شما اینجا هستید: خانهفرهنگنیم‌نگاهی به دنیای ارتباطات و رسانه در ایران و لرستان 2

نیم‌نگاهی به دنیای ارتباطات و رسانه در ایران و لرستان 2 مطلب ویژه

سه شنبه, 05 فروردين 1399 ساعت 14:23 شناسه خبر: 4998 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
علی گودرزیان علی گودرزیان seymare

 (از وروداینترنت تا حضورتلگرام...)

علی گودرزیان -ع پایدار: ...روزنامه‌های اصلاح‌طلب که حالا از نظر کیهان"مطبوعات زنجیره ای" خوانده می‌شدند، مردم را با اصلاح طلبان همراه کردند و رشته ی پیوند آنان شدند. همین باعث شد اصلاح طلبان در نخستین انتخابات شورای شهر و روستای سال ۱۳۷۷هفتم اسفندماه به شکل قطعی درتهران، پیروز مطلق میدان شوند.

 

حمایت و پشتیبانی لایه های اجتماعی مردم ایران و هم آهنگی با اصلاح طلبان به انتخابات ششمین دوره ی مجلس شورای اسلامی هم رسید و باعث شد که اصلاح طلبان حدود ۶۵درصد کرسی های مجلس ششم را هم دردست بگیرند.

پیروزی دوم خردادی ها البته برای رقیبی که حالا خودرا متاسفانه بازنده ی همیشگی می دید گران تمام شد و برای اصلاح طلبان هم دردسرایجادکرد، نخستین پسلرزه ی این موفقیت های پی در پی ترورکور" سعید حجاریان" بنیانگذار وزارت اطلاعات ایران، مدیرمسئول صبح امروز و عضو شورای شهرتهران، در۲۲اسفند۱۳۷۸بود...

به درستی این پیروزی ها همه از چشم مطبوعاتِ همراه جریان اصلاحات دیده شد والبته که نقش بسیارروشن مطبوعات به عنوان رشته ی پیوند میان مردم و نخبگان سیاسی ایران برکسی پوشیده نبود.گستردگی و تاثیرگذاری و نفوذ اجتماعی زیاد مطبوعات طیف دوم خرداد، باعث رادیکال شدن فضای تئوریک حاکم بر مطبوعات جریان مقابل و اصولگرا هم شد.

درحقیقت بخشی از جریان اصولگرا نسبت به مطبوعات دوم خردادی بدبین شدند البته که دراین سر طیف هم گاهی، رفتارهای نسنجیده ای سرزده می شد حمله به هاشمی اشتباه استراتژیک مطبوعات دوم خردادی و یک نمونه رفتار نسنجیده بود که صورت گرفت.

سلسله مقالات نقد بی رحمانه ی آیت اله هاشمی با عنوان "عالیجناب سرخپوش" که بعدها کتاب و منتشرشدچنان مورد توجه مردم قرارگرفت که تیراژ صدهاهزاری گرفت و رکورد نشر را درایران شکست.با این رفتارهای نسنجیده، بستربرای آسمان و ریسمان کردن رقیب و همگرایی همه ی طیف های آنان علیه دوم خردادی هایی که بعدن طیف آنان را از "گوگوش تا سروش"نامیدند، فراهم می شد.

 توپخانه ی اصولگرایان در روزنامه ی "کیهان" و "رسالت" و بعدها هفته نامه هایی مثل "یالثارات" مستقر شد.

کیهانیان با پشتگرمی تمام، بدون ملاحظه و بدون واهمه، تمام خاکریز های دولت خاتمی را با خاک یکسان و هرچه گلوله داشتند نثار جریان دوم خردادی کردند.

کیهان نشانه می رفت و دیری نمی پایید تئوری عملی می شد با حمله کیهان به روزنامه های دوم خردادی با عنوان "مطبوعات زنجیره ای" زمینه های حذف آنان از سرگرفته شد وسرآخر درسال ۱۳۷۹قاضی مرتضوی به استناد" قانون اقدامات تامینی" مصوب سال ۱۳۳۹، حدود ۱۵نشریه و روزنامه اصلاح طلب را به شکل فله ای توقیف کرد.

باتوقیف فله ای مطبوعات اگرچه بعدن و به مرور، برخی از روزنامه ها دوباره به جریان افتادندو برخی با عنوان های تازه پا به حیات گذاشتند اما دیگر آن رشته و پیوندی که بین توده و نخبگان سیاسی برقرارشده بود گسسته شد و هرگز به شکل کامل ترمیم نشد.

 درحقیقت ارتباط توده قطع شد و روزنامه خوانانِ تشنه و مشتاق به نوعی سرخورده شدند و این سرخوردگی، به راستی آغاز روگردانی مردم از مشارکت سیاسی و در نتیجه رها کردن جریان اصلاحات بود.ازاین نقطه جریان اصلاحات اگرچه در دور دوم هم توانست خاتمی را تکرارکند اما از نظر توده ی مردم با بحران ناکارآمدی مواجه شد و سنگرهای شورای شهرو مجلس و ریاست جمهوری را درنبود مطبوعات فعال و همراهی توده ی مردم از دست دادند.

کسادی بازارمطبوعات بعداز حذف فله ای مطبوعات آغازشد. درآن بحبوحه بود که کم کم تب سیاسی نشریات اصلاح طلب فرو نشست و روزنامه نگاران بسیاری کارخودرا ازدست دادند آن همه شورو اشتیاقی که فضای مطبوعات مارا سرشارکرده بود به یاس و نا امیدی مبدل شد.یکی از پدیده های روزنامه نگاری دراین دوره، محمد قوچانی، رشتی زاده ی متولد ۱۳۵۵بود، محمد قوچانی جوانی بود که قلمش و حجم بسیارزیاد اطلاعات دسته بندی شده ی ایشان، شگفتی همه ی روزنامه نگاران و اصحاب رسانه را برانگیخت.

محمدقوچانی موفق شد که حرفه ای ترین روزنامه ی ایران را مدیریت کند، روزنامه شرق که بعدهااز نوازش قانون بی بهره نماند یکی از حرفه ای ترین روزنامه ها درتاریخ مطبوعات ایران بود و هنوز هم....

قوچانی که درهمان کوران سختگیری با روزنامه نگاران دامادروزنامه نگار زندانی -عمادالدین باقی- شد امروز با سربیری روزنامه سازندگی، مجله های "مهرنامه" و "سیاست نامه" رکورددار توقیف روزنامه ها درایران است...

ادامه دارد

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004