شما اینجا هستید: خانهگزارشبرگزاری نشست تخصصی شکاف نسلی جوانان لرستان:چرایی و چگونگی در لرستان

برگزاری نشست تخصصی شکاف نسلی جوانان لرستان:چرایی و چگونگی در لرستان

جمعه, 31 فروردين 1397 ساعت 19:27 شناسه خبر: 3474 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

نشست تخصصی جامعه‌شناسی با موضوع «شکاف نسلی جوانان لرستان: چرایی و چگونگی» ساعت 17 تا 19 روز یک‌شنبه بیست و ششم فروردین ماه جاری در پژوهشکده‌ی تعلیم و تربیت لرستان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار سیمره، سخن‌رانان اصلی این نشست مریم ملکی صادقی و  مریم کرمی از جامعه‌شناسان استان لرستان، بودند.


در این نشست خانم ملکی صادقی با رویکرد مردم‌شناسی و فرهنگی وسیاسی به بررسی موضوع پرداخت وبا تاکید بر تاثیر فضای اجتماعی، سیاسی حاکم بر جامعه درشکل گیری شخصیت افراد، به‌طوری که فرد بر اساس هنجارها وارزش‌های حاکم بر نهادهای سیاسی، آموزشی وفرهنگی به اجتماعی شدن وتربیت مفهومی وفرهنگی خود می‌پردازد وهنجارها به جزئی از شخصیت فرد تبدیل می‌شود.
وی با تاکید بر تاثیر فراوان نهادهای اجتماعی، سیاسی وفرهنگی در بازتولید ارزش‌ها به ویژگی‌های شخصیتی جوانان چون: فرد‌گرایی، تمایز، رضایت شخصی پرداخت.
ملکی عوامل موثر برشکاف نسلی را جهانی شدن، ارتباطات، منطق سرمایه داری، تجدد وسنت وفضای پدرسالارانه حاکم بر فضای جامعه دانست .
خانم ملکی صادقی تاکید داشت که عواملی چون جنگ، سازندگی، تحریم، فقر اقتصادی منجر به ایجاد شرایط اضطراری در جامعه شده بنابراین جامعه قادر به بازتولید وانتقال ارزش های خود نخواهد بود وجوانان دچار نوعی سردر گمی در هویت یابی می‌شوند بنابراین امید به خشم وناکامی مبدل می‌شود وشخص دچار نوعی چند گانگی واتحاد تناقض آمیز می‌گردد و فرد با پناه بردن به فضای مجازی سعی در بازآفرینی شخصیت وخواستههای خود رادارد.
وی نداشتن چشم‌انداز روشن نسبت به تربیت نسل جدید ونادیده گرفتن زیست جهانی جوانان را موجب عمق بخشیدن به شکاف نسلی دانست و گفت:« برای رهایی از این آفت می‌بایست مبانی فکری جوانان را پذیرفت وبا تغییر در سیستم آموزشی وحرکت به سمت پرسش‌گری وگفتمان عمومی از شکاف نسلی جلوگیری نمود وسن ویژگیهای جوانان را به عاملی جهت انزوای آنان تبدیل نکرد وبا مدیریت مشارکتی  واعتماد به جوانان سعی در پذیرش آنان داشته باشیم.»
سخنران دوم نشست خانم مریم کرمی بود . وی با رویکرد جامعه شناختی و تاکید بر نهادها بحث را آغاز کرد. کرمی در ابتدا به تعریف نسل و شکاف نسلی پرداخت وتاکید داشت جامعه‌ای که توانایی انتقال ارزش‌ها، باورها،علایق ودستاوردهای خود را به نسل بعدی نداشته باشد دچار شکاف نسلی شده است.
وی در ادامه با رجوع به نظریه‌های جامعه‌شناسی مرتبط با شکاف نسلی وتشریح موضع  جامعه‌شناسان کلاسیک پرداخت وپارادایم  تضادگرایانه که معتقد به روند دیالکتیکی وتقابل در بین نسل‌ها هستند، با پارادایم ساختارگرایانه که اعتقاد به تفاوت نسل‌ها دارند وتفاوت را نوعی پویایی و نشاط برای روند رو به رشد وتوسعه جامعه می‌دانند، مورد مقایسه قرارداد.
در ادامه خانم مریم کرمی عوامل موثر بر شکاف نسلی با تاکید برعوامل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی را به شرح زیر تشریح کردند :
تغییرات اجتماعی: مهاجرت، شهرنشینی، حاشیه نشینی رشد جمعیت، تقسیم کار
-تغییرات فرهنگی: جهانی شدن، تاثیررسانه‌ها، تحصیلات عالیه، ورود زنان به اجتماع وبازار کار
تغییرات اقتصادي: صنعتی شدن، اختلاف طبقاتی، فقر، بیکاری .
در ادامه وی به توضیح تاثیر عوامل فرهنگی به  گسترش طبقه متوسط  که دارای تحصیلات بالا هستند و دسترسی به ابزار دارند اشاره کرد که با اجتماعی شدن ثانویه شکاف طبقاتی را پوشش می‌دهند بنابراین شاهد شکاف نسلی، والدین وفرزندان دربین طبقه متوسط نخواهیم بود وبیش‌تر تفاوت نسلی مشهود است. اما در طبقه پایین وبخصوص با مهاجرت فرزندان به شهر وتحصیلات عالیه تضاد وشکاف نسلی بارزتر  است.
در نتیجه گیری بحث خانم مریم کرمی تاکید داشت: هر نهاد و یا سازمان و یااشخاصی که هم‌زمان وهمگام با تغییرات اجتماعی وفرهنگی به دوباره اجتماعی شدن نپردازد با دیگر اشخاص ونهادها دچار نوعی بیگانگی وتضاد وشکاف خواهد شد که نتیجه آن گسیختگی اجتماعی خواهد بود ودر صورتی که نهادها واشخاص واقعیتهای اجتماعی را پذیرفته و با آن همگام شوند دوران سخت گذار با آسیبهای کمتری طی خواهد شد وجامعه بر روی ریل توسعه وپیشرفت قرار خواهد گرفت.
در پایان این نشست، حضار به بیان دیدگاه‌ها وسوالات خود پرداختند که این سوالات را خانم‌ها ملکی و کرمی پاسخ دادند.
هم‌چنین در این نشست که به همت انجمن جامعه‌شناسی و پژوهشکده‌ی تعلیم و تربیت استان لرستان برگزار شد، جمعی از فرهنگیان، استادان دانشگاه، جامعه‌شناسان و علاقه‌مندان حضور داشتند که در ادامه‌ی مباحث سخن‌رانان، به بحث و تبادل نظر پرداختند. گفتنی است خانم‌ها ملکی و کرمی به پرسش‌های آنان در ارتباط با موضوع مورد بحث پاسخ دادند.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004