شما اینجا هستید: خانهگزارشنخستین همایش سراسری «هوره» در الشتر برگزار شد

نخستین همایش سراسری «هوره» در الشتر برگزار شد

سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 07:36 شناسه خبر: 3873 2 نظرها
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

به همت کانون هنرهای آیینی و سنتی استان لرستان «شعبه‌ی الشتر»، نسخیتن همایش سراسری «هوره» روز پنج‌شنبه بیست و دوم شهریور ماه جاری در تالار فرمانداری شهرستان سلسله برگزار شد.
به گزارش سیمره  و به نقل از دبیرخانه‌ی این همایش، از میان تعداد چهل‌ودو اثر ارسالی به این دبیرخانه، هیئت گزینش همایش، تعداد ده تن «هوره چر» متبحر و توانا را از استان‌های: ایلام، کرمانشاه و لرستان، جهت شرکت در این همایش انتخاب کرد.


در آغاز این همایش، مجتبا حیدری، ريیس کانون آیینی سنتی شعبه‌ی الشتر و دبیر همایش، ضمن خیر مقدم به حضار، تاریخچه‌ای از هوره و هوره خوانی ارائه کرد.
در ادامه‌ی این همایش، حمیدرضا حنان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان به ایراد سخن پرداخت. وی با توجه ورود به ماه محرم، درباره‌ی اصلاح و احیای دینی صحبت کرد و در ادامه به اهمیت پاسداشت هوره و هوره خوانان پرداخت. سپس دکتر سیامک موسوی به اختصار در باره‌ی تاریخچه‌ی هوره و وجه ادبی و موسیقایی آن سخنانی ایراد داشت.
در ادامه برنامه، «هوره‌چر»ها به هوره‌خوانی و «مورخوانی» در سبک‌ها و شیوه‌های متفاوت پرداختند. نخست مرادی حسن‌زاده از شهرستان الشتر به سبک‌های: «کوچر»، سبک «عینعلی» و مور، قطعاتی را اجرا کرد و بعد، علی احمدی از شهرستان کرمانشاه، «پاموری» را به سبک «عینعلی تیموری» ارائه داد.
سوّمین شرکت کننده، سعید جافری از شهرستان الشتر بود، که «مور» خواند و پس از او علی کرم‌الهی از الشتر به سه سبکِ «عینعلی دالِک چِر» کرد و دوبیت زیبای زیر را خواند:
گلارم گِل مکِه، گِل ها وه چمم
نمم کوچیه دوس هُمدمم؟!
gelâram gella make gel hâ va ĉamem
nemam ku ĉiya dus homdamem
چشم‌هایم به جست‌وجو چرخ می‌زند، دردی در عمق چشم‌هایم نشسته است/ نمی‌دانم کجاست دوست هم‌دم من؟!

تِک تِک اَسِرکَت اَ ریشِه جَرگِم
مَتوکِ کُل اَر سیاتی بَرگِم
tek tek aserakat a rise jargem
matoke kol ar syâti bargem
قطره قطره اشک‌هایت از عمق جگرم می‌تراود و می‌چکد بر پیراهن سیاهم

کرم‌الهی پس از آن به شیوه‌ی «کوچِر» و «مور» هم آواز خواند. سپس نبی ضرونی از شهرستان کوهدشت، یک قطعه «مور» به شیوه‌ی «مومه»  اجرا نمود و بعد از او، وحید علی‌نیا یوسفوند و برادرش امین علی‌نیا یوسفوند از شهرستان الشتر، باهم به روی صحنه آمدند و «کوچر»، مور و «ژن چر» را اجرا کردند و در خاتمه یک قطعه مور را دوتایی ارائه دادند. آخرین شرکت کننده، کرم‌اله شهبازی از شهرستان نورآباد بود، که مور خواند. لازم به ذکر است، مرادجان یوسفی از استان ایلام، جهت شرکت در این همایش پذیرفته شده بود که چند ساعت قبل از آغاز همایش، به دبیرخانه همایش اعلام کرد، به دلیل مشکلاتی که برایش پیش آمده، امکان حضور در همایش را ندارد.
در بخش بعدی، برگزارکنندگان همایش با اهدای لوح تقدیر و تندیش همایش از دکتر حنان مدیرکل و دکتر رحمتی معاونت هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان و بهزاد پاکدل ریاست کانون آیینی سنتی لرستان و فتحعلی یوسفوند سرپرست اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی سلسله قدردانی کردند.
در پایان به شرکت کنندگان در این همایش، لوح سپاس و هدیه‌ی نقدی تقدیم شد.

 

 

 

2 نظرها

  • پیوند نظر حامدخیرالهی حامدخیرالهی دوشنبه, 29 مهر 1398 ساعت 22:03

    صوت آقای مرادی حسن زاده بسیار زیبا و دلنشین است و بدرستی شاید بتوان گفت که یگانه روزگار خویش هستند

  • پیوند نظر  ئاگر (آتش)  حسنوند ئاگر (آتش) حسنوند سه شنبه, 17 مهر 1397 ساعت 22:03

    درود بر شما مسئولین و مردم فرهنگ دوست ، آوای حوره را دوباره زنده کنید ، حوره و مور بخشی از فرهنگ لکی است ، زنده باد ایران زنده باد لکستان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004