شما اینجا هستید: خانهمقالهجنگ جهانی سوم

جنگ جهانی سوم

پنج شنبه, 07 فروردين 1399 ساعت 20:31 شناسه خبر: 5011 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
karimi fardin karimi fardin seymare

 1-جنگ برخلاف صلح، توافق دوطرفه نمی‌خواهد بلکه با اراده‌ی یک طرف هم جنگ اتفاق می‌افتد.

2-جنگ‌ها معمولا با تلفات جانی و مالی و هم‌چنین از هم‌گسیختگی اجتماعی همراه هستند .

 

 سوال، آیا مواجهه جهان با ویروس کرونا می‌تواند مصداق جنگ جهانی باشد؟

ویروس کرونا، در اراده‌ای یک طرفه، به جامعه‌ی انسانی وارد شده، همه‌ی جهان را درگیر کرده و زندگی اجتماعی را به حالت تعلیق درآورده و تا کنون آن‌قدر کشته و خرابی در حوزه‌های مخصوصاً اقتصادی و اجتماعی برجا گذاشته است که بی‌شباهت به خرابه‌های جنگ نیست. به‌طوری که تا کنون توانسته است 472000 نفر را مبتلا کند، 21300 نفر را بکشد و اقتصادهای بزرگ جهان مثل چین، ژاپن، آمریکا  و ... را با رکود مواجه کند. مثلاً با بررسی 119 شرکت از 13 تا 18 مارس توسط اتاق بازرگانی پکن، مشخص شد که نسبت پاسخ دهندگان که می‌گویند کاهش چشم‌گیر درآمد دارند، به 50٪ افزایش یافت، این در حالی است که این عدد در ماه گذشته  28٪ بوده است. یا کاهش 4 درصدی برای سهام ژاپن پیش‌بینی شده است. هم‌چنین می‌توان به ضرر 1.7 تریلیون دلاری بازار سهام آمریکا اشاره کرد و یا این که سنای آمریکا برنامه‌ای در حدود 2 تریلیون  دلار به عنوان محرک و کمک اقتصادی را در پاسخ به بیماری همه‌گیر کروناویروس تصویب کرده است که حکایت از تهدید اقتصادی دارد که  افزایش نیازهای اقتصادی از طرف دولت را نشان می‌هد. این کمک، شامل پرداخت‌های مستقیم به آمریکایی‌ها، تقویت بیمه‌ی بیکاری، وام به مشاغل کوچک و بزرگ و افزایش منابع مراقبت‌های بهداشتی برای بیمارستان‌ها، ایالت‌ها و شهرداری‌هاست. (با مراجعه به سایت اینترنتی CNBC می‌توان گزارش‌های زیادی از افت  بازار سهام، پیش‌بینی رکود اقتصادی و رشد پایین  اقتصادی برای کشورهای زیادی را مشاهده کرد.)

مواجهه‌ی همه‌ی کشورهای جهان با بسیج و سازمان‌دهی همه‌ی نهادهای سیاسی،  اجتماعی و توان اقتصادی‌شان با پاندمی ویروس کرونا، بی‌شباهت به یک جنگ نیست. جنگی که کل جهان را درگیر خودش کرده است.

 

این جنگ تمام عیار میان جهان و ویروس کرونا هم‌چنان ادامه دارد. کشته‌های بیش‌تری خواهد گرفت و اقتصاد جهان را بیش از پیش تحت تأثیر قرار خواهد داد.

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004