شما اینجا هستید: خانهگزارشباغ‌ گیاه‌شناسی زاگرس هدیه‌ی وزارت جهاد کشاورزی به مردم خرم‌آباد است

باغ‌ گیاه‌شناسی زاگرس هدیه‌ی وزارت جهاد کشاورزی به مردم خرم‌آباد است

سه شنبه, 27 تیر 1396 ساعت 19:28 شناسه خبر: 2746 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- گروه گزارش: صبح روز پنج‌شنبه پانزدهم تیرماه نشست خبری دکتر مرادسپه‌وند رییس مرکز و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان با رسانه‌ها در سالن جلسات این مرکز برگزار شد.


به گزارش خبرنگار سیمره، در این نشست که تنی چند از مسئولان و محققان مرکز تحقیقات نیز حضور داشتند، دکتر مراد سپه‌وند، مسایل مهمی در باره‌ی باغ ملی گیاه‌شناسی زاگرس شهر خرم‌آباد با خبرنگاران رسانه‌های استانی و نمایندگان روزنامه‌های سراسری در میان گذاشت و از آن‌ها خواست که موضوع‌های مطرح شده در مورد باغ گیاه‌شناسی خرم‌آباد را جهت روشن شدن افکار عمومی به نحو شایسته منعکس نمایند.
وی ضمن تشریح نمای کلی باغ‌ گیاه‌شناسی زاگرس شهر خرم‌آباد به اما و اگرها و حرف و حدیث‌هایی درباره‌ی واگذاری زمین این باغ به یک نهاد دولتی پاسخ داد.
دکتر سپه‌وند در ابتدا به روند تصویب پروژه‌ی باغ ملی گیاه‌شناسی زاگرس برای استان لرستان و شهر خرم‌آباد اشاره کرد و گفت:« با تلاش محققان مرکز تحقیقات استان از بین ده استان زاگرس‌نشین سرانجام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور که ریاست آن با دکتر زند معاون تحقیقاتی وزیر جهاد کشاورزی است، زمین 12هکتار ی واقع در غرب مجموعه کیو را کاملاً مناسب احداث این باغ تشخیص داد و مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور را مامور کرد تا به کمک مرکز تحقیقات لرستان شتافته و مطابق استانداردهای باغ‌های گیاه‌شناسی هرچه سریع‌تر کار احداث این باغ را شروع نماید. لذا در سال‌های 94و95 در مجموع حدود2/5 میلیارد تومان برای دیوار کشی و ساخت و کار گذاشتن نرده‌ها مطابق استاندارد باغ‌های گیاه‌شناسی بودجه اختصاص یافت و هزینه شد.»
رییس مرکز تحقیفات کشاورزی استان در ادامه اظهار داشت:« باعث افتخار این مرکز است که توانست با استدلال و پی‌گیری مداوم از بین 10استان زاگرس‌نشین مجوز احداث باغ ملی گیاه‌شناسی زاگرس  را برای استان لرستان و شهر زیبای خرم‌آباد مرکز استان در دره تاریخی خرم‌آباد اخذ نماید و محققان این مرکز باید به خاطر این تلاش صادقانه مورد تشویق مسئولان ارشد استان قرار بگیرند.»
دکتر سپه‌وند زمانی که از مرحوم علی محمد ساکی شهردار فقید خرم آباد و بنیان‌گذار مجموعه کیو یاد کرد برای لحظاتی دچار بغض و تاثر شد و اظهار داشت:« مرکز تحقیقات کشاورزی استان ان‌شاا... با احداث باغ ملی گیاه‌شناسی زاگرس در قلب شهر خرم‌آباد و درکنار پارک و دریاچه زیبای کیو و زیبا کنار پا جای پای مرحوم ساکی خواهد گذاشت و این باغ را که تنها ارزش زمین آن صدها میلیارد تومان است، به مردم شریف خرم‌آباد هدیه خواهد کرد. این هدیه وزارت جهاد کشاورزی و مشخصاً معاون تحقیقاتی وزیر جناب آقای دکتر زند به مردم دلاور خرم‌آباد است و ایشان بارها و بارها این جمله را تکرار کرده‌اند.»
وی در رابطه با ضرورت احداث باغ گیاه‌شناسی در منطقه بزرگ زاگرس گفت: «در کل منطقه زاگرس باغ گیاه شناسی وجود ندارد  و باغ گیاه‌شناسی زاگرس تنها در زاگرس مرکزی استان لرستان و شهرخرم‌آباد در حال احداث است. تعجب‌آور است که بعضی مسئولان محترم استانی اظهار می‌دارند باغ گیاه‌شناسی ما باید اندازه‌ی سایر استان‌های زاگرس‌نشین باشد!! کدام استان زاگرس‌نشین باغ گیاه‌شناسی دارد؟!»
رییس مرکز تحقیقات استان اهداف بلند مدت باغ ملی گیاه‌شناسی زاگرس شهر خرم‌آباد را آموزش و انس با طبیعت و محیط زیست در همه سنین، پژوهش بین‌المللی و ملی و منطقه‌ای و استانی، ذخیره‌گاه ژنتیکی و بانک ژن زنده گیاهی زاگرس و لرستان، حفظ گونه‌های با ارزش و در معرض انقراض اعم از جنگلی و دارویی و خوراکی و سرانجام رونق گردشگری و اشتغال‌زایی و ایجاد درآمد ذکر کرد.
سپه‌وند در بخشی از سخنان خود قسمت‌های مختلف باغ گیاه‌شناسی زاگرس شهر خرم آباد را چنین تشریح کرد:« قطعه اشکوب و زیر اشکوب زاگرس شامل درختان و درختچه‌های جنگلی زاگرس و لرستان و گیاهان مرتعی وابسته به آن، قطعه گیاهان دارویی شامل حدود 250نوع گیاه دارویی، قطعه میوه های وحشی و بومی، قطعه سیستماتیک گیاهی شامل سلسله گیاهی و قطعه نهالستان ها و گل‌خانه ها.در عین حال قطعه دومین جشنواره ملی گل‌های داوودی شامل500 رقم گل زیبای داوودی نیز در داخل باغ ملی گیاه‌شناسی زاگرس شهر خرم‌آباد احداث گردیده که پاییز امسال مورد بازدید اقشار مختلف مردم استان به ویژه شهروندان خرم‌آبادی قرار خواهد گرفت.»
مراد سپه‌وند در ادامه افزود:« اولین جشنواره ملی گل‌های داوودی سال گذشته در باغ ملی گیاه شناسی ایران واقع در تهران به نمایش درآمد که به همت مرکز تحقیقات کشاورزی استان دومین جشنواره آن با همکاری پژوهشکده‌ی گل و گیاه کشور در باغ زاگرس خرم آباد برگزار می‌شود. هم‌چنین اگر مسئولان استان رخصت بفرمایند! مرکز تحقیقات کشاورزی استان در قالب همین پروژه باغ ملی گیاه شناسی زاگرس شهر خرم‌آباد پای پژوهشکده‌ی گل و گیاه کشور را نیز به استان باز کرده که ان‌شاا...بتوانیم از پتانسیل بزرگ استان در این رابطه هم برای توسعه استان و رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال و کسب درآمد بهره ببریم.»
دکتر مراد سپه‌وند در باره‌ی عملیات عمرانی جاری باغ گیاه‌شناسی زاگرس شهر خرم‌آباد، اظهار داشت:« عملیات احداث تپه ماهورها و دریاچه‌های قطعه زاگرس به اتمام رسیده و تا چند روز دیگر عملیات عمرانی قطعه گیاهان دارویی شروع می‌شود. خیابان‌ها و میدان‌های داخل باغ احداث و بیس‌ریزی شده‌اند، سیستم آب‌رسانی کل باغ انجام شده و معاون محترم تحقیقاتی وزیر جهاد کشاورزی و جناب آقای دکتر جلیلی رییس محترم موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور قول همه نوع مساعدت در خصوص تامین بودجه برای سرعت بخشیدن به عملیات عمرانی و بیولوژیکی این باغ مهم و استراتژیک را داده‌اند؛ لازم به ذکر است کلیه عملیات این باغ با هدایت و راهنمایی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور و محققان و دانشمندان ارزنده آن انجام می‌گیرد.»
سپه‌وند به ساختمان در حال ساخت داخل باغ نیز اشاره کرد و بیان داشت:« این ساختمان معوض ساختمان سه طبقه و130هکتار زمینی است که مسئولان ارشد استان در منطقه‌ی کمالوند در دولت قبلی از مرکز تحقیفات کشاورزی استان گرفتند تا دهکده‌ی المپیک ساخته شود! ولی سرانجام آن را به دانشگاه پیام نور دادند. جناب مهندس بازوند استاندار محترم آن زمان معاون عمرانی استانداری بودند و تعهد کردند در همین زمین باغ گیاه‌شناسی زاگرس ظرف18 ماه ساختمان را برای مرکز تحقیقات بسازند و تحویل دهند که 8سال گذشته و هنوز50درصد ساختمان هم ساخته نشده!! این در حالی است که مرکز تحقیقات استان برای بخش‌های تحقیقاتی، آموزشی و آزمایشگاه‌ها و هرباریوم‌ها و موزه‌های خود به شدت در مضیقه است.»
رییس مرکز تحقیفات کشاورزی استان خطاب به مسئولان ارشد استان گفت:« شما برای توسعه استان زحمات زیادی کشیده و می‌کشید، باغ گیاه‌شناسی زاگرس شهر خرم‌آباد هم توسعه آموزشی،پژوهشی و گردشگری استان و مکمل اقدامات شماست که مرکز تحقیقات استان با همت80نفر محقق و 40نفر عضو هیئت علمی خود آن را انجام داده است. ما هم کارگزار دولت تدبیر و امید در بخش آ موزش و پژوهش کشاورزی و منابع طبیعی استان هستیم و به زحمات مدیریت ارشد استان در خصوص توسعه استان واقفیم و این مجموعه علمی مهم استان از این زحمات حمایت کرده و می‌کنیم.»
سپه‌وند تاکید کرد:« مسئولان محترم ارشد استان در جریان باشند این باغ به گفته‌ی رییس محترم موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور قطب تحقیقات و آموزش و ذخیره‌گاه ژنتیکی گیاهی منطقه‌ی بزرگ زاگرس خواهد بود که در استان لرستان و شهر خرم‌آباد در حال احداث است. تقاضا می‌کنم عنایت داشته باشند و حمایت کنند.»
در حین برگزاری نشست آقای دکتر جلیلی رییس موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور نیز از طریق تلفن همراه در مورد ضرورت و اهمیت استراتژیک این پروژه مهم در استان لرستان و شهرخرم آباد توضیحات جالبی برای خبرنگاران دادند.
آقای دکتر اسکندر زند معاون تحقیقاتی وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور که این پروژه مهم استان توسط ایشان حمایت مادی و معنوی می شود نیز از طریق تلفن همراه از اهمیت فوق‌العاده زیاد پروژه در منطقه زاگرس و استان لرستان گفت و خواستار حمایت مسئولان استانی گردید.
وی در عین حال اظهار داشت که هیچ گونه توافقی بین وزارت جهاد کشاورزی و مسوولان استان لرستان در مورد واگذاری حتی یک متر از زمین باغ گیاه شناسی زاگرس شهر خرم آباد انجام نگرفته و معاون محترم اجرایی رییس جمهور نیز تاکید کرده اند که آن نقطه سبز شهر خرم‌آباد بایستی بماند و سبزتر هم بشود.
در پایان این نشست خبری پرسش‌های مختلفی از جمله در مورد میزان همراهی مدیریت ارشد استان سوال شد که دکتر سپه‌وند اظهار داشت بنده خدمت همه مدیران ارادت دارم و ان‌شاا...حمایت خواهند کرد.
در این نشست مطبوعاتی، خانم دکتر رامک رییس بخش تحقیقات منابع طبیعی مرکز تحقیقات و آقای دکتر حسنی مقدم رییس بخش تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال و محقق ارشد گیاهان دارویی بحث‌های جالب و شنیدنی‌ای در مورد وضعیت محیط زیست و منابع طبیعی کشور و منطقه‌ی زاگرس و استان لرستان به ویژه ضرورت احداث باغ گیاه‌شناسی زاگرس برای حفاظت از این منابع خدادادی ارایه نمودند.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004