شما اینجا هستید: خانهفرهنگمجله‌ی بخارا، شب شیخ شهاب‌الدین سهروردی را برگزار می‌کند

مجله‌ی بخارا، شب شیخ شهاب‌الدین سهروردی را برگزار می‌کند مطلب ویژه

چهارشنبه, 08 مرداد 1393 ساعت 13:08 شناسه خبر: 881 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- گروه فرهنگ: مجله‌ی بخارا با همکاری انجمن حکمت و فلسفه‌ی ایران، دایره‌العمارف بزرگ اسلامی، بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، بنیاد فرهنگی اجتماعی ملت و گنجینه‌ی پژوهشی ایرج افشار شب شیخ شهاب‌الدین سهروردی را در ساعت پنج بعد از ظهر یک‌شنبه دوازدهم مرداد ماه 1393 در محل کانون زبان فارسی به نشانی خیابان ولی‌عصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، شماره 12 برگزار می‌کند.

در این مراسم سید مصطفی محقق داماد، غلام‌رضا اعوانی، غلام‌حسین ابراهیمی دینانی، نصرالله پورجوادی ، نجفقلی حبیبی و سید صادق سجادی سخن خواهند گفت و نمایشگاهی از کتاب‌های منتشر شده شیخ اشراق نیز برپا خواهد بود.

در پایان جلسه کتاب فلسفه‌ی اشراق به زبان فارسی اثر اسمعیل بن محمد ریزی ( قرن هفتم هجری) به کوشش محمد تقی دانش پژوه از انتشارات بنیاد دکتر محمود افشار توسط انجمن حکمت و فلسفه ایران به متقاضیان اهدا خواهد شد.

شیخ شهاب الدین سهروردی معروف به شیخ مقتول، مؤسس حکمت اشراق و از حکمای بزرگ اسلام در قرن ششم ه.ق. است. شیخ اشراق حکمت و اصول فقه را نزد مجدالدین جیلی که استاد امام فخر رازی نیز بود فراگرفت. وی سپس به تفکر و ریاضت پرداخت و مدتی را در عراق و شام به سیاحت و مطالعه گذرانید.  چنانچه مشهور است در علوم غریبه نیز تبحر یافت. در شهر حلب مورد اتهام و مخالفت فقهای حنفی واقع شد و به امر صلاح الدین ایوبی توقیف شد و بر خلاف میل او و در حقیقت به اصرار فقیهان حنفی در حدود سی و شش، سی و هشت سالگی به قتل رسید.

از کتاب‌های او می توان به : « حکمت الاشراق»، « تلویحات»، « هیاکل النور» اشاره کرد و نیز به «کلمة التصوف» که شامل تعالیم وی در حکمت اشراق است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004