شما اینجا هستید: خانهگزارشوعده‌هایی که سیمان گرفته می‌شود

وعده‌هایی که سیمان گرفته می‌شود

سه شنبه, 10 مهر 1397 ساعت 09:23 شناسه خبر: 3897 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

فاز چهارم کارخانه سیمان دورود با وجود سه بار کلنگ‌زنی هم‌چنان بلاتکلیف است تا در سفر وزیر صنعت به لرستان شاهد رونمایی از وعده‌ای جدید برای رفع مشکلات آن باشیم.


به گزارش خبرگزاری مهر، احداث فاز چهارم کارخانه سیمان دورود از مصوبات سفرهای هیئت دولت به استان لرستان است که هنوز عملیاتی نشده و به‌عنوان یکی از مطالبات جدی مردم این شهر صنعتی همواره مطرح بوده است.
اجرای این مصوبه از آن‌جا اهمیت دارد که احداث فاز چهارم کارخانه‌ی سیمان دورود علاوه بر این‌که زمینه‌ی توسعه این صنعت بزرگ را در شهرستان دورود فراهم می‌آورد، می‌تواند منجر به انتقال کارخانه سیمان از مرکز شهر و رفع آلودگی هوای دورود به‌عنوان معضلی ۳۰ ساله شود.

افزایش ظرفیت تولید با اجرای فاز چهار کارخانه سیمان درود
از سوی دیگر در حال حاضر کارخانه‌ی سیمان دورود با فعالیت چند دهه‌ای خود در این شهرستان با معضل فرسوده بودن خطوط تولید مواجه است، موضوعی که موجب افزایش هزینه‌های این واحد صنعتی و در نتیجه به مخاطره افتادن حیات این واحد تولیدی شده است.
هم‌چنین راه‌اندازی فاز چهارم کارخانه‌ی بزرگ سیمان دورود علاوه بر توسعه هرچه بیش‌تر این صنعت در شهرستان دورود زمینه‌ی ایجاد اشتغال در این بخش و ارتقای صنعتی دورود را فراهم می‌سازد، موضوعی که به ‌راحتی نمی‌توان از کنار آن گذاشت.
با این تفاسیر پروژه‌ی فاز چهارم کارخانه‌ی سیمان دورود از آن‌جا اهمیت دارد که علاوه بر بسترسازی برای خروج این واحد آلاینده از شهر، می‌تواند در راستای افزایش ظرفیت صنعت سیمان لرستان و هم‌چنین به‌کارگیری جوانان جویای کار گامی مؤثر باشد.

پروژه‌ای که ۳ بار کلنگ‌زنی شد!‌
کلنگ فاز چهارم کارخانه‌ی سیمان دورود در سفر هیئت دولت تدبیر و امید با حضور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی به زمین زده شد و بر اساس مصوبات این سفر باید بانک‌های رفاه و توسعه تعاون به‌صورت کنسرسیومی مبلغ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال به این طرح پرداخت می‌کردند و این در حالی است که به گفته‌ی مجید کیان‌پور نماینده‌ی مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی هنوز زمینه برای عملیاتی شدن فاز چهارم این کارخانه فراهم نشده است.
وی در سخنانی با بیان این‌که بیش از ۲۳۰ پیگیری روزانه مستمر برای اجرایی شدن این پروژه داشته‌ام، عنوان کرد: «بانک رفاه باید سرپرستی کنسرسیوم را بپذیرد و بانک توسعه تعاون و صنعت و معدن باید منابع ارزی و ریالی آن را تامین کنند.»


پیگیری صدباره برای اجرایی شدن پروژه
نماینده‌ی مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری برای پرداخت تسهیلات برای بخش آورده خود شرکت شستا نیز، گفت: «با شرایطی که جلو می رویم امید بخش بوده که سیمان به زودی کار خود را در بخش احداث شروع کند.»
کیان‌پور، یادآور شد: «کلنگ این پروژه سه مرتبه بر زمین زده شده اما متاسفانه اجرایی نشده، اما امیدواریم کلنگ آخری که در سال ۹۳ به زمین زدند پیمانکار آن امسال عملیات اجرایی آن را شروع کند.»
سیدموسی خادمی استاندار لرستان نیز در نشست بررسی مشکلات واحدهای صنعتی دورود که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد با تاکید بر لزوم عملیاتی شدن فاز چهار سیمان دورود از سوی وزیر صنعت، گفت: «صدها بار برای عملیاتی شدن این پروژه جلسه برگزار کرده‌ایم.»

 رونمایی از وعده جدید وزیر صنعت
این سخنان در حالی مطرح می شود که وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر خود به لرستان در رابطه با این پروژه وعده داد که مشکلات پروژه سیمان دورود پیگیری خواهد شد.
شریعتمداری با تاکید بر این‌که جلسه ستاد ملی تسهیل را برگزار خواهیم کرد، گفت: «در این جلسه در مورد فاز ۴ سیمان دورود و مشکلات جاری آن کار ویژه‌ای صورت خواهد گرفت.»
وی هم‌چنین وعده‌ی پیگیری در شورای پول و اعتبار برای تامین اعتبار فاز ۴ سیمان دورود را داد.

*چاپ شده در سیمره 467(5 مهرماه 97)

 

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004