شما اینجا هستید: خانهگزارشبه همت آبفار لرستان؛ مجتمع گل‌زرد،روستاهای شرق کوهدشت را سیراب می‌کند

به همت آبفار لرستان؛ مجتمع گل‌زرد،روستاهای شرق کوهدشت را سیراب می‌کند

چهارشنبه, 06 تیر 1397 ساعت 09:47 شناسه خبر: 3638 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

گروه گزارش- سیمره: شهرستان کوهدشت به انبار غله‌ی لرستان معروف است. در سال‌های اخیر حالِ «آبی» آن خوش نیست. هرچند در میان دو رودخانه‌ی خروشان سیمره و کشکان قرار گرفته است اما دشتِ تشنه لبِ «میان‌رودان» لقب گرفته است! پیش‌تر سطح آب‌های زیرزمینی آن 15 تا 20 متر بوده که در سال‌های اخیر به دلیل برداشت‌های بی‌رویه و هم‌چنین خشک‌سالی‌ها، سطح این آب‌ها به حدود 27 رسیده است؛ به گونه‌ای که 21 حلقه چاه آبرفتی در روستاهای خوشناموند، قرعلیوند و ... خشک شده‌اند.


در استان لرستان از ابتدای سال‌ جاری آبی تا کنون میزان بارندگی 121 میلی‌‌متر بوده است براساس شبکه‌ی باران‌سنج شرکت آب منطقه‌ای که نسبت به دوره‌ی مشابه سال قبل 60 درصد کاهش بارندگی داشته‌ایم و نسبت به آمار میانگین بلندمدت 60 ساله باز 57 درصد کاهش نشان داده است. در این مدت شهرستان نورآباد با178 میلی‌متر بیش‌ترین بارندگی و شهرستان الیگودرز با 53 میلی‌متر کم‌ترین بارندگی را داشته‌اند.  بنابراین کاهش بارندگی‌ها بر روی منابع آبی استان اعم از رودخانه‌ها، چشمه‌ها، چاه‌ها، تاثیر منفی داشته است. که در این بین بیش‌ترین کاهش را در مادیان رود کوهدشت (92 درصد) داشته‌ایم. متاسفانه در رابطه با بحث آب‌زیرزمینی باز در طی 10 سال گذشته تا کنون به ازای هر سال به‌طور میانگین 40 میلیون مترمکعب و در مجموع در طی 10 سال گذشته حدود 400 میلیون مترمکعب سفره‌های زیرزمینی استان لرستان کسری مخزن دارند.
از طرفی دیگر، بارش‌های سال‌های 96 و 97 تا به امروز 30 درصد پایین‌تر از میانگین بارندگی بلندمدت در استان بوده و این بارش‌ها تاثیری در پر شدن آب‌های زیرزمینی ندار.
سیزدهم اردی‌بهشت 97، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان در گفت‌وگو با سیمره با بیان این ‌که مهم‌ترین علت کمبود آب، آبیاری باغات و مزارع از آب شرب است، اظهار داشت:«فرهنگ غلط مصرف آب باید اصلاح شود.»
 علی‌رضا کاکاوند گفت:« با توجه به وضعیت نامناسب بارش‌ها و این‌که تنها منبع تامین آب شرب در شهرها و روستاهای لرستان سفره‌های آب زیرزمینی است و تا امروز هیچ‌کدام از سدها‌ی در دست اجرا به بهره‌برداری نرسیده‌اند، پس می‌طلبد هم استانی‌های عزیز، در استفاده‌ی صحیح و عدم اسراف و هدر دادن این منابع، نهایت تلاش را داشته باشند.»

تنها راه تامین آب شرب کوهدشت و رومشکان سد معشوره است
کاکاوند هم‌چنین به شرایط بحرانی شهرستان کوهدشت و رومشکان اشاره و بیان کرد:«اگر فکری برای تامین آب پایدار شهرستان‌های کوهدشت و رومشکان نشود به زودی این دو شهرستان خالی از سکنه خالی می‌شوند.»
وی تنها راه جلوگیری از این اتفاق را ساخت سد معشوره دانست و تصریح کرد:« این سد برای تامین آب شرب این دو شهرستان به شدت نیاز است؛ متاسفانه بسیاری از چا‌های 300 متری در کوهدشت خشک شده‌اند، که در حال حاضر با حفر چاه در منطقه‌ی ریکا که تا یک ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد، موقتا مشکل آب بخشی از این منطقه حل می‌شود.»

فرهنگ مصرف آب، باید اصلاح شود
مدیرعامل آبفار لرستان با تاکید بر اصلاح فرهنگ مصرف آب در پاسخ به پرسش خبرنگار سیمره در خصوص راه‌کار مبارزه با بی‌آبی، گفت:«فرهنگ مصرف باید اصلاح شود. شایسته نیست کشوری که یک سوم بارندگی دنیا را دارد، مصرفش سه برابر میانگین مصرف جهانی باشد.»
مهندس کاکاوند دومین راه‌کار را اصلاح قیمت آب دانست و افزود:«در کشور ما آب برای مصارف کشاورزی به صورت مجانی استفاده می‌شود و مشترکان مصرف خانگی نیز یک دهم قیمت تمام شده را پرداخت می‌کنند.»
میرزایی مدیرعامل شرکت آب‌و فاضلاب منطقه‌ای لرستان نیز در گزارشی از وضعیت کم‌آبی شهرستان کوهدشت ابراز نگرانی کرد و گفت:«هنگامی می‌توانیم لفظ خشک‌سالی را به کار ببریم که یک حادثه‌ی غیرمترقبه پیش بیاید. خشک‌سالی یک واقعیت اقلیمی و آب و هوایی است. ما باید برای مقابله با پدیده‌ی خشک‌سالی برنامه‌ریزی داشته باشیم که چطور بتوانیم اثرات کم‌آبی را کاهش بدهیم و از آن به خوبی عبور کنیم. ما باید با این وضعیت سازگار باشیم. باید با آن کنار بیاییم و زندگی کنیم. با این میزان بارندگی که در کشور است اگر برنامه‌ریزی داشته باشیم مشکلی پیش نمی‌آید. سو مدیریت باعث تشدید کم‌آبی می‌شود.»
مهندس میرزایی خاطرنشان کرد:« بیلان منفی و کاهش آب زیرزمینی دشت کوهدشت به اندازه‌ی بود که در سال 1393 موجب ممنوعه بودن توسعه‌ی آب زیرزمینی در این دشت شد.»
وی در خصوص علت افت شدید آب زیرزمینی دشت کوهدشت، اظهار داشت:« افت شدید آب زیرزمینی دشت کوهدشت دلایل مختلفی دارد که اصلی‌ترین آن کاهش بارندگی‌ها و تاثیر منفی خشک‌سالی‌های سه دهه‌ی اخیر و تغذیه‌ نامناسب سفره‌ بوده است.»
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با اشاره به اضافه‌ برداشت‌های ناشی از کاشت محصولات آب‌دوست، عنوان کرد:«کاشت محصولاتی هم‌چون ذرت، چغندر و هندوانه که در طی دو دهه‌ی اخیر به طور قابل ملاحظه‌ای در دشت کوهدشت افزایش پیدا کرده و باعث تخلیه‌ی آب سفره گردیده است.»
رضا میرزایی هم‌چنین یکی دیگر از دلایل اصلی افت سطح آب دشت کوهدشت را، ساختار زمین‌شناسی این دشت دانست و گفت:« ساختار این دشت به گونه‌ای است که عناصر ساختاری آن باعث شده که به‌طور طبیعی در قسمت خروجی دشت، بخشی از آب سفره از طریق عناصر ساختاری در زیرزمین تخلیه گردد.»
هم‌چنین مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری لرستان، (یکم اَمرداد 96 ) در گفت‌وگو با سیمره،  با تاکید بر این نکته که آب شهرستان کوهدشت هم‌چنان در مرحله‌ی بحران است، اظهار داشت: «ما با تمام توان اجازه نمی‌دهیم این بحران شدت بیش‌تری به خود بگیرد و پیش‌روی کند.»
حمیدرضا کرموند در ادامه روی این موضوع که باید با چنگ و دندان اجازه ندهیم این بحران حاد شود، انگشت تأکید نهاد و گفت: «باید با جذب اعتبارات و با دادن گزارش به مقامات بالاتر و بازدیدهایی که همواره از منطقه داریم و هم‌چنین با دعوت از مدیران کشوری و استانی تلاش کنیم مشکل آب شهرستان کوهدشت حل شود.»
وی با اشاره با اقدامات انجام شده برای رفع مشکل کم‌آبی شهرستان کوهدشت، افزود:«بی‌درنگ سه حلقه از چاه‌هایی را که ریزش کرده‌بودند با روشی کاملاً جدید ترمیم کرده‌ایم. چا‌ه‌های دامنه‌ی محدوده‌ی شهر باعث شد که نصف ظرفیت این چاه‌ها احیا شود و برای جلوگیری از قطعی آب مناطق حاشیه‌ای هم‌زمان یک چاه در درون محوطه‌ی اداره‌ی آب و فاضلاب کوهدشت حفر می‌کنیم.»
با تمام تلاش‌های شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی و منطقه‌ای لرستان برای رفع کم‌آبی شهرستان کوهدشت، هم‌چنان شاهد بحرانی‌تر شدن وضعیت آب کوهدشت و خشک شدن یکی پس از دیگری چاه‌های این منطقه هستیم. آن‌چنان که طبق پیش‌بینی کارشناسان شرکت ‌آب و فاضلاب لرستان در صورت ادامه داشتن این روند تا ده-پانزده سال دیگر همه‌ی ۱۳ روستا، شامل ۲۵۰۰ خانوار از جمله روستاهای سوری لکی ۳ روستا، (ذق، زالیاب، اسلام‌آباد) قرعلیوند، قبر موسی، رشیدآباد (تنگ گراز) چشمه میرزا، داود رشید، خسرو، میریان و شهرک صنعتی که از نظر آب در مضیقه بودند خالی از سکنه خواهند شد.
اما اکنون شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان برای رفع این مشکل آستین همت بالا زده و برای تامین آب روستاهای شرق کوهدشت، چون خوشنام‌وند و ... از سمت ریکا، چاه آهکی حفر کرده است.
این پروژه آب‌رسانی با عنوان مجتمع آب‌رسانی گل‌زرد (خوشناموند و قبر موسی)، شامل دو حلقه چاه آهکی در روستای ریکا با دبی ۳۵ لیتر در ثانیه و طول خط پمپاژ تا مخزن ۲هزار مترمکعبی ۲ کیلومتر، طول خط انتقال از مخزن ۲هزار مترمکعبی تا مخزن ۵۰۰ مترمکعبی خوشنام‌وند، ۱۳کیلومتر طول خط انتقال از مخزن ۵۰۰ مترمکعبی خوشناموند تا روستای قبر موسی، داود رشید۲۱ کیلومتر، می‌باشد که تقریباً تمام آب شرب مورد نیاز جمعیت تحت پوشش شرق شهرستان کوهدشت را تامین می‌کند.
کل طول خط انتقال پمپاژ از ریکا تا آخرین نقطه‌ی پروژه ۳۶ کیلومتر است که شامل بزرگ‌ترین مخزن آبفار ۲هزار مترمکعبی و یک مخزن ۵۰۰مترمکعبی، ۲ مخزن ۱۰۰مترمکعبی و یک مخزن ۵۰ مترمکعبی با تجهیز ده حلقه چاه و چاهک است.
گفتنی است این پروژه چه از لحاظ فاصله‌ و چه جنبه‌های دیگر برای دولت هزینه‌بر بوده است، اما شرکت آب و فاضلاب روستایی با وجود تمام مشکلات به دنبال این‌ است که با چها بار پمپاژ آب را از منطقه‌ی ریکا به روستاهای یادشده برساند.
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی لرستان بر آن است چون آب روستایی بسیار ارزان است و روستاییان از این آب ارزان‌ برای مصارف دیگر از جمله آب‌یاری باغات و مزرعه نیز استفاده می‌کنند، باعث خشک‌سالی و کم‌آبی این منطقه شده است.
مهندس کاکاوند بارها در مصاحبه‌های خبری خود با رسانه‌ها تاکید کرده‌است که مردم باید قدر آب را بدانند و تا جایی که امکان دارد از مصرف بی‌رویه‌ی آن خود داری کنند.
این پروژه از سال ۹۵ آغاز شده و دو فاز از این پروژه ۲۲بهمن سال ۹۶ به بهره‌برداری رسید و روستاهای قرعلیوند، خوشناموند و سوری‌لکی از نعمت آب شرب برخوردار شدند.
فاز سوم این پروژه شامل 20 درصد باقی‌مانده‌ی پروژه است که تا هفته‌ی دولت امسال به بهره‌برداری می‌رسد. این پروژه تمام روستاهای منطقه‌ی شرق کوهدشت را در برمی‌گیرد. برای مثال پس از 15 سال مشکل آب شرب ساکنان روستای خوشناموند برطرف شده است.
تفاوت این پروژه با سایر پروژه‌های مشابه در استان خط انتقال ۳۶ کیلومتری و مخزن۲هزار مترمکعبی آن است و هم‌چنین ظرف مدت یک سال به سرانجام می‌رسد که در استان لرستان بی‌سابقه بوده است. برای ساخت این پروژه ۷ میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شده از خرداد سال ۹۶ به پیمانکار جدید واگذار شد و با وجود داشتن معارض و دیگر موانع مانند حریم جز پروژه‌هایی است که به سرعت در حال به فرجام رسیدن است.

*اطلاعات آب‌رسانی به مجتمع گل‌زرد (خوشنام) شهرستان کوهدشت

*مشخصات پروژه:
-کل اعتبار: 98000 میلیون ریال
-تعداد روستاها: 13 روستا
-تعداد روستاهای به بهره‌برداری رسیده: 5 روستا شامل(سوری لکی، قرعلیوند، خوشناموند، زالیاب، ذق‌ زالیاب) با جمعیت: 6094 نفر
-جمعیت کل مجتمع: 16505 نفر
-اعتبار هزینه شده: 56000 میلیون ریال

* کارهای انجام شده (فاز یک):
-حفر چاه آهکی به عمق 204 متر و دبی 46 لیتر بر ثانیه
-لوله‌گذاری: 13 کیلومتر
-تجهیز چاه و چاهک: 3 حلقه
-احداث ایستگاه پمپاژ: 2 واحد
-تعداد مخازن: 2 باب
-حجم مخازن: 2500 مترمکعب

* کارهای در دست انجام( فاز 2):
-لوله‌گذاری: 20کیلومتر (حدود 17 کیلومتر تا کنون انجام شده)
-تجهیز چاهک: 4 حلقه
-حفر چاه: 1 حلقه به عمق 180 متر و دبی 40 لیتر بر ثانیه
-احداث ایستگاه پمپاژ: یک واحد
-تعداد مخازن: 3 باب (هرسه باب مخزن اجرا شده است.)
-حجم مخازن: 250 متر مکعب

* کارهای باقی‌مانده:
-لوله‌گذاری: 400 کیلومتر
-احداث ایستگاه پمپاژ: 1 واحد
-تجهیز چاه: 1 حلقه
-احداث مخزن: 100مترمکعبی: 1 باب

* کارهای انجام شده قدیمی:
-لوله‌گذاری: (خط انتقال و شبکه): 8/33کیلومتر
-احداث ایستگاه پمپاژ: 6 واحد
-تجهیز  و چاه چاهک: 7حلقه
-تعداد مخازن: 8 باب
-حجم مخازن: 750 مترمکعب

*چاپ شده در سیمره 455(4 تیرماه 97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004