شما اینجا هستید: خانهگزارشپایان این راه بیابان است!

پایان این راه بیابان است!

شنبه, 14 مهر 1397 ساعت 08:53 شناسه خبر: 3910 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

گرمای بی‌سابقه امسال، خاموشی‌های برق و قطعی آب حکایت از بحرانی داشت که حالا دیگر نزدیک‌تر از قبل شده است و محیط‌زیست و گرم شدن کره‌ی زمین را مصداقی واقعی بخشید که باید منتظر عواقب چالش برانگیز آن در زندگی‌های فردی بود.


اگر زمانی گرم شدن کره‌ی زمین دغدغه‌ی فعالان عرصه‌ی محیط‌زیست بود، امروز تنش و چالش و بحران در زندگی اجتماعی ما می‌تواند باشد که مدیریت آن نه فقط اقدامات هر از گاهی که برنامه‌های ضروری و جدی را می‌طلبد.
نیاکان ما هم در همین شرایط آب و هوایی خشک‌سالی‌ها را در سیکل‌های متعدد تجربه کردند؛ اما آن‌ها خلاقیت به خرج دادند و قنات‌ها و آب‌بندها و  راه‌کارهای سازگاری با محیط و استفاده‌ی بهینه از منابع را ابداع کردند و آن‌چه را که امروز هست، برای ما به جا گذاشتند اما ما چه کردیم؟ بی‌راه نیست که گفته شود دقیقاً کارهایی را انجام دادیم که به جای تعدیل شرایط اقلیمی موجود تنش و چالش و بحران را نزدیک‌تر کردیم.
گواه این گفته، به مرحله‌ی بحرانی رسیدن منابع آبی در برخی از نقاط کشور است که تابستان امسال شاهدش بودیم. جنگ آب را که نشان دهنده‌ی فاز خشک‌سالی در مراحل بحرانی است، زودتر از آن‌چه که تصورش می‌شد تجربه کردیم تا باورمان شود محیط زیست موردی فانتزی و لوکس نیست؛ اساس و پایه زندگی و جنگ هم می‌تواند باشد.
به فرونشست رسیده‌ایم به‌طوری‌که سطح آب تا 450 متر پایین‌تر رفته است طی دهه‌های گذشته هم خطر احساس می‌شد ولی جدی گرفته نشده است تا الان که به مرحله‌ای رسیده‌ایم که باید کمک کرد، تلاش کرد  تا شبکه خاموش نشود.
تغییر در گونه‌های گیاهی، افزایش کانون‌های بیابانی، خشک شدن هکتارها جنگل در مناطق مختلف، تغییر در الگوی بارش‌ها، به‌هم خوردن پراکنش بارندگی‌ها، بارش‌های سریع و رگباری، روییدن گونه‌های گرمسیری در مناطق با آب و هوای معتدل، کم شدن آب‌های زیرزمینی، گسترش بیابان‌ها همه و همه مصداق به این جمله تکراری و کلیشه‌ای است که حال زمین خوب نیست و کره‌ی زمین در حال گرم شدن است.
حرفش زیاد زده شده اما تاکنون که به مرحله‌ی تنش و حتا بحران آب خود را نمایان کرده، جدی گرفته نشده است که در غیر این‌صورت می‌شد با مدیریت بهینه منابع اثرات چالش و بحرانی متعاقب آن را به تعویق انداخت.
میزان بارندگی در استان لرستان در مقایسه با سال گذشته 10 درصد و در مقایسه با 30 سال گذشته 15 درصد کاهش داشته است آب و هوای لرستان از منطقه‌ای معتدل به منطقه‌ای گرم و خشک تغییر یافته؛ این‌ها همه بیانگر چالش‌ها و بحران‌ها و تنش‌های ناشی از پدیده‌ی اقلیمی تحت عنوان گرم شدن کره‌ی زمین است که باید منتظر پیامدهای حادتر آن بود.
بنا بر گفته‌ی رییس مرکز ملی خشک‌سالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی،  در 98 درصد مساحت ایران  خشک‌سالی بلندمدت وجود و این خشک‌سالی‌های انباشته و بلندمدت نشان‌دهنده وضعیت خطرناک آبی است.
براساس شاخص 10 ساله (SPE بارش، دما و تبخیر)، 98.1 درصد مساحت کشور دچار درجات مختلف خشک‌سالی است و در این بازه زمانی، تنها 1.6 درصد مساحت کشور در وضعیت نرمال و سه دهم درصد مساحت ایران در شرایط ترسالی قرار دارد.
در بازه‌ی 10 ساله گذشته، صد درصد مساحت استان‌های البرز،‌ ایلام، بوشهر، خراسان جنوبی، خوزستان، زنجان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، کرمان کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی، هرمزگان و یزد با درجات خفیف، متوسط، شدید و بسیار شدید خشک‌سالی درگیر هستند.
بنا بر گفته‌ی رییس مرکز ملی خشک‌سالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از ابتدای مهرماه 96 (اول سال زراعی) تا پایان مرداد ماه 97، بر اساس شاخص (SPEI)، 91 درصد مساحت کشور تحت تاثیر درجات مختلف خشک‌سالی است و در این بازه 11 ماهه تنها 9 درصد مساحت ایران در وضعیت نرمال قرار دارد.
در استان لرستان بنا بر گفته مدیرکل هواشناسی لرستان مطابق شاخص‌هایی که برای خشک‌سالی وجود دارد در 77 درصد مساحت استان لرستان خشک‌سالی با درجات متفاوتی از کم، متوسط، شدید و خیلی شدید وجود دارد که در 18 درصد مساحت استان خشک‌سالی در مرحله شدید و خیلی شدید رسیده است.
هم‌چنین بنا بر تایید مسئولان هواشناسی استان، متاسفانه زاگرس میانی که استان لرستان نیز در آن واقع است نامناسب‌ترین تغییرات (بیش‌ترین کاهش بارش و بیش‌ترین افزایش دما) را نسبت به دیگر مناطق کشور خواهد داشت به طوری که حدود افزایش دما و کاهش بارش به‌دست آمده از مدل‌ها برای این منطقه به ترتیب (1/6 تا 5/5) درجه سانتیگراد و (1 تا 12) درصد خواهند بود.
 سازمان جهانی هواشناسی پیام روز جهانی در سال 2018 را «آماده باش جوی؛ هوشیاری اقلیمی» انتخاب کرده بود و اعلام کرده است اکنون بیش از هر زمانی، نیازمند آمادگی در برابر وقوع پدیده‌های جوی، هوشیاری اقلیمی و نیز آگاهی از مخاطرات مربوط به آب هستیم.
بلایای طبیعی طیف وسیعی از حوادث و وقایع را در برمی‌گیرد از سیل و زلزله و سایر موراد اما قطعاً خشک‌سالی وسیع‌ترین و هولناک‌ترین بلای طبیعی است که در نتیجه تغییرات اقلیمی رخ می‌دهد فرایندی که آغاز شده است و پایان محتمل آن با ادامه این روند چیزی فراتر از بیابان نیست.!

 *چاپ شده در سیمره 467(5 مهرماه 97)

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004