شما اینجا هستید: خانهمقالهخیلی دور، خیلی نزدیک

خیلی دور، خیلی نزدیک

دوشنبه, 20 آذر 1396 ساعت 09:04 شناسه خبر: 3105 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

چندی پیش فهرستی از بیست منطقه‌ی پربازدید و مقصدهای مهم گردشگری ایران در رسانه‌ها منتشر شد. این فهرست که با اعلام آمارهای گوناگون و نظرسنجی از گردشگران همراه بود، بیست شهر مقصد در صنعت گردشگری را بر اساس شاخصه‌ها و سرفصل‌های مهم و تاثیرگذار این صنعت معرفی کرده بود که با کمال تأسف نام هیچ‌کدام از شهرها، مکان‌ها یا دیگر جاذبه‌های فرهنگی،تاریخی و طبیعی لرستان در آن به‌چشم نمی‌خورد. چرایی به‌وجود آمدن شرایطی که به سبب آن موجب می‌شود هیچ نامی از لرستان در این فهرست نباشد شاید از طنزهای تلخ روزگار ما باشد و البته درسی برای مدیران این عرصه که در فکر پاسخ‌گویی و چاره‌اندیشی مرتبط با این معضل نیستند و یا توجه بایسته و شایسته را در حل این موضوع مهم از خود نشان نمی‌دهند.

در صورت عدم توجه و چاره‌اندیشی مناسب در این مهم که از قضا یکی از شاخصه‌های بارز سرزمین لرستان است می‌تواند لطمات جبران‌ناپذیری بر پیکر نحیف فرهنگ و تاریخ این استان داشته باشد. حال با رجوع به فهرست ارائه شده باید مشخص شود چرا و چگونه است که استان لرستان با وجود بهره‌وری و دارا بودن تعداد زیادی از جاذبه‌ها‌ی گردشگری گوناگون اعم از تاریخی، فرهنگی و طبیعی نتوانسته است یا بهتر بگوییم نمی‌تواند جایگاهی در این رتبه‌بندی داشته باشد. دراین فهرست هستند مکان‌هایی که فقط به‌سبب دارا بودن یک جاذبه‌ی تاریخی یا طبیعی بالاتر از استان لرستان قراردارند.کافی است نگاهی به نام‌ها و مناطق این فهرست داشته باشیم؛ سرعین، قمصر، ابیانه، بابلسر، آستانه ‌اشرفیه، لاهیجان نام‌هایی هستند که بالاتر از شهرها و مناطق گردشگری و تاریخی لرستان قرار دارند.
صحبت از وجود مکان‌های تاریخی و طبیعی در لرستان و البته عدم توجه مناسب و درخور و هم‌چنین نبود اراده‌ای قوی برای تجهیز و ایجاد زیرساخت‌های مناسب از سوی اولیای امر تکرار مکررات است چرا که امروز همه ما به‌خوبی می‌دانیم  مهم‌ترین شرط موفقیت یک شهر، استان یا کشور در توسعه گردشگری، وجود زیر ساخت‌های مناسب شهری و مدیریت مطلوب در عرصه‌های مختلف است. شرط دیگر برای توسعه‌ی گردشگری، نظم دادن و آمایش جاذبه‌های شهری و ایجاد امكاناتی است كه دسترسی به جاذبه ها را فراهم می‌کند.
با کمال تاسف در لرستان مانند دیگر حوزه‌های فرهنگی، هنری، اقتصادی و اجتماعی توجه و اراده‌‌ای قوی برای برون‌رفت از این شرایط بن‌بست‌گونه در تناسب با میزان بالای ظرفیت‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی وجود ندارد. تنوع در حوزه میراث فرهنگی و گستره وسیع زیر شاخه‌های آن گونه‌ها و زیر مجموعه‌های آن مانند؛ میراث طبیعی و میراث معنوی از جمله ظرفیت‌های فرهنگی است که خوش‌بختانه در استان لرستان از حیث تعدد و تنوع قابل تأمل است.
موضوع وقتی تلخ‌تر می‌شود که می‌بینیم لرستان مالک چه میراث‌های گران‌بها، گوناگون و رنگارنگی است که وجود فقط یکی از آن‌ها برای هر سرزمین، گنجی ارزشمند برای تولید ثروت و رفاه عمومی است. از جمله‌ی این ثروت‌های عظیم جدای از میراث تاریخی، گونه‌های مختلفی از میراث معنوی و میراث طبیعی است.
« میراث فرهنگی ناملموس یا معنوی به جنبه‌های غیر فیزیکی یک فرهنگ گفته می‌شود و اغلب آداب و رسوم جامعه در یک دوره‌ی زمانی را دربر می‌گیرد یا راه و روش رفتار در جامعه که معمولاً قوانین رسمی عمومی برای کارکرد در یک فضای فرهنگی خاص هستند. به عبارت دیگر میراث معنوی شامل بخشی از فرهنگ ماست که به شکل شفاهی و سینه به سینه به ما به ارث رسیده است.
این موارد شامل ارزش‌های اجتماعی، سنت‌ها، آداب و رسوم و روش‌ها، باورهای زیبایی‌شناسانه و معنوی، بیان هنری، زبان و دیگر جنبه‌های کارکردهای انسانی است. به طور کلی حفظ میراث معنوی دشوارتر از حفظ میراث فرهنگی مادی است.
میراث معنوی یا به عبارت دیگر میراث غیرملموس بخش اساسی فرهنگ هر جامعه را تشکیل می‌دهد. تمامی آثار به جا مانده از فرهنگ‌های مختلف، معرف اندیشه و فرهنگ معنوی حاکم بر آن جوامع می‌باشد. در حقیقت معنویات بشر به صورت آثار مادی، فرهنگی و تاریخی تجلی می‌یابد و جنبه‌ی ملموس میراث معنوی را ایجاد می‌نماید. میراث فرهنگی، حقیقت فرهنگی هر ملت است و رکن اساسی آن به شمار می‌رود که در حقیقت همان جوهر یا اصل فرهنگ هر قوم را تشکیل می‌دهد. توجه به میراث معنوی از این نظر حائز اهمیت است که در مقابل یکسان‌سازی فرهنگی در جهان می‌تواند مقاومت نماید. با حمایت از فرهنگ‌های گوناگون و توجه به آن‌ها می‌توان در مقابل جهانی شدن ایستادگی نمود و از هویت فرهنگی حفاظت کرد.جنبه‌های حفظ میراث ناملموس عبارتند از: فولکلور،تاریخ شفاهی و حفظ زبان.
میراث طبیعی نیز بخش مهمی از میراث جوامع است که دربرگیرنده‌ی‌ حومه‌ی  شهر، محیط زیست طبیعی از جمله گیاهان و جانوران به عنوان «تنوع زیستی» و عناصر زمین شناسی (از قبیل کانی شناسی، ژئومورفولوژی، فسیل شناسی و...) به عنوان «تنوع زمین» است. این گونه از مناطق میراثی، با جذب گردشگران خارجی و داخلی، اغلب به عنوان بخش مهمی از صنعت گردشگری یک کشور ایفای نقش می‌کنند. جنبه‌های حفظ میراث طبیعی عبارتند از: گیاه شناسی قومی،حفاظت نژادهای نادر و گیاهان موروثی».1
توجه به شاخصه‌های مهم و تأثیرگذار میراث فرهنگی و شناخت این ظرفیت‌های بالقوه و ارائه مطلوب آن‌ها در نظرگاه هموطنان و عامه‌ی مردم مسلتزم عملکرد مناسب، هدفمند و با برنامه شورای اسلامی شهر و شهرداری به عنوان نهادهای اجتماعی و غیر دولتی و مؤثر در مدیریت شهری و سازمان‌هایی مانند صدا وسیما و میراث فرهنگی به عنوان نهادهای دولتی که اهمیت زیادی در فرایندهای برنامه‌ریزی گردشگری در شهرها دارند، می‌باشد. با توجه به پیامدهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی گردشگری در شهرها، و نقش اثبات شده و غیرقابل انکار آن بر زندگی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مردم، پرداختن به این موضوع یكی از مهمترین فعالیت‌هایی است كه باید در اولویت برنامه های مدیریت شهری قرار گیرد.
برای برون‌رفت از این شرایط به‌وجود آمده و پرداختن به چرایی وقوع این‌چنین اتفاقات ناخوشایند فرهنگی که بر زندگی مردمان این سرزمین از جهات گوناگون فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی تاثیر مستقیم دارد مستلزم شناخت راه‌کارها، ظرفیت‌ها و چالش‌هایی است که بر سر راه توسعه‌ی فرهنگی لرستان قرار دارد. این‌گونه است که می‌باید به موازات رعایت مسائل ذکر شده بالا، در عرصه‌های دیگر فرهنگی مانند؛ فعالیت‌های فرهنگی از قبیل؛ روزنامه، کتاب، کتاب‌خانه، موسیقی، موزه‌ها، رادیو، تلوزیون، سینما، هنرهای نمایشی، تجارت کالای فرهنگی، جهانگردی بین‌المللی و ارتباطات و فناوری جدید، گرایشهای فرهنگی مانند؛ روزنامه، سینما، ارتباطات و سفر، مبادلات فرهنگی، چاپ و نشر کتاب‌هایی با موضوعات فرهنگی،تاریخی در کنار اهمیت دادن به شاخصه‌های مهم فرهنگی مانند؛ برگزاری کنسرت‌های موسیقی، برپایی جشنواره‌هایی با موضوعات عکس، فیلم، تئاتر و هنرهای تجسمی، ادبیات و شعر، معارف، محیط زیست و... با برنامه‌ای مدون، کارشناسانه و هدفمند پیش رفت چرا که توسعه فرهنگی یکی از ابعاد مهم توسعه است و توسعه در سایر ابعاد وابسته به آن می‌باشد و ارزیابی فرهنگ و تحولات فرهنگی تنها با به‌کارگیری شاخص‌های مناسب امکان پذیر است. با نگاهي به اين شاخصها در سطح کشور و جهان و مقايسه با آنچه در استان لرستان وجود دارد، مي توانيم نقشه راه توسعه فرهنگي پايدار را ترسیم نماییم.

1- دانش‌نامه‌ی ویکی‌پدیا

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004