شما اینجا هستید: خانهگزارشحشمت‌الله فلاحت‌‌‌پیشه: دنیا فقط آمریکا و آمریکا فقط ترامپ نیست

حشمت‌الله فلاحت‌‌‌پیشه: دنیا فقط آمریکا و آمریکا فقط ترامپ نیست

شنبه, 21 مهر 1397 ساعت 10:38 شناسه خبر: 3925 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌های خارجی مجلس در نشست با فعالان اقتصادی و اجتماعی لرستان که صبح روز پنج‌شنبه (نوزدهم مهرماه) در سالن کنفرانس اتاق بازرگانی خرم‌آباد برگزار شد، گفت:« 143 رای‌ای که مجلس به CFT داد یکی از رای‌های طلایی تاریخ ایران بوده‌است.»


 حشمت‌الله فلاحت‌پیشه افزود:« در روزهای اخیر خیلی به مجلس ظلم شد، پیامک‌های تهدیدآمیزی برای ما می‌فرستادند که بسیار شرم‌آور بود!»
وی ادامه داد:« ریلی داشت ما را به سمت انتحار، چالش و سراشیبی می‌برد ما به این سمت نرفتیم بلکه به سمت ریلی تازه‌ به نام کار رفتیم.»
 نماینده‌ی مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس توضیح داد:« همیشه گفته‌ام: دنیا فقط آمریکا و آمریکا فقط ترامپ نیست. در عراق خون‌های زیادی داده‌ایم؛ ولی الان در حوزه‌ی اقتصادی از رقبای خود از جمله ترکیه عقب افتاده‌ایم. ترکیه 22 رایزن اقتصادی در عراق دارد اما ایران تنها یک رایزن!»
در ادامه، رییس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت:« من معتقدم که وقتی جنگ اقتصادی وجود دارد تصمیم گیرنده‌ی کشور ایران باید بدانم مشکل بخش اقتصاد کشور کجاست؟ برای همین اولین جلسه‌ی کمیسیون را در اتاق ایران گرفتیم که نماینده‌های استان‌ها هم حضور داشتند.»
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه تصریح کرد:« در قانون برنامه‌ی ششم یک مسئولیت برای وزارت خارجه به عنوان پیش‌قراول مناسبات اقتصاد خارجی تعریف کردیم، معاونت اقتصادی هم در تغییر ساختار شکل گرفت؛ معتقدم علت بازندگی ایران در عرصه مناسبات خارجی ندیدن این قسمت بوده است.»
فلاحت‌پیشه با اشاره به این که اقتصاد ایران از کشورهای همسایه خود عقب افتاده، یادآوری کرد:« ما در عراق خون داده‌ایم اما حالا از نظر اقتصادی از او عقب افتاده‌ایم. ترکیه در اقتصاد رقیب ماست، ترکیه 22 رای زن اقتصادی در سفارتش در عراق دارد و ما فقط یک رای زن.  جایی که عرصه برای ما بود رقبا عرصه را گرفتند. متاسفانه ما فکر می‌کنیم در تمام عرصه‌های سیاسی و تحریم و .... باید خون بدهیم. ماباید در عرصه‌ی اقتصادی فعال باشیم که متاسفانه نیستیم.»
وی به جلسه‌های برگزار شده در استان‌ها اشاره کرد و گفت:« ما در این جلسات به نکات خوبی می‌رسیم؛ مثلا بعد از جلسه در قم، بلافاصله به وزارت امور خارجه نامه نوشتن که در انتخاب رایزن‌های اقتصادی حتماً اتاق بازرگانی را امین در نظر بگیرید نه ستادهای انتخاباتی افراد را. اتاق می‌تواند سرمایه‌گذارها را معرفی و  به مشکلات این حوزه کمک کند.»
وی با بیان این که گاهی نمایندگان اقتصادی استان‌ها به ما گله می‌کنند که ما در چالش‌های سیاسی که شما به وجود می‌آورید هیچ نقشی نداریم، افزود:« حق با آن‌هاست و ما حالا پای کار آمده‌ایم تا این مشکلات را حل کنیم و با نمایندگان استان‌ها بهترین تصمیمات را بگیریم.»
رییس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در ادامه‌ی سخنان خود، در خصوص تصویب لوایح چهارگانه اظهار داشت:« ما در اولین جلسه اتاق ایران با کمیته‌ی مشترک همان نظر شما نمایندگان را مطرح کردیم و در تصویب لوایح هم گفتم که نظر اتاق ایران این است. حالا برخی توهین می‌کنند که با آن 143 رای  به مجلس ظلم شده
این نماینده‌ی مجلس بااشاره به استعفای هیلی گفت:«در شورای امنیت خانم نیکی هیلی چرا کنار رفت؟ چون باعث رسوایی سیستم خارجه ی آمریکا شد. من پخش مستقیمش را دیدم، جز ترامپ هیچ‌کس حرف و نظر او را تایید نکرد. در محاکمه‌ی ایران، محاکمه‌ی ترامپ شکل گرفت.»
فلاحت پیشه با بیان این که یک رای بسیار ارزنده از لاهه گرفتیم و مطمئناً رای‌های دیگری هم می‌توانیم بگیریم، گفت:« با تصویب سی اف تی در مجلس 32 ارگان و موسسات مالی که در خود آمریکا هستند، گفتند راه را برای ایران باز کنید. ایران کشوری است که به دنبال مشارکت جویی است، پس آمریکا فقط ترامپ نیست.»
وی با تاکید بر این که وظیفه‌ی سیاستمدارها این است که اگر دیپلماسی‌شان به مو رسید پاره نشود، افزود:« ما باید وظیفه‌ی خود را درست انجام بدهیم و به کارشکنی‌ها اهمیت ندهیم. ما 28 سفیر را به کمیسیون امنیت ملی دعوت کردیم که متاسفانه رسانه‌ی ملی آن را سانسور کرد! 28 سفیر اتحادیه ی اروپا را آوردیم و در جلسه با هم یک برنامه کاری نوشتیم که در اوضاع ایجاد شده توسط آمریکا چه کار کنیم.»
رییس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به این که در «اف ای تی اف» ۲۰۵ کشور و سازمان عضو آن هستند،  کل اعضای سازمان ملل به ۲۰۰ تا نمی‌رسد، فقط ما و کره شمالی با «اف ای تی اف» ارتباط نداشتیم، اظهار داشت:« لوایح «اف ای تی اف» دو تا داخلی است که مقابله با پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسیم است و دو کنوانسیون خارجی پارلمو مقابله با جرایم سازمان یافته و «سی اف تی» را دارد.»
فلاحت‌پیشه ادامه داد:« این که مجمع تشخیص مصلحت نظام مغایرت گرفته برای ما شان قانونی ندارد، نمی‌تواند مصوبه را برگرداند به مجلس، می‌توانیم مشورتی کار کنیم،  شورای نگهبان می‌تواند بگوید این مغایرت‌ها را قبول دارد و بدهد به ما بررسی کنیم.»
وی با بیان این که در نهایت هیچ‌کدام از این چهار لایحه قابل رد نیست، لایحه داخلی تروریسم رفت، پالرمو و پولشویی فقط برخی مغایرت‌ها از طرف شورای نگهبان بیاید بررسی می‌شود،  سی‌اف‌تی هم باید بررسی شود، تصریح کرد:« تصویب این لوایح اثر خود را گذاشته است، کسانی که کارشان در حوزه‌ی بانکی و اقتصادی است نظرشان این است که به درد کشور می‌خورد.» وی یادآور شد:« حکم‌رانی خوب یعنی دخالت بهینه، دخالتی که اثر کار به خوبی پیش برود؛ در کشور ما مشکلی داریم و این که حوزه‌ی عمومی ما پر است از تابو ها و جزمیت‌ها.»
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در حاشیه‌ی این نشست در پاسخ این پرسش خبرنگار سیمره که دو نفر خیالی که 24 میلیون یورو را از صنعت و معدن برای وارد کردن کاغذ گرفتند، پیدا نشدند؟ اظهار داشت:« من از این موضوع بی‌خبرم.»

نماینده‌ی خرم‌آباد و چگنی در مجلس:
*شرایط بحرانی برنامه‌ی خاص می‌خواهد
*به CFT رای داده‌ام
نماینده‌ی خرم‌آباد و چگنی در حاشیه‌ی نشست رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌های خارجی مجلس با فعالان اقتصادی و اجتماعی لرستان که صبح امروز در سالن کنفرانس اتاق بازرگانی خرم‌آباد برگزار شد، در پاسخ این پرسش سیمره که شایعاتی هست که شما از مخالفان تصویب لایحه CFT بودیده‌اید؟ اظهار داشت:« به زودی رای 143 نماینده‌ای که رای موافق داده‌اند منتشر می‌شود من هم رای موافق داده‌ام. شایعات بی‌اساس است.»
محمدبیرانوندی اظهار کرد:« امروز تهدیداتی از سمت‌های مختلف وجود دارد که ما سعی می‌کنیم آن‌ها را دفع کنیم.»
بیرانوندی با بیان این که دوستان حاضر در جلسه نکات خوبی را عنوان کردند،  ابراز کرد:« ما باید تعاملمان را بیش‌تر کنیم و آن‌جایی که ما از شما توقع هم‌یاری و حمایت داشتیم حالا به عنوان خادم باید در کنار شما باشیم تا مشکلات مردم را حل کنیم.»
وی با تاکید بر این که باید از نظر  متخصصان استفاده کرد، گفت:« در بودجه‌ی سال 95 یک مطلبی در کمیسیون تلفیق مطرح شد که من زیاد از آن اطلاع نداشتم. یکی از کارشناسان استانداری را دعوت کردیم و نظرشان را پرسیدیم، ایشان  گفت در لایحه‌ی بودجه‌ی سال یک ردیفی به نام ارتقای شاخصه‌های توسعه است که تنها به 7 استان داده می‌شود و اگر شما سعی کنید که یکی از این استان‌ها لرستان باشد کمک شایانی است.»
بیرانوندی افزود:« ما مسیر اداری آن را طی کردیم و لرستان از این ردیف بهره‌مند شد و این کار جز با کمک و اطلاعات کارشناسی میسر نبود.»
بیرانوندی در ادامه با اعلام آمادگی برای کمک به فعالان اقتصادی، اظهار داشت:« هرجایی که دوستان بخواهند، می‌توانند روی کمک ما حساب کنند.»
وی با تاکید بر این که در شرایط بحران باید برنامه‌ی خاص داشته باشیم، گفت:« هم دولت باید برنامه‌اش مناسب شرایط بحرانی باشد هم فعالان اقتصادی و در این شرایط که خیلی از فعالان اقتصادی کمرشان زیر بار معوقات مالی خم شده است، باید دولت حداقل برای یک سال این معوقات را تعلیق کند تا بتوانند خودشان را جمع و جور کنند که همین مدضوع را  به عنوان یک تذکر برای جلسه بعد مجلس در نظر گرفته‌ایم.»

 *چاپ شده در سیمره 469(21 مهرماه 97)

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004