شما اینجا هستید: خانهفرهنگبازگشایی مدارس در شرایط کرونایی و چند پرسش

بازگشایی مدارس در شرایط کرونایی و چند پرسش مطلب ویژه

جمعه, 14 شهریور 1399 ساعت 12:13 شناسه خبر: 5400 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سال تحصیلی ۱۳۹۹ ـ ۱۴۰۰ برای بیش از ۱۴ میلیون دانش‌آموز تا دو روز دیگر آغاز می‌شود؛ آغازی متفاوت که دست آموزش و پرورش را زیر سنگ کرونا قرار می‌دهد. هرچند رییس جمهور عنوان کرد «فاصله‌ای بین جان و یادگیری و آموزش وجود ندارد» و این‌گونه مهر تاییدی بر بازگشایی پیش از موعد هرساله مدارس زد، اما به نظر می‌رسد به‌رغم اقدامات صورت گرفته، هنوز هم دغدغه‌های بسیاری برای آغاز زودهنگام یک سال تحصیلی متفاوت کرونایی وجود دارد.

 

به گزارش ایسنا، آغاز زودهنگام مدارس آن‌هم ۱۵ روز زودتر از موعد مقرر همیشگی یعنی ۱۵ شهریور از جمله اولین تصمیمات اتخاذ شده وزارت آموزش و پرورش بود و اگر چه اهمیت تحصیل و لزوم جانماندن دانش‌آموزان از قافله تعلیم و تربیت بر کسی پوشیده نیست اما لزوم تامین تجهیزات و زیرساخت های کافی و لازم برای آموزش‌های آنلاین و حضوری، دغدغه ها و سوالاتی را برای خانواده ها ایجاد کرده است که پرسش‌هایی با هدف آسیب شناسی و رفع معضلات در ادامه مطرح می‌شود:

واقعیت این است که به‌رغم تمام تاکیدات و اطلاع‌رسانی‌ها هنوز مشکلات گروهی از خانواده‌ها برای تامین اینترنت و موبایل یا تبلت جهت دریافت آموزش‌های آنلاین در شرایط دشوار اقتصادی پابرجاست و علاوه بر آن ۳.۲ میلیون دانش‌آموز شناسایی شده که باید وسایل، تجهیزات لازم در اختیارشان قرار گیرد. هرچند آموزش و پرورشی‌ها که خود را متولی تامین تجهیزات سخت افزاری نمی دانند برای تامین تبلت ها سراغ نهادهای حمایتی رفته و آنها هم قول تامین اعتبار برای خرید تبلت را دادند و اخباری نیز در این زمینه منتشر شده است اما در تمامی اخبار برای توزیع تبلت‌های دانش‌آموزی یک کلمه تکراری به چشم می‌خورد و آن توزیع «به‌زودی» تبلت‌هاست.

ـ آیا تعطیلی چند ماهه مدارس و پایداری و حتا شیوع بیش‌تر کرونا نباید مسئولان را زودتر از این‌ها برای تامین تجهیزات مورد نیاز به فکر می‌انداخت؟

ـ آیا دولت برنامه ای برای پرداخت کمک هزینه خرید تجهیزات سخت افزاری در اختیار خانواده‌های دارای دانش‌آموز قرار می‌دهد؟ اگر چنین است، نحوه توزیع کمک هزینه به چه صورت خواهد بود؟

- تکلیف دانش‌آموزانی که با تجهیزات والدین شاغل از جمله موبایل قرار است وارد شبکه شاد شوند چه می‌شود، آیا تدبیری برای دورکاری والدین دارای دانش‌آموز اندیشیده شده است؟

- نسخه‌ي جدید "شاد"  آیا توانایی استفاده میلیونی دانش‌آموزان را دارد و در آزمون کرونا روسفید می‌شود؟

- آیا دوره‌های آموزشی "نحوه آموزش و تدریس در فضای آنلاین" برای معلمان برگزار شده است و معلمان مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند؟

پروتکل بهداشتی مدارس در انتظار ابلاغ ستاد کرونا

- در حالی‌که دولت معتقد است فاصله‌ای بین جان و یادگیری و آموزش وجود ندارد چرا از پروتکل ویژه بازگشایی مدارس توسط ستاد کرونا خبری نیست؟

- در شرایطی که آموزش و پرورش در تامین اعتبارات برای تهیه مواد بهداشتی مدارس همواره با چالش روبروست، تامین روزانه ماسک و مواد ضدعفونی کننده در بخش‌های زرد و سفید برای دانش‌آموزان بر عهده چه کسی خواهد بود؟ آیا روزانه در مدارس توزیع می‌شود؟

- با توجه به تغییر شرایط کرونا در استان‌های مختلف، چه تدبیری اندیشه شده در صورت قرمزشدن شهرهای زرد، مدارس به دور از بوروکراسی‌های اداری و ... به سرعت غیرحضوری شوند؟

"شنبه " بی‌کتاب دانش‌آموزان

- یکی از ابتدایی‌ترین الزامات حضور در مدارس در دست داشتن کتب درسی است اما به نظر می‌رسد آموزش و پرورش در این زمینه نیز با مشکلاتی مواجه است چرا که توزیع کتب درسی در تمامی مناطق صورت نگرفته است و بسیاری از دانش‌آموزان به‌رغم این‌که قبول خرداد و جا به جایی منزل نداشته و حتا ثبت نامشان نیز به موقع صورت گرفته اما هنوز فراخوانی از سوی مدارس برای گرفتن کتب درسی دریافت نکرده‌اند.

هر چند مباحث و مشکلات پیش روی بازگشایی زودتر از موعد مدارس فارغ از بحث لباس‌های فرم، شهریه‌های نجومی مدارس خاص، مباحث پرورشی و .... در روزگار کرونا زده تمامی ندارد اما باید پرسید به‌رغم شیوع بیماری، علت تعجیل برای بازگشایی مدارس چه بود و آیا این دو هفته فرصت مناسبی است تا آموزش و پرورش آرام آرام خود را به مهرماهی دوباره برساند؟

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر  امیر امیر جمعه, 14 شهریور 1399 ساعت 19:40

    وزیرآموزش وپرورش ازبازگشایی مدارس میگویندووزیربهداشت هشدارمیدهندحرف کدام وزیررادریک کابینه باورکنیم؟؟

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004