شما اینجا هستید: خانهمقالهدوم خرداد روزی، روزگاری....

دوم خرداد روزی، روزگاری....

پنج شنبه, 15 خرداد 1399 ساعت 11:40 شناسه خبر: 5204 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محسن رستمی محسن رستمی سیمره

در زمان انتخابات ریاست جمهوری هفتم‌ جنب و جوش و تحرک فراوانی در میان گروه‌ها و دست‌جات سیاسی در جریان بود. دسته‌ای از دانشجویان در قالب دفترتحکیم وحدت به دنبال مجاب کردن میرحسن موسوی نخست وزیر دوران هشت سال جنگ برای کاندیداتوری ریاست جمهوری  بودندو با بیانیه‌های مختلف عزم خود را برای راضی کردن او در این عرصه جزم کرده بودند. 

و از هیچ‌گونه تلاشی در این زمینه مضایقه نمی کردند  و حتی با تجمع جلوی منزل او  با شعار «سکوت هر مسلمان خیانت است به اسلام » اراده‌ي خود را برای مجاب کردن او  به وضوح نشان می‌دادند ولی در نهایت میرحسین حضور خود را بنا به دلایلی منتفی دانست و با توجه به قطع امید از ایشان نیروهای موسوم به خط امام و چپ‌های سنتی یکی از اعضای شورای مرکزی خویش را به‌نام سید محمد خاتمی، به عنوان کاندیدا خویش معرفی کردند که در سابقه‌اش ‌ قبل از انقلاب حضور و فعالیت در مرکز  فرهنگی اسلامی هامبورگ آلمان دیده می‌شد و پس از انقلاب نیز مدیر مسئول روزنامه‌ی کیهان و در نهایت وزیر ارشاد در دولت هاشمی رفسنجانی اشاره کرد که در دور دوم ریاست جمهوری رفسنجانی بر اثر فشار مخالفینش  استعفا داده، جای خود را به علی لاریجانی از نیروهای‌ نزدیک به موتلفه می‌دهد و آخرین منصب او ریاست  کتابخانه‌ي ملی بود.

خاتمی با ظاهری آراسته و آنکارد شده و چهره‌ای جذاب در کارزاری وارد شد که شرط حضورش را حمایت همه‌جانبه مجمع روحانیون مبارز در برابر هجمه و حملاتی که از طرف جناح رقیب که در زمان وزارت ارشاد ایشان مسبوق به سابقه بود دانسته بود و در جناح مقابل کاندیدای نهایی و مورد اجماع ناطق نوری ریاست وقت مجلس بود که خود را پیشاپیش ریس جمهور بعدی می‌دانست و خلاصه تبلیغات ریاست جمهوری شروع شد که با پوسترها و تبلیغاتی که در سطح شهر خودنمایی می‌کرد نوید حضور سیدمحمدخاتمی در دانشگاه لرستان را می‌داد که در عصر یکی از روزها سید خندان و آنکارد شده حضور پیدا خواهد کرد و دانشگاه لرستان مملو از  انبوه جمعیت فراوان بود که درنوع خود بی‌سابقه بود. بعد ازچندین ساعت سیدمحمد خاتمی با اتوبوس همراه با هیئت همراه به درِ دانشگاه رسید که به خاطروجود ازدحام زیاد و فشردگی انبوه جمعیت حرکت پیاده ایشان به سمت جایگاه سخن‌رانی عملاً غیرممکن بود و ایشان سوار بر ماشین شد و با نهایت تلاش محافضان از میان انبوه عبور داده شد و زنده‌یاد عنایت صادقی از چهره‌های شناخته شده و فعال سیاسی در میان افراد مشایعت کننده با آن هیبت و قامت بلند مشاهده می‌شد. خلاصه به هر سختی که بود خاتمی در جایگاه سخن‌رانی قرار گرفت و مردم نیز شروع به شعار دادن و ابراز احساسات نسبت به ایشان کردند. آن‌چه که در میان شعارها جالب و رنگ حقیقت به خود گرفت شعار «ریس جمهور به شهر ما خوش آمدی بود» در حالی‌که که  وضعیت خاتمی به لحاظ اقبال و آرای عمومی در سطح کشور فعلا مشخص نبود. محور سخن‌رانی ایشان حول محور مطالبات تاریخی ملت ایران از صدر مشروطه تاکنون بود. در قسمتی دیگر از سخنانش به ستایش و تجلیل از رشادت‌ها و ایستادگی‌های قوم لر در برابر حکومت‌ها در طول تاریخ اشاره داشت که هیچ‌گاه در برابر ظلم سر تعظیم فرو نیاورده‌اند و آنان نیز در مقابل برای انتقام از لرها آن‌ها را در محرومیت و فقر، بی‌توجهی محض قرارداده‌اند ‌که محرمیت لرستان ریشه‌ای تاریخی دارد و چه خوش‌بینانه  فکر می‌کردم، چه خوب حداقل اگر ایشان رییس جمهور شود با این نوع نگاه و شناختی که دارد صدر صد به لرستان توجه و عنایت بیش‌تر خواهد داشت و بخشی از این محرومیت به گفته‌ی ایشان تاریخی رفع خواهدشد ولی همه‌ی آن تصورات واهی و باطل بود. 

لرستان  فقط رشادت و سلح‌شوری‌اش دیده می‌شود؛ از گذشته تاکنون همیشه از این‌محور  مورد توجه سخن‌رانی مسئولین و دولت‌مردان بوده. بیش‌تر گفتار درمانی و هم‌ذات‌پنداری با محرومیت لرستان شده است و بس.

 متاسفانه اکنون هم شنیده می‌شود که محرومیت لرستان تاریخی است و ریشه در گذشته دارد. گویی این محرومیت جبری و اجتناب‌ناپذیر است و برای کاهش آن نمی‌توان کاری کرد و سرنوشت محتوم مردمان این دیارهمین است. البته موقعی که کلنگ عریض شدن جاده‌ي خرم‌آباد - نورآباد در فاصله‌ی نه چندان زیاد از زمان خاتمی زده شد، بعد ازگذشت ۲۰سال فعلا تا نزدیکی فیروزآباد پیش‌رفت داشته‌است، معلوم می‌نماید که این محرومیت تاریخی است.

بگذریم تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری با شور و نشاط بسیار فراوان شروع شده بود و بر حسب علاقه از طریق هفته‌نامه‌ی امید جوان اخبار را پیگیر بودم و البته گه‌گاهی نشریات مخالف خاتمی از جمله یالثارات الحسین .... را نیز دنبال  می‌کردم که حملات تند و تیزی به خاتمی داشت که ایشان را غرب‌زده می‌دانست .....

ویا مورد حمایت مخالفین نظام است و یا موقعی که وزیر بوده به خانم سیما بینا اجازه‌ی برگزاری کنسرت

داده و در امور فرهنگی بسیار پلورال و مشی او باز است که همین ویژگی‌های فکری ایشان باعث گردیده بودکه ‌اقبال و رای مردم و گروه‌های مختلف به طرز عجیبی نسبت به ایشان در حال فزونی و روبه‌رشد باشد و بخش قابل‌توجهی از حمایت افکار عمومی بیش‌تر براثر حملات و تخریب‌هایی بود که علیه ایشان صورت می‌گرفت در یک مورد مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی از روحانیون بلندپایه و راست سنتی نسبت به پیامد انتخاب خاتمی به صراحت هشدار داد که انتخاب او باعث تکرار مشروطه خواهد شد و غرب‌زده‌ها بر مصدر امور حاکم خواهند شد که با واکنش تند مهدی کروبی مواجه شد که با تذکر و یادآوری سابقه‌ي  مهدوی کنی در اوایل انقلاب در حمایت از ریس جمهور مخلوع «بنی صدر» ادعای ایشان و نگرانی‌اش در مورد غرب‌زدها با توجه به کارنامهی گذشته‌اش با موضع اکنونش هم‌خوانی ندارد که همین مواضع محکم و اصولی درآن مقطع در بی اثر کردن بخشی از تخریب‌ها نقش مهمی داشت که حتا هشدار داده شد از این به بعد «جواب کلوخ‌انداز سنگ است» که نشان می‌داد  تشکل مجمع روحانیون مبارز به دبیرکلی کروبی در حمایت از خاتمی جدی و مصر هستند و کوتاه نخواهند آمد. 

در لرستان نیز فضای حمایت و رای به خاتمی بسیار خوب و مطلوب و قرائن و شواهد حکایت از رای نسبتا بالای خاتمی را داشت؛ ولی متاسفانه محمدی‌زاده، استاندار وقت، رای لرستان را دچار خدشه و مشکل نمود، رای کل استان باطل اعلام گردید و رای مردم به حساب نیامد و به قوه‌ای دیگر بدون بازخواست منتقل شد...  

و اما در اعلام نهایی در کل کشور  مشخص شد که خاتمی با آرای بسیار شگفت‌انگیز حائز اکثریت شده و۲۲میلیون رای مردم را به‌دست آورده و فصل جدیدی از امید و نشاط و تغییر فضا در میان مردم شکل گرفت که در آن مقطع  بسیار شورانگیز و وصف ناپذیر بود که نمود عینی و عملی آن رشد روزافزون نشریات و روزنامه‌های مختلف بود که فضای متفاوتی نسبت به گذشته را نوید می‌داد که تجمع و حضور و اشتیاق مردم به روزنامه و مجلات در جلوی دکه‌های مطبوعاتی بسیار چشم‌گیر بود با توجه به تعداد نشریات در آن زمان جوابگوی نیاز مردم نبود یادش به‌خیر  زنده‌یاد اسفندیار مرادی آن پیر دانا و سخنور با آن قد بلند و ظاهر آراسته برای خرید روزنامه‌ که می‌آمد با گفتن جمله و عبارت «سه شیر جنگی را می‌خواهم» منظورش «صبح امروز، عصرآزادگان و خرداد» بود، نشان از علاقه و اشتیاق  وافر او  به مطبوعات را  داشت. 

خلاصه فضایی بود سراسر امید و شور و اساسا خاتمی از دو پابگاه قوی ولی در عین حال شکننده  برخوردار بود؛ یکی مطبوعات و دیگری جنبش دانشجویی و دانشگاه که مطبوعات در یک شب اکثرا به محاق توقیف رفتند و دانشجویان نیز شبانه از طرف نیروهای خودسر مورد حمله شدید قرار گرفتند که از این حمله شنیع تعبیر به جنایت شد و دانشجویان در آن برهه از زمان خواهان حضور خاتمی در محیط دانشگاه بودند ولی ایشان از این امر امتناع کرد و حتا در سخنانی تعجب‌برانگیز و غیر منتظره بخشی از دانشجویان را ارازل و اوباش نامید و همین مواضع و عدم حمایت لازم و مکفی از دانشجویان باعث فاصله گرفتن هر چه بیش‌تر جنبش دانشجویی از ایشان گردید. امری که رضایت و خشنودی جناح مقابل را به دنبال داشت و آنان را در لوث کردن پایه‌های دولت خاتمی جری‌تر می‌کرد و زمزمه‌های عبور از خاتمی در میان قشر وسیعی از دانشجویان با توجه به فضای پیش آمده شدت گرفت که عملاً خاتمی از حمایت این طیف‌های مهم و تاثیرگذار در آن مقطع  یعنی دانشجویان تا حدودی محروم گردید و حملات و تخریب‌های رقبا علیه ایشان شدت گرفت که به تعبیر خود او هر ۹روز با یک بحران مواجه بوده.

 خاتمی عملا در پایان ریاست جمهوری خود را یک تدارکا تچی بیش‌تر ندانست و با همه‌ي این اتفاقات و وقایع جریان اصلاح‌طلبی با همه‌ی فرازو فرودهای خود در سپهر سیاست در کشور وجود داشته و تا امروز که از طرف مخالفان زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که باید بر تابوت مرده‌ی اصلاح‌طلبان برای همیشه میخ کوبید و فاتحه‌ی آنان را خواند که البته در  ۸۸‌نیزاصلاح‌طلبان را برای همیشه مرده فرض کردند ولی گذر زمان نشان داد که تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های امثال بادامچیان که از سر ذوق در پی حذف دائم رقیب بودند اشتباه بوده و عاری از حقیقت است و اساسا مرام و مشی اصلاح‌طلبی شاید از طرف حاملان و داعیه‌دار آن بعضا افراد فرصت طلب و ..... دچار مشکلاتی شود ولی نفس پروسه  اصلاح‌طلبی هرگز زدودنی و از بین رفتنی نیست و صلاح ملک و ملت در تاسی جستن در اصلاح برخی رویه‌‌ها و روش‌هاست و اصلاح‌طلبان اگر قائل  به کنشگری و اثرگذاری در امور مملکتی هستند باید طرحی نو در اندازند و بیش‌تر از همیشه خود را به مطالبات و خواسته‌های مردم نزدیک کنند و پیش از پیش به اصلاحات جامعه محور در بستر جامعه بیندیشند و در این مسیر قرار گیرند که ‌همانا تحول اساسی و اصولی در قدرتمند شدن جامعه مدنی است .

 

  **سیمره/ شماره 533/ دوازدهم خرداد ماه 1399

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004