شما اینجا هستید: خانهمقالهنه! به عبور از روحانی

نه! به عبور از روحانی

چهارشنبه, 06 دی 1396 ساعت 17:46 شناسه خبر: 3167 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 من به عنوان رییس جمهور می‌گویم بر سر تمام پیمان‌هایم تا آخر خواهم ایستاد. مردم هم بر سر عهد خود باشند.

این مهم‌ترین سخن حسن روحانی در اجلاس ملی گزارش پیش‌رفت‌ها و راه‌کارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی بود.

هنوز زنگ آغاز فعالیت‌های انتخاباتی دوازدهمین دوره‌ی ریاست جمهوری زده نشده بود که دود سفید از اردوگاه اصلاح‌طلبان و میانه‌روها مبنی بر حمایت قاطع از حسن روحانی بلند شد. و روحانی با کمک جهانگیری کاندیدای پوششی‌اش در دوئل مناظرات سربلند بیرون آمده و در میان هجمه‌ای که برای تک‌دوره‌ای شدن او شکل گرفته بود، پیروز انتخابات شد.

روحانی که پس از زلزله‌ی احمدی‌نژاد بر پیکره‌ی اقتصاد، دولت یازدهم را شکل داده بود با  تدبیر خود ضمن مهار تورم، رشد اقتصادی منفی دولت قبل را به 3 درصد افزایش داده بود در این دوره مهم‌ترین دغدغه‌اش پایان رکود و تحقق رشد اقتصادی 8 درصدی ترسیم شده در برنامه‌هایش است این بار 24 میلیون رای پشتیبان داشت. رایی که هیجان کاذبی در میان ملت و اصلاح طلبان ایجاد کرده و با وجود این‌که روحانی هیچ‌وقت در جبهه‌ی اصلاحات نبوده و خود را اصلاح‌طلب معرفی نکرده است آنان انتظار معرفی کابینه شبه اصلاحات را در سر پروراندند. اما موضع‌گیری روحانی مبنی بر فراجناحی بودن کابینه‌ی دوازدهم آب سردی بر پیکره‌ی این تفکر و آغاز نقد روحانی بود. روحانی با حرکت رونالدينيویی با نگاه به چپ به راست پاس داد. مردم غافل از حرکت چراغ خاموش روحانی برای دست‌یابی به سیاست‌های اصولی‌اش گرفتار موج پشیمانی ایجاد شده توسط چند بازیگر و فوتبالیست شدند. نادمین که تحت اتمسفر  به‌وجود آمده از فضای مجازی قرار گرفته‌اند قطع به یقین روحانی را نمی‌شناسند.

تم اصلی کابینه‌ی حسن روحانی رییس جمهور مستقر و پلی میکر مذاکرات هسته‌ای در زمان اصلاحات یارگیری از تکنوکرات‌ها و میانه‌رو هایی است که کم‌تر مورد هجمه اصول‌گرایان قرار گیرد و دولتش بدون حاشیه و دور از فاز سیاست‌زدگی اقدام نماید. با وجود انتقادهای وارده بر بودجه 97 که خون تازه‌ای به کمپین پشیمانم داده، شفافیت آن نمود بارزی از اعتقاد به افکار عمومی است. در هیچ جای جهان در طی یک فرصت اندک این‌چنین موج‌های متناقضی شکل نمی‌گیرد که رییس جمهوری در اولین سال دوره چهارساله‌اش مورد تخریب قرار گیرد و این واقعیت‌ها باعث شده که سیاسیون پشتیبانی خود را از روحانی ادامه دهند. مصلحت‌اندیشی میوه‌ی ناب گذار به دموکراسی است و مردم و برخی سیاسیون باید به تعدیل تفکر آرمان‌گرایانه خود بپردازند و گرنه این فرصت هم تبدیل به تهدیدی می‌شود که پشیمانان ناامید شده رو به توبه خواهند آورد. روحانی می‌گوید دوست‌دار نقد است و مردم و منتقدین هم با برائت از این موج هیجانی باید نقد مشفقانه را برای کمک به دولت منتخب در دستور کار قرار دهند. باید به دولت فرصت داد تا در جهت تحقق مطالبات مردم گام بردارد. تا موجب اقناع ملت شود. اکنون سوالی در ذهن من متبادر می‌شود که اگر به اردی‌بهشت 96 برگردیم  آیا چاره‌ای جز انتخاب روحانی از میان 4 نامزد موجود داشتیم؟ دستاورد عبور از خاتمی و عدم مشارکت در انتخابات سال 84 احمدی‌نژاد بود. آیا کسانی که امروز کمپین پشیمانم را در فضای مجازی شکل داده‌اند و ناامیدی را بسط می‌دهند تضمین می‌دهند که در سال 1400 دومین معجزه هزاره سوم رخ ننماید. بازخوانی خاطرات سیاسی دهه‌ی اخیر و آسیب‌شناسی و واکاوی هزینه‌های وارده به مردم و انقلاب، ما را مجاب می‌کند که به عبور از روحانی در این برهه زمانی نه بگوییم و بر سر پیمان خود با رییس دولت تدبیر و امید بمانیم؛ روحانی هم می‌داند عملکرد او با ذره بین نقد خواهد شد و حمایت ما را چک سفید امضا تلقی نخواهد کرد.

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004