شما اینجا هستید: خانهلرستان پژوهیلرستان از نگاه آمار

لرستان از نگاه آمار

شنبه, 19 مرداد 1392 ساعت 00:24 شناسه خبر: 183 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 لرستان يكي از قديمي‌ترين سكونتگاه‌هاي بشري است يك و هفت دهم درصد مساحت كل كشور يعني 28 هزار كيلومتر مربع مساحت دارد. يك ميليون و هفت‌صد هزارتن جمعيت دارد يعني 33/2درصد از جمعيت ايران در لرستان زندگي مي‌كنند.
اين استان 800 هزار هكتار زمين كشاورزي دارد با اين حال فقط 200هزار هكتار آبي و 600 هزارهكتاراز زمين‌هاي كشاورزي آن، به شكل ديم كشت مي‌شوند. ميانگين زمين‌هاي آبي در كل كشور 42درصد است و اين در حالي است كه 25 درصد از زمين‌هاي لرستان آبي‌اند و لرستان با ميانگين كشوري فاصله‌اي 17درصدي دارد!


استان لرستان سومين استان پرآب كشور است. سيزده ميليارد متر مكعب آب جاري و پنج ميليارد متر مكعب آب زير زميني دارد. با اين حال 12درصد از آب‌هاي كشور را دراختيار دارد اما كل استفاده‌ي لرستان از آب پشت سدها 3صدم درصد است و اين درحالي است كه سالانه بيش از12ميليارد متر مكعب آب از استان خارج مي‌شود! (پيش از خشك‌سالي)  تمام پروژه‌هاي سدسازي كه در دولت خاتمي در لرستان كلنگ‌شان به زمين زده شد با اعتبارات قطره چكاني دولت‌هاي نهم و دهم در مراحل اوليه مانده‌اند و با اين خشك‌سالي برخي از پروژه‌ها توجيه اقتصادي خود را از دست داده‌اند! (كتاب آمار سال90)
لرستان داراي 850هزار هكتار جنگل است كه در حال حاضر به علت پديده‌ي خشك‌سالي و ريزگرد‌هاي عربي 270 هزارهكتار از جنگل‌هاي بلوط در حال خشك شدن است و ديري نمي‌پايد كه در آينده‌اي نزديك شاهد و ناظر «زوال بلوط» به عنوان يك فاجعه‌ي زيست محيطي در غرب كشور باشيم.
از كل 15هزار واحد صنعتي دركشور، تنها 218 واحد صنعتي، يعني چيزي حدود يك و چهاردهم درصد در لرستان،  آخرين ثانيه‌هاي عمرخود را سپري مي‌كنند! (كتاب آمار سال90)
وضعيت آموزش‌وپرورش استان سواي مشكلات ملي و ساختاري كه نظام آموزش و پرورش ايران دارد بسيار وخيم و نگران كننده است. به شكلي كه در اين گزارش كوتاه و گزيده نمي‌گنجد! اين نهاد آموزشي «وجه المصالحه» سياست‌بازان شده است.  هر نماينده‌اي كه پيروز ميدان مي‌شود، مديريت‌هاي آموزشي را مثل گوشت قرباني بين سهام‌داران خود تقسيم مي‌كند. درگيرودار اين تقسيم غنايم، نه به كارآزمودگي اهميت داده مي‌شود نه به تعهد و كارداني! ميزان سهم هركس، به ميزان دوندگي وي براي نماينده بستگي دارد و بس! حاصل اين ويراني را مي‌توان در ميانگين نمره‌ي قبولي حدود10 دانش آموزان سال سوم دبيرستان براي ورود به دانشگاه و رتبه‌ي بالاي 27استان دركشور ديد و نگريست!
با وجود ثروت بزرگي از جوانان، به عنوان استعدادهاي ورزشي در لرستان اما زيرساخت‌هاي ورزشي براي پرورش و  بروز اين ثروت بزرگ و جود ندارد.  بر اساس آمار مسئولين :« لرستان در زمينه‌ي زيرساخت‌هاي ورزشي از يك محروميت تاريخي رنج مي‌برد، سرانه‌ي ورزشي استان حدود 46سانتي متراست كه با ميانگين 120سانتي متري كشور، فاصله‌ي زيادي دارد» (اقتصاد لرستان، تير91)
از بركات حضور برخي از مسئولان غيركارشناس و غيرفرهنگي به عنوان متوليان فرهنگي استان-كه با نگاهي مچ‌گيرانه به همه‌ي اهالي فرهنگ، دمار از روزگار اهل فرهنگ اين ديار درآورد- تعطيل شدن بيش‌تر انجمن‌هاي فرهنگي - هنري اداره‌كل فرهنگ و ارشاداسلامي لرستان بود! درسال 1390 تعداد عناوين كتاب‌هاي منتشر شده در لرستان 110 عنوان بوده كه اين رقم در مقابسه با آمار كشوري چيزي حدود 16 صدم درصد است. درحالي كه با توجه به جمعيت 33/2 درصدي استان، نسبت به جمعيت كشور، لرستان بايد 1744 عنوان كتاب درسال 90توليد و منتشر مي‌كرد! چرا كه درسال 90 دركل كشور 68782 عنوان كتاب توليدو منتشر شده است . اين استان داراي 56 كتابخانه‌ي عمومي يعني كمتراز 2درصد كتابخانه‌هاي عمومي كشوراست، (كتاب آمار سال90)
استان لرستان، استان پل‌هاي تاريخي، آبشارها، چشم‌اندازهاي طبيعي، درياچه‌ها، چشمه‌ها، سراب‌ها و از همه رويايي‌تر، كوه‌هاي زنده است. مركز مفرغ‌هاي جهان، قديمي‌ترين غارنشين‌هاي تاريخ بشر(غارهوميان) و موزه‌ي فلك‌الافلاك با 12 هزار شي تاريخي يكي از بهترين موزه‌هاي تاريخي ايران است. لرستان داراي فرهنگ، موسيقي و زبانِ نژاده و اصيل است با اين حال و به همت مسئولان كاردان! براساس آمار رسمي دولت، سالانه تنها 2درصد از بازديدكنندگان كشوري، يعني 319هزار تن از لرستان بازديد مي‌كنند!
(كتاب آمار سال90)
در دنيايي كه مهم‌ترين ابزار توسعه‌ي آن فناوري اطلاعات و ارتباطات ديجيتالي است، باز، لرستان عقب‌نگه داشته شده است؛ براساس آمارهاي رسمي، ضريب نفوذ اینترنت در سال ۹۱ حدود ۶۱،۰۶ درصد اعلام شده است که در این میان استان مازندران با داشتن ضریب نفوذ ۸۳،۸۵ درصدی پرکاربرترین استان کشور به شمار می‌رود. اما استان لرستان با ۴۳،۸۹كاربر ايترنتي، براساس رتبه‌بندي استان‌ها بيست و ششمين استان كشور معرفي شده است! يعني  براساس اين آمار، تنها 43 درصد از مردم لرستان به اینترنت دسترسي دارند!( خبرگزاري ایسنا)
دريغا كه استان لرستان با داشتن 33/2 درصد كل جمعيت ايران، سهم بسيار ناچيزي يعني چيزي حدود 3دهم درصد از بودجه‌ي عمراني كشور را دارد. نرخ بي‌كاري در لرستان براساس آمار رسمي دولت 2/19 درصد است كه با همين آمار رسمي لرستان بي‌كارترين استان كشور معرفي شده است.(كتاب آمار سال90)  اين در حالي است كه به بيان خود نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي، آمار بي‌كاري در لرستان بيش‌تر از 35 درصد گمانه‌زني مي‌شود!
روشن‌ترين پيامد اين بي‌توجهي و كم‌كاري مسئولان و مديريت فشل استان، افزايش آمار طلاق و كاهش آمار ازدواج درلرستان است. براساس آمارهاي اعلام شده « آمار طلاق در لرستان در سال 89 حدود دو هزار و 607 مورد بوده در حالی که در سال 90 به سه هزار و 107 مورد رسیده است. یعنی 18 درصد رشد داشته است... آمار طلاق در لرستان از ازدواج پیشی گرفته است، سیر صعودی آمار طلاق و سیر نزولی ازدواج از لحاظ آماری در لرستان بسیار نگران کننده است! (خبرگزاري مهر، آبان 91)
در پي بي‌كاري شديد در لرستان، اعتياد به تنهايي براي مردم و جوانان لرستاني بلايي ريشه‌سوز و بنيان‌كن شده است! اگر چه به دلايل گونه‌گون تا كنون هيچ آمار روشني از معتادان به مردم گزارش نشده است اما به گزارش مسئولان قضايي بالارفتن آمار طلاق و هم‌چنين وجود حدود 70 كمپ ترك اعتياد، خود مي‌تواند حكايت‌گر وضعيت نامناسب اعتياد در لرستان محسوب شود.
يكي از پديده‌هاي خطرناك و هولناك جامعه‌ي بشري خودكشي و خودسوزي است. خودسوزي وخودكشي مهم‌ترين برآيند افسردگي است و افسردگي محصول بن‌بست است. فقر، بي‌كاري، طلاق و خودكشي همه‌ی متغيرهاي وابسته به هم‌اند، با كمال تأسف امروز لرستان با 4/11 تن در هر 100هزارتن بعد از ايلام و خوزستان سومين رتبه‌ي خودسوزي و خودكشي رادركشور دارد! (آفتاب لرستان10مرداد92) 
دريغا دركشوري كه سرشار از منابع ملي است قرار بود به عدالت اين ثروت ملي بين همه‌ي استان‌ها تقسيم شود. امروز اعتبارات ملي را به چانه‌زنان و زورآوران عرصه‌ي لابيگري توزيع مي‌كنند كه لرستاني‌ها از آن سهمي نداشته و ندارند. در اين شكي نداريم كه  لرستان از بي‌كس‌ترين استان‌هاي كشور است، از اين بي‌كسي خسارت‌ها ديده است! به عنوان نمونه به يك پروژه‌ي ملي اشاره مي‌شود:
سد معشوره كه قرار بود 36 هزار از زمين هاي شهرستان كوهدشت لرستان را آبي نمايد و سال‌ها، مسئولين و وكلاي مردم وعده‌ي سرخرمن 21 هزار شغل به واسطه‌ي ساخت اين پروژه به مردم داده‌اند، سال‌هاست با پادرمياني و دخالت و لابيگري برخي از نمايندگان ديگر استان‌ها كه از آب لرستان ذي‌نفع هستند، از اجراي اين پروژه‌ي ملي جلوگيري شد و با كمال تأسف برخي از مديران مياني وزارتخانه‌ها، مصوبه‌ي دولتي اين طرح را دست‌كاري نمودند و از سد كشاورزي به سدآبي – برقي تغيير دادند. هرچند مسئولين وقت زيربار اين اجحاف نرفتند! امروز با اين كه نمايندگان پيشين كوهدشت سال‌ها براي موكلان خود از سدگاوشمار(معشوره) گفتند و وعده‌هاي سرخرمن دادند، اما تازه حدود 2 ماه پيش با تلاش و پي‌گيري نماينده‌ي خوب و پي‌گير فعلي كوهدشت جناب ملكشاهي، كلنگ آن به زمين زده شده است.

لرستان از زبان مسئولين كلان كشور:
مقام معظم رهبري در توصيف دلاوري و سلح‌شوري و دفاع 8 ساله‌ي لرستاني‌ها از تماميت ارضي ايران مي‌فرمايند: «رزم لرستاني‌ها در جنگ، پيش از آن كه شنيدني باشد، ديدني است.»
هاشمي رفسنجاني به هنگام حضور دركنگره‌ي بزرگ‌داشت سرداران و 6200 شهيد لرستاني در سال83 چنين فرمودند: «لرستاني‌ها شجاع، كم توقع، مدافع نظام جمهوري اسلامي‌اند ... امام(ره) هميشه روي مردم لرستان حساب مي‌كردند، لرستان از جهت مادي داراي منابع غني آب و زمين‌هاي بسيارِكشاورزي است. خيلي سخت نيست كه اين استان را پيشرفته كنيم» رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در سال 86 مي‌فرمايد:« لرستاني كه همه چيز دارد نبايد رتبه‌ي اول بي‌كاري را داشته باشد وضعيت امروز لرستان نگران كننده است.»
حجت‌الاسلام سيد محمد خاتمي نيز مي‌فرمايد:« لرستان قلب جغرافياي ايران و كانون تپنده‌ي دين، تاريخ، فرهنگ و هنر است. اين كانون افتخارات تاريخي و اين قلب تپنده‌ي ايران، امروز از محروميتي مزمن و تاريخي رنج مي‌برد و به لحاظ شاخص‌هاي توسعه از بسياري از استان‌هاي كشور عقب‌مانده‌تر است!!» (خرداد83 درجمع مردم الشتر)
اكنون در آستانه‌ي دولت تدبير و اميد جناب آقاي دكتر روحاني، لرستان با چنين وضعيتي بيش‌تر از هرجاي ايران كه سراي ماست نيازمند توجه و برنامه‌اي ويژه براي برون‌رفت از اين ركود و ايستايي «نگران‌كننده» است. نكته‌اي كه برآن پاي مي‌فشاريم اين پرسش است كه:
با وجود همه‌ي ظرفيت بالقوه‌ي استان براي توسعه و پيش‌رفت، چرا لرستان از قافله‌ي توسعه و پيش‌رفت كشور، عقب مانده است؟

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004