شما اینجا هستید: خانهورزشاز دره بادام تا ترابزون اسپور وحید امیری؛لوبیای سحرآمیز فوتبال ایران!

از دره بادام تا ترابزون اسپور وحید امیری؛لوبیای سحرآمیز فوتبال ایران! مطلب ویژه

سه شنبه, 02 مرداد 1397 ساعت 12:13 شناسه خبر: 3724 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 سه سال پیش وقتی تیم ملی ایران برای جام ملت‌ها به استرالیا رفته بود، در شبکه‌ی ورزش برنامه داشتیم. دنبال اطلاعات دست اولی در مورد وحید امیری بودم. در اینترنت آن‌قدر گشتم تا وبلاگ پسرجوانی اهل روستای دره بادام لرستان زادگاه وحید را پیدا کردم. به او ایمیل زدم.

 چند دقیقه بعد برایم نوشت:« روستای دره بادام حدود 150 خانوار و 1000 نفر جمعیت داره و بیش‌تر دامدار و کشاورزن. دره بادام در 5 کیلومتری شمال شهر سراب دوره قرار دارد. قبلاً خانواده آقای امیری ساکن همین روستا بودن ولی از چند سال قبل به خاطر استعداد و شکوفا شدن توانایی‌های وحید مجبور شدن از این روستا به خرم‌آباد سفر کنن. وقتی وحید تو روستا زندگی میکرد به خاطر امکانات خیلی خیلی کم مجبور بودیم تا شهر سراب دوره  با پای پیاده بریم. چون تو شهر سراب دوره یه زمین خاکی خیلی ابتدایی بود. تو دوران مدرسه چند بار تیم روستامون به لطف بازی های وحید قهرمان مدارس شد. تو همون زمین خاکی.»

 این عکس را هم از دره بادام برایم فرستاد. روستایی سنگلاخی، کز کرده در دامن بکر طبیعت لرستان.

 

 دیدن بازی وحید امیری ستاره تیم نفت همان اندازه که چشم نواز بود، دل آدم را به درد می‌آورد که چرا این همه دیر کشف شد؟ چرا در 28 سالگی ستاره شد؟ از دره بادام خرم‌آباد تا تهران با اتوبوس ده ساعت فاصله است، چرا طی کردن این مسیر برای وحید امیری و امثال او سال‌ها طول می‌کشد؟

 در شبکه‌های مجازی صحنه لایی زدن وحید امیری به جرارد پیکه احتمالاً اندازه لحظه فرود آمدن نیل آرمسترانگروی کره ماه دیده شده، از اندک لحظه‌های خوشایند جام جهانی 2018 روسیه برای ما. او چنان با خون‌سردی به پیکه لایی زد که انگار کار هر روزه‌اش است!

 اما فاصله پیکه- امیری خیلی بیش‌تر از یک لایی است. جرارد پیکه 31 ساله و امیری 30 ساله است. به عبارتی هر دو در سال های پایانی دوران فوتبال شان به سر می برند اما کارنامه شان نگاه کنیم:

 -سال 2002 وقتی پیکه برای تیم ملی زیر 16 سال اسپانیا بازی می‌کرد، وحید امیری در زمین خاکی سراب دوره توپ می‌زد!

  - سال 2006 وقتی پیکه زیر نظر الکس فرگوسن در منچستر بازی می‌کرد، وحید امیری برای اولین بار روی زمین چمن فوتبال بازی کرد. در دانشگاه خرم‌آباد

 - سال 2008 وقتی پیکه به بارسلونا پیوست، وحید امیری اولین قرارداد فوتبالی اش را با داتیس خرم آباد بست!

-
سال 2010 وقتی پیکه با اسپانیا قهرمان جام جهانی شد، وحید امیری به گهر درود پیوست!
-...

 این فاصله واقعی فوتبال ایران و اسپانیاست که نباید در یک لایی خلاصه اش کرد. یشرفت وحید امیری تحسین آمیز است، پسر آرام و فروتنی که کارلوس کی روش به او اعتماد کرد و پیراهن تیم ملی را در 27 سالگی به او داد. گرچه امیری در اولین تورنمنت دشوارش مقابل عراق پنالتی را به تیر دروازه کوبید و ایران حذف شد اما در سه سال گذشته به واسطه بازی های فداکارانه (گاه بیش از حد فداکارانه)، دوندگی بی پایان، مهارت دریبل زنی و البته رفتار بدون حاشیه اش مورد احترام قرار گرفته است.

 او حالا به فوتبال ترکیه پیوست. عضوی از تیم ترابزون اسپور. ترکیه البته بیشتر شبیه یک گرداب برای فوتبالیست‌های ایرانی است و کسی از آنجا عاقبت به خیر بیرون نیامده است.

 گفته می‌شود مبلغ دریافتی اش از ترابزون اسپور بالغ بر 12 میلیارد تومان است، عددی که می‌تواند به زندگی امیری و اطرافیانش کمک کند اما رفتن‌اش هم دل هواداران پرسپولیس را شکست که از پسر کم حرف‌شان انتظار وفاداری بیش‌تری داشتند. این‌که در روزگار دلار ده هزارتومانی وفاداری به تیم و هوادار هنوز هم معنای قدیمی‌اش را دارد البته مورد مناقشه است! 
رشد وحید امیری در فوتبال از رشد لوبیای سحرآمیز هم شگفت انگیزتر است، چیزی شبیه استارت‌های غافل‌گیرکننده‌اش وقتی توپ را با بغل پای چپ به جلو هل می‌دهد، آرنج‌هایش را کمانی می‌کند و با سرعت خیز بر می‌دارد، او می‌تواند فوتبال ترکیه را که به پارکینگ ستاره‌های قدیمی دنیا تبدیل شده تحت تاثیر قرار دهد یا نه؟

 این پرسشی است که دوست‌داران وحید امیری با اطمینان به آن پاسخ بله می‌دهند و می‌گویند امیری با ولع بازی می‌کند و با توجه به فیزیک بدنی‌اش می‌تواند تا شش سال دیگر با همین کیفیت بدرخشد و چرا پسری که تا 18 سالگی روی زمین چمن پا نگذاشته بود اما الان لژیونر است جلوی رویاهای جاه طلبانه‌اش را بگیرد؟ 

 

*عصرایران؛ احسان محمدی

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004