شما اینجا هستید: خانهفرهنگخواننده‌ای که شهر از صدایش پر می‌شد

خواننده‌ای که شهر از صدایش پر می‌شد

شنبه, 24 خرداد 1399 ساعت 12:00 شناسه خبر: 5230 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

به بهانه‌ي چهل‌ودومین سال درگذشت «غلامرضا جمشیدی» خواننده‌ي خوش‌آوای لرستانی

غلامرضا جمشیدی خواننده‌ي خوش صدای لرستانی در کوچه‌ی «ملا مرادعلی» محله‌ي «درب دلاکان» شهر خرم‌آباد، دوازدهم خرداد ماه سال یک‌هزار و سیصد و پانزده در خانواده‌ای فرهنگ‌دوست، چشم به جهان گشود .

 

صدای رسا و اهورایی وی در دوران نوجوانی هر رهگذری را مجذوب خود می‌کرد و صدای داوودی‌اش چنان گوش اهالی را نوازش می‌داد که چندی نگذشت اهالی شهر با صدای ایشان مأنوس شدند و در هر جشن و سروری بدون هیچ‌گونه چشم‌داشت و توقعی به هنرنمایی می‌پرداخت .

غلامرضا جمشیدی انسانی مهربان، دوست‌داشتنی، ساده و مردمی بود. خوش‌رو، با تعصب، همیشه گل خنده بر کنج لبش نقش بسته بود و همین صفات برجسته‌ي انسانی و صدای بی‌نظیرش سبب علاقه و عشق این سامان به ایشان شده بود .

وی دارای حنجره و صدایی منحصر به‌فرد، با اکتاو بالا که اگر در این دهه ظهور می‌کرد قطعا آثار موسیقیایی بیش‌تری  برای لرستان خلق می‌نمود که در نوع خود بی‌نظیر بود.

 این هنرمند که رسماً در دهه‌ي سی پا به عرصه‌ي موسیقی لری گذاشت، آن‌قدر صدای رسا و نابی داشت که به «غلام قُلدُر» معروف می‌شود.  

تبحر وی در خواندن «الیسونه» سبب شده بود تا هر جوان عاشق‌پیشه که دلداده و معشوقی در کوی و برزنی داشت از ایشان دعوت می‌کرد همراهش بیاید و در آن رهگذر با نغمه‌ي الیسونه معشوق را از حضور خود آگاه سازد و ایشان نیز جوان را همراهی می‌کرد.

برای نخستین‌بار ترانه‌ی«دایه‌دایه» مشهورترین و پرآوازه‌ترین سروده‌ی لری در مقام «سه‌پا» را غلام جمشیدی دردهه‌ی سی خورشیدی با اضافه نمودن بیت «موتورچی یواش برون دالکه‌ام بینم /شیرش حلال بکم بلکم بمیرم» اجرا کرد.

 غلامرضا جمشیدی در سال 1342 ترانه‌های «داشتم و تفریح می‌رتم ری و فلاحت»، «ای خدا یار دارم» و «عروسی آی عروسی» از سروده‌های شاعر، ترانه‌سرا و طنزپرداز خرم‌آبادی زنده یاد «نورالدین سلاحورزی» را با نوازندگی کمانچه‌ي زنده‌یاد «علی خان شفاهی» و تمبک «محمد شفاهی» بر روی صفحه‌ی گرام روانه‌ي بازار کرد که با اقبال و استقبال عمومی مواجه شد و همین صفحه موسیقی او را به اشتهار رساند.

تبحر و تسلط وی بر مقام‌های موسیقی لری به حدی بودکه مقام «الیسونه»، «شیرین خسرو»، «عزیز بگی» و دیگرمقام‌ها را اجرا و توأمان از توانایی حنجره و صدایش به‌خوبی استفاده می‌نمود. ایشان از خوانندگان چپ‌کوک‌ خوان و دارای سبک و سیاق مخصوص به‌خود و با حنجره‌ی صاف ترانه‌های: «مرشد خان»، «مریم مریم»، «گنم خر»، «بمیرم سیت»، «شال مخمل پوش»، «آواز شوشتری»، «دی بلال» به سبک بختیاری را با کمانچه اساتید فقید علیرضا حسین‌خانی، پیرولی کریمی و جان محمد رضوان اجرا نموده است .

به پاس خدمات ارزنده‌ی زنده‌یاد غلام‌رضا جمشیدی در عرصه‌ی موسیقی محلی لرستان، استاد محمدحسن کاکاوند از سازندگان خلاقِ  سازِ کمانچه، به رسم یادبود در سال 1376 تصویر این استاد را بر روی کمانچه، حکاکی نمود .

به گواه افرادی که در دوره‌ي این هنرمند فقید زندگی می‌کردند وقتی ایشان آواز می‌خواند فضای شهر از صدایش پر می‌شد و در هر نقطه از شهر صدای وی روح ساکنین را صیقل می‌داد .

استاد فقید رضا سقایی دنباله رو سبک ایشان بود و وی در محافل و مصاحبه‌های گوناگونی از استاد فقید غلام جمشیدی به نیکی یاد می‌کند و خود را از مقلدین سبک ایشان می‌دانست.

غلامرضا جمشیدی در سال 1347 در اداره‌ی «جنگل‌بانی» (منابع طبیعی) خرم‌آباد استخدام شد و قبل از این‌که بازنشست شود متأسفانه هشتم خرداد ماه یک‌هزاروسیصدوپنجاه‌وهفت در سن 42 سالگی صدای جادویش برای همیشه خاموش و در بهشت یکم قبرستان خضر خرم‌آباد به خاک سپرده شد. 

 

منابع:

 -کتاب سرگذشت خرم‌آباد، نویسنده سید فرید قاسمی  

-کتاب خنیاگران زاگرس، نویسنده امین ماسوری 

-مقاله «خالق ترانه دایه دایه کیست؟» به قلم سیدمحمد سیف‌زاده، هفته‌نامه‌ی سیمره شمار‌ی  482(یکم بهمن‌ماه97)

 

نوشته‌ی مجتبا رومانی/ سیمره‌ی 534/ نوزدهم خرداد ماه1399

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004