شما اینجا هستید: خانهمقاله

مراسم جشن نوروز، غیر از این‌که در کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان، با فرّ و شوکت بسیار زیادی برگزار می‌گردد، در گستره‌ی وسیعی از قاره‌ی آسیا، نیز اجرا می‌شود. از آن جمله: آذربایجان، آلبانی، ارمنستان، ازبکستان، بوسنی و هرزگوین، پاکستان، ترکمنستان، ترکیه، قرقیزستان، قزاقستان، گرجستان، مناطق کردنشین سوریه و عراق، مغولستان و مناطقی از فدراسیون روسیه، شامل: تاتارستان، داغستان، باشکورتوستان. بدین خاطر این گستره را می‌توان؛ «حوزه‌ی فرهنگی نوروز» خواند.

 1-جنگ برخلاف صلح، توافق دوطرفه نمی‌خواهد بلکه با اراده‌ی یک طرف هم جنگ اتفاق می‌افتد.

2-جنگ‌ها معمولا با تلفات جانی و مالی و هم‌چنین از هم‌گسیختگی اجتماعی همراه هستند .

 

 (از ورود اینترنت تا حضور تلگرام...)

بعد از این‌که تب سیاسی روزنامه‌ها پایین آمد اگرچه حجم توقیف روزنامه‌ها کمترشد اما قبح توقیف‌ها هم شکسته شد و روزنامه‌نگاران ایرانی به روند توقیف روزنامه‌هایشان عادت کردند و البته شیب توقیف هم ملایم و کار روزنامه‌نگاری در ایران با یک شیب ملایم پیگیری شد.

 این روزها جهان در دل بحرانی هست که همه کشورها و قدرت‌های حاکم در آن را با سر در گمی و چالشی عظیم مواجهه کرده که در نوع خود بی سابقه است ترس و وحشت جهانی در مورد شیوع ویروس کرونا کاملا قابل درک است.

بن پیدایش هر پدیده فرهنگی را باید در روابط انسان و زیست بوم، جامعه و مبانی اعتقادی جست‌وجو کرد. اسطوره‌ها، افسانه‌ها و قصه‌هایی که با مضمون‌های گوناگون و ساختی همانند، درباره نوروز وجود دارند و همین‌طور باورها و تجربه‌هایی که پایه رسم‌ها و آیین‌های نوروزی شدند، همه در همین شرایط اقلیمی و طبیعی پدید آمدند.

آسیب‌شناسی شائبه‌ی خرید و فروش رأی در انتخابات مجلس شورای اسلامیِ خرم‌آباد و چگنی

 هر انتخاباتی را می‌توان از منظرهای مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مورد نقد و آسیب‌شناسی قرار داد. انتخابات یازدهمین دوره‌ی مجلس شورای اسلامی در حوزه‌ی انتخابیه خرم‌آباد و چگنی نیز از منظرهای مختلف قابل آسیب‌شناسی است. در طول70 روز فعالیت انتخاباتی خود چهار آسیبِ باند بازی،طایفه گرایی،هیاهو(گآل ئو رآو) و ریخت و پاش (شام و نهاردادن و ...) را آسیب‌های جدی انتخابات مجلس شورای اسلامی در خرم‌آباد و چگنی معرفی می‌کردم، غافل از این‌که  آسیب مهم‌تری به نام «شائبه خرید و فروش رأی» توسط برخی از کاندیداها وجود دارد و قبل از هرچیزی باید به آن پرداخته شود.

تا نباشد راست کی باشد دروغ          کان دروغ از راست می گیرد فروغ

پیش‌تر با آمار و ارقام و تحلیل آن‌ها و با در نظر گرفتن نتایج انتخابات اسفند 98 همگانِ با انصاف اقرار به  قضیه‌ای کردند که  در آن جلوس بر صندلی نمایندگی مردم در اسفند 94 حق "مردم" بود که با گونه ای ناباورکردنی  نتیجه‌ای دیگر اعلام شد.

نداشتن دارویی برای درمان کرونا، بدان معنا نیست که مبتلایان خوب نمی شوند. در اکثر موارد، افراد مبتنی بر سیستم دفاعی بدن شان خوب می شوند و حتی ممکن است ندانند که آنچه بدان مبتلا شده بودند کرونا بوده است و تصور کنند که آنفلوآنزا گرفته بودند.

در پی‌گیری بررسی و نقد مطالب جلد اول کتاب تاریخ غضنفری که در بخش‌های گذشته در حد حوصله‌ی خواننده‌ی بزرگوار نیست به بازکاوی و بررسی اشتباهات و لغزش‌های مباحث کتاب مواردی مطرح گردید، این پدیده مشخص می‌نمود به‌رغم اصالت نگارش مطالب تاریخی کتاب از قلم بیدار و آگاه شادروان استاد اسفندیارخان غضنفری‌امرایی که البته هرگونه ارتکاب به لغزش از جانب هرکس و همه‌کس محتمل است اما چنان‌چه ویراستار تاریخ خوانده محاط بر موضوع و آگاه به مسایل مورد بررسی بر کار نشر و ویرایش موارد کتاب مبادرت می‌کرد، قطعاً از حجم لغزش‌ها به این صورت کاسته می‌شد. در هر حال هم‌چنان از مطالب صفحات کتاب و از صفحه‌ي 668 موضوع نبرد بیستون و کشته شدن داوود خان ... و صفحات بعدی مطالبی را می‌خوانیم که توام با اشتباه بوده و نیاز به توضیح و تصحیح لازم دارند: 

۱ - ضحاک عرب است و پایتخت او بیت‌‌المقدس است ولی بر ایران ‌زمین سلطه‌دارد، چه رویای عجیبی است این کابوس فردوسی.

 

۲ -شیطان در هیئت یک آشپز به‌ استخدام دربار در‌می‌آید و برای نخستین‌بار به ضحاک گوشت می‌خوراند.

طعم پرندگان بریان به ‌مذاق ضحاک خوش ‌می‌آید و تصمیم به تشویق آشپز جدید می‌گیرد .

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004