شما اینجا هستید: خانهگزارششب با شکوه لرستان در برج میلاد

شب با شکوه لرستان در برج میلاد

سه شنبه, 23 مرداد 1397 ساعت 11:18 شناسه خبر: 3779 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
seymare seymare

*گروه گزارش/ سیمره: جشنواره‌ی شب‌های فرهنگی استان‌های مختلف کشور با عنوان «جشنواره‌ی چهار سوق» با هدف معرفی فرهنگ، آداب و رسوم مردم ایران زمین در یادمان ملی ایرانیان در حال برگزاری است.
ساعت 21 شامگاه پنج شنبه یازدهم امُرداد شب فرهنگی لرستان برگزار و با استقبال بی‌نظیر مردم مواجه شد. سخن‌رانی، اجرای موسیقی محلی لرستان، آشنایی با فرهنگ، آداب و رسوم و ... از جمله گوشه‌هایی از برنامه‌های متنوع و مفرح این شب به یادماندنی و خاطره‌انگیز بود.


هم‌چنین معرفی جاذبه‌ها، اقلیم‌های گوناگون، فرهنگ جاری، مفاخر، بستر‌های گردشگری، صنایع‌دستی و سوغات از اهداف برگزاری این جشنواره است که با توجه به ظرفیت‌های بی‌نظیر تاریخی، گردشگری، صنایع‌دستی، تنوع قومی استان لرستان این جشنواره فرصت مناسبی برای معرفی توانمندی‌های استان ایجاد کرد. شاید بیش‌تر از همه‌ی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بالقوه‌ی لرستان این موسیقی محلی بود که نمود بیش‌تری داشت در حالی که می‌توانست از این فرصت طلایی برای معرفی دیگر جاذبه‌ها و مظاهر طبیعی و گردشگری استان استفاده کرد.
شب‌های فرهنگی استان‌ها با نام «جشنواره چارسوق» به همت سازمان میراث فرهنگی و مجموعه برج میلاد تهران از ۲۱ تیرماه آغاز شده و تا ۲۶ شهریورماه ادامه خواهد داشت. این جشنواره با حضور شبانه تمام استان‌های کشور به صورت مجزا برگزار می‌شود تا پنجره‌ای برای ورود گردشگران تهران و سایر شهر‌ها به استان‌ها گشوده شود.
آیین‌های شب فرهنگی لرستان چنان جذاب و مردم‌پسند بود که تعداد بی‌شماری از حاضران به‌رغم این که جا برای سوزن انداختن نبود سرپا ایستادند و تا پایان برنامه ماندند و دست‌اندرکاران شب فرهنگی باشکوه لرستان را همراهی کردند.
در این آیین هنرمندان، رسانه‌ ‌نگارها، مسئولان و ... حضوری پررنگ و چشم‌گیر داشتند. در آغاز برنامه مدیرکل میراث فرهنگی لرستان، قاسمی، ضمن خوش‌آمدگویی به میهمانان در باره‌‌ی جاذبه‌های گردشگری لرستان دقایق کوتاهی صحبت کرد.
در ادامه احستان عبدی‌پور با سرنانوازی خود شور و غوغایی برپا کرد که حاضران را به وجد آورد.
اما بخش جالب و شایان ستایش آیین شب فرهنگی لرستان اجرای بی‌نظیر، جذاب و خوب گردآفرید لرستان، بانو سیمین مهر، بود. این شیر بانوی لر با انتخاب به‌جا و شایسته‌ی داستان آژی دهاک (ضحاک) ستمگر از شاه‌نامه‌ی حکیم توس، سرنوشت بد و شوم ستمگران و حاکمان زورگو را به شکلی زیبا و جذاب نمایش داد که مورد استقبال همه قرار گرفت. انتخاب بجا و مناسب داستان ضحاک ستمگر و دادخواهی کاوه‌ی آهنگر تشویق حضار را به دنبال داشت. سیمین مهر گفت هرکدام از شما یک کاوه هستید و ...
هرچند برخی آدم‌ها هستند که در این مواقع با پارازیت‌های بی‌‌هنگام مزاحمت‌هایی ایجاد می‌کنند و باعث می‌شوند نقال آن‌گونه که بایسته و شایسته است از توانمندی خویش بهره نبرد و حاضران را بیش‌تر بر شوق آورد. اما سیمین مهر به شایستگی از عهده‌ی کار خود برآمد. بگذریم.
در ادامه مدیرعامل برج میلاد، درویش‌پور، روی سن آمد. در باره‌ی لرستان و جذابیت‌های آن، مردم میهمان‌نوازش، هنرمندان، نویسندگان و قابلیت‌های گردشگری هر شهرستان‌ به تفکیک این استان سخن بر زبان راند.
آن‌چه در این شب، جنب و جوش خاصی را در مردم ایجاد کرد و خنده و شادی را در لبانشان نشاند، موسیقی لرستان بود. موسیقی لرستان آن‌قدر گیرا، جذاب و قدرتمند است که قابلیت جهانی شدن را دارد. البته موسیقی یک زبان بین‌المللی است که می‌توان از همین زبان برای معرفی لرستان  نه تنها ایران بلکه جهان بهره برد.
مونسان، معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی کشور نیز در شب فرهنگی لرستان حضور داشت. و مجری چندبار تاکید کرد که ایشان اولین شبی است که در شب‌های فرهنگی استان‌ها شرکت می‌کند. خواهر مونسان که معاون فرهنگی برج میلاد است، نیز به شب فرهنگی لرستان پیوست و برخی از برنامه‌ها را از نزدیک مشاهده کرد.
اجرای موسیقی محلی با صدای بردیا مهرآرا و هم‌چنین اجرای موسیقی پاپ لری باصدای امیررحمان خسروی از دیگر برنامه های شب فرهنگی لرستان در محوطه‌ی برج میلاد بود.
اما وقتی فرج ‌علی‌پور خواننده پیشکسوت لرستانی به همراه گروه «تال» که شامل دو فرزند و عروسش و چند نفر دیگر بودند روی سن آمدند و شروع کردند به اجرای موسیقی، همه به وجد آمدند، گلونی‌ها در هوا می‌چرخید. همه خواه ناخواه به خود تکانی می‌داند. فرج‌علی‌پور با اجرای موسیقی محلی لرستان (فولکلور)  به گونه‌ای که حتا بی‌احساس‌ترین آدم بی گمان از این اجرا لذت برد و برای لحظاتی خاطراتی خوش به یادگار در ذهن و جانش نقش بست. اما اجرای آقای علی‌پور به ناگهانی قطع شد، و ههمه‌ای در بین تماشاچیان که چرا میکروفن‌ها قطع گردیدند!
اجرای زنده قالیبافی در کنار سمت چپ صحنه خانم شاهیوند
پارازیت‌ها و حرف‌های گاهی بی‌ربط مجری شبکه دو آقای بهمن هاشمی که با اعتراض مردم هم روبه رو شد از نقاط ضعف این آیین بود. هرچند یعقوب دالوند با اجرای خوب و گیرای خود بخشی از این مزاحمت‌های هاشمی را از یاد می‌برد .
آن‌گونه که مسئولان میراث فرهنگی لرستان شنیده شده است به دلیل استقبال بی‌نظیر و بی‌سابقه مردم از شب فرهنگی لرستان قرار این آیین در 13 شهریور تکرار شود. امیدواریم متولیان میراث فرهنگی لرستان این‌بار با نهایت توان خود از همه‌ی ظرفیت های لرستان به ویژه گردشگری آن استفاده کنند و تنها به اجرای موسیقی که البته مهم هست نپردازند.

*چاپ شده در سیمره461(18 اَمرداد 97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004