتخاب و معرفی کردند.

در پایان این مراسم و پیش از معرفی برگزیدگان، بیانیه هیئت داوران متشکل حمیدگلی، محسن هجری و علی‌رضا خانجانی توسط حمیدگلی قرائت شد.

برهمین اساس، محسن کریمی ازاستان قم باقصه ی(کشاورز و خروس)، پویا بازرگان ازاستان کرمانشاه با قصه ی(کیخسرو)، مسلم صالحی از استان لرستان با قصه ی(ساعت به وقت انار)، فریده محمودی از استان مرکزی باقصه ی(در صدف) و  احمد عسگری از استان همدان با قصه ی(یک راه بهتر ) اسامی برگزیدگان راه یافته به مرحله ملی و پایانی بودند.

هم‌چنین هیئت داوران جشنواره قصه‌گویی در منطقه‌ی دو کشور، رویا هواس بیگی ازایلام با قصه ی «تنبل خانه شاه عباس»، صبری رحیمی ازکردستان باقصه ی«کچل ننه»، سیدیاسرهاشم زاده ازکردستان باقصه ی «بره سرخ وشاهزاده غمگین»، شورانگیز شاهینی ازکرمانشاه با قصه ی«خاله گردن دراز»، زهرا اکبری‌نژاد ازلرستان با قصه ی «گرگ شکمو »، آزاده محمدی با قصه ی «یک قاچ هندوانه شیرین»، فریبا عزتی ازهمدان با قصه ی «آقای هزارپا وکفاش» را نیز به عنوان نفرات شایسته تقدیر معرفی کردند.

گفتنی است در این جشنواره مسلم صالحی از استان لرستان با قصه‌ی(ساعت به وقت انار)، از سوی داوران نوجوان مشکل از، نیما بیرانوند، مرضیه دلفان و پریا مرادی به عنوان برگزیده معرفی شد.

هم‌چنین در این مراسم از صدیقه رحیم پور پیشکسوت قصه گویی استان لرستان، همراه با پخش کلیپی از چند مرحله شرکت در جشنواره های مخلف استانی، منطقه ای وکشوری این قصه گو، تجلیل شد.

 گفتنی است، از داوران بخش نوجوان  نیز تجلیل به عمل آمد.

*چاپ شده در سیمره 515(4 آذرماه 98)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004