شما اینجا هستید: خانهگزارشنگاهی به نخستین جشنواره‌ی شعر و ادبیات پژوهی لرستان «نوئه‏دارُ»

نگاهی به نخستین جشنواره‌ی شعر و ادبیات پژوهی لرستان «نوئه‏دارُ»

چهارشنبه, 03 خرداد 1396 ساعت 10:56 شناسه خبر: 2642 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- گروه فرهنگ: پس از چند سال سکوت و سردی که در انجمن ادبی خرم‌آباد حکم‏فرما بود، نخستین جشنواره‏ی شعر و ادبیات پژوهی لرستان «نوئه‏دارُ» به این سردی، گرما بخشید. مجالی که باعث شد بسیاری از شاعران و ادب‌دوستان استان لرستان کنار یک‌دیگر گرد هم آیند و به واژه‏ورزی بپردازند.
مسعود مرادی، دبیر اجرایی این آیین فرهنگی، نکات قابل ذکر جشنواره را چنین بیان کرد:«بسیار خرسندم که دبیر اولین جشنواره استانی شعر و پژوهش ادبی نوئه دارُ در مسیر تکامل ادبیات هر چند کوچک قدمی بردارم. مانند دهه‌های هفتاد که اوج شعر لرستان بود و شعر لرستان داعیه‌دار بود و میدان‌داری می‌کرد. امیدواریم باز آن شرایط پیش بیاید گرچه به آرای داوران با نظر قاطع این رأی را می‌دهند که شعر لرستان در دهه‌ی هفتاد خوش‌تر درخشیده است. بنابراین هم جای تأسف است و هم خوش‌حالی. اقرار به توانایی شاعران که آن موقع کار می‌کردند یکی از مؤلفه‌های ستودنی و جای تاسف که با تعطیلی انجمن شاعران نوجوان بسیاری از ضعف‌های تکنیکی و محتوایی را دراند در آثارشان. فرزند خلف آن روزگار نبوده و نیستند.»


مرادی در ادامه افزود: «اما این‌که مسئولان به ویژه آقای حنان تلاش کردند امسال را سال شعر قلمداد کنند و شکوفایی شعر شکی نیست و در جشنواره‌های ملی و جهانی گام‌های مهم‌تری در آینده خواهیم برداشت. جشنواره نقاط ضغف و قوت خود را دارد. این جشنواره اولین جشنواره‌ای بود که بخش پژوهش را نیز به همراه داشت. زیرا بخش پژوهش ملجأ و انجمن خاصی ندارد. یکی از نقاط قوت بود. هم‌چنین پیش‌کسوتانی را که سال‌هاست مورد بی‌مهری بوده‌اند، در این جشنواره مورد تقدیر قرار گرفتند.»
مرادی گفت:«در مجموع این‌ها همه باعث شد که جشنواره نوئه‌دارُ کثیرالابعاد باشد و در آینده باید به این سمت بیش‌تر کشیده بشود.»
وی اضافه کرد: «در این جشنواره بیش از 800 اثر داوری شده و در بخش پژوهش 22 مقاله. داوری این جشنواره برعهده‌ی نصرت‌اله مسعودی و هرمز علی‏پور بود.»
مرادی گفت:«همه‌ی شهرستان‌های استان مانند، دورود، بروجرد، کوهدشت، ازنا، الیگودرز، پل‌دختر، دلفان و الشتر با مرکزیت خرم‌آباد در این جشنواره حضور داشتند.»

برای ارتقای جایگاه شعر و ادبیات در استان برنامه ویژه‌ای داریم
در ادامه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان نیز در آیین پایانی این جشنواره گفت:«برای ارتقای جایگاه شعر و ادبیات در استان برنامه‌ی ویژه‌ای داریم.»
حجت‌الاسلام حمیدرضا حنان در این آیین که با حضور معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت و هیئت همراه، در تالار شهید آوینی مجتمع فرهنگی هنری ارشاد خرم‌آباد برگزار شد، اظهار داشت: «با حمایت‌های ویژه‌ی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حرکت‌ها و فعالیت‌های ماندگار و بسیار خوبی در استان لرستان شکل گرفت که در نتیجه‌ی آن، این استان هم در زمینه‌‌ی ساز و آواز و هم در خصوص راز و نیاز به رتبه‌های برتر کشور دست یافت.»
حنان در ادامه توضیح داد: «ما در سال گذشته موفق به برگزاری بدون حاشیه و سالم بیش از ٣٥٠ کنسرت موسیقی محلی و ملی در استان شدیم و به همین دلیل لرستان را به عنوان پایتخت موسیقی کشور می‌شناسند که در این خصوص باید به میزبانی استان لرستان از ارکستر ملی ایران برای نخستین بار در کشور و بعد از احیای آن در دولت تدبیر و امید اشاره کرد.»
وی تصریح کرد: «خوش‌بختانه در زمینه‌ی فعالیت‌های قرآن و عترت نیز، استان لرستان توانست به عنوان یکی از استان‌های برتر کشور شناخته شود که این نشان از اهتمام جدی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در خصوص فعالیت‌های دینی و مذهبی دارد.»
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در بخش پایانی سخنان خود، خطاب به شعرا، نویسندگان، ادبا و هنرمندان هنرهای نمایشی استان، گفت: «در سال جاری و برای ارتقای سطح این رشته‌های هنری در استان برنامه‌های ویژه‌ای داریم که در آینده‌ی نزدیک کلید خواهند خورد.»
در ادامه‌ی این آیین فرهنگی- ادبی نوبت به نصرت‏الله مسعودی از داوران جشنواره رسید.
مسعودی در باره‌ی وضعیت انجمن‌های اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان چنین گفت: «کتاب‌خانه‌ای که در اداره‌ی ارشاد داریم زمانی که فونداسیون آن را ریخته‌اند، این جایگاه هنرهای تجسمی بوده است و معلوم نیست به چگونه کتاب‌خانه شده است؟ تقاضای تجسمی‌ها این است که دوباره آن‌جا را به بچه‌های تجسمی بدهند.»
مسعودی در ادامه نکاتی را در باره‌ی به انجمن شعر و ادب خرم‌آباد یادآوری کرد و افزود: «جناب آقای حنان با درایتی که داشتند وضعیت شعر و ادب را بهبود بخشیدند؛ آقای مسعود مرادی که از پیش‌کسوتان شعر و ادبیات لرستان هستند مسئولیت انجمن را بر عهده گرفتند و توانستند خوب انجام وظیفه کنند. کارگاه عروض و قافیه، آرایه های ادبی، زبان‌شناسی و جامعه‌شناسی ادبیات و ...برگزار کردند. یکی از تقاضاهای این انجمن تخصیص بودجه برای چاپ کتاب آثار شاعران است که آثارشان مکتوب بشود و بماند.»
مسعودی درباره‏ی انجمن نمایش هم افزود:«تئاتر خرم‌آباد پیشینه‌ای درازی دارد. در این دو سه سال اخیر تئاتر خرم‌آباد درخشش خوبی در بخش بین‌الملل و هم در فجر شش تا نمایش داشته‌اند که این حجم هرگز سابقه نداشته است. دوستان می‌گویند سالن تئاتر ما اجاره‌ای است؛ این اجاره را فرض کنند که این‌جا خانه‌ی دوم ماست و آن را برگردانند برای ما.»
نصرت‌اله مسعودی در بخش دیگری از سخنانش به انجمن سینمای جوان اشاره کرد و گفت:«کارهای بسیار زیادی را شاهد بودیم چه در سطح استان چه سطح بین‌المللی. فیلم‌سازی ما در دهه‌ی پنجاه با کارهای غلام‌رضایی شروع می‌شود که آقای غیابی هم فیلمی ساخته بودند اما بعد با نبود بودجه روبه‌رو شدیم. غلام‌رضا نعمت‌پور نیز بعد از این‌که برای گونگادین بهشت نیست و در فجر لوح بهترین سناریو را گرفت.»
مسعودی در ادامه به انجمن موسیقی پرداخت و خاطرنشان کرد: «بچه‌های موسیقی سه خواسته دارند: یک سالن برای موسیقی ساخته شود. صندلی‌هایی حدود هزار تا و همواره هر سال جشنواره‌ای به دوستان اختصاص بدهند مانند موسیقی کلاسیک یا محلی و یا پاپ.»
مسعودی در پایان انجمن خوش‌نویسان را مورد خطاب قرار داد و گفت: «انجمن خوش‌نویسان در تمام این سالیان بیش از پانصد خوش‌نویس ممتاز پرورش داده است و می‌خواهد یکی از جشنواره‌های ملی خوش‌نویسی هر ساله در استان برگزار شود.»

افزایش دو برابری اعتبارات فرهنگی و هنری در دولت تدبیر و امید
سخن‏ران دیگر مراسم دکتر کاراندیش معاونت توسعه، مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور بود.
معاونت توسعه‌ی مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان سفر به استان لرستان، گفت:«به‌رغم این‌که دولت تدبیر و امید در ابتدا تحت تحریم بود و میزان فروش نفت بسیار کاهش داشت، اما میزان اعتبارات حوزه‌ی فرهنگ و هنر دو برابر شد و این نشان از تلاش و نگاه ویژه‌ی این دولت به حوزه‌ی مذکور است.»
دکتر علی اصغر کاراندیش، گفت:« وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مسائل و موضوعات مختلف فرهنگی، هنری و  قرآنی می‌پردازد و به همین دلیل اگر می‌خواهیم داشته‌های خود را به‌خوبی به مخاطبان انتقال دهیم باید هم از منبر استفاده کنیم و هم بتوانیم با بهره‌گیری از هنر و ظرفیت‌های فرهنگی نسبت به توسعه‌ی پایدار در کشور اقدام کنیم.»
وی با اشاره به این‌که کوتاهی در خصوص فرهنگ‌سازی مانع توسعه‌ی همه‌جانبه و پایدار است، افزود: «اگر ما می‌خواهیم به یک رشد پایدار در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و عمرانی برسیم باید به دنبال فرهنگ‌سازی و تبدیل موضوعات مختلف این حوزه به فرهنگ عمومی باشیم.»
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد:«ما در طول سه سال و نیم گذشته با هدف رفع برخی از کاستی‌ها، نارسایی‌ها و نواقص جامعه، نگاه ویژه‌ای به موضوعات فرهنگی و هنری داشته‌ایم.»
کار اندیش ادامه داد:«حداقل فضای سرانه‌ی فرهنگی مورد نیاز در جامعه باید بین ٤٥ تا ٧٥ سانتی‌متر باشد و ما با این‌که ٨٦٠ مجتمع فرهنگی و هنری فعال و ٣٠٠ پروژه ی در دست احداث در سطح کشور داریم اما میزان این فضا و سرانه برای ما کمتر از ١٥ سانتی متر است.»
وی خاطرنشان ساخت:« اگر بتوانیم پروژه‌های فرهنگی و هنری در دست احداث در کشور و از آن جمله پروژه ی تالار مرکزی خرم اباد را به بهره برداری رسانده و به تعداد٨٦٠ مجتمع فرهنگی و هنری موجود اضافه کنیم  قطعاً این سرانه از میزان فعلی افزایش چشم‌گیری خواهد داشت.»
معاونت توسعه‌ی مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، تکیه بر اعتبارات دولتی برای حرکت درست در مسیر ارتقای فرهنگ و هنر در کشور را اشتباه خواند و گفت:« از نظر اعتباری ما علاوه بر کمک‌های دولتی به اعتبارات مردمی هم نیازمندیم و اگر نتوانیم مردم را به سمت فرهنگ و هنر سوق دهیم، هر چه قدر هم از اعتبارات دولتی هزینه شود باز هم با کاستی مواجه خواهیم بود.»
وی در خصوص عملکرد مثبت دولت تدبیر و امید در حوزه‌ی فعالیت‌های فرهنگی، هنری و قرآنی، اظهار داشت:«در خصوص بیمه‌ی هنرمندان از ١٨٧٠٠ بیمه شده به ٣٠٠٠٠ هزار بیمه شده در سطح کشور رسیده‌ایم و مؤسسات فرهنگی و هنری که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمک دریافت می‌کردند و این کمک مشمول ٢٥ درصد مالیات می‌‌شد، با پیگیری‌های صورت گرفته از پرداخت مالیات معاف شدند.»
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم‌چنین گفت:«اعتبار یارانه‌ی کتاب و مطبوعات  که چندین سال ١٥٠ میلیارد تومان بود، امروز به ٢١٤ میلیارد افزایش یافته و اعتبارات سینمای کشور  از ٩٠ میلیارد تومان به ١٩٤ میلیارد تومان رسیده است و هم‌چنین اعتبار معاونت هنری نیز از ٢٠ میلیارد به ٥٤ میلیارد افزایش یافته تا در حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری، قرآنی و کانون‌های مساجد هم افزایش اعتبار صورت گرفته باشد و هم سعی شده تا کار به اهل آن سپرده شود.»
دکتر کاراندیش در پایان از تخصیص اعتبارات و حمایت‌های ویژه‌ی فرهنگی و هنری به استان لرستان خبر داد و گفت:«در جریان این سفر و با کار کارشناسی اعتبارات ویژه‌ای برای انجمن‌های فرهنگی و هنری و هم‌چنین برنامه‌های شهرستان‌ها در نظر گرفته خواهد شد.»
 وی گفت:«هم‌چنین به دنبال آن هستیم که در صورت نگارش یک فیلم‌نامه‌ی خوب که بیانگر فرهنگ، سوابق تاریخی و معرفی مفاخر استان لرستان باشد، اعتبار ساخت یک فیلم فاخر بلند سینمایی را به استان اختصاص دهیم و لازم است که فرهیختگان این حوزه در استان به این موضوع نگاه ویژه‌ای داشته باشند.»
معاونت توسعه‌ی مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان ساخت:«کمک به افراد نخبه و مستعد که نیازمند به آموزش و حمایت هستند و هم‌چنین حل محرمانه‌ی مشکلات مالی هنرمندان و عزیزانی که مشکلات خاص درمانی دارند نیز از دیگر برنامه‌های ما در جریان سفر به استان لرستان خواهد بود.»
یکی از برگزیدگان مراسم ادبی نوئه‏دارُ  اسد فرهمند بود. وی مقام چهارم در شعر کلاسیک را کسب کرده بود. نظرش را درباره‌ی جشنواره چنین ابراز کرد: «با این‌که در چگونگی برگزاری مراسم نبوده ام اما نفس این کار که بعد از سال‌ها اتفاق افتاد و انجمن شعر در حالتی سرد و بی روح بود با زحماتی که آقای مرادی و دیگر دوستان کشیدند به نوبه‌ی خود ارزشمند بود و مابقی کارها در حیطه‌ی داوران و برگزار کنندگان مراسم بوده است.»
بخش پایانی مراسم معرفی برگزیدگان بود. رأی هیئت داوران در پنج بخش کتاب، پیش‌کسوتان، پژوهش ادبی، شعر آزاد و سپید، شعر کلاسیک اعلام شد.
در بخش کتاب سیمین دریکوندی، اکبر رشنو، خاطره خاتون جلدانی، سیده فاطمه موسوی، مرضیه نیایش، آرزو منصورپور مورد تجلیل قرار گرفتند.
در بخش پیش‌کسوتان از عزت‏الله چنگایی، ایرج رُک‏رُک، حسین عزیزی، کرم دوستی، عبدالعلی میرزانیا، خاطره خاتون جلدانی، عزت مومنی، حشمت‏الله خالقی، علی‏اشرف شریعتمداری، علی‌رضا حکیم، فروغ رمضانی، عزیز بیرانوند، حجت‏الله مهدوی، علی مرتضایی، بیژن فولادوند و آقای لونی قدردانی شد.
در پژوهش ادبی: کیانوش کشوری مقام نخست، مجتبی جوادی‏نیا دوم و کامین عالی‏پور مقام سوم را کسب کردند.
بخش چهارم به شعر آزاد و سپید اختصاص داشت که فرزانه شاهسواری مقام نخست، داریوش ملک‏پور دوم، سهیلا والی‏زاده سوم، سید مصطفی جهان‏بحت چهارم و امیر گندمی مقام پنجم را از آنِ خود ساختند.
پنجمین بخش اهدای جوایز به شعر کلاسیک مربوط می‏شد که بابک لطیفی مقام اول، رضا پاپی دوم، فریده عیدی سوم، اسد فرهمند چهارم و مرتضی مطهری مقام پنجم را کسب کردند.
گفتنی است که در حاشیه‏ی اختتامیه‏ی جشنواره شخصی با نام مهدی حافظی به آرای هیئت داوران اعتراض داشت.

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004