شما اینجا هستید: خانهگزارش

 به گزارش سیمره: یادواره‌ی شهدای شهرداری مرکزی خرم‌آباد صبح چهارشنبه (دوم مهرماه) با حضور حجت‌الاسلام شاهرخی (نماینده‌ی ولی‌فقیه و اما‌جمعه‌ی شهر خرم‌آباد)، نادر قربانی(مشاور استانداری در امور ایثارگران)  رستم کوشکی( رییس شورای شهردار خرم‌آباد)، شریفی‌مقدم(شهردار خرم‌آباد)، سرهنگ عباس علیشاهی(رییس هیئت رزمندگان اسلام لرستان) سرهنگ دولتشاه(فرمانده انتظامی شهرستان خرم‌آباد)، سردار شهبازی(ارشد نظامی نیروهای ارتش زمینی لرستان) سردار صالحی‌نسب (رزمنده و عضو شورای شهرخرم‌آباد) و جمعی از خانواده‌ی معظم شهدا و ایثارگران شهرداری برگزار شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی کشور در آیین بهره‌برداری از پروژه‌های استان لرستان : تلاش می‌کنیم تردد ایمنی در محورهای شریانی لرستان برقرار شود

در مراسمی با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور، استاندار لرستان و جمعی از مسئولان استانی، پروژه‌های این استان با اعتباری بیش از ۲۴۰۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.

 این مراسم در محل پروژه‌ی بازسازی پل و جاده‌ی تخریبی ریگ سفید در محور خرم‌آباد- بروجرد برگزار شد. 

عبدالهاشم حسن‌نیا معاون وزیر راه و شهرسازی کشور در این آیین، با بیان این که سه کریدور خرم‌آباد به شهرستان‌های الیگودرز، پل‌دختر و الشتر (پل کاکارضا) در سیل یاد شده آسیب دیدند، اظهارداشت:«تلاشمان بر این است که راه‌های آسیب دیده‌ی استان لرستان ارتقا یافته و تردد ایمن در محورهای شریانی آن برقرار شود.»

 سیمره/ واحد گزارش: اشاره:  بعد از اعلام خبر استعفای شریفی‌مقدم، دو جلسه رسمی و فوق‌العاده شورای شهر اسلامی خرم‌آباد با دستور کار بررسی نامه‌ی استعفای شهردار با حضور رستم کوشکی، زهرا نظری، مهردادعلی‌پناه، اردشیر دریکوند و سجاد بابایی برگزار شد که به‌دلیل حاضر نشدن چهار نفر دیگر از اعضای شورای شهر، این جلسه ناتمام ماند.

اما جلسه‌ی بعدی شورای ظهر شنبه(22 شهریورماه) جهت ماندن یا رفتن آقای شهردار، جلسه‌ی علنی شورای اسلامی شهر خرم‌آباد، با حضور همه‌ی اعضای شورای شهر، شهردار، معاونان شهردار و رسانه‌های جمعی برگزارشد.

در این نشست، 5 عضو مخالف و 4 عضو موافق با استعفای شریفی‌مقدم صحبت کردند؛ مخالفان معتقد بودند که باید استعفای شهردار بررسی شود و شریفی‌مقدم باید بابت استغفا و بعد پس گیری آن توضیح بدهد، اما اعضای موافق می‌گفتند پس گرفتن استعفا توسط شهردار قانونی بوده و باید استعفای وی از دستور کار خارج شود. 

جلسه‌ی روز شنبه از ساعت 11 آغاز شد و تا 13 و 20 ادامه داشت. نهایتا در این جلسه تصمیم گرفته شد تا در باره‌ی بررسی قانونی استعفای شهردار با شورای عالی استان‌ها مکاتبه شود نتیجه هرچه طبق همان عمل شود. اما روز دوشنبه شنیده‌ها حاکی ان است که بررسی استعفای شهردار خرم‌آباد از دستور کار شورا خارج شده‌است.  

در ادامه گزیدهای از صحبت‌های مخالفان و موافقان شهردار خرم‌آباد را در جلسه‌ی روز شنبه با هم می‌خوانیم:

مدیرکل شیلات لرستان: مجتمع ۶هزار تنی پرورش ماهی لرستان آماده واگذاری به بخش خصوصی است

 مدیرکل شیلات لرستان گفت: «مجتمع ۶ هزار تنی پرورش ماهی سپیددشت آماده واگذاری به بخش خصوصی و متقاضیان سرمایه‌گذاری این حوزه است.»

 رییس دانشگاه لرستان با اشاره به این‌که سرانه‌ی فضای دانشگاه به بیش از دوبرابر افزایش یافته‌‌است، اظهار داشت:«سرانه‌ی فضای دانشگاه در سال(93) 7 متربع بوده که در شهریورماه 99 به 15 مترمربع رسیده است.»

دکتر خسرو عزیزی در ادامه افزود:«مساحت فضای سبز این دانشگاه نیز در سال 93 (20 هکتار) که امروز به 67 هکتار افزایش یافته است.»

گزارش سیمره از بزرگ‌ترین مجتمع اقتصادی غرب کشور

پروژه‌ی ماهیان سرد آبی سپید دشت باعث ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی درلرستان می‌شود

 

نیم‌روز شنبه ۲۵ اَمُرداد ۱۳۹۹ به همراه همکار ارجمندم، آقای محمد فیضی به قصد بازدید از پروژه‌ی ماهیان سردآبیِ سپیددشت، جاده‌ی پر پیچ و خم و کمرشکن خرم‌آباد - سپیددشت را پشت سر می‌گذاریم؛ هرکس برای اولین بار از این جاده بگذرد تا چند روز سرگیجه می‌گیرد و احتمالا یکی دو دنده‌اش شکسته ‌شود. جاده‌‌ای که در سفر سال 1370 مقام رهبری  به لرستان جز مصوبات بود تا به عرض ۱۲ متر از خرم‌آباد تا سپیددشت احداث شود. در همان سفر نیز مبلغ ۲۵۰میلیون تومان اعتبار تخصیص داده شد که متاسفانه گویا آن مصوبه پس از حدود سی سال به فراموشی سپرده شده است!

عبارت "روزنامه‌نگاری بحران" را شاید حتا برخی از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای نشنیده باشند و آن‌هایی هم که دورادور از این اصل مهم دنیای خبر مطالبی شنیده‌اند اما آن را در عمل به‌کار نبرده و در حالی‌که اخبار زنجیره‌ای یک حادثه را منعکس می‌کنند اطلاعی از اصول اطلاع‌رسانی در این شرایط ندارند. 

«ما گرسنه‌ایم...» این پاسخی است که پیرمرد با دستان لرزان و صدای بغض‌آلود به سوالی در مورد این‌که وضعیت مسکن آن‌ها بعد از گذشت یک‌سال از سیل چگونه است، می‌گوید:«خانه به چه دردمان می‌خورد ما گرسنه‌ایم!!!!» نه این‌که سر پناهی نخواهد و نه این‌که نداند چه سوالی از او شده با بغض می‌گوید تا رنج او را بدانیم و لمس کنیم. گمان می‌کند ما با او فرسنگ‌ها فاصله داریم!!!  اما او نمی‌داند به مددهای مختلف امروز فقر درد مشترک همه‌ي کسانی که در مناطق زندگی ما زیست می‌کنند. ما گرسنه‌ایم نه تنها صدای یک نفر یا یک منطقه از دیار ما بلکه صدای تمام مناطق این دیار در طول تاریخ است. گویی این مرد به ما می‌گوید: درد همیشگی ما نان است و خواستن یا داشتن چیزی بیش از این آرزوی بلند پروازانه برای مردم این دیار بوده‌است و چه رنجی بالاتر از این ...... 

  

نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس، مدعی شد که در رابطه با اعتبارات سیلاب و کرونا سر لرستان کلاه رفته و خواستار شفاف‌سازی مسئولان در این رابطه شد.

 سد گاشمار (معشوره) با گذشت ۱۵ سال هم‌چنان معطل در میان اماواگرهای وزارت نیرو، تنها وعده ذخیره می‌کند تا لرستان بی‌بهره از منابع آبی پایدار از قافله‌ي توسعه و رونق اقتصادی عقب بماند.

سالانه ۱۲ میلیارد مترمکعب رواناب از لرستان خارج شده و به حوضه‌های آبریز کرخه و دز می‌ریزد. این میزان در حوضه‌ي کرخه ۴.۵ میلیارد مترمکعب و در حوضه‌ي دز ۸ میلیارد مترمکعب است. هم‌چنین از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب حجم رواناب‌های کشور ۱۱ درصد آن در لرستان جاری می‌شود.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004