شما اینجا هستید: خانهگزارشاردی‌بهشتِ خردادی اعتدالیون

اردی‌بهشتِ خردادی اعتدالیون

چهارشنبه, 27 ارديبهشت 1396 ساعت 09:29 شناسه خبر: 2624 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره/ گروه گزارش: آخر هفته‌ی جاری انتخابات ریاست‌جمهوری در روز جمعه 29 اردی‌بهشت برگزار و هشتمین رییس جمهور نیز از سوی ملت برگزیده خواهد شد.

این انتخابات شاید برای اصول‌گرایانی که برای یک دوره‌ای کردن روحانی خیز برداشته و در اندیشه اجماع روی گزینه واحد هستند از این منظر که چهره‌ایی غیرقابل پیش‌بینی هم‌چون محمود احمدی‌نژاد از فیلتر شورای نگهبان عبور نکرده شیرین باشد اما به طور قطع آن‌ها با رقیبی مواجه خواهند بود که بر اساس همان سنت تاریخی گذشته می‌توان هم‌چون مقام معظم رهبری؛ اکبر هاشمی‌رفسنجانی، سید محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد شانس بیش‌تری برای حضور در پاستور دارد. روحانی از اجماع اصلاح‌طلبان در حمایت از خود و هم‌چنین حضور چهره‌ای مسلط چون اسحق جهانگیری در مناظرات بهره می‌برد که او برای بیان کارنامه دولت با دست پر می‌تواند به کمکش بیاید.
صداوسیما امروز کمر همت بسته تا به عنوان یار و یاور رییسی و قالیباف اذهان مردم را علیه دولت متمرکز کرده و شکل و شمایلی به انتخابات فرارو بدهد که در منظر اول شاهد مشارکت گسترده مردم نباشیم و در منظر دوم که طی روزهای گذشته در بخش‌های مختلف خبری آن‌را شاهد هستیم کوبیدن بر طبل کشیده شدن انتخابات به دور دوم و تلاش برای تقویت این آرزوی اصول‌گرایان است که با کشیده شدن انتخابات به دور دوم روحانی زمین‌گیر شود.
با وجود سنگرگیری رقبای دولت پشت خاکریز بلند رسانه‌ی ملی اما دولت تدبیر و امید در عرصه‌ی بین‌الملل و دستاوردهایی چون برجام و نظام سلامت و مهار تورم  و آرامش و عقلانیت در سطح جامعه موفق عمل کرده و به راحتی نمی‌تواند اصول‌گرایان را در دست‌یابی به اهداف از پیش تعیین شده کامیاب کند.
روحانی شیخ میانه‌رویی که توافق هسته ای ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهانی را دستاوردی خوانده که منجر به لغو بخش عمده‌ای از تحریم‌های مالی و بین‌المللی علیه تهران شده است در قبال همه‌ی هجمه‌ها در سه مناظره تلویزیونی به خوبی توانست از دستاوردهای دولتش و هم‌چنین بی‌پشتوانه بودن رقبا از حیث برنامه تنظیم شده گام برداشته و توانسته است به مدد این مناظرات به خصوص پنج دقیقه آخر مناظره آخر شور و شوقی وصف ناشدنی به حامیانش تزریق کند که استقبال تاریخی مردم لرستان و اصفهان در یکشنبه‌ی هفته جاری نشان دهنده بیداری ملت در تکرار حماسه 92و تداوم اعتدال‌گرایی عنوان مشی اثر بخش است.
در تأثیر سوگیری دولت بر مسیر حرکت کشور، همین بس که تغییر رویکرد کلان بالاترین نهاد اجرایی در سال 92 از دولت به اصطلاح مهرورز به دولت اعتدال، مختصات سیاست داخلی، منطقه‌ای و خارجی را با تغییرات چشم‌گیری مواجه کرد و به تبع آن اسباب ترمیم و ارتقای اعتبار و جایگاه آسیب دیده ایران در معادلات منطقه‌ای و جهانی را فراهم کرد.
دولت یازدهم با جاری کردن مفاهیم مبنایی اعتدال‌گرایی چون عقلانیت، تعامل سازنده، تعادل، چندجانبه گرایی، تنش زدایی و ... در سطوح مختلف سیاست داخلی و خارجی، توانست بسیاری از بحران‌هایی را که در نتیجه سوء مدیریت دولت پیشین ایجاد شده بود، برطرف کند و ضمن بازگرداندن آرامش و ثبات به عرصه‌ی عمومی کشور، با بهره‌گیری بهینه از دیپلماسی در مسیر تدبیر بهینه امور و تأمین بیشینه‌ی منافع کشور حرکت کند.
امروز اگرچه کشور در مقایسه با چهار سال پیش وضعیت بهتری را در حوزه‌های داخلی و خارجی تجربه می‌کند، اما تداوم سیاست‌های اعتدال‌گرایانه برای ثمردهی بذرهایی که دولت در این سال‌ها کاشته لازم و ضروری است. هم‌چنین به قدرت رسیدن نیروهای راست‌گرای افراطی در آمریکا و تکاپوی آنان در شماری از کشورهای اروپایی، لزوم حفظ مواضع معتدل در ایران را تقویت می‌کند.
باید توجه داشت که تجارب تلخ انتخابات‌هایی چون 84 که انشقاق در بین اصلاح‌طلبان و عدم مشارکت بدنه اجتماعی حامی اصلاحات منتج به
ظهور چهره‌ای بنام احمدی‌نژاد شد امروز ایجاب می‌کند که مردم ضمن حضور گسترده و مشارکت بالا قدر و اهمیت دستاوردهای حضور چهار سال قبل خود را دانسته و بدانند تداوم گفتمان اعتدال در سیاست خارجی جمهوری‌اسلامی ایران، مسیر تعامل با طیف‌های گوناگون سیاسی در دیگر واحدهای ملی را هموار و کشور را از مزایای تداوم و تقویت ارتباط دوسویه برخوردار می‌کند.
زمانی که دولت تدبیر و امید زمام امورکشور را در تابستان 92 در دست گرفت، جمهوری‌اسلامی ایران به واسطه‌ی کنش‌گری خارج از چارچوب قواعد و اصول روابط بین‌الملل و هنجارشکنانه و تنش‌آفرین دولت احمدی‌نژاد، به عنوان کشوری ناسازگار با نظام جهانی و عامل ایجاد بی‌ثباتی در جهان معرفی می‌شد.
چه بسیار منافع ملی کشور که به واسطه مدیریت ناکارآمد دولت پیشین در عرصه‌ی سیاست خارجی در هشت سال صدارت مهرورزان از دست رفت و راه‌های دست‌یابی به آن سد شد.
آغاز به کار دولت یازدهم، اما پایانی بود بر اتلاف ظرفیت‌های نظام و کشور برای تأمین منافع ملی. اگرچه سیاست خارجی ایران در دوره‌های مختلف پس از انقلاب اسلامی گفتمان‌های مختلفی از آرمان گرایی تا واقع گرایی را تجربه کرده بود، اما روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، آغازی بر دوره‌ی تازه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بود؛ دوره‌ای که مسوولان اجرایی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های «اعتدال گرایی» ضمن این‌که کشور را از ورطه مشکلات عدیده خارجی و داخلی رهانده و توانستند منافع ملی را هم به صورت بیشینه تأمین کنند.
برنامه‌ی هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران که به خاطر فعالیت سیاسی مسوولان اجرایی کشور در دولت‌های نهم و دهم به مسئله‌ای بغرنج در سیاست خارجی کشور بدل شده بود و اسباب اعمال تحریم‌های بین‌المللی گسترده‌ای علیه کشورمان را فراهم آورده بود، به سرانگشت تدبیر اعتدال‌گرایان گره گشایی شد و توافق برجام به الگویی از توافق برد- برد در نظام بین‌الملل بدل شد؛ توافقی که با رفع تحریم‌های بین‌المللی، روزنه‌های تازه‌ای را به روی اقتصاد ملی گشود و بخش‌هایی چون صنعت، بانک‌داری، حوزه‌های نفت و گاز و ... را با تحولات و پیش‌رفت‌های قابل توجه مواجه کرد.
رقابت 96رقابت روحانی با یک یا دو رقیب نیست بلکه رقابت بین دو جریانی است که یکی با محوریت عقلانیت و دیگر با تکیه بر پوپولیست رو در روی هم قرار گرفته اند. روحانی با اعتدال و تدبیر، امید را به جامعه برگرداند و امروز گرچه صداوسیما یک تنه بلندگوی رقبای تخریب‌گر و بی‌اعتقاد به اخلاق‌مداری در عرصه‌ی رقابت‌های انتخاباتی است و هر آ‌ن‌چه از اتاق فکر رقبا تدوین می‌شود آن‌را به خورد مردم می‌دهد اما مردم می‌توانند با حضور حماسی خود کار را تمام کرده و یک‌بار دیگر از گردنه‌ی سخت 96 برای گذار کشور به دوران پسا تحریم یاری گیر منتخب دیروز خود باشند.
جمعه رویدادی مهم و تعیین کننده برای امروز و فردای همۀ ایرانیان است، انتخابات دوازدهم «جمهور» گذرگاهی حساس و البته فرصتی ویژه است، فرصتی ویژه برای همه، برای آن‌هایی که دل در گروی ایران و اسلام دارند، نباید از کنار این فرصت سرنوشت ساز آسان گذشت. باید از آن بهره برد و از میان دو آینده یکی را برگزید. در نبرد اخلاق‌مداری و انکار باید به واقعیت‌ها توجه کرده و با عبرت از شکست‌های گذشته، روزهای خردادی را با حضور پرشور در 29 اردی‌بهشت رقم بزنیم.
امروز هر کس دل در گروی ایران و اسلام و مردم دارد باید به صحنه بیاید و تنها مسیری که می‌تواند ما را در تحقق اهداف و مسیرمان یاری دهد رأی به روحانی و تداوم عقلانیت و تدبیر در مواجهه با آینده‌ای است که باید آن‌را بسازیم.

*روزنامه‌نگار و فعال مدنی

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004