شما اینجا هستید: خانهمقاله

اشاره: در بخش اول نقد و بررسی کتاب تاریخ دودمانی یا تاریخ غضنفری تدوین روان‌شاد، استاد فرهیخته اسفندیار خان غضنفری امرایی مطالبی مجمل که مبتنی بر اصول و چارچوب کتاب بود، تقدیم خوانندگان بزرگوار گردید و اینک ادامه‌ی مبحث، ان‌شاءالله با دانش، بینش و آگاهی لازم مطالعه و مورد داوری درست قرار گیرد.

در صفحه‌ی 217 کتاب مطالبی پیرامون شناخت توشمال‌خان یا میرنصرالله‌خان فرزند میرخنجربیگ1 آمده‌است که در بخش اول به آن پرداختیم و در هر حال پیرامون توصیف شخصیت توشمال‌خان امرایی در یادداشت‌های سفرنامه‌ی لرستان و خوزستان حسن‌علی‌خان افشار ردیف 41 صفحه‌ی186 آمده است: «توشمال‌خان امرایی پدر برخوردارخان و پدربزرگ نظرعلی‌خان سردار اکرم و از توشمالان بزرگ لرستان در پایان روزگار فتحعلی‌خان تا زمان فرمانروایی ناصرالدین شاه است. او در روزگار شاه مرد[منظور مرگ محمدشاه قاجار فزرند عباس میرزا نایب‌السلطنه پسر فتحعلی شاه در سال 1264 هجری قمری است] در خدمت اردشیر میرزا و سهام‌الدوله بود و...» (تصحیح و پژوهش حمیدرضا دالوند- پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی1382- تهران.) 

 

به بهانه‌ی نام‌گذاری سال 1398 تحت عنوان رونق تولید، در این شماره و

شماره­های بعد، تولید از دیدگاه اقتصادی، عوامل موثر بر آن، مشکلات موجود

بر سر راه رونق تولید در کشور و در نهایت راه‌کارهای عملی و اجرایی رونق

تولید مطابق با ویژگی‌های ساختاری جامعه‌ی ایران به استحضار خوانندگان

ارجمند و فرهیخته خواهد رسید.

مصطفی مستور داستان‌نویس معاصر در مجموعه داستانی «بهترین شکل ممکن» منتشره در سال 1395 و انتشاراتی نشر چشمه که به‌خاطر اقبال عمومی از آن تاکنون یازده‌بار تجدید چاپ خورده، حاوی شش قصه کوتاه و ظاهرن عاشقانه است که به بهترین شکل ممکنش به تصویر و روایت در آمده‌اند. عاشقانه نه به سبک داستان‌های پاورقی روزنامه‌های زرد بل بیش‌تر از این منظر که از سر عشق و دل‌بستگی به ادبیات و موضوع کار نوشته شده‌اند و اگر روایتی عشقی و بیان، عاشقانه می‌شود برای آن است، به نظر من که خواننده با عشق بخواند و به دریافت خود از آن برسد.

بخش پنجم:

در نوبت‌های پیشین، مواردی از کاستی‌های افزوده به کتاب تاریخی انیس‌المسافر منسوب به غلامرضاخان والی پشتکوه که از جانب آقای دکتر روح‌الله بهرامی، ویراسته، تهیه و عرضه گردیده است، تقدیم حضور خوانندگان بزرگوار شد و اینک بایستی گفت: در متن یادداشت‌های منضم به کتاب انیس‌المسافر و افزوده‌ها و ضمایم کتاب مواردی از قلم جناب آقای دکتر بهرامی آمده‌است که در باب احتوایی املا و انشا و هم‌چنین طرح مباحث تاریخی، دچار اشکال و ایراد است و لذا با ذکر موارد مربوطه، سعی خواهد گردید توضیحات مورد لزوم که در جهت آگاهی بیش‌تر خوانندگان بزرگوار، احتمالاً مفید افتد از پی آورده شود.

در نوبت پیشین(بخش چهارم) پیرامون این بند از پژوهش انجام شده دکتر بهرامی که در صفحه‌ی 45 آمده است، مطالبی آورده شد، اما اهم توضیح مورد لزوم با تذکار عین مطلب که در صفحه‌ی 45 به این صورت درج گردیده و می‌خوانیم: «در این زمان بین نیروهای والی و طایفه‌ی کلهر به رهبری عباس‌خان قبادیان امیرمخصوص، زد و خوردی پیش آمد، در این نبرد، والی غلامرضاخان، شکست سختی برنیروهای کلهر و امیرمخصوص وارد آورد و پس از مراجعت والی از این پیروزی، عشایر پشتکوه به رسم عشایری خود، دو شبانه روز ساز و دهل نواختند و تفنگچی‌ها و توپخانه مخصوص والی به آتش بازی، پرداختند.»

(اشکفت قمری قابلیت تبدیل شدن به موزه‌ی مردم‌شناسی را دارد)

در منتهی‌الیه ضلع غربی خرم‌آباد، پاکشیده بر دشت، چسبیده به شهر، مسلط بر قلعه، پشت به یافته، مِرک زده(لم داده در فارسی) بر فلات، سینه‌ سپر کرده بر پیشانیِ آفتاب، کشکان را با سیل رمه‌ها و عطر آویشنِ وحشی از کشاله‌اش عبور می‌دهد .اسپی‌کُوْ (سپیدکوه در فارسی).

این غول زیبا، تو را بر فراز و فرودِ پستی بلندی‌های گرده‌ی ستبرش بالا و پایین می‌کند تا تو بدانی در قصه‌های پریان پرسه می‌زنی، در خواب خرگوشی این کوهستان مغرور با چشم‌هایی مغموم که چین و شکن سنگ‌ها و صخره‌هایش این‌همانیِ ساختار رنج‌های کهنه‌ای است که بر دست‌های مردمانش شیار می‌کشد.

اشاره

مشروطه در لرستان، پیش‌تر 44 شمار‌ه‌ي آن در هفته‌نامه‌ي سیمره چاپ شده است. از آن‌جا که تلاش شده تا خطِ سیرِ نگارش آن به صورت خاطره، داستان و حکایت روایت شود و همین روایتِ قصه‌پردازانه موجب جذب مخاطب و علاقه‌مندان برای پی‌گیری و دنبال نمودن ادامه‌ی حوادث و ماجراها گردیده تا این رویدادها را با اشتیاق دنبال کنند.

با پوزش از علاقه‌مندان و خوانندگان جدی تاریخ معاصر لرستان، به دلیل وقفه‌ی طولانی که در انتشار آن روی داد. از این پس ادامه‌ی مشروطه در لرستان را در سیمره می‌خوانید. 

بخش سوم: در بخش‌های اول و دوم سلسله نقد و بررسی کتاب تاریخی انیس‌المسافر، از نگاشته‌های منسوب به غلامرضاخان امیرجنگ ابوقداره، آخرین والی لرستان پشت‌کوه مطالبی مستند، مستدل، مجمل و موجز در جهت رفع کاستی‌ها و اعتلای کار فرهنگی در چاپ‌های بعدی، عرضه گردید، ان‌شاء‌الله خوانندگان آگاه بزرگوار با مداقه‌ی لازم و کامل، موضوعات تاریخی مورد بحث مطروحه را مدنظر داشته باشند و اینک ادامه‌ی کار. در صفحه 29 کتاب آمده است: حکومت مرکزی برای پایان بخشیدن به اقتدار والی لرستان غلامرضاخان، با رخنه در ساختار درونی حکومت پشتکوه ایجاد تنش در میان خاندان والی، دست به ایجاد نزاع و اختلاف میان خاندان والی زده و تلاش کرد، با وعده‌هایی، برخی از اعضای خاندان والی را علیه آخرین فرمان روا و والی منطقه پشتکوه را فریب دهد [مطلب به همین نحو در کتاب آمده است] و بر اساس چنین نقشه‌ای، امان‌الله خان صارم السلطنه و علی قلی‌خان یا سان، دو فرزند ارشد والی را علیه پدرشان برانگیختند، این دو نیز برای دست‌یابی به وعده‌های احتمالی و یاشاید دست‌یابی به مقام جانشینی پدر از سوی حکومت پهلوی اول دست به طغیان علیه پدر زدند. نویسنده، مستند این مطلب را به جهت این که موضوع مورد ادعا که البته درست هم بوده و ناصحیح هم نیست، اما با شیوه‌ای که تشریح کرده‌اند با اصل قضایا هم‌خوانی و مطابقت نداشته و در نهایت می‌شود گفت پیوندی است در حد آسمان و ریسمان، مطالب صفحات 68و 193کتاب سفرنامه الموت، لرستان و ایلام خانم فریا استارک انگلیسی، وابسته مطبوعاتی سفارت انگلیس در تهران و از دوستان میس_آن_ لمبتون_یار و ندیم اشرف پهلوی، عبدالحسین هرویرو_قرار داده است که ضمن این که گریزی به شورش پسران والی علیه پدرشان زده به مباحث دیگری پرداخته و در پی شکافتن قضایا بر نیامده و از این روی جناب دکتر بهرامی مولف محترم هم چون نسبت به کٌنه موضوع، دانشی نداشته، به همین مَحمِل مٌجمَل، بسنده کرده است، و در عین حال، متذکر این مورد هم می‌شویم، که بنا به گفته‌ی مرحوم حمید ابوقدار یکی از فرزندان امان‌الله‌خان سرداراشرف پسر غلامرضاخان والی که به این قلم فرمودند عمر مرحوم امان‌الله‌خان آن‌قدر نپایده است که در زمان پهلوی اول دست شورش علیه پدرش زده باشد و شورش امان‌الله‌خان علیه پدرش مربوط به سال 1321هجری قمری  یا1280- 1281 خورشیدی است. در صفحه‌ی 73 زیرنویس 15کتاب سفرنامه گروته می‌خوانیم:

وزن اشعار مویه‌های لکی، هم‌چون سایر مفردات ادب شفاهی لرستان، و هم‌چون همه‌ی فهلویات، از عروض فارسی تبعیت نمی‌کند. اساس وزن شعر در ادبیات شفاهی لرستان چه لکی و چه لری بر کمیت هجا (بخش یا سیلاب Syllable) استوار است. تعاریف مختلفی برای «هجا» ارائه شده است. خانلری می‌گوید: «گفتار عبارت است از یک سلسله ارتعاشات صوتی متوالی که به گوش شنونده می‌رسد؛ اما شنونده در این سلسله، قطعاتی تشخیص می‌دهد که به منزله‌ی حلقه‌های متصل زنجیر است. این حلقه‌ها را «هجا» یا «مقطع» می‌خوانیم.» اما به زبان ساده می‌توانیم بگوییم هجا همان «بخش کردن» کلمات است که بچه‌ها در کلاس اول فرا می‌گیرند. هر بخش یک هجا می باشد.

( دادنامه‌ی هنرمندان پیش‌کسوت برای تصمیمات وزارت فرهنگ و ارشاد)

کارد به استخوانمان رسیده، نفسمان در نمی‌آید

به ما « تهاجم فرهنگی» شده...

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این تهاجم را نپذیرفته.

انیس‌المسافر رساله و یا کتابی منسوب به نگاشته‌هایی از مرحوم غلامرضاخان امیرجنگ، آخرین والی پشتکوه (استان کنونی ایلام) که بار اول با این عنوان: مطبوعه‌ی اداره‌ی مظفری بندر بوشهر فی شهر ربیع‌الاول سنه 1329 هجری در نسخ محدود، سیصد نسخه چاپ و توزیع گردیده، و نوبتی دیگر در جلد سی‌ام مجلدات فرهنگ ایران زمین با اقدام شایسته‌ و بخردانه‌ی فرهنگی آگاه، زنده‌یاد، شادروان، استاد فرهیخته علی‌محمد ساکی، باعطف عنایت ویژه‌ی روان‌شاد، استاد ایرج افشار در سال 1384 چاپ گردیده است. و اینک و در این نوبت، شاهد چاپ مستقل آن با پژوهش، تدوین و یادداشت‌های تحقیقاتی جناب آقای دکتر روح‌الله بهرامی، دانشیارتاریخ دانشگاه رازی کرمانشاه و در سال 1397 در شمارگان پانصد نسخه هستیم که جای سپاس و تشکر داشته و اقدام ارزنده‌ی آقای دکتر بهرامی، رییس گروه تاریخ و انجمن ایرانی تاریخ شعبه کرمانشاه را ارج می‌نهیم. ضمایم، افزوده‌ها، مدخل و ملحقات کتاب در کلیت امر 209 صفحه است که حاوی اطلاعات مفید، مناسب و ذی‌قیمتی می‌باشد و در عین حال واجد کاستی‌ها، نقایص، اشکالات و لغزش‌هایی است که به‌منظور رفع اشکال مباحث در چاپ‌های بعدی، مواردی چند در باب‌های مربوطه عرضه می‌گردد، ان‌شاءالله مورد توجه و امعان نظر کوشنده‌ی محترم جناب آقای دکتر روح‌ بهرامی قرار گیرد.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004