شما اینجا هستید: خانهفرهنگنیم‌نگاهی به دنیای ارتباطات و رسانه در ایران و لرستان-بخش۵

نیم‌نگاهی به دنیای ارتباطات و رسانه در ایران و لرستان-بخش۵ مطلب ویژه

پنج شنبه, 07 فروردين 1399 ساعت 15:39 شناسه خبر: 5010 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 (از وروداینترنت تا حضورتلگرام...)

 

علی گودرزیان- ع پایدار: ...نشریه‌ی سیمره به خاطرحضور و نوع نگاه نویسندگانش، درتمام دوران دولت مهرورزی محور نشریات منتقد دولت و نماینده‌ی تفکراصلاح‌طلبان بود.

اگرچه ازجهت گرفتن رپرتاژ بسیاردرتنگنا قرارگرفت و گاه می‌شد در دقیقه‌ی نود آن هم باتوجه ویژه‌ی مهندس بحرینی توزیع برق، روانه چاپ می‌شد اما درمیان مردم و مخاطبان به خاطر پای‌مردی، یک‌رنگی و جسارت داشتن در نقد قدرت به راستی اعتباری بسیارگران‌سنگ داشت.

 

پشت این همه موفقیت سیمره البته از قلم نویسندگان که بگذریم، مدیریت دکتررستمی و سرکارخانم سودابه آزادگان بود.

خانم آزادگان اگرچه خود نیز درشمار نویسندگان سیمره است اما درمیانه‌روی سیمره و تنظیم تیترها و البته در خانه و دیوان یارشاطری برای سیمره و دکتررستمی است.

"سید فرید قاسمی" پژوهشگر تاریخ مطبوعات ایران در باره‌ی سیمره چنین می‌گوید: «از میان نشریه‌های چاپ خارج از خرم‌آباد باید از سیمره یاد کنم. نشریه‌ای حرفه‌ای به مدیریت کیانوش رستمی که در هر شماره حجم بالایی از چاپ‌کرده‌هایش به خرم‌آباد اختصاص دارد." (پیشینه‌ی ارتباطات و مطبوعات خرم‌آباد، سيدفريد قاسمي، ص 831)

 سابقه‌ی کارمطبوعاتی دربروجردبه سال ۱۲۸۵چاپ نشریه‌ی "بیضا" برمی‌گردد.

از آن تاریخ نشریات زیادی دربروجرد ازجمله: معرفت، دبیرستان پهلوی، ندای احرار، ایما،  بروجرد بیدار، پیغام بروجرد، بحرالعلوم، نسیم زاگرس، شمیم بروجرد، بهاربروجرد، آفتاب شهر، فرهنگ بروجرد، حرف حق، سفیر قلم و... طلوع و غروب کرده است.

یکی از نشریات بروجرد که از سال ۷۹پیوسته منتشر می‌شود و فرازها و فرودهای زیادی دیده است هفته‌نامه‌ی "پیغام بروجرد" به مدیر مسئولی "احمد ترک‌زبان" است.

پیغام بروجرد نخستین نشریه‌ای است که پس از انقلاب اسلامی، پا به عرصه‌ی حیات رسانه‌ای بروجرد گذاشت.

"احمدترک زبان" دارای لیسانس زبان و ادبیات فارسی و از بازنشستگان صداو سیما و سال‌ها مسئول اطلاعات و اخبار صداو سیمای لرستان و استان‌های دیگربوده است.

هفته‌نامه‌ی پیغام بروجرد در جلسه‌ی سوم اسفند 1378 هيئت نظارت بر مطبوعات كشور، به صاحب امتيازي و مدير مسئولي احمد ترك‌زبان، مجوز انتشار گرفت.

پیغام بروجرد تا سال ۹۲به شکل هفته‌نامه منتشر شد و از سال ۹۲تا ۹۶مجوز روزنامه گرفت و هرهفته دوبارمنتشر می‌شد و درپایان به دلیل مشکلات مالی دوباره به روال هفته‌نامه برگشت.

یکی دیگر از نشریات شهرستانی که نام آوازه‌ی آن به کل استان رسید و مطالب آن باعث بازتاب‌های گونه‌گون می‌شد هفته‌نامه‌ی "بهاربروجرد" بود.

بهاربروجرد نشریه‌ای چالشی و منطقه‌گرا به مدیرمسئولی مصطفی فرهاد بود. این نشریه بارها توقیف موقت شد. فرهاد درمصاحبه‌ی خود با رسانه‌ها گفت:« بهاربروجرد به استناد ماده‌ي۶قانون مطبوعات توقیف شد...»

وی گفت:« نمایندگان مجلس بارها ازاین هفته‌نامه شکایت کردند و تلاش کردند تا برای همیشه این چراغ را خاموش کنند.» فرهاد بعداز توقیف نشریه ۵۰دوره نشریه را دردوجلد جمع‌آوری کرد و از روزنامه‌نگاری کنارگرفت.

 یکی از هفته‌نامه‌های دوستان اصول‌گرا که در لرستان طلوع کرد، ولی تند آمد و حرارتی زیاد داشت و ناپایدار شد نشریه‌ی "آفتاب لرستان" به سردبیری حامد احمدی‌ راد بود.

"آفتاب لرستان"در آغاز تا ۵۰ شماره به صورت هفته‌نامه درشهرستان اليگودرز منتشر مي‌شد، اما پنجم آبان ۸۷از شماره ۵۱، "حامد احمدي‌راد" سردبيري اين نشريه را پذيرفت و دفتر نشريه ازاليگودرز به خرم‌آباد منتقل شد.

اين نشريه در دوم آذر ۸۸ با رأي دادستان خرم‌آباد توقيف شد، اما از پنجم بهمن ۸۹دوباره اجازه‌ي فعاليت يافت.

در جلسه‌ي ۲۳خردادماه سال۹۰هيئت نظارت بر مطبوعات كشور، ترتيب انتشار آفتاب لرستان از"هفته‌نامه" به "روزنامه" تغيير يافت تا ۱۶دي‌ماه ۱۳۹۲منتشر شد و بعد از آن مدیرمسئول آن، ممنوع قلم شد.

 از نويسندگان اين نشریه می‌توان به"حامد احمدي‌راد، كرم‌رضا تاج‌مهر، بهرام سلاح‌ورزي، رضا جايدري، وحيد كاظمي‌ذهابي، هاجر ميرزايي، سميرا جوادي، هادي سعادتي، احدرستگارفرد، فاطمه حافظي، محمدغفاري، بهمن ابدالي‌حسنوند، حمزه رامين، ميلاد فاضلي، كيانوش تيموريان، امين ساكی اشاره کرد. (باتلخیص ازیافته)

احمدی راد از خبرنگاران با جسارت استان بود هرچند ایشان ازچهره های نزدیک استاندار"ده مرده" بود امادر دولت مهرورزی هرجا نیاز بود فریادش بلند می‌شد؛ احمدی‌راد مورد انتقاد دوستان نزدیک خود هم قرارمی‌گرفت.

با این که ازن ظر سلیقه‌ی سیاسی با احمدی‌راد هم‌خوانی نداشتم اما به کارحرفه‌ای ایشان احترام می‌کردم و بعدها که آفتاب توقیف شد برای احمدی‌راد نوشتم:

«من برای "آفتاب" آرزوی مرگ نمی‌کنم شب‌پرستان برای آفتاب آرزوی مرگ می‌کنند حتا اگر حامد احمدی‌راد ننویسد باز آفتاب طلوع خواهد کرد...»

 

ادامه دارد...

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004