شما اینجا هستید: خانهلرستان پژوهیچه بر سر لرستان آمده است!

چه بر سر لرستان آمده است!

شنبه, 23 شهریور 1392 ساعت 17:57 شناسه خبر: 265 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 از«دایه دایه »تا«روله روله»
دکترسیدعلی‌نادر دهقانی: طنین دل‌نواز موسیقی لرستان به‌‌ویژه موسیقی حماسی«دایه دایه» با صدای استاد میرزاوند را «همه» به یاد داریم؛ آن شور و شعفی که پویایی و تحرک، از خودگذشتگی و مردانگی لرستانی‌ها را در اذهان به تصویر می‌کشید و در میدان‌های جنگ 8ساله به خلق حماسه‌هایی منجر شد که مقام رهبری در توصیف آن فرموده‌اند: «رزم لرستانی‌ها قبل از این‌که شنیدنی باشد، دیدنی است.»


8سال جنگ تحمیلی تمام شد و خرابی‌های بی‌شماری که کشور با آن مواجه شده بود. دوران سازندگی و بازسازی کشور شروع شد. اعلام شد لرستان جزء استان‌های مرزی نبوده – درحالی‌که خرابی‌های آن در مواردی بیش از استان‌های مرزی بود- بنابراین بخشی از بودجه‌هایی که«حق لرستان»بود، داده نشد. صنایع بزرگ در لرستان مستقرنشد. مدیریت‌های غیربومی و ناآشنا به لرستان عزیز ما، سرازیر شد، تجربه‌ای کسب کردند و به مقامات بالاتر رفتند و ناجوان‌مردانه به همه‌ی خوبی‌های این استان پشت کردند و قصه‌ی بی‌مهری‌ها ادامه یافت تا در سال‌های اخیر با شعار اجرای اصل44 و برون‌سپاری، صنایع و شرکت‌های بی‌رمق اما امیدوارکننده را به «بعضی‌ها» واگذار کردند حجم عظیمی از نیروها را اخراج،  و باز هم مصیبت دیگری برای لرستان رقم خورد.
در انقلاب سدسازی کشور، سهم لرستان«هیچ» بود و از 13/5میلیاردمکعب آب استان سهم بهره‌برداری‌ها فقط 1/5میلیاردمکعب شد و کشاورزی سنتی و دیم دیگر قدرت رقابت نداشت و به تعطیلی کشانده شد.
حجم عظیم مهاجرت‌ها از روستا به شهرها شروع و شهرها که توان پشتیبانی جمعیت خود را نیز نداشتند در مواردی به کانون‌های متعدد واسطه‌گری تبدیل و موج آسیب‌های اجتماعی در لرستان عزیز ما شروع شد. اعتیاد، این هیولایی که شور و شادمانی و پویایی را در لرستان به زنجیرکشیده است، آن دردی که درمانش را بعضی‌ها ناجوان‌مردانه در جیب گذاشتند و رفتند: رونق اقتصادی، رونق تولید، بهبود ساختار کشاورزی استان و شایسته‌سالاری.
آری همین نوشداروی همه‌ی دردهایمان است که امیدهایمان را به یأس و آینده را برایمان دردآور و مشوش به تصویرکشیده است.
امروزه که آمارها منتشر می‌شود همه چیز گویای این است که استان لرستان علی‌رغم داشتن ظرفیت‌های ژئواستراتژیکی، محیطی و انسانی فراموش شده‌ترین استان از نگاه مسئولین به‌ویژه دولت‌مردان بوده است.
جهت تنویر اذهان لازم است به اجمال به برخی از پتانسیل‌ها اشاره تا صحت این ادعا ثابت شود:
1- 7/3درصد کل رویش‌گاه‌های کشور در لرستان است و از این بابت در مقام سوم است.
2- لرستان پر آب‌ترین استان بعد از استان‌های شمالی است(580میلی‌متر در سال).
3- 4/9درصد کل اراضی کشاورزی مستعد در لرستان است و از این بابت دارای مقام هفتم است.
4- 12درصدکل آب‌های کشور در لرستان است.
5-بیش از2000آثار تاریخی در لرستان وجود دارد.
6- لرستان مسیر ترانزیت شمال-جنوب کشور است.
7- لرستان مقام اول معادن سنگ کشور را دارا است.
این‌ها گزینه‌هایی از مواهب محیطی و خدادادی لرستان است که بخشی از پتانسیل را به رخ می‌کشد؛ اما هویت، فرهنگ و تاریخ پرافتخار این استان که آیت‌اله بروجردی‌ها، دکترزرین‌کوب‌ها، آیت‌اله کمالوندها، پروفسورچگنی‌ها، دکتر طولابی‌ها و هزاران شخصیت بزرگ دینی، علمی را تحویل این کشور و جامعه‌ی بشری کرده است را نمی‌توان بیان کرد.
حاصل این همه مواهب طبیعی و انسانی در سایه‌ی عدم توجه به شایسته‌سالاری و عقلانیت در نظام برنامه‌ریزی و اجرایی استان، رتبه‌ی اول استان در بی‌کاری است که خود گواه و گویای سایر شاخص‌هاست.
اقتصاد بی‌رونق، کشاورزی نیمه‌تعطیل، محیط زیست در بستر بیماری و هلاکت و اعتماد عمومی خدشه‌دارشده‌ی شیرمردان و زنان دیار لرستان که دچار مصیبت‌ها شده‌اند، برخی از نتایج این بی‌توجهی و اهمال کاری‌هاست.
مرگ جوانان این دیار به دلیل اعتیاد، تصادفات جاده‌های لرستان که قتل‌گاه جوانان این دیار است و هزار مصیبت اجتماعی دیگری که استان راست‌قامت لرستان به آن گرفتار شده است.
امروز دیگر از«دایه دایه» خبری نیست
امروز فریاد«روله روله» مادران به دنبال داغ‌های متعدد گوش‌های زاگرس و سرزمین کهن و باستانی لرستان را نوازش می‌دهد.
جوانی با مدرک دانشگاهی، تازه ازدواج کرده بود توان تهیه یک منزل استیجاری را نداشت و به حاشیه شهر رفت، موتوری خرید تا با آن به شهر بیاید«توان اقتصادی»، واقعاً توان مالی ندارد تعمیرش کند در بین مسیر تصادف می‌کند و ضربه مغزی می‌شود و فریادهای لرزان مادر داغدارش که «روله روله»می‌کرد به یادم آورد که روزی از کوی و برزن لرستان «دایه دایه»می‌خواندند و می‌خواندیم و امروز به دلیل فقر و فلاکت شاهد پرپرشدن جوانان این مرزوبوم و فریادهای عزای مادران‌مان هستیم.
دولت تدبیر و امید!
می‌دانیم در بستر ناهمواری دولت را تحویل گرفته‌ای، می‌دانیم بسیاری از صندوق‌های مالی کشورخالی است، می‌دانیم اوضاع خوب نیست اما به تدبیر دکتر روحانی برای رسیدگی فوری به دردهای لرستان نیز ایمان داریم که برای اولین بار بعد از انقلاب به جوانان شایسته‌ی لرستان اعتماد کرده و با انتخاب مدیری آگاه به مزیت‌ها و ظرفیت‌های محیطی متعدد لرستان، بومی و آشنا به دردهای بی‌شمار سرسبزی و شکوفایی را هر چند اندک اندک اما به گلستان پژمرده‌ی لرستان باز گرداند.

*دکترای برنامه‌ریزی شهری

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر علی علی دوشنبه, 01 مهر 1392 ساعت 17:12

    درود بردکتر علی نادر دهقانی همکلاسی دوران دبیرستان دست مریزاد عالی نوشتی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004