شما اینجا هستید: خانهفرهنگنیم‌نگاهی به دنیای ارتباطات و رسانه در ایران و لرستان- بخش۴

نیم‌نگاهی به دنیای ارتباطات و رسانه در ایران و لرستان- بخش۴ مطلب ویژه

چهارشنبه, 06 فروردين 1399 ساعت 12:15 شناسه خبر: 5002 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 (از ورود اینترنت تا حضور تلگرام...) 

علی گودرزیان- ع پایدار: اما داستان مطبوعات محلی پیشااینترنت، داستان قشنگی است.

روزگاری که هنوز پای اینترنت به ایران باز نشده بود مدیران مسئول نشریان محلی که البته مثل امروز تعدادشان زیاد نبود برای گردآوری مطالب نشریات، چنین دست و بالشان بازنبود.

 

مطالب قابل چاپ به فراوانی پیدا نمی‌شد بسیاری از مطالبی که از طریق پست دریافت می‌شدند از چالش ناخوانا بودن متن و  خوانش که بگذریم، نخست نیازمند تایپ یا حروف‌چینی و بعدهم به شدت نیازمند ویرایش فنی و ساختاری بودند.

هفته‌نامه‌ی"بامدادلرستان" به مدیرمسئولی عزت‌اله چنگایی که تقریبن بامداد موج جدید مطبوعات پس از انقلاب و از با سابقه‌ترین نشریات لرستان است بسیاری از مطالب را حروف‌چینی نشده با پست دریافت می‌کرد.

هفته‌ی نامه بامداد لرستان ستونی داشت که درآن لیست نامه‌هایی که هرهفته به دفتر بامداد رسیده بود، درج می‌شد. نامه‌ها را پست می‌کردیم و منتظر می‌ماندیم تا نامه‌ی ما به دفتر نشریه برسد و درشماره‌های بعدی منتظرچاپ مطلب خود باشیم.

گاه می‌شد به دلیل نبود مطلب مدیرمسئول یا سردبیر نشریه با نویسندگان خود، تماس می‌گرفت وآنان را به نوشتن ترغیب می‌کرد برای همین روزنامه ادار‌ کردن به ویژه درشهرستان‌ ها کارسختی بود.

 به‌ پیش که رفتیم هفته‌نامه‌های دیگری پابه عرصه‌ی خبرو اطلاعات لرستان گذاشتند.

فهرست این نشریات را درادامه خواهیم آورد درمیان این نشریات تعدادی نمودِ بیش‌تری داشتند و دربرهه‌ای روی گیشه‌ی روزنامه‌فروشی‌ها نمی‌ماندند.

یکی ازجمله‌ی این نشریات "شقایق" با سردبیری فرهاد طهماسبی بود که بعدها سرپرست اداره‌کل امور اجتماعی استانداری شد. نقش خوبی در میانه‌داری بین مردم و مسئولان ایفا کرد. طهماسبی با توجه به سرمایه‌ی اجتماعی خود، شقایق را خوب مدیریت کرد. تیمی که درشقایق قلم می‌زدند از قلم به دستان زبده‌ی استان بودند.

شقایق بعدها از هفته‌نامه به روزنامه تبدیل شد اما هم‌چنان که افتد و دانیم انتشارشقایق به شکل "روزنامه"بسیاردوامی نداشت.

نشریه‌ی پرسرو صدای دیگری که عمرانتشارآن به یک بازه زمانی سه ساله رسید(۱۳۷۷-۱۳۸۰)نشریه‌ی "لرستان" به مدیرمسئولی عباس دالوند بود.

عباس دالوند از بسیجی‌های زمان جنگ و تحصیل‌کرده‌ی تاریخ و علوم سیاسی و از قلم به‌دستان زبردست بود. وی با تمام وجودشان درکتار همسر تلاش خود خانم البرزی روزنامه‌نگاری می‌کرد.

 دالوند در فضای ذهنی میرزاجهانگیرخان‌ها زندگی می‌کرد و نشریه‌ی او یک نشریه‌ی اصلاح‌طلب بود و اخبار و اطلاعات اصلاح‌طلبان را دنبال میکرد. این نشریه توقیف شد و عباس دالوند هم پس از بارها بازداشت بعدها ممنوع‌القلم و آزاد شد.

 هفته‌‌نامه‌ی رشید با مدیریت سیدمهدی موسوی هم از نشریاتی بود که عمرکوتاهی داشت....

یکی از نشریاتی که در دولت اصلاحات گاه‌گاه به اقتضای واکنش‌های مدیرمسئول آن، درمجلس شورای اسلامی منتشر می‌شد، نشریه‌ی "حرف لر" به مدیرمسئولی کورش فولادی بود. تیتر حرف لر یا فریادهای دکترفولادی درمجلس و یا سخنان رییس دولت اصلاحات سیدمحمد خاتمی بود، نشریه‌ی حرف لر هنوز هرازگاهی منتشر می‌شود.

نشریه سیمره درکوهدشت متولدشد. مدیرمسئول و سردبیرآن دکترکیانوش رستمی از فرهنگیان خوش‌نام کوهدشت بود. این نشریه در دولت اصلاحات نمود چندانی نداشت. اوج نام‌آوری این نشریه که بعدها تبدیل به یک جریان ملایم و متعادل همیشگی شد، در زمان"دولت مهرورزی" بود.

 

نویسندگان سیمره به نقل از سایت یافته:

"محمدحسین آزادبخت، مراد سپه‌وند، منصور یاقوتی، استاد اردشیرکشاورز، عبدالرضا فریدزاده، نصرت‌اله مسعودی، کرم‌رضا تاج‌مهر، حشمت‌اله آزادبخت، لطیف آزادبخت، دکترمجتبا ترکارانی، دکترمصطفا شکری، دکترسیامک موسوی، شهرام شرفی، علی گودرزیان، پرویز گراوند، سعید سروش(عکاس)، یاسر دلفان(کاریکاتور)، آفرین پنهانی، محمدکاظم علی‌پور، صادق سیفی، دکترسیامک موسوی، دکترمجتبا ترکارانی، دکترمصطفا شکری، استاد علی‌اکبرشکارچی، سیدمجید خرم‌آبادی، سودابه آزادگان، غلام‌رضا بدری، استاد خسرو پرهام، کرم تیموری و..."

درحقیقت این تیم با مدیریت دکتررستمی توانست سیمره را به یک جریان متعادل اصلاح‌طلب جاری درغرب کشور تبدیل کند.

سیمره گاهی هم در تلاطم نامرادی‌ها افتاد و آن وقتی بود که دردولت مهرورزی، پرویز گراوند درستون طنز خودمقاله "دیکتاتورها و خرها"را نوشت و دسته‌ای از تندروها تلاش کردند با سردادن شعار"مرگ برسیمره" درنماز جمعه، امام جمعه وقت شهرخرم‌آباد و نماینده‌ی ولی فقیه دراستان را وادار به واکنش کنند که البته بعداز شکایت مدعی العموم و برگزاری چند جلسه دادگاه با وکالت دکترمحمد طاهرکنعانی به خیر گذشت!

سیمره بعداز آن جریان تا کنون دربستری آرام به عنوان یک نشریه منتقد با تیپی از مخاطبان روشن‌فکرو طبقه‌ی متوسط جامعه همواره درجریان است..

 ادامه دارد...

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004