شما اینجا هستید: خانهمقالهلک داغستان و لک لرستان باهم ارتباطی ندارند

لک داغستان و لک لرستان باهم ارتباطی ندارند

سه شنبه, 18 مهر 1396 ساعت 09:06 شناسه خبر: 2945 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
seymare seymare

 «اسم‌های مشابه» میان همه‌ی فرهنگ‌ها و مناطق جهان وجود دارد!
خطاهای ناشی از شباهت اسامی اخیراً در موارد متعددی مثل لک و لاک، سگوند و سکا، بختیاری و باکتریا، کاسیان و کاسی و غیره دامن‌گیر لرستان‌شناسی شده‌است. لک‌ها یا لاک‌های داغستان از نظر زبانی و نژادی در گروه قفقازی قرار می‌گیرند، حتا هند و اروپایی هم نیستند چه برسد به این که ارتباطی با ما داشته باشند.


داغستان بخشی از قفقاز و یکی از جمهوری‌های خودمختار وابسته به فدراسیون روسیه است. قفقاز منطقه‌ای است کوهستانی در جنوب غربی روسیه، که از غرب به دریای سیاه و آزوف، از شرق به دریای خزر، از شمال به اراضی پست کوما ـ مانیچ و از جنوب به ایران و از جنوب غرب به ترکیه محدود می‌شود. این منطقه به وسیله‌ی رشته کوه‌های قفقاز بزرگ یا کوه‌های آب‌پخشان، به دو منطقه‌ی جداگانه قفقاز شمالی و قفقاز جنوبی [ماوراء قفقاز] تقسیم می‌شود (امیراحمدیان 1376: 15). امروزه در سرزمین قفقاز کشورهای مستقلی به نام ارمنستان، گرجستان، جمهوری آذربایجان و بخشی از روسیه قرار دارند.
کشور روسیه از مجموعه مناطق و جمهوری‌های نیمه‌خودمختار و خودمختاری درست شده، ناحیه قفقاز شمالی نیز شامل چندین جمهوری وابسته به کشور روسیه است. در قفقاز شمالی واحدهای اداری و سیاسی قرار دارند که همه‌ی آن‌ها در ترکیب جمهوری فدراسیون روسیه و در جنوب غرب آن واقع شده‌اند این واحدها از شرق به غرب در امتداد رشته کوه‌های قفقاز به ترتیب عبارتند از: داغستان، چچن، اینگوش، اوستیای شمالی، کابارداـ بالکار، قره چی چرکس، آدیگه [آدیغه]. (امیر احمدیان 1376: 10-11)
منطقه‌ی اصلی مورد بحث ما، جمهوری داغستان، از جمهوری‌های فدرال روسیه است. بیش از هشتاد درصد جمعیت داغستان مسلمان هستند اما از قومیت‌ها با زبان‌های مختلفی تشکیل شده‌اند. در گزارش‌های سرشماری شوروی و تحلیل‌های دیگر آماری، اغلب اوقات اقوام داغستانی را در زیر یک مجموعه واحد با عنوان داغستانی ذکر می‌کنند. این نام شامل این اقوام است: آوارها، دارگین‌ها، کومیک‌ها، لک‌ها یا لاک‌ها، لزگی‌ها، نوگای‌ها، طباسران‌ها، تساخورها، روتول‌ها، و آگول‌ها می‌باشند (آکینر 1367: 152). از این ده قوم، دو قوم کومیک و نوگای در گروه زبانی و قومی ترکی [آلتایی] قرار دارند بقیه‌ی آن‌ها از جمله لک‌ها یا لاک‌های داغستان در گروه زبانی و قومی قفقازی می‌باشند (آکینر 1367: 160). 

لاک‌ها یا لک‌های داغستان
یکی از قومیت‌های داغستان مردمی هستند که به زبان خودشان :«لاک» یا «لک» خوانده می شوند، اما به روسی «لک تسی»، به زبان آواری «تومل»، به زبان دارگین «بولوغونی» و به زبان لزگی «یاخولوی» نامیده می‌شوند. قبلاً لک‌ها را به نام «قاضی کوموخ» یا «قاضی کومیک» می‌شناختند. (آکینر1367: 188).
با توجه به مستندات به نظر می‌آید لاک یا لک‌ها در ناحیه قفقاز بیش‌تر در کشور داغستان و غرب شهر دربند ساکن هستند. لک‌های داغستان در بین اقوام آوارها و دارگین‌ها و رتول‌ها و تساخورها محصور می‌باشند. لک‌های داغستان سنی مذهب و پیرو مکتب شافعی هستند. (آکینر 1367:193).
زبان ملی لک‌های داغستان زبان لکی یا لاکی است و به گروه زبان‌های شمال خاوری قفقاز، گروه فرعی دارگین ـ لک تعلق دارد. این زبان شامل پنج گویش است کوموخ، و تسخین، آشتقولی، وخلی، و بلخار؛ این گویش‌ها .... واژگان زبان لک حاوی تعدادی لغات قرضی عربی ، فارسی، ترکی، و هم‌چنین روسی است (آکینر 1367: 191).
 
نژاد و زبان اقوام قفقاز
دردسته‌بندی دیگری در صفحه 160 کتاب «اقوام مسلمان شوروی» گروه‌های قومی مختلف ساکن داغستان عبارتند از:
1ـ قفقازها: آوارها (از جمله اخوخ‌ها، آندی‌ها و غیره) دارگین‌ها (از جمله قیتاق‌ها و قوبه‌چی‌ها) لک‌ها، لزگی‌ها، چچن‌ها، روتول‌ها، تساخورها و آگول‌ها.
2ـ ترک‌ها: کومیک‌ها، نوگای‌ها، تاتارها و آذربایجانی‌ها.
3ـ ایرانی‌ها: تات‌ها و ایرانی‌ها
4ـ اسلاو‌ها: روس‌ها و اکرایین‌ها
4ـ  سامی‌ها: یهودی‌ها
با توجه به این تقسیم‌بندی، لک‌های داغستان قومیت‌شان (نژاد و زبانشان) به دسته‌ی ایرانی تعلق ندارد. لک‌های داغستان حتا هندو اروپایی هم نیستند که به این طریق کوچک‌ترین اشتراکات زبانی و نژادی با ما داشته باشند.
در جدول زیر نیز مشاهده می‌کنیم اقوام گوناگون با زبان‌های متفاوت در قفقاز زندگی می‌کنند. در این منطقه حدود پنجاه گروه قومی وجود دارد که عمدتاً به سه خانواده‌ی زبانی تقسیم می‌شوند:
1ـ «قفقاز (ایبرـ قفقاز
2ـ «هندو اروپایی»
3ـ «آلتایی» (امیر احمدیان 1376: 7).
 این جدول با توجه به صفحات هفت و هشت کتاب جغرافیای قفقاز تنظیم شده است و در این جدول هم تصریح شده که لک‌های داغستان، به گروه هند و اروپایی و منحصراً، ایرانی تعلق ندارند.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004