شما اینجا هستید: خانهفرهنگمنوچهر طیاب، هنرمند اخلاق و انسانیت

منوچهر طیاب، هنرمند اخلاق و انسانیت

سه شنبه, 25 شهریور 1399 ساعت 09:55 شناسه خبر: 5429 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی‌رضا فرزین/ سیمره: هست، اگر زیباست یا نه، عالمی

هست عمری، هفته‌ای، روزی، دمی

گر بخواهی، می‌توانی بود و زیست

ورنه، ما باشیم یا نه، فرق نیست

«احمد شاملو، از شعر درختان دریا»

 طیاب عاشق، طیاب انسان، طیاب مهربان، طیاب مردم‌دار، طیاب نیک‌ کردار و خوش‌ گفتار رفت، اما نه! او در فاصله‌ی تولد تا مرگش برای همیشه ماندگار شد و معنا کرد بودن را.

دوست ندارم که بعد از نبودن عزیزانم در وصفشان چیزی بنویسم، زیرا این نوع نوشتن‌ها اندوهناک است و دیگران را در اندوه فرو بردن شایسته نیست، گذشته از آن درباره‌ی کسی می‌نویسی یا می‌گویی که دیگر خودش نیست که بداند چقدر دوستش داری و به آن عشق می‌ورزی.

 

نوشتن و گفتن در باره‌ی کسی که نزد اهلِ خرد و اندیشه شناخته شده‌اند، کمی سخت است. زیرا هرچه بخواهی بگویی و یا بنویسی، آن‌ها پیش از تو گفته‌، نوشته و یا شنیده‌اند. امّا آن‌چه‌ که این کار را بر ما سهل و آسان می‌کند، همانا؛ که باور کنیم هر انسان خویشاوند انسان دیگری است و انسان‌ها خویشاوندان یک‌دیگرند. آن وقت می‌توانیم به‌سادگی از هم بگوییم و نیکی‌های آدم‌ها را بستاییم و در پاس‌داشتِ آن‌ها، که عمری را نثار آموزش و ارتقای فرهنگی مردمان سرزمین‌اشان کرده‌اند، فرصت‌ها را از دست ندهیم.

در باور من، یکی از آن‌هایی که می‌بایست نسل‌ها در پیِ هم او را بشناسند و بچّه‌های مدرسه و دانشجویان در سرِ کلاس‌های درس از او بخوانند؛ استاد منوچهر طیّاب است. منوچهر طیّاب پیش از آن‌که یک فیلم‌ساز و یا نویسنده باشد، یک انسانِ نیک‌اندیش و اخلاق مدار بود، که وجود خویش را مدیونِ دیگران می‌دانست. او آموخته بود، که بیاموزاند، تاسختی های زندگی آسان گردد.

منوچهر طیّاب یکی از مستندسازان برجسته‌ی ایرانی بود، که بیش از نیم قرن از عمر پربارش را برای شناختن و شناساندنِ جلوه‌های فرهنگی و تاریخی میهنمان، صرف کرد و از هیچ کوششی دریغ نکرد و تا هنگام درگذشتش، راهِ زیاد و دشواری را پیمود و به گفته‌ی خودش، در این راه هیچ‌گاه خسته نشد، اگرچه گاهی اوقات‌، در عبور از پیچ و خم‌های ناهموار، احساس خستگی کرد، امّا هیچ‌گاه نایستاد، تا کسی دعوت به‌کارش کند. زیرا از دست‌دادنِ زمان برایش خیلی مهم بود.

طیّاب، سال‌ها، ‌اندیشد، ‌نوشت و حقیقت‌های زندگی را برای امروز و فردایی که دیگر مثلِ امروز و گذشته نیست، تصویر ‌کرد.

بیان حقیقت‌های زندگی او را به راهی بُرد، که هیچ‌چیز نتوانست مانع‌اش شود. او با گذشت نزدیک به شصت سال از کارِ حرفه‌ایش در دنیایِ سینمای مستند و تجربی، فیلم‌های کوتاه خودش را بر اساسِ موضوعاتی که دوست داشت و به آن‌ها عشق می‌ورزید، ‌ساخت. کارنامه‌ی درخشان او گویای این حقیقت است که بیش از ۹۰ فیلم این فیلم‌ساز، که  مستندهایی از جلوه‌های فرهنگی، تاریخی و خبری میهنمان به‌حساب می‌آید، آرشیو گران‌بهایی را برایِ فیلم‌خانه مستند ایران، پدید آورده است، که هریک از آن‌ها اثری‌ است، که می‌تواند، چراغ روشنی پیش رویِ پژوهش‌گران و مستند سازان دوستدارانِ سرزمین ایران باشد.

استاد طیّاب، از سال‌های دور تا بودنش، درک عمیقی که نسبت به سینمای‌ِ مستند داشت، جاذبه‌ی سینمای داستانی نتوانست او را به سویِ خود بکشاند، بلکه با کمک هم‌اندیشانِ خود، نوعی سینمای حقیقت و تجربی را پایه‌گذاری نمود. 

طیّاب، نیک می‌دانست؛ گذشت زمان موجب می‌شود،که شیوه‌های زندگی، مکان‌ها، آداب و رسوم، آیین‌ها دست‌خوشِ تغییر خواهد شد  و مردمانی که امروز هستند، فردا دیگر نیستند و یا دچارِ تغییر خواهند شد. از این‌رو، او در طیِ سال‌های فعالیتش، به ضبط و ثبتِ آن‌چه بود، همت گماشت. آن‌چه  را که ساخت، همگی آثاری ارزشمند، هم از نظر ساختار و هم از نظر محتوا بود.

حضورِ فیلم‌های منوچهر طیّاب در جشنواره‌های معتبرِ بین‌المللی سینمایِ مستندِ جهان، باعثِ کسبِ افتخاراتِ بسیار زیادی برایش شد. 

فیلم‌های او که موردِ پسند جهانیان است، راه را برای شناخت مردم دیگر نقاطِ جهان، از سرزمینمان را فراهم آورد.

اینک او دیگر در میان ما نیست، اما آثار ارزشمندش تا همیشه‌ خواهد ماند و نام و یادش را جاودان خواهد ساخت.

*چاپ شده در سیمره 544(19شهریور 99)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004