شما اینجا هستید: خانهگزارشمهم‌ترین وقایع اقتصادی سال 93 در لرستان

مهم‌ترین وقایع اقتصادی سال 93 در لرستان مطلب ویژه

دوشنبه, 25 اسفند 1393 ساعت 08:58 شناسه خبر: 1244 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 دکتر حسین سلاح‌ورزی/ رییس اتاق خرم‌آباد

در حالی‌که لرستان از درآمد 700 میلیارددلاری (92-84) نصیبی نبرده بود، این استان سال 93 را نیز با شاخص‌های اقتصادی نابسامانِ به‌جامانده از بی‌تدبیری‌های گذشته آغاز کرد؛ رتبه‌ی آخر در ضریب توسعه‌یافتگی صنعتی، متوسط درآمد سرانه‌ی کمتر از 50 درصد نسبت به نُرم کشوری، دو برابر بودن نرخ بیکاری نسبت به متوسط کشوری (در بیکاری جوانان تا حدود سه برابر حتا) و... همه‌ی کارنامه‌ی دولت عدالت‌گستر و مهرورزی بود که وعده‌ی مؤکد کرده بود که برای آبادانی لرستان و ریشه‌کن‌کردن فقر و بیکاری حتا رییس‌ِ آن شخصاً کلنگ به دست خواهد گرفت.


تعطیلی پی‌درپی بنگاه‌های اقتصادی استان -یکی پس از دیگری- هر چند که از شرایط حاکم بر اقتصاد کشور و تحریم‌های بین‌المللی هم متأثر بود، اما باعث نشد که استاندار فرنگ‌رفته که «برای منتقدان‌اش تَره هم خُرد نمی‌کرد» به دنبال چاره‌جویی و التیام‌بخشی آلام واحدهای صنعتی و فعالان این عرصه باشد.
با پایان یافتن آن دوره‌ی خاص، پرسشی که مطرح است می‌تواند این باشد که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و به تبع آن تغییر مدیریت ارشد استان، -صرف‌نظر از همه‌ی نگاه‌های سیاسی- آیا در سال 93 اتفاق خاص و قابل‌توجهی در حوزه‌ی اقتصاد استان لرستان رخ داده است؟
به زعم نگارنده پاسخ این پرسش مثبت است و مهم‌ترین موضوع در اقتصاد لرستان پی‌بردن به راه‌کار اصلی درمان توسعه‌نیافتگی و درد مزمن بیکاری در این استان توسط استاندار کنونی آن است؛ برای کاهش فاصله‌ی توسعه‌یافتگی لرستان با استان‌های دیگر و به منظور قرار گرفتن شاخص‌های اقتصادی این استان (تولید ناخالص، درآمد سرانه، بیکاری و...) در محدوده‌ی متوسط کشوری این شاخص‌ها، انجام سرمایه‌گذاری سالیانه در حدود 4 هزار میلیاردتومان در یک دوره‌ی 4 تا 5 ساله لازم و ضروری است. این در حالی است که در خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن، دولت در قالب کلیه‌ی ردیف‌ها، طرح‌ها و بودجه‌های استانی و ملی حداکثر سالیانه مبلغ یک‌هزارمیلیاردتومان توان هزینه‌کردن در این استان را دارد و بر همین اساس هیچ چاره‌ای جز جذب سرمایه‌های بخش خصوصی در قالب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی نیست و این موضوع مهم به درستی از سوی مدیریت ارشد استان تشخیص داده شده و بر اساس آن راه‌کارهایی تعریف شده که بر مبنای آن حرکت‌هایی آغاز شده است.
آن‌چه مایه‌ی خوش‌بینی است کشف دوگانه‌ی تشخیص و راه‌کار درمان است که به صورت فرایندی مکمل در همه‌ی عرصه‌ها می‌تواند زیرساخت مستحکمی برای تغییر علمی و گذار از یک وضعیت نامناسب به سمت وضعیتی خوشایند و مورد اقبال باشد. دوگانه‌ای که در تمام سال‌های گذشته قسمت دوم آن (راه‌کار درمان) ارائه نمی‌شد یا اگر چارچوب‌هایی در نظر گرفته می‌شد، مناسب وضعیت لرستان نبوده و طبیعی است اگر طرفی از آن نبسته‌ایم. جذب سرمایه‌گذارانی که طرح‌های راکد و غیرفعال اما مهمی مانند: «کشت و صنعت لرستان»، «مجتمع تجاری میدان کیو»، «طرح بزرگ فولاد ازنا» و «لاستیک‌سازی خرم‌آباد» و... نویدبخش شروع میمون و روند روبه‌رشد انجام سرمایه‌گذاری‌های تازه‌ای توسط بخش خصوصی در لرستان است.
اقداماتی که در همین مدت‌زمان کوتاه بسیار مفید و قابل‌توجه هستند و می‌توانند کارنامه‌ی خوبی برای وضعیت امروز لرستان باشد. اگرچه ممکن است هنوز تأثیرات انجام چنین کارهایی برای عموم مردم آن‌چنان پُررنگ نباشد و این پرسش را در ذهن آن‌ها ایجاد نماید که: اگر حجم سرمایه‌گذاری‌ها در لرستان افزایش یافته و وضعیت اقتصاد این استان رو به بهبود است، پس چرا این موضوع در سطح رفاه مردم و کاهش بیکاری جوانان مشهود نیست؟
واقعیت این است که لمس و احساس تاثیرات رونق اقتصادی و افزایش سرمایه‌گذاری در این استان فرایند میان‌مدتی است که نمود آن زمان می‌طلبد؛ هرچند که تجویز نسخه‌های کوتاه‌مدت مانند تامین سرمایه‌درگردش و نقدینگی مورد نیاز بنگاه‌های اقتصادی استان جهت افزایش توان تولید و حفظ و افزایش اشتغال هم از دید مسئولان استان مغفول نمانده و حضور معاون اول رییس‌جمهور، رییس‌کل بانک مرکزی و مدیران ارشد این بانک در ماه‌های اخیر در این راستا بوده است. خوش‌بختانه حیطه‌های مختلف و برنامه‌های گوناگونی در نظر گرفته شده که نتیجه‌دادن هر کدام از آن‌ها می‌تواند متضمن تغییرات عمیقی در اقتصاد و اشتغال لرستان باشد؛ حیطه‌هایی که در گذشته غفلت از آن‌ها پیامدهای سنگین و غمگینی برای ما داشته است.
بر اساس آن‌چه گفته شد و بر مبنای آن‌چه با روی کار آمدن هوشنگ بازوند در استان لرستان آغاز شده است می‌توان نتیجه گرفت در صورت وجود امکان تداوم این برنامه‌ها، آینده‌ی پیش روی اقتصاد این سرزمین روشن و امیدوارکننده است؛ تشخیص درست درد و تجویز نسخه‌ی مناسب برای در مان آن، یک اصل اساسی است و گم‌شده‌ای که سال‌هاست در جست‌وجویش بوده‌ایم و حالا یافته‌ایم‌اش. صدالبته ترمیم خرابی‌های گذشته علاوه بر اتخاذ سیاست‌های درست و منطقی، مستلزم صبر و حوصله است.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004