شما اینجا هستید: خانهگزارشافتتاح بوستان و مسجد آیت‌اله کمالوند

افتتاح بوستان و مسجد آیت‌اله کمالوند مطلب ویژه

سه شنبه, 19 اسفند 1393 ساعت 10:57 شناسه خبر: 1233 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 شهردار خرم‌آباد: ورودی‌های شهر باید زیبا باشد

بوستان و مسجد آیت‌اله کمالوند در خرم‌آباد افتتاح شد.
به گزارش سيمر،  بوستان و مسجد آیت‌اله کمالوند در وردی جاده‌ی خرم‌آباد به بروجرد قرار دارد. زیربنای مسجد آیت‌آله کمالوند 212 مترمربع است و مساحت کل بوستان نیز 18هزار مترمربع. این بوستان است. هدف از احداث این بوستان زیباسازی ورودی خرم‌آباد بر معیار شادابی معنوی است. در این بوستان علاوه بر مسجد، پارکینگ اختصاصی، ورودی و خروجی‌های مجزا از یکدیگر و سرویس بهداشتی نیز ساخته شده است. هم‌چنین دو برج نوری نیز روشنایی بخش‌ شب‌های بوستان است.  
این بوستان در کنار جاده‌ی اصلی قرار دارد و به همین علت می‌تواند پذیرای صدها ميهمان و مسافری باشد که به خرم‌آباد می‌آیند.


حضور معاون سیاسی وزیر کشور و نماینده ولی فقیه
آیین افتتاح بوستان و مسجد آیت‌اله کمالوند خرم‌آباد شامگاه پنجشنبه چهاردهم اسفندماه با حضور معاون سیاسی وزیر کشور و نماینده ولی فقیه در لرستان برگزار شد.
هم‌چنین شهردار خرم‌آباد (عیدی بیرانوند)، استاندار لرستان (هوشنگ بازوند)، ایرج عبدی (نماینده‌ي مردم خرم‌آباد در مجلس)، معاونان استاندار، فرماندهان انتظامی خرم‌آباد، اصحاب رسانه و بسیاری از مدیران شهرداری خرم‌آباد نیز حضور داشتند.

شهردار خرم‌آباد:
وردی‌های شهر باید زیبا باشد
شهردار خرم‌آباد گفت: «وردی‌های مرکز استان باید زیبا باشد».
یحیی عیدی‌بیرانوند بیان داشت:«بوستان و مسجد آیت‌اله کمالوند خرم‌آباد با حمایت و پی‌گیری ویژه استاندار لرستان در مدت شش ماه به بهره‌برداری رسید».
عیدی‌بیرانوند اظهار داشت:«در مجموع مبلغ هشتصد‌میلیون‌تومان برای ساخت این بوستان و مسجد اختصاص یافته است که با حمایت استاندار لرستان بوده است».
وی افزود: «در کنار مسجد آیت‌اله کمالوند یک مجتمع کامل شامل پارکینگ، فضای سبز، سرویس بهداشتی نیز وجود دارد تا مهمانان و مسافران زمان بیش‌تری در این مجتمع بمانند».
او ادامه داد:«پنج هکتار زمین نیز در مقابل مسجد آیت‌اله کمالوند وجود دارد که قول از آقای استاندار گرفته‌ایم تا به این مجتمع افزوده شود و بتوانیم یک مجتمع کامل مسافرتی ایجاد کنیم».
شهردار خرم‌آباد تصریح کرد:«اعتبار اولیه این طرح سیصدمیلیون‌تومان بود که با حمایت ویژه‌ي آقای استاندار به هشتصدمیلیون‌تومان رسید».

رئیس شورای اسلامی شهر:
 مسجد نباید فقط یک کارکرد داشته باشد
رئیس شورای اسلامی شهر خرم آباد نیز اظهار داشت:«مسجد نباید فقط کارکرد عبادی داشته باشد».
علی جهان‌آرا توضیح داد:«در کنار مسجد آیت‌اله کمالوند فضای سبز و پارکینگ نیز احداث شده است تا خانواده‌ها در یک فضای نشاط‌آور اقامت کنند».
جهان‌آرا تصریح کرد:«نباید فکر کنیم که مسجد فقط کارکرد عبادی دارد و مساجد باید کارکردهای اجتماعی نیز داشته باشند».
وی ادامه داد:«متأسفانه در ساخت مساجد کم‌لطفی شده است و ما متناسب با تعداد جمعیت از مسجد کافی بهره‌مند نیستیم».
جهان‌آرا افزود:«ما باید تلاش کنیم فضای مساجد فضای نشاط‌آور باشد».

نماینده ولی فقیه در استان:
نگه‌داری مساجد، مهم‌تر است!‌
نماینده‌ي ولی فقیه در استان نیز در سخنان کوتاهی بیان داشت:«از اقدام شهرداری خرم‌آباد باید تشکر کنیم زیرا به طور حتم ورودی‌های شهر باید زیبا باشند نه این‌که آشفته باشند».
حجت‌الاسلام سیداحمد میرعمادی تصریح کرد:«البته جناب شهردار خرم‌آباد باید یک نفر را مسئول کند که از مسجد نگه‌داری کند؛ زیرا نگه‌داری مساجد بسیار مهم‌تر است».
گفتنی است نماز مغرب و عشای پنج‌شنبه چهاردهم اسفندماه به امامت نماینده‌ي ولی فقیه در استان لرستان در مسجد آیت‌اله کمالوند اقامه شد تا اولین نماز در آن خوانده شود.

سایر مشخصات بوستان و مسجد آیت‌اله کمالوند
پارکینگ: یک هزار و 100 متر مربع.
پیاده‌روها: سه هزار مترمربع.
سرویس بهداشتی: هشتاد مترمربع.
قطعات سبز: هفت هزار و پانصد مترمربع.
درخت‌کاری: سه هزار و دویست مترمربع.
برج نوری: دو عدد.
یادآوری این‌که این بوستان و مسجد با همکاری مشترک شهرداری خرم‌آباد و استانداری لرستان ساخته شده است.

گرامی داشت روز درخت‌کاری در خرم‌آباد
اشاره: در تقویم کشور ما، روز 15 اسفندماه را به نام «روز درخت‌کاری» نام نهاده‌‌اند. هر سال در چنین روزی در سراسر کشور آیین‌های ویژه‌ای برای پاس‌داشت درخت برگزار می‌شود. کاشتن نهال در نیمه‌ی دوم اسفندماه از دیرباز در کشور ما رایج بوده است. اصولاً درخت در بین ایرانیان جایگاهی بس رفیع و ارزشمند دارد. این ارج و ارزش نه تنها در پیش از اسلام بلکه در پس از اسلام نیز در بین مردم و دوستداران طبیعت امری مرسوم و معمول بوده است. توصیه به کاشتن نهال و حفظ و حرمت درخت، ریشه در آموزه‌های دینی ما مسلمانان دارد. پیامبر گرامی اسلام و امامان معصوم در احادیثی بر این امر تاکید فرموده‌اند. در برخی مناطق ایران درخت را مقدس می‌دانند و حتا به آن دخیل می‌بندند. از شکستن شاخ و برگ‌ آن خودداری می‌کنند. به هر روی حفظ و نگه‌داری درخت علاوه بر این‌که برای محیط زیست بسیار حیاتی و لازم است از جنبه‌های دیگر اکوسیستمی قابل تأمل می‌باشد. درخت فروتن و افتاده است. هرروز و هرروز سربه‌زیرتر و خاضع‌تر می‌شود درست مثل آدم‌های بزرگ و میوه‌دار!
نمی‌دانم کدام درست است؟ درخت مثل آدم‌هایند یا آدم‌ها مثل درخت‌ها ولی هر کدام درست باشد فرقی ندارد. مهم این است که هر چه بارورتر شویم، سربه‌زیرتر و فروتن و خاضع‌تر باشیم. عجبا درخت چه درسی می‌دهد. خیلی از آدم‌ها برعکس‌اند! همین که توانستند از درخت هستی‌شان میوه‌ای از علم یا مال یا فضیلت به دست آورند، گویی رسم جهان است که مغرورتر و متکبر باشند. ولی درخت می‌گوید: افتاده حال باش! وقتی در زندگی ثمری دادی، سر به زیر کن، فروتن باش! با آن همه میوه‌اش چه سر به زیر و فروتن ایستاده و چه درسی می‌دهد! به قول شاعر:
باشد نشان پختگی افتادگی کلیم
آن میوه نارس است که بر دار مانده است
آیین گرامی‌داشت روز درخت‌کاری صبح روز جمعه 15 اسفندماه جاری در خیایان 12 کوی فلسطین با حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان برگزار شد.
در این آیین نیک و خاطره‌انگیز، 20 هزار اصله‌‌ي نهال در کمربند سبز خرم‌آباد کاشته شد. سرپرست شهرداری خرم‌آباد در آغاز این آیین، این روز را یکی از بهترین و خاطره‌انگیزترین روزهای زندگی خودب برشمرد و اظهار داشت: «خوش‌حالیم که امروز به کمک تشکل‌های مردم‌نهاد، مسئولان و مردمِ ارزشمند، می‌خواهیم بخشی از طبیعت شهر خرم‌‌آباد را احیا کنیم.»
شهردار خرم‌آباد:
از تغيير كاربردي فضاي سبز جلوگيري خواهيم كرد
یحیی عیدی‌بیرانوند در ادامه با اشاره به حدیثی از پیامبر گرامی اسلام در اهمیت کاشت نهال، بیان داشت: «پیامبر گرامی اسلام فرموده‌اند اگر به من بگویند تا چند لحظه‌ی دیگر کل هستی از بین می‌رود اما من نهال درختی در دست داشته باشم، در کاشت آن نهال، تعلل نمی‌ورزم.»
عیدی بیرانوند در بخش دیگری از سخنان خود، به فضای سبز خرم‌آباد اشاره کرد و گفت: «کل فضای سبز خرم‌آباد با کمربند آن 365 هکتار است و بدون کمربند 164 هکتار است.»
وی با بيان اين كه سرانه‌ي فضاي سبز شهر خرم‌آباد حدود سه و نيم متر است، اضافه کرد: «نزدیک به 160 هکتار فضای سبز مبله و کاربردی در شهر خرم‌آباد وجود دارد.»
سرپرست شهرداری خرم‌آباد با تاکید بر این‌که فضای سبز خرم‌آباد به شدت محافظت می‌کنیم، اظهار داشت: «به جد از تغییر کاربری فضای سبز جلوگیری می‌کنیم و با قاطعيت مي‌گويم تا زمانی که من در شهرداری هستم اجازه نخواهم داد حتا یک‌متر از فضای سبز خرم‌آباد کاهش یابد.»
وي گفت: « در طول این 2 ماه که من در شهرداری مشغول کار شده‌ام حدود 5 هکتار به فضای سبز خرم‌آباد اضافه شده است که هم‌چنان در پی افزایش آن هستیم.»
عيدي‌بيرانوند بیان کرد: «پارک 9 هکتاری فرهنگ و 2 هکتاری میراث تا نیمه‌ی اول سال آینده(94) نیز به بهره‌برداری می‌رسند.»
شهردار مرکز استان در پایان اظهار داشت: «خداوند به شهر خرم‌آباد مواهب و پتانسیل‌های فراوان و ارزشمندی عطا کرده است امیدواریم ما بتوانیم از همه‌ی مواهب خدادادی به بهترین نحو استفاده کنیم تا شهری زیبا، سرسبز، خرم و آباد داشته باشیم.»

مديركل منابع طبيعي لرستان:
شعار امسال، منابع طبيعي با مردم و براي مردم
در امه‌ی این آیین، بهاروند مدیرکل کنابع طبیعی و آبخیزداری لرستان، ضمن گرامی‌داشت هفته‌ی منابع طبیعی و روز درخت‌کاری، اظهار داشت: «شعار امسال، منابع طبیعی با مردم و برای مردم است.»
بهاروند گفت: «منابع طبیعی بستری برای حیات و زندگی انسان است پس باید ار این منابع خدادادی به خوبی پاسداری کنیم.»
وی بیان داشت: «امسال هم‌زمان با سراسر کشور برنامه‌های متنوعی در راستای حفاظت از منابع طبیعی و کاشت نهال در لرستان اجرا می‌شود از جمله برپایی جشن و مشارکت مردم، توزیع رایگان نهال، مستندسازی فعالیت‌ها و ....»
بهاروند خاطرنشان کرد: «قرآن‌ بارها به منابع طبیعی و مواهب آن سوگند یاد کرده و دین مبین اسلام از آن به عنوان اموال عمومی یاد می‌کند.»
وی به کارهای خوب منابع طبیعی در راستای حفاظت از منابع طبیعی به  دو برنامه‌ي ‌محوری اشاره کرد و افزود: «این اداره‌کل دو برنامه‌محوری از جمله حفاظت و توصیه و احیا را در دستور کار خود داشته است.»
توسعه‌ي‌ فضاي سبز از برنامه‌هاي محوري منابع طبيعي
بهاروند در حوزه‌ی حفاظت به یک‌هزار و 100 پرونده‌ی متخلف برای افرادی که در طول اين 11 ماه، به عرصه‌های طبیعی تجاوز کرده‌اند، اشاره کرد و افزود: «توسعه‌ی فضای سبز یکی از برنامه‌های محوری‌ منابع طبیعی است که در این استان تاکنون بالغ بر 450 هزار نهال در سطح استان لرستان کاشته شده است.»
وی گفت: «منابع طبیعی به شدت نیازمند همکاری و مشارکت مردم است و مردم در همه جهت می‌توانند ما را یاری کنند.»
مدیرکل منابع طبیعی لرستان، بحث حفاظت از منابع طبیعی را تنها وظیفه‌ی این اداره‌کل ندانست و سهم مشارکت مردم را بسیار مهم برشمرد و اظهار داشت: «در کنار مواد قانونی بازدارنده‌، فرهنگ‌سازی و مشارکت جدی مردم برای حفاظت از محیط زیست بسیار مهم وحائز اهميت است.»

معاون سياسي- امنيتي استانداري لرستان:
سهم شهر خرم‌‌آباد با این مواهب طبیعی و خدادادی از فضای سبز بسیار اندک است
در ادامه‌ی این آیین، سیدسعید شاهرخی معاون سیاسی- امنیتی استانداری لرستان ضمن تسلیت ایام فاطمیه، بر توسعه‌ی فضای سبز شهر خرم‌آباد تاکید ورزید.
معاون سیاسی - امنیتی استاداری لرستان، سرانه‌ی حدوداً 3 متری فضای سبز مرکز استان لرستان را شایسه‌ی مردم خرم‌آباد ندانست و اظهار داشت: «سهم شهر خرم‌‌آباد با این مواهب طبیعی و خدادادی از فضای سبز بسیار اندک است و از شهردار محترم خرم‌آباد که انصافاً همواره در تلاش هستند، انتظار می‌رود در راستای افزایش سرانه‌ی فضای سبز بکوشند.»
وی هم‌چنین از شورای شهر خرم‌آباد خواست تا یادگاری ارزشمند چون مجتمع سرسبز کیو از خود به جای بگذارند و توسعه‌ی فضای سبز در جنوب شهر خرم‌آباد را به‌جد در دستور کار خود قرار دهند.
گفتنی است پس از پایان مراسم سخن‌رانی، هر کدام از حاضران با کاشتن یک نهال، روز درخت‌کاری را گرامی داشتند.
یادآوری می‌شود این آیین با حضور مهندس غضنفری مدیرکل جهاد کشاورزی لرستان، دکتر عبدی نماینده‌ی خرم‌آباد و چگنی، کرم‌وند مدیرکل آبفای لرستان و اصحاب رسانه به‌رغم سردی هوا با شور و شوق خاصی برگزار شد.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004