شما اینجا هستید: خانهمقالهنیم‌نگاهی به دنیای ارتباطات و رسانه درایران و لرستان- بخش۳

نیم‌نگاهی به دنیای ارتباطات و رسانه درایران و لرستان- بخش۳

چهارشنبه, 06 فروردين 1399 ساعت 00:17 شناسه خبر: 4999 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
علی گودرزیان علی گودرزیان سیمره

 (از ورود اینترنت تا حضور تلگرام...)

بعد از این‌که تب سیاسی روزنامه‌ها پایین آمد اگرچه حجم توقیف روزنامه‌ها کمترشد اما قبح توقیف‌ها هم شکسته شد و روزنامه‌نگاران ایرانی به روند توقیف روزنامه‌هایشان عادت کردند و البته شیب توقیف هم ملایم و کار روزنامه‌نگاری در ایران با یک شیب ملایم پیگیری شد.

 

روزنامه‌های طیف مقابل اگرچه شور و شلوغی و انبوهی طیف دوم خردادی را نداشتند اما در به چالش کشیدن برنامه‌های دولت خاتمی تا اندازه‌ای موفق شدند.

یکی از نقاط درخشان روزنامه‌ی "رسالت" با حضور نویسندگان خوبی مثل "محبیان" نقد منصفانه‌ی دولت خاتمی بود.

به نظرم همیشه بهتراست این رویه به عنوان یک رویه‌ی درست پذیرفته شود که هرجریانی که قدرت را به دست گرفت جریان رقیب بنشیند بدون جنجال آفرینی برنامه‌های اجرایی دولت حاکم  را نقد کند. امیر محبیان استاد دانشگاه که دوبار مقام نخست سرمقاله‌نویسی مطبوعات ایران را کسب کرد از سرمقاله‌نویسان روزنامه رسالت بود، پس از دوم خرداد و پیروزی محمد خاتمی، جناح محافظه کارمنفعل شد ظهور قلم نو و نگارش علمی و متفاوت محبیان و نقد مودبانه وی از دولت خاتمی به ناگهان جریان مذکوررا از انفعال خارج کرد.

امیر محبیان خلاف سایر اصول‌‌گرایان به نفی مطلق اثرات انتخابات دوم خرداد ۷۶نپرداخت... محبیان از طرف اصلاح‌طلبان به عنوان استراتژیست و نظریه‌پرداز جناح اصول‌گرا ملقب شد.

به هرحال رفته‌رفته زمان می‌گذشت و حادثه روی حادثه بود که اتفاق می‌افتاد، مهم‌ترین تراژدی آن روزها رها شدن روزنامه‌نگاران و ناامنی شغلی آنان بود هرروزنامه‌ای که توقیف می‌شد بسیاری از روزنامه‌نگاران شغل خود را ازدست می‌دانند و رها می‌شدند دراین هنگامه‌ها بود که یکی‌یکی روزنامه‌نگاران اصلاح‌ طلب ناامید از فرآیند اصلاحات ترک وطن نمودند و بسیاری کار حرفه‌ای خود را در جاهای دیگری پیگیری کردند.

روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب یا به تعبیری دیگر، روزنامه‌نگارانی که در نشریات اصلاح‌طلب قلم می‌زدند و کار می‌کردند رفته‌رفته بعد از برخوردهای قهرآمیز قاضی مرتضوی با مطبوعات و استیلای یاس و ناامیدی برفضای مطبوعات ایران به چند دسته تبدیل شدند:

دسته‌ای عطای روزنامه‌نگاری را به لقایش بخشیدند و شغل خود را عوض کردند و پی کار و دغدغه های دیگری رفتند.

دسته‌ای با نخستین برخوردهای قهرآمیز و ناامید شدن از پروسه‌ی اصلاحات در ایران، از آن روی که دغدغه‌ي شغل حرفه‌ای خود داشتند و فضا در ایران مناسب کار و حال خود ندیدند به خبرگزاری‌های خارج از کشور به شکل ویژه بی‌بی‌سی رفتند و شغل حرفه‌ای خود را ادامه دادند: حسن صلح‌جو، جمشید برزگر، مسعود بهنود، مهرداد فرهمند، ابراهیم نبوی، نیک‌آهنگ کوثر، مسعود سفیری، فرناز قاضی‌زاده و بعدها تحلیل‌گرانی مثل مزروعی، مهاجرانی، اکبرین،  بابک داد و... به آنان پیوستند.

دسته‌ای دیگر بعد از برخوردهای قهرآمیز و یا زندانی شدن‌ها، ترک وطن کردند و متاسفانه به عناصری خشمگین و رادیکال تبدیل شدند و دسته آخری که از استخوان‌دارترین روزنامه‌نگاران و تحلیل‌گران سیاسی بودند، با تحمل سختی‌ها و تنگ‌نظری ها درایران ماندند و هنوز درصحنه‌ی مطبوعات و سپهرسیاسی ایران می‌درخشند.

بعد از انتخابات سال ۸۸موج آخر فرار خبرنگاران از کشور صورت گرفت. بابک داد خبرنگار و نویسنده یادداشت‌های صدروزه با سیدمحمدخاتمی در دوراول ریاست جمهوری که بعدها یادداشت‌های خودرا با عنوان"صد روزباخاتمی"چاپ و درتیراژ بالایی منتشر کردازاین طیف بود.

دولت اصلاحات به آخرین ایستگاه خود رسید و از نه‌توی دولت اصلاحات و طیف سرمست دوم‌خردادی‌ها، پس از اشتباه استراتژیک اصلاح‌طلبان و تایید تاکتیکی و تاریخی دکترمعین با میانه‌داری دکترحدادعادل، سرآخر، دکتراحمدی‌نژاد پیروز میدان گردید و آن همه‌ی رویای رنگارنگ ژورنالیست‌های دوم‌خردادی نقش برآب و دوباره نقطه سرخط شد.

دکتراحمدی‌نژاد که پیروز شد بسیاری از قلم‌ها خسته از جنگیدن بی‌ثمر، سکوت اختیار کردند و به نظاره نشستند.

دردولت مهرورزی درسطح ملی وضعیت مطبوعات تعریفی نداشت دولت احمدی‌نژاد جوایز بهترین نقدها را-خلاف دولت خاتمی که به منتقدین خود عطاکرد- به روزنامه‌نگاران طیف خود، انبارلویی و شریعتمداری(رسالت و کیهان) بخشید.

دردولت مهرورزی بر نشریات محلی سخت‌گیری‌ها هم صورت گرفت اما کم و بیش در استان‌ها نشریات محلی نسبت به نشریات سراسری رونق بهتری داشتند.

ادامه دارد...

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004