شما اینجا هستید: خانهگزارشاستعفایی که اعتبار آورد!

استعفایی که اعتبار آورد!

یکشنبه, 11 آذر 1397 ساعت 08:39 شناسه خبر: 4046 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

گروه اجتماعی:‌ روزهای پایانی هفته‌ی گذشته، مدیرکل جوانِ میراث فرهنگی لرستان در جلسه‌ی ستاد خدمات سفر که در استانداری لرستان برگزار شد، سخنی بر زبان راند که سوژه‌ی خبرنگاران و کنش‌گران فضای مجازی شد؛ به گونه‌ای که پس‌لرزه‌های این سخن هنوز  هم احساس می‌شود. سخنی  که به گفته‌ی مدیرکل میراث لرستان شوخی بیش نبود و تنها خواست با این شگرد برای طرح‌ جامع گردشگری لرستان اعتباری کسب کند! 

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان در گفت‌وگو با سیمره در این خصوص اظهار داشت:«در آن جلسه با ذکر چندباره‌ی این نکته که به روز نبودن طرح جامع گردشگری و نقایص متعدد آن به عنوان نقشه راه این اداره‌کل، موجب لطمه به این صنعت شده، خواستار اختصاص اعتبار لازم جهت تدوین طرح مذکور شدم و به شوخی به آقای مرادپور گفتم اگر اعتبار نمی‌دهید من استعفا می‌دهم.»

هم‌چنین مدیرکل میراث فرهنگی لرستان در گروه تلگرامی صدای منتقد تهدید به استعفایش را بد اخلاقی رسانه‌ها عنوان‌کرد و  گفت:«متاسفانه برخی بداخلاقی‌‌ها باعث شد تا شوخی من با معاون عمرانی استاندار به یک داستان بدل شود.» 

وی افزود:«به لطف خدا این شوخی برکاتی برای توسعه‌ی گردشگری به همراه داشت.»

قاسمی ادامه داد:« چرا که به لطف استاندار محترم، رییس مدیریت و برنامه‌‌ریزی استان، منابعی جهت این امر تخصیص پیدا کرد.»

وی افزود:« به هر حال، شوخی استعفا شوخی خوبی بود و باعث شد تا اعتباراتی تخصیص یابد.»

قاسمی در پایان گفت:« از مساعدت و پیگیری دکتر خادمی استاندار لرستان و دکتر چگنی رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان در تخصیص این اعتبارات تقدیر و تشکر کنم.»

ما به‌رغم جوابیه‌ی مسئول محترم روابط‌عمومی میراث فرهنگی لرستان که خبرنگاران را «عده‌ای معدود با اهداف خاص و جنجال‌ساز» می‌داند، بر آنیم که خبرنگار حرفه‌ای کسی است که یک سخن/ گفته‌ی معمولی و حتا یک شوخی از نوع شوخی مدیرکل میراث لرستان را به یک خبر مهم و جنجالی تبدیل ‌کند، به گونه‌ای که ظرف 24 ساعت همه‌ی فضای خبری و رسانه‌ای یک استان را درگیر آن خبر نماید. تا جایی که مدیر مربوطه به جمع رسانه‌نگارها و کنش‌گران فضای مجازی می‌آید و پاسخ می‌دهد که در نوع خود همین پاسخ‌گویی و روشن‌گری مدیرکل محترم درخور ستایش است. 

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان در گروه تلگرامی صدای منتقد که گروهی از کنشگران لرستانی در باره‌ی مشکلات و نابه‌سامانی‌های میراث فرهنکی لرستان از آقای قاسمی مدیر این مجموعه پرسش‌هایی داشتند که به آن‌ها پاسخ داد. در این‌ پاسخ‌ها نکته‌ای ظریف و مهم قابل توجه است این که یک نفر خواسته کوه‌خواری کند و مدیرکل جلوی او را گرفته است. دیگر این که مدیرکل میراث لرستان در سخنان خود در این گروه تلگرامی روی دو نکته تاکید ورزید اول این که استعفایی در کار نبوده تنها یک شوخی برای کسب اعتبار بوده و دیگر این که مقابل برخی به گفته‌ی وی زیاده‌خوهان ایستاده است و حال آن‌ها هستند که جوسازی کرده، به استعفای بنده دامن زده‌اند! 

اگر هدف مدیرکل این‌گونه باشد که در بالاآمد، بسیار نیکو و پسندیده است زیرا ایشان با یک تیر دو نشان را زده‌اند یکی اعتبار برای طرح‌های گردشگری میراث فرهنگی گرفتند و دیگر این که در برابر رانت‌خواران ایستاده‌اند؛ و اما در پس این دو نکته، مدیریت خود را نیز تثبیت کرده‌اند.

ما این حق را به شخصی که مدیرکل با کنایه از وی نام برده و در گروه تلگرامی موصوف نیز حضور داشت و حتا مدیرکل را تهدید به شکایت کرد، می‌دهیم تا حرف‌های خودشان را در این‌جا بزنند و از خود دفاع کنند.

البته ما در این نوشته کار نداریم که حق با کیست و بی‌طرفی خود را اعلام می‌کنیم! اما این پرسش مطرح است که اولین نفری که  خبر استعفای مدیرکل میراث لرستان را رسانه‌ای کرد آیا به میراث لرستان خدمت کرده‌است یا خیانت؟ به نظر ما انتشار این خبر باعث شد تا مبلغی برای طرح‌های گردشگری لرستان اختصاص یابد و این را باید به فال نیک گرفت! شاید اگر این خبر در نطفه خفه می‌شد خبری از  اعتبار هم نبود! پس مدیران میراث باید قدردان خبرنگاران این‌گونه خبرنگاران باشند که دغدغه‌ی آبادانی وطن خویش دارند.

در پایان ذکر این نکته خیلی مهم است که لرستان را با میراث فرهنگی‌اش می‌شناسند. میراث فرهنگی این استان ظرفیت‌های بی‌بدیلی دارد که نمونه‌اش در جایی دیگر یافت نمی‌شود. راه نجات لرستان از میراث فرهنگی ارزشمند آن می‌گذرد. با دریغ و درد باید گفت تا کنون مدیر قدر، توانمند، با برنامه‌ای نداشته است. سال‌ها این اداره‌کل مهم رها شده بوده و سیاست و سیاست‌بازی بر پیکره‌ی آن ضربات مهلکی وارد کرده‌اند. از مدیریت فعلی انتظار می‌رود  برای نجات میراث فرهنگی لرستان گام‌های عملی بردارد تا بیش از این در حق آن ظلم نشود.

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004