شما اینجا هستید: خانهفرهنگنیم‌نگاهی به دنیای ارتباطات و رسانه درایران و لرستان (6)

نیم‌نگاهی به دنیای ارتباطات و رسانه درایران و لرستان (6) مطلب ویژه

یکشنبه, 10 فروردين 1399 ساعت 11:53 شناسه خبر: 5017 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 (از وروداینترنت تا حضورتلگرام)

علی گودرزیان ع‌پایدار: یادآوری؛ می پذیرم که وجود شخصیت اندیشمندی همچون محمدجعفرمحمدزاده درمعاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی ایران دردولت مهرورزی، یکی از نادرفرصت‌‌های تکرارناشدنی بود که درعرصه‌ی مطبوعات و رسانه‌های محلی در لرستان و دیگر استان‌ها ایجادشد. درفرصتی دیگربه شکلی پرگستره به این موضوع می‌پردازم.

 

هفته‌نامه صدای ملت در جلسه ۲۸مهر ۱۳۸۲هيئت نظارت برمطبوعات كشور به صاحب امتيازي و مديرمسئولي هوشنگ بيرانوند، مجوز انتشار گرفت.

بيرانوند پيش از انتشار صداي ملت، سرپرست روزنامه‌ی كيهان دراستان لرستان بود كه در سال ۸۸ از سوي موسسه كيهان بازنشست شد.

پنج‌شنبه۱۴اسفند ۱۳۸۲اولین شماره صداي ملت روي پيش‌خوان دكه‌هاي مطبوعاتي لرستان قرار گرفت.(یافته)

هوشنگ بيرانوند، ايرج كاظمي، نورمحمد سپهوند، محدثه باباعلي‌مقدم، محسن‌رضامنظمي، فيروزه غضنفري، علي‌رضا قوامي، كريم كسايي، والیزاده معجزی، صادق سیفی، ساسان والیزاده، سید فریدقاسمی، باقرمهران نژاد و... از نويسندگان ثابت اين نشريه طي سال‌هاي مختلف به شمار مي‌روند.

 از آغازبه کارنشریه تا سال ۹۲به مدت ده سال، خانم محدثه باباعلی مقدم سردبیر نشریه صدای ملت بود.

دردولت مهرورزی صدای این نشریه درهمه ی ادارات دولتی لرستان به شکل رسمی شنیده می‌شد.

اوج شهرت صدای ملت بازه ی زمانی مبارزه‌ی این نشریه باسردبیری و مدیریت سرکارخانم مقدم با استاندارصابری بود.

خانم مقدم درنوشتن گزارش خبری به جرئت می‌توانم بگویم دراستان بدیلی ندارد، قلم ایشان عینهو چشم یک دوربینی است که با حوصله وبادقت ازیک سوژه، فیلم‌برداری می‌کند.

هرنشریه‌ای درحیات خود ممکن است یک اتفاق به یادماندنی داشته باشدو اتفاق صدای ملت آن‌جا بود که باپشتوانه برخی از مدیران دادگستری و بسیاری دیگرازمدیران قدرتمند، منتقد جدی استاندارصابری شد.

صدای ملت، واقعن به نوعی از لج استاندارصابری به یک رسانه‌ی مردمی که مطالبات تلنبارشده ی مردم را پیگیری و منعکس می‌کرد تبدیل شده بود. این نشریه برای مدیریت صابری یک چالش به تمام معنابود.

صابری رفت و استانداردهمرده با استقبال صدای ملت به لرستان آمد. اگرچه باز صدای ملت تا پایان دوره‌ی دهمرده مرتب منتشر می‌شد اما این رود از سراشیبی به جلگه‌ای هموارافتاد و دربستر مدیریت دهمرده آرام گرفت و سردبیرآن مشاور و اتاق فکر دهمرده شد.

سال نود و دو بود که خانم مقدم ازصدای ملت جدا و "صدای رسا"ی خودشد و نشریه‌ی صدای ملت هم از اردی‌بهشت سال ۱۳۹۲با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران از"هفته‌نامه" به "روزنامه" رسید. موفقیت هوشنگ بیرانوند و صدای ملت ایشان آرزوی اهالی رسانه است.

هفته‌نامه"افلاک لرستان" سال ۸۴به عرصه‌ی مطبوعات لرستان قدم گذاشت، از نشریه‌هایی است که به واسطه‌ی موقعیت اجتماعی و سیاسی مدیرمسئول و صاحب امتیاز آن، چندسالی درسپهررسانه‌ای لرستان صدایش رساتراز دیگر رسانه‌ها بوده است.

افلاک لرستان دوسال قبل از ورود مدیرمسئول و صاحب امتیازش به مجلس شورای اسلامی تا پایان دوره‌ی نمایندگی جناب آقای ابراهیم آقامحمدی (دریکوند) مرتب منتشر می‌شد و نطق‌های ایشان را پوشش می‌داد.

حضور مسعود فرج‌اللهی یکی از چهره‌ای شناخته شده‌ی اهل قلم لرستان در هفته‌نامه‌ی "افلاک لرستان" و هم‌چنین حضورجدی خودمدیرمسئول و صاحب امتیاز، به عنوان یادداشت نویس این نشریه باعث شد که افلاک لرستان در سال‌های ۸۹و ۹۰دربین رسانه‌های لرستان اوج فعالیت خودرا به ثبت برساند.

ازدیگر نویسندگان افلاک لرستان می‌توان به زنده یادایرج کاظمی، سعید مالکوچی- که بعدها مدیرمسئول و سردبیرنشریه شد-رضا جایدری، آرش قنبری، فرشید خدامرادی، مهران مریدی، پروین گنجی و... اشاره کرد.

 

بکی از هفته‌نامه‌هایی که به پایگاه بسیاری از قلم به دستان لرستانی تبدیل شد هفته‌‌نامه‌ی تبلوراندیشه بود.

این هفته‌نامه با صاحب امتیازی فرحمن حکیم‌پور و مدیرمسئولی سرکارخانم آذرسالاروند، درچهارم آذرماه ۱۳۸۵ازهیئت نظارت برمطبوعات کشور مجوزانتشارگرفت.

تبلوراندیشه درزمان دولت مهرورزی به شکل مرتب منتشر می‌شد.

درسال ۱۳۹۲مدیرمسئول نشریه، خانم سالاروند از سراسری شدن تبلوراندیشه خبرداد.

 وی گفت:« ازاین پس نشریه درگستره ایران با رویکردی تحلیلی و با گزارش‌های کارشناسی توزیع می‌شود وی بیان داشت که تعدادصفحات نشریه از ۸صفحه به ۱۲صفحه می‌رسد.»

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004