شما اینجا هستید: خانهمقالهنام نیکو گر بماند ز آدمی...

نام نیکو گر بماند ز آدمی...

شنبه, 04 شهریور 1396 ساعت 19:55 شناسه خبر: 2840 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

زنده‌یاد حاج‌محمد احمدی به دیار باقی شتافت. خبر تاسف‌باری بود برای اهل قلم شهر و دیارمان، چرا که حاج‌محمد احمدی مدیر انتشارات افلاک لرستان خادمی نمونه بود برای حوزه‌ی چاپ و نشر آثار نویسندگان لرستانی، انتشارات افلاک با مدیریت این نیک‌مرد خدمات شایسته‌ای به لحاظ کمیت و کیفیت کتاب عرضه داشت و در زمانه‌ای پیش‌گام و پیش‌رو این عرصه‌ی فرهنگی بود.

کم‌تر محقق و مولف و پژوهشگر و شاعری را می‌توان نام برد که آثار قلمی وی توسط این انتشاراتی چاپ و انتشار نیافته باشد. افزون بر این حاج‌محمد احمدی به لحاظ خوی و خصلت‌های مردمی و مردم‌داری هم شخصیتی فرهیخته بود. وی خود را همواره خادم و خدمت‌گزار اهل قلم می‌دانست و خود نیز با کتاب و کتاب‌خوانی انس و الفتی تام و تمام داشت. در کتاب‌خانه شخصی خانه‌اش هم انبوهی از انواع کتاب‌های ایرانی و خارجی به ویژه نویسندگان لُرتبار وجود داشت که نمونه‌ی آن را در کمتر خانه‌ای می‌توان دید.
متانت و فروتنی این نیک‌مرد لُرتبار هم مثال‌زدنی بود و این همه ناشی از بار دانش و اندیشه‌ای بود که به قول خودش از کتاب و کتاب‌خوانی دریافته و کسب نموده بود. در زمانه‌ای که سود و سرمایه و نفع مادی حرف اول را در بازار آشفته این دیار می‌زند و کم‌تر کسانی دغدغه‌ی فرهنگ و قلم و کتاب دارند و این مقوله در درجه چندم اهمیت مردمان ما قرار دارد و یا اصلاً فرهنگ کتاب و اندیشه در این حوزه پدیده‌ای فراموش شده است، سرمایه‌گذاری در کار نشر و چاپ کتاب عاقلانه به نظر نمی‌رسد چرا که این حوزه خروجی معنوی-فرهنگی دارد اما سرمایه بازگشتی ندارد. لیکن هستند عاشقان و شیفتگانی هم‌چون حاج‌محمد احمدی بدون چشم‌داشت مادی آن‌چنانی در این کار از هیچ کوششی فرو گذار نمی‌کنند. قدرشناسی از این گونه افراد کم‌ترین کاری است که می‌توان انجام داد.
این‌جانب به عنوان عضوی از نویسندگان لرستانی درگذشت این خادم نمونه فرهنگ را به فرزندان و همسر گرامی‌شان و همه‌ی دوستداران کتاب و قلم تسلیت می‌گویم و هرگز نام و یاد او را فراموش نمی‌کنم که وی سیزده عنوان از آثار این‌جانب را به دست چاپ و نشر سپرد و در دسترس اهل قلم و اندیشه قرار داد. برایش بهشت جاودانی آرزو می‌کنم و شادی روحش در آرامش ابدی.

 

 

 

محتوای بیشتر در این بخش: « یاد بعضی نفرات آوازی تا به ابد »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004