شما اینجا هستید: خانهمقاله

سلام و عرض ادب خسته نباشید به ساحت گران‌قدر خواننده‌ی بزرگوار، هم‌چنان مصدع هستیم با نقد و بررسی جلد دوم کتاب گران‌سنگ تاریخ غضنفری، ذیل مبحث محاصره‌ مرحوم روان‌شاد نظرعلی‌خان سرداراکرم توسط عوامل والی لرستان پشتکوه و رضا‌قلی‌خان نظام‌‌السلطنه مافی در محل روستای گره‌بان، اجاق و مسندنشین رهبران دوده‌ی یاری آتش‌بگی، نوربخش و مشعشعی و در بیت مکرم رهبر عقیدتی دوده‌ی مذکور مرحوم آقاسید عبدالعظیم میرزای مشعشعی مکنی به آقا‌بخش و در لفظ رایج عام و گویش محلی لکی، کردی  لری (آبش) در خدمت هستیم که البته تاریخ وقوع حادثه باز هم مشخص نیست و این مورد به درستی که نقیصه‌ای است در برابر فراز مطالب زیبای استاد فرهیخته روان‌شاد مرحوم اسفندیارخان غضنفری، این اقدام در روزگار تاریخی مبتلا‌به، فی‌الواقع جسارت و اسائه‌ی ادبی بوده‌است از جانب مرتکبین آن فعل زشت و شوم گو این‌که هر زمان وساطتی از جانب مرحوم آقاسیدعبدالعظیم میرزا آقابخش مشعشعی در مورد کسی یا کسانی از حلقه‌ی بزرگان محلی، نزد حکومت‌های محل صورت می‌گرفته‌است منتهای آرزوی حاکمیت وقت آن بوده تا اوامر صادره ی  مرحوم آقاسیدعبدالعظیم میرزا، با دید‌ه‌ی منت مطاع باشد، از جمله وساطتی که در مورد عدم اعمال مجازات مد نظر دستگاه حکومتی والی کرمانشاهان که همین نظام‌السلطنه‌  سال 1328 هجری قمری را می‌توان مثال آورد. اما در آن روزگار، ابعاد فاجعه‌ی ارتکاب به محاصره‌ی نظرعلی‌خان امیراشرف در محل روستای گره‌بان، چگونه بوده‌است، متاسفانه اوراق تاریخ ساکت و خاموش است.

 عزرائیل این بار در هیبت (کرونا) تیغ از نیام برکشیده، چون گرگ یک یک از این گله می‌رباید.

«کرونا» این بار«سرو سینایی» شاعر نویسنده، کارگردان و مستندساز بی‌بدیل سینمای ایران را از ما گرفت. هنرمندی که بعید می‌دانم زمانه‌ی ما بار دیگر چنین فرهیخته مردی را در دامان خود پرورش دهد. سینایی فیلم‌ساز ارزشمندی بود که همواره کیفیت را به کمیت ترجیح می‌داد .او هیچ‌گاه خود را اسیر گیشه نکرد چون کشف و نمایش زیبایی‌ها برایش مهم‌تر از فروش بود. زدودن زنگارهای زشت به تصویرکشیدن زیبایی‌ها، سپس اصلاح جامعه براساس دیدگاه‌های زیباشناسانه سرلوحه کارش بود!! براین اساس روز به روز که پختگی بیش‌تری پیدا می‌کرد فاصله‌اش با سینمای تجاری بیش‌تر و بیش‌تر می‌شد. در زمانه‌ای که بسیاری از فیلم‌سازان نه به هنر توجه دارند و نه به زیباشناسی هنرو فقط پول می‌گیرند و فیلم سفارشی می‌سازند، او اعتقاد داشت که رواج اندیشه‌های زیبا، جهان را زیباتر و انسانی‌تر خواهدکرد و جوامعی که براساس شناخت زیباشناسانه از امور مملکت‌داری قانون می‌نویسند، پلیدی‌ها و زشتی‌ها از جامعه‌شان رخت بر می‌بندد. 

 منوچهر طیّاب، بیش‌از نیم قرن از عمر ۸۳ ساله خود را در راه معرفی و به‌تصور کشاندن فرهنگ، تاریخ و جغرافیای سرزمین ایران صرف کرد و هماره شاهد تلاس جدی‌تر و عزم راسخ‌تر این پیر سینمای مستند ایران بودیم. گویی او با ایران‌زمین، قرارداد مادام‌العمر بسته و برای اعتلای نام ایران، جانش را در کف دست نهاده بود. او مردی بود که هیچ‌گاه بازنشسته نشد. از همین روست، که تولید یکصد فیلم مستند، انتشار صدها مقاله و تالیف در باره‌ی معماری، موسیقی، تاریخ هنر و باستانشناسی ایران را را درکارنامه‌ی پربار خود داشت. 

 

*گذری بر زندگی و هنرِ زنده یاد «حسن لطفي»

 

حسن لطفی در سال ۱۳۳۵ در کوچه‌ی «حکیم‌‌آباد» محله‌ی «درلاکی» خرم‌آباد، چشم به دنيا باز كرد. تحصیلات ابتدایی را در دبستان «محمدرضاشاه»[سابق] و تحصیلات مقدماتی را در رشته‌ی ادبی دبیرستان «بهار» گذراند.

زنده یاد حسن لطفی، از خانواده‌ای معتبر، شناخته‌شده و البته هنرمند برخاست. پدرش، زنده‌یاد استاد «نورعلی لطفی»  پیر بازیگری لرستان-هرچند که عمده‌ی فعالیت بازیگری‌اش در سینما و تلویزیون، در دو دهه‌ی پایانی عمرش صورت گرفت-، نخستین تجربه‌های هنری‌اش را با بازی در نمایش روحوضی در دهه20 آغاز کرد. 

 چاپ دوم کتاب «فرهنگ، توسعه و خودکشی در غرب ایران» (1398) تالیف نگارنده را انتشارات جهاد دانشگاهی تهران منتشر کرد؛ بخش سوم این کتاب به «تجربه توسعه، نوسازی و خودکشی در غرب ایران» اختصاص دارد. نویسنده به دنبال فهم زمینه‌های فرهنگی و تغییرات شتابان جامعه و بروز خودکشی است. سوال بنیادین در این بخش این است که تجربه هم‌زمان توسعه و نوسازی توسعه‌نیافتگی چگونه منجر به خودکشی شده است؟ در پاسخ باید گفت: شرایط فقر و بیکاری در دوران تجربه نوسازی در کنار رشد بی‌عدالتی‌ها و نابرابری اجتماعی به عنوان زمینه‌های اجتماعی بروز ناملایمات زندگی روزمره و رشد پرخاشگری، خشونت‌ها، قتل‌ها و خودکشی‌هاست. انتشار خبری که سبب تلنگر به من شد تا در دروان بحرانی کرونا به انتشار این یاداشت دست بزنم این بود: «بر اساس گزارش رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان آمار خودکشی در استان لرستان رتبه‌ی چهارم را در کشور دارد.»

انقلاب مشروطه تحول مهمی در تاریخ معاصر ایران است. می‌توان آن را آغاز ورود ایران به جامعه مدرن دانست، در تحلیل انقلاب مشروطه علل و دستاوردهای آن نظریات مختلفی ابراز شده است اما نظریه انقلاب برای قانون بیشتر مطرح است ، ریشه‌های درازمدت انقلاب مشروطه را باید از آغاز قرن19 دانست آنگاه که ایرانیان ( از پنجره اروپا تصویر بسیار دل‌پذیر حکومتی قانون‌مند و مسئول را دیده بودند که جامعه‌ای منظم را اداره می‌کرد) از این دیدگاه بود که روشنفکران روحانیون، تجار بازرگانان و ملاکین و زمین‌داران بزرگ حتی برخی از شاهزادگان قاجار چاره تمام نابسامانی‌ها و عقب‌ماندگی‌ها را در قانون‌مداری و اجرای آن دانسته‌اند در همین برهه از زمان بود که روزنامه قانون میرزا ملکم خان در لندن منتشر و مخفیانه به ایران می‌آمد و خوانندگان بسیار داشت و یوسف خان مستشارالدوله کتاب یک کلمه که منظور او قانون بود را نوشت و سید جمال واعظ هنگام اوج‌گیری جنبش بر سر منبر خطاب به مردم می‌گفت:

آن‌چه از لابلای کتاب‌ها برمی‌آید پرداختن به مفهوم نقد به‌مثابه‌ی بحثی مستقل و جدی، به کانت آلمانی برمی‌گردد و غرض اصلی وی در این مفهوم، همانا سنجش تصویر ذهنی ما از چیزها و مفاهیم است نسبت به وجود بیرونی و عینی آن‌ها؛ به بیانی ساده‌تر مسئله نقد، سنجش ذهن نسبت به عین در جهت کسب معرفت معتبر است؛ چه بسا که عمده تصاویری که از اجزا و عناوین این هستی بیکران، در ذهن ما نقش بسته‌‌اند، فرسنگ‌ها از حقیقت ناب آن‌ها فاصله داشته یا حتا در تضاد با آن‌ها باشند. درست در همین جاست که کانت از باور عمومی لیبرال‌ها نسبت به توانایی عقل در نزد تک‌تک افراد جامعه فاصله می‌گیرد.

امروزه در جامعه‌‌ی ما موضوع اعتماد ‌به‌ نفس بسیار رواج یافته، همّ و غم خیلی از افراد افزایش آن است، کتاب‌های خودیاری زیادی درباره‌ی اعتماد به نفس به فروش می‌رسد، بعضی از افراد نیز وقتی می‌بینند خاطر دوست یا همکار ‌آن‌ها آشفته شده مدام بر طبل این اصل می‌کوبند که «اعتماد به نفس داشته باش، نگران نباش یا استرس نداشته باش.» 

کسی نیست که در زندگی‌اش افت‌وخیز نداشته باشد، کم و زیاد دارد اما سوخت‌وسوز ندارد، ولی اعتماد به نفس چقدر می‌تواند گره از مشکلات باز کند؟، آیا زمانی که اوضاع بر وفق مراد است نیز به آن نیاز داریم؟ یا فقط وقتی که کار مهمّی را می‌خواهیم انجام دهیم؟ در  چنین شرایطی نیاز به پذیرش توانمندی خودمان داریم و سعی می‌کنیم به خودمان بقبولانیم که مثلاً «من توانایی انجام فلان کار را دارم»

اعتراضات آبان‌ماه سال نودوهشت در بسیاری از شهرهای ایران و قهر اکثریت مردم با صندوق‌های رأی در انتخابات اسفند همان سال، دو حادثه‌ی مهم درسال نودوهشت بود که راهبران و تئوریسین‌های اصلاح‌طلبان را وادشت تا به تفکر و انتقاد از مواضع تاکنونی خود بپردازند.

یکی از مواردی که به صراحت در گفتارها و نوشته‌های خود به آن اعتراف کرده‌اند غفلت از مسئله «ع

هر ملتی در حافظه‌ی تاريخي خود بزرگانش را به خوبی و نيكي به یاد دارد. هميشه با هربهانه‌اي و گاه بي‌دليل از آن‌ها یاد می‌کند، یادشان را گرامی می‌دارد و همه‌ی خوبی‌ها را به آن‌ها نسبت می‌دهد. «ساکی» از منظر مردم لرستان يكي از این مردانِ بزرگ است.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004