شما اینجا هستید: خانهگزارشمناظره‌ای از جنس آذر(دومین مناظره‌ بین محمد رضایی و مهرداد ویسکرمی)

مناظره‌ای از جنس آذر(دومین مناظره‌ بین محمد رضایی و مهرداد ویسکرمی)

سه شنبه, 27 آذر 1397 ساعت 09:49 شناسه خبر: 4080 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اشاره: نام آذرماه به‌ویژه نیمه‌ی دوم آن، همواره با دانشجو و دانشگاه گره خورده‌است. به دیگر سخن آذرماه را باید ماه دانشجو نام‌گذاری کرد. هم‌چنین آذر ماه را می‌توان ماه «مناظره» نیز نام نهاد. آذر، ماهِ یادمان و گرامی‌داشت سه شهید راه آزادی و مبارزه با استبداد و استعمار است. در این ماه بازار مناظرات در دانشگاه‌های ایران داغِ داغ است. در ایران دانشجو منشا تحول‌خواهی و عدالت‌طلبی و استبدادستیزی است. دانشجو همواره مدافع وطن بوده‌است. دانشجویان در برهه‌های مختلفت بر تحولات سیاسی- اجتماعی جامعه‌ی خود تاثیرگذار بوده‌اند. دانشجو همواره زنده است و دانشگاه نیز به تبع زنده. حضور شخصیت‌های سیاسی از طیف‌های مختلف در میان دانشجویان نشان از سر زنده بودن دانشجویان است. هم‌چنین حضور چهره‌های سیاسی در دانشگاه‌های کشور و برگزاری مناظرات، ماه آذر را به ماهی خاص تبدیل کرده‌است. 
فارغ از این که نتیجه‌ی این مناظرات در دانشگاه‌ها چیست؟ باید گفت که مناظرات، تمرینی است تا جوانان و به ویژه دانشجویان یاد بگیرند که در مقابل دیدگاه دیگران، صبر و تحمل پیشه کنند و قدرت انتقادپذیری و استدلال را افزایش دهند.


 
دانشگاه لرستان هیجدهم آذر 97 میزبان مناظره‌ا‌ی جنجالی میان دو چهره‌ی سیاسی بومی بود.
مناظره‌ میان «محمد رضایی»، چهره‌ی شاخص اصلاح‌طلبی و معاون سیاسی استانداری لرستان در دولت اصلاحات و مهرداد ویسکرمی، فعال سیاسی اصول‌گرا بود. این دومین مناظره بین رضایی و ویسکرمی است؛ مناظره‌ی اول آن‌ها به اردی‌بهشت 96 و پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری بر‌می‌گردد. باهم متن این مناظره را که در نوع خود خواندنی و جالب است، مرور می‌کنیم:

محمد رضایی در ابتدای این نشست با تبریک روز دانشجو، به ۱۶ آذر روز شهادت سه آذر ایران‌زمین «احمد قندچی»، «مصطفی بزرگ‌نیا» و «مهدی شریعت‌رضوی» که هر سه از سه تفکر مختلف بودند، اشاره کرد و گفت: «مهدی شریعت برادر پوران شریعت که خانم دکتر شریعتی بودند و دو دانشجوی دیگر نیز از جوانان حزب توده و دیگری از جوانان حزب جبهه ملی بودند.»
وی سپس به کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و فضای استبدادی آن دوران رفت و اظهار داشت: «در آن دوران دانشجویان برای بازکردن فضای بسته‌ی کشور، دست به فعالیت‌های دانشجویی زدند و آن اتفاقات در دانشگاه افتاد و این عزیزان شهید شدند.»
این فعال اصلاح‌طلب در ادامه با بیان این‌که آقای ویسکرمی در سخنانش کم‌لطفی کرده است، اذعان داشت: «بهترین مقطعی که دانشجویان فعالیت داشته‌اند در دوره‌ی اصلاحات بود و نمی‌توان این مهم را کتمان کرد.»
رضایی با بیان این‌که ما هنوز یاد نگرفته‌ایم نظر مخالف را بپذیریم، اظهار داشت: «باید یاد بگیریم که یک‌دیگر را تحمل کنیم و تحمل مخالفان را داشته باشیم و این شعارِ بسیار زیبا را رییس دولت اصلاحات با عنوان «زنده‌باد مخالف من» در دانشگاه مطرح کرد.»
این چهره‌ی شاخص اصلاح‌طلبی با تاکید بر این‌که نماینده‌ی هیچ حزب و جریان اصلاح‌طلبی در این جلسه نیست و نظراتش کاملاً شخصی‌ است، اظهار داشت:«جریان اصول‌گرایی باید به عقبه‌ی خود نگاهی بیندازد و بگوید که چرا زمانی از شخصی دفاع کرد که این مملکت را به ورطه نابودی برد.»
وی با بیان این‌که با روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد و حمایت اصول‌گرایان از او عدم شفافیت مالی رشد کرد، عنوان داشت:«دولت مورد حمایت اصول‌گرایان با از بین بردن سازمان برنامه و بودجه مغز متفکر مالی کشور را از دور خارج کرد و کشور را به سمت بهره‌برداری‌های شخصی سوق داد.»
محمد رضایی با اشاره به این‌که اگر اصول‌گرایان ریگی به کفش ندارند، چرا تحمل سخنان وزیر امورخارجه را نداشتند، گفت:‌ «وقتی جواد ظریف می‌گوید بحث پول‌شویی را دنبال کنیم، عده‌ای هراسان می‌شوند و دنبال این هستند که این کار صورت نگیرد و قوه‌ی قضاییه می‌گوید ظریف بیاید و اسامی این افراد را اعلام کند و نمایندگان اصول‌گرای مجلس هم در صدد استیضاح او برمی‌آیند.»
این فعال اصلا‌ح‌طلب با اشاره به این‌که پیش از حضور در این جلسه یکی از دوستان تاکید داشت، این جلسه مدعوین خاص دارد و برگزارکننده آن بسیج دانشجویی است، تاکید کرد:‌ «ظاهراً هم همین‌گونه شده و جناب ویسکرمی با لشکرکشی به‌دنبال جبران مناظره‌ی اول هستند.»
رضایی در ادامه با گفتن این‌که مقاومت را خوب می‌فهمد، گفت: «20 سال نخست زندگی‌ روی پاهایم ایستاده‌ام و ۳۳ سال است که روی ویلچر هستم و معنی مقاومت را خوب می‌فهمم و معتقدم که این شعار آزادی را که جناب ویسکرمی مطرح می‌کند، آزادی نیست، چراکه اگر آزاد نباشید، نمی‌توانید به تکامل برسید و بزرگ‌داشت ۱۶ آذر نیز یعنی نه گفتن به استبداد و حرمت گذاشتن به آزادی.»
این فعال سیاسی با حمایت از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبی کشور، تصریح کرد:‌ «جناب ویسکرمی به تاج‌زاده‌ای حمله می‌کند که سال‌ها زندان رفته و در تبعید همراه امام(ره) بوده است و در پخش اعلامیه‌های قبل از انقلاب فعالیت داشته است و وقتی که قائله‌ی ۸۸ درست شد سال‌ها به زندان رفت. آقای ویسکرمی به بهزاد نبوی و سعید حجاریانی توهین می‌کند که دو شخصیت بزرگ این نظام هستند.»
وی در ادامه با بیان این‌که هم‌چنان از روحانی حمایت می‌کنیم عنوان کرد: «آقای روحانی برآمده از آرای اصلاح‌طلبی است و حاصل نظارت استصوابی است که در دامن ما گذاشته‌اند و اگر ایشان را انتخاب نمی‌کردیم، الان داماد حاکم خراسان که جناب ویسکرمی رییس ستادش بود را در قامت رییس‌جمهور می‌دیدیم!»
محمد رضایی با انتقاد از ادبیات رقیب مناظره‌اش و تاکید بر این‌که امیدوار بودم آقای ویسکرمی ادبیات متفاوتی را در این جلسه ‌داشته باشد، اظهار داشت: «نمی‌دانم این چه شیوه‌ای است که اصول‌گرایان دارند؛ این‌ها دست‌رسی به پرونده‌های فوق سری دارند و همواره ما را جاسوس اسرائیل خطاب می‌کنند، شیوه‌ای که شریعتمداری در روزنامه‌ی کیهان دارد. اصول‌گراها معمولاً بلافاصله تهدید به دادگاه می‌کنند. دانشجو، کارگر، کارمند و هرکه را که بخواهند تهدید می‌کنند و نمی‌گذارند حرفشان را بزنند.»
وی با بیان این‌که مهم‌ترین اختلاف ما و اصول‌گرایان بر روی موضوع تعریف امنیت است، اظهار داشت: «آن‌ها می‌گویند یا بجنگیم یا تسلیم شویم و دنبال راه سوم نیستند و ما می‌گوییم راه سومی هم وجود دارد و آن مذاکره و گفت‌وگو است و در بحث ارتباط با روسیه، آن‌ها دارند از کشور ما استفاده می‌کنند، لذا ما می‌توانیم منافع ملی را تعریف کنیم و خط قرمز ما تأمین منافع ملی باشد.»
محمد رضایی در بخش پایانی صحبت‌های خود با اشاره به این‌که ما معتقدیم که باید تنش‌زدایی کنیم، عنوان کرد: «ببینید در مسئله‌ی برجام چه کسانی با هم هماهنگ بودند. جمهوری‌خواهان، اسرائیل و دوستان اصول‌گرا که دائم مخالفت خود با برجام را عنوان می‌کردند. آن‌ها نمی‌دانند که آمریکا به‌دنبال ایران‌هراسی در منطقه است و درست زمانی که وزیر امور خارجه ایران در حال گفتمان‌سازی با دنیا بود عده‌ای در داخل منافع ملی را تهدید می‌کردند و این است تفاوت نگاه اصلاح‌طلبی با جریان اصول‌گرایی.»

مهرداد ویسکرمی نیز که هم‌چنان از مناظره‌ی‌ اول خود گله‌مند بود، با بیان این‌که در مناظره قبلی که در دانشکده‌ی کشاورزی دانشگاه لرستان برگزار شد، عده‌ای افراد آمده بودند و هو می‌کشیدند، گفت: «امیدواریم در مناظره‌ی امروز این‌گونه نباشد.»
فعال سیاسی اصول‌گرا در ادامه با بیان این‌که دانشجو باید زمان و جایگاه خودش را تشخیص دهد، اظهار داشت: «باید از افراط ‌و تفریطی که امروزه بر جریان دانشجویی حاکم شده است پرهیز کرد.»
وی با بیان این‌که یک جریان، دانشجو را در حد ابزاری برای رسیدن به قدرت می‌خواست و در دهه‌ی ۷۰ اتفاقاتی مثل کوی دانشگاه اتفاق افتاد، عنوان کرد:‌ «قسمتی از جریان دانشجویی به سمت انحراف رفت و این ابزاری برای بیگانگان شد و نمونه آن کوی دانشگاه بود.»
ویسکرمی با اشاره به این‌که عده‌ای برای سواری گرفتن، در زمان انتخابات با دانشجویان ارتباط برقرار می‌کنند و بعد از انتخابات با آن‌ها کاری ندارند، گفت:‌ «من هیچ مسئولیتی در جمهوری اسلامی نداشته‌ام و معتقدم برای اداره‌ی کشور دو نوع گفتمان وجود دارد، یکی گفتمانی که با دولت بازرگان شروع‌ شده که مبنای آن تفکر غرب بود و گفتمانی دیگر که ما هرچه داریم مربوط به گفتمان آن است یعنی همان گفتمان مقاومت.»
وی با بیان این‌که آن‌چه مهم است جریان و روح جریان است، تصریح کرد:‌ «در طول راه ممکن است کارگر آن عوض شود و یا ممکن است یک انقلابی پشیمان شود، لذا نظر من گفتمان مقاومت است که همان مبارزه با هژمونی غرب و دفاع و خدمت به مردم و ایستادگی در مقابل ظلم و زور می‌باشد.»
این چهره‌ی اصول‌گرا با اشاره به این‌که سردار سلیمانی تا مرز اسرائیل پیش می‌رود، گفت: «تا 3 هزار کیلومتر بیرون از مرزهای کشور بیمه هستیم و آن‌هم به لطف تهرانی‌مقدم‌ها و مدافعین حرم صورت گرفته است.»
ویسکرمی با بیان این‌که بهتر است ببینیم ماجرای فساد متعلق به کدام جریان است؟ ادامه داد: «یک وزیر از کدام راه حلال این ثروت را به‌دست آورده ‌است و یا به‌طور مثال آیا برادر رییس‌جمهور و برادر معاون اول رییس‌جمهور را احمدی‌نژاد فاسد کرده است؟ احمدی‌نژاد کارهای زیادی کرد، ولی خودش نخورده! من مدافع احمدی‌نژاد نیستم و وقتی که او با جریان زاویه پیدا کرد و به سمت مشایی و بقایی رفت، ماهم به همان اندازه با فاصله گرفتیم.»
وی در ادامه مدعی شد:«شعار جریان اصلاحات در خصوص آزادی این است که «آزادی یعنی دین را بکوب» و آنان به‌دنبال این هستند، ولی آزادی در اسلام قائده و روش خودش را دارد و ما معنای دیگری از آزادی را در اسلام نمی‌فهمیم.»
این چهره‌ی اصول‌گرا در ادامه با تاکید بر این‌که می‌شود مجموعه‌ی خوبی از فحش‌های آقای روحانی تهیه کنیم که علیه مخالفانش زده است، افزود:‌ «اما با این حال کسی جرات ندارد انتقاد کند.»
وی با حمایت از «حسن عباسی» چهره‌ی تندرو جریان اصول‌گرایی عنوان کرد: «عباسی را تاکنون چندبار دست‌گیر کرده‌اند و او را مورد اذیت قرار دادند، بگویید از چه می‌ترسید؟ بگذارید همه حرف‌هایشان را بزنند!.»
ویسکرمی با این ادعا که جریان اصلاحات باعث پسرفت و کاهش سرعت کشور شده است، صحبت‌هایش را ادامه داد و تصریح کرد: «منکر جریان اصلاح‌طلبی نیستم چراکه افرادی در اصلاح‌طلبان هستند که دل در گرو انقلاب دارند.»
این استاد معارف دینی در زمینه‌ی جوان‌گرایی در شورای نگهبان و مجلس خبرگان هم گفت: «یکی از شرایط حضور در این نهادها اجتهاد است و افراد زیر ۴۰ سال سخت است که درجه‌ی اجتهاد را کسب کرده باشند اما بازهم ما با جوان‌گرایی در این دو بخش موافقیم.»ادامه از صفحه‌ی 6: مهرداد ویسکرمی با این عنوان که ما به سپاه افتخار می‌کنیم و اگر سپاه موشک‌ها را جمع کرده بودیم جواب ترقه‌بازی مجلس را چگونه می‌دادیم، ادامه داد: «داعش ما را نجس می‌داند، داعش با این خیال که زنان و دختران ما را به بردگی بگیرد و آن‌ها را بفروشد پیام‌های «چطوری ایرانی» ارسال می‌کرد. اگر در سوریه نمی‌جنگیدیم باید در ایران می‌جنگیدیم، لذا به سردار سلیمانی افتخار می‌کنیم.»
وی با انتقاد از دانشگاه لرستان و بیان این‌که دانشگاه مادر لرستان است، افزود: «این دانشگاه رسالت خودش را از لحاظ آزادی خوب انجام نمی‌دهد.»
این فعال اصول‌گرا در پایان خاطرنشان کرد: «در زمان دوران دفاع مقدس سن ما کم بوده و به جنگ نرفته‌ایم، اما انقلاب ادامه دارد و ما اکنون هستیم و به پای انقلاب می‌مانیم.»گفتنی است پس از پایان این مناظره دانشجویان در فضایی پرشور به طرح سوالات خود از این دوچهره پرداختند.

*با سپاس آقای امین امرایی که متن این مناظره را در اختیار سیمره قرار دادند.

*چاپ شده در سیمره 477(22آذر97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004