شما اینجا هستید: خانهمقالهپدیده‌ی تقلب و بی‌سوادی آینده

پدیده‌ی تقلب و بی‌سوادی آینده

چهارشنبه, 27 دی 1396 ساعت 18:08 شناسه خبر: 3233 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

کشور ما ایران، به کشور ادب و هنر و علم معروف است، تا آن‌جا که حکیم فردوسی گفته‌اند؛ «هنر نزد ایرانیان است و بس» و پیامبر(ص) نیز فرموده‌اند؛ «اگر علم در ثریا باشد مردانی از سرزمین پارس به آن دست پیدا خواهند کرد.»
اکثریت  مردم کشور ما پیرو دین مبین اسلام هستند و اقلیت‌های مذهبی کشور ما بر دین و آیین پیامبران ابراهیمی مانند کلیمی‌ها، مسیحی‌ها و... می‌باشند. برخی هم نیز دارای دین و آیین زردشتی هستند. همه‌ی این ادیان بزرگ، که مقدمه‌ی دین اسلام بوده‌اند، اکنون دین پیامبر آخرالزمان که رهبر و اکمل  سیر حرکتی دین می‌باشد، بر فرهنگ و گفتمان و اخلاق مبتنی هستند و همه‌ی آن‌ها خصوصاً دین اسلام بر علم‌آموزی و دانش‌پژوهی و تلاش علمی استوارند تا آن‌جا که پیامبر اسلام(ص) طلب دانش را بر هر فرد مسلمان و پیرو حق، واجب می‌دانند و کسب آن‌را از مهد تا‌‌ لحد سفارش فرموده‌اند. آن هدایت‌گر بزرگ و دارنده‌ی خُلق عظیم مداد علما را بر خون شهدا افضل دانسته‌اند.


بنابراین سزاوار است این فرهنگ و پرچم هدایت و دانش را در تمام مقاطع تحصیلی برپا نگه داریم و موج مدرک‌گرایی و تقلب را در جوامع علمی کاهش دهیم و اخلاق و عشق به درس و مشق و مطالعه را در نوجوانان و جوانان این مرز و بوم نهادینه کنیم. برخی از دانشجویان که برای تحصیل کردن،  هزینه‌ی مادی، تقبل می‌نمایند، بر طبق تجارب استادان و معلمان مشاهداتی که در نحوه‌ی امتحان گرفتن متولیان امر و رفتار و کردار دانش‌آموزان آموزش و پرورش و دانشجویان دانشگاه‌ها ملاحظه شده است که تقلب کردن به هر شیوه، از جمله نگاه کردن به ورقه‌ی بغل دستی‌ها،  مشورت کردن با سایر هم‌کلاسان، آوردن موبایل همراه و در کل تخلف و تقلب کردن در امتحانات را حق مسلم خود می‌دانند و می‌گویند؛ هزینه می‌کنیم و باید قبول شویم البته طبق شواهد عینی که از مدارس و دانشگاه‌های دولتی هم گویی تقلب و چانه‌زنی و خواهش و تمنا کردن به‌صورت یک مسئله و اپیدمی در آمده‌است و گویا دارد، همه گیر می‌شود. ما به عنوان متولیان تعلیم و تربیت، شایسته است تحولی اساسی در  این موضوع را به‌وجود آوریم. در پنجاه سال قبل دانشگاه‌های ایران مانند قیفی وارونه بودند، یعنی افراد طرفدار دانش و ادامه‌ی تحصیل به سختی وارد دانشگاه می‌شدند ولی بالاخره راحت‌تر فارغ‌التحصیل می‌شدند اما در این پانزده سال اخیر ورود به دانشگاه‌ها و موسسات عالی نسبت به گذشته، با نُرم نمرات پایین‌تر و قبول شدن آسان‌تر، و البته صد افسوس و اشتباه با این شرایطی که پیش آمده، فارغ‌التحصیلی آسان‌تر و مهارت و کیفیت سواد نسبت به گذشته کم‌تر می‌باشد.

واقعیت این است که مدرک‌گرایی و جو بی‌کاری و ناتوانی در تشکیل خانواده و به نوعی فرار از افت روحی و روانی و خودکم‌بینی و چشم و هم‌چشمی خانواده‌ها و داشتن حداقل جایگاهی برای سرگرمی  برخی از افرادی که به اجبارِ خانواده به دانشگاه راه یافته‌اند، تقلب کردن و تنلی کردن و درس نخواندن، ملاحظه شده‌است. خلاصه‌ی تجارب چندین ساله‌ی همکاران آموزشی در دانشگاه و آموزش و پرورش و مشاهدات عینی و مصاحبه با برخی از دانشجویان دلایل تقلب و کاهش مطالعه‌ی دروس دانشگاهی را خصوصاً دانشگاه‌های آزاد و نیمه دولتی و غیرانتفاعی به شرح زیر است:
۱- عدم علاقه و شناخت کافی دانشجویان از رشته‌ی تحصیلی‌ای که انتخاب کرده‌اند و پذیرفته شده‌اند.
۲- عدم داشتن اساتید کارآمد، توانمند و متخصص در دروس کلیدی و تخصصی.
۳- بد جا انداختن برخی کارکنان چنین دانشگاه‌هایی و وعده و وعیدهایی برای فارغ التحصیلی دانشجویان تنبل و بی‌علاقه به ادامه تحصیل را می‌توان نام برد.
۴- ایجاد جوّ آلوده‌ی سفارش پذیری و تشویق تقلب و واسطه شدن برخی کارکنان دانشگاه‌ها با اساتید، برای گرفتن نمره، برای دانشجویان، و این یکی از معضلات امتحانات می‌باشد.
۵- فامیل‌گرایی و پارتی‌بازی برخی از متولیان و کارکنان دانشجویان برای قبولی افراد نور چشمی.
۶- ذهنیت غلط برخی دانشجویان که ما کار می‌کنیم و پول شهریه به دانشگاه می‌دهیم، پس باید قبول شویم.
۷- برخی از دانشجویان با مراقبان و متولیان امتحانات می‌گویند ما با فقر و بدبختی درس می‌خوانیم شما سخت نگیرید و بگذارید، تا تقلب کنیم و شما بدانید که ثواب دارد.
۸- برخی از حامیان پارتی‌باز دانشجوها در محافل تأثیرگذار و متولیان امتحانات با ترفندهای واهی اعلام می‌کنند،   برخی از این دانشجویان یتیم هستند، برخی دارای پدر و مادر پیر بوده، برخی اعضای خانواده‌شان مریض است و یا خود دانشجویان مطالب فوق را  اظهار می‌کنند به‌علاوه آن‌که ما عیالمندیم و یا شاغلیم، وقت نمی‌کنیم خوب درس بخوانیم،  لطفاً هوای ما را داشته باشید، انشاءالله جبران می‌کنم و...
۹- برخی از دانشجویان هم منتسب به افراد شاخص و صاحب قدرت و نفوذ و ثروت و احترام در منطقه بر عوامل امتحانات دانشگاه‌ها تاثیر می‌گذارند و عوامل دانشگاه هم احتمالاً قانون‌شکنی نمایند و از تخلفات و تقلب‌های دانشجویان چشم بپوشند، آن‌ها در تقویت رفتار و اعمال خلاف عرف دانشجویی نقش داشته باشند و تقلب و بدون زحمت نمره گرفتن نهادینه شود، و اگر فردی جلوی تخلفات را بگیرد، دانشجویان خاطی نسبت به مجری قانون پرخاشگری و هتک حرمت نمایند. توجیهات غلط برای عادی کردن تخلف نباید متولیان برگزای امتحانات را تحت تآثیر قرار دهد. دلایل دیگری هم برای شیوع تقلب کردن دانشجویان هست که شایسته است دیگران، بنویسند و برای تنویر افکار عمومی و دانشجویان و خانواده‌ی آن‌ها  اعلام کنند. امید است جامعه‌ی‌ ما تجدید نظری و راه‌حلی عملی برای این مسئله‌ی بنیان علم برافکن، جست‌وجو نمایند.

 ** سیمره شماره‌ی 437 بیست‌و‌پنجم دی ماه 1396

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004