شما اینجا هستید: خانهگزارشدر سوگِ پلنگ لرستان

در سوگِ پلنگ لرستان

چهارشنبه, 20 آذر 1392 ساعت 19:29 شناسه خبر: 423 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

پدرم می‌گفت:« فرزندم همیشه خانه‌ات را جایی انتخاب کن که از دست‌ْرس آدمی‌زاد دور باشی

 فرزندم شب‌ها برای شکار اقدام کن، عزیزم هروقت آدمی‌زاد را دیدی فرار کن، دل‌بندم برای تفریح و سرگرمی انبوه جنگل، صخره‌ها و محیط‌های وحشی را انتخاب کن.

نورچشم بابا بزرگ‌ترین خطری که تو را تهدید می‌کند آدمی‌زاد است و اگر به حرف‌هایم گوش ندهی نابود می‌شوی.

اما من خیره‌سر، منِ جوان و جویای نام، انگار نه انگار پدرم تجربیات زیادی دارد، از این گوش می‌گرفتم و از گوش دیگر ....

بلندای کوه‌های لرستان، جنگل‌های بلوط و کهن، رودهای خروشان، رقبای سرسخت غذای مناسب، خرگوش، آهو، گوزن، و.... همه و همه‌ خیره‌ی شجاعت و زیبایی من بودند روزها، ماه‌ها و سال‌ها به سرعت گذشت، پس از مرگ پدرم به دست آدمی‌زاد از پای درآمد، تازه متوجه شدم چه اتفاقی دارد می‌افتد.

آدمی‌زاد جهت رفاه و سرعت بیش‌تر در زد و بندهایش، اتوبان و بزرگ‌راه و جاده و پل و... ساخت بدون این‌که کوچک‌ترین توجهی به محیط زندگی اجدادی من داشته باشد، حتا یک اجازه‌ی خشک و خالی از من نگرفت!!

آدمی‌زاد، این اشرف مخلوقات! با سرعت هرچه سریع‌تر و با ابزارهای پیش‌رفته جنگل‌ها را نابودکرد که از چوب آن‌ها در خیلی از موارد مبلمان گران‌قیمت بسازد یعنی سرپناه مرا ویران کرد که کاخ خود را زیبا جلوه دهد!! این انصاف است؟

آدمی‌زاد در شکار کردن نه تنها رقیب من شد و با سلاح خود به خرگوش، آهو و گوزن و... رحم نمی‌کند، حتا پا را فراتر گذاشته، به من حمله می‌کند، آن هم در یک دوئل نابرابر، یکی با شمشیر و دیگری دست خالی، راستی فراموش کردم، پدرم می‌گفت اگر دست آدمی‌زاد به تو برسد، به پوست تو هم رحم نمی‌کند!! تازه فهمیدم چرا؟

آری شنیده‌ام آدمی‌زاد برای زیبا جلوه‌دادن خود و عشوه‌گری از پوست من لباس درست می‌کند!! قتل نفس یکی برای عشوه‌گری دیگری!!؟؟

هان آدمی‌زاد، این انصاف است؟

هان اشرف مخلوقات، می‌دانم، آن‌گاه که از تجاوز به اموال و جان دیگران فراغت پیدا می‌کنیم، خوش‌حالی خود را با قتل من جشن می‌گیری؟ عجبا!!

خلاصه این آدمی‌زاد همان است که پدرم می‌گفت، اما این روزها مانند سال قبل و چند سال قبل اتفاق ناگواری افتاد.

 هوا سرد و استخوان‌سوز بود، جنگل بی‌روح و تخریب شده و کوهستان استرس‌زا زیرا اگر خود را نشان می‌دادیم از دید آدمی‌زاد پنهان نبودیم، بچه‌ها گرسنه بودند، و از چند روز قبل غذای مناسبی نداشتیم، فریاد و ضجه‌ی دل‌خراش بچه‌ها آزارمان می‌داد من و مادر سخت نگران بودیم از طرفی ترس از آدمی‌زاد موجب شده بود یک لحظه آن‌ها را رها نکنیم و من ترجیح دادم برای حفاظت از بچه‌ها در خانه بمانم و مادر برای تهیه غذا بیرون برود، در تاریکی شب و زیر بارش برف و بوران برای سیر کردن شکم بچه‌ها، مادر رفت که باید می‌رفت، مادر است کاری نمی‌شود کرد.

اما چند روز است برنگشته، حالا من مانده‌ام و ضجه‌ی بچه‌های گرسنه که به شیر مادر احتیاج دارند آخه هنوز شیرخوارهستند و فقط مادر می‌تواند به دادشان برسد، خیلی سخته، چون می‌دانم به همین زودی در جلوی چشمم از گرسنگی پرپر می‌شوند، نه مادر دیگر نمی‌آید، چون خبر رسید در مسیر جاده با ماشین یک آدمی‌زاد برخورد کرده و کشته شده است و باز آدمی‌زاد! با این اوصاف ساده‌اندیشی است که این اشرف مخلوقات به حال من و بچه‌ها و تعداد انگشت شماری که مانده‌اند فکری بکند.

هان اشرف مخلوقات به گوش باش، تو که آن‌چه را در زمین است، از آن خود می‌دانی و اما فراموش نکن ما هم مخلوق خداییم و در این زمین سهمی داریم و با تو کاری نداشتیم، ما سهم خود را داشتیم، تو نه تنها به سهم هم‌نوعان خود حمله می‌کنی، پا را فراتر گذاشتی، سهم ما و زندگی‌مان را گرفتی و باز اعتراض و انتقاد می‌کنی؟ عجبا!

هیچ می‌دانی تا زمانی که انسان حقوق دیگران را به حق خود ترجیح ندهد حق اعتراض ندارد. آری، ما هم سهمی داشتیم، نه ؟نداشتیم؟                              

 

1 نظر

  • پیوند نظر ابراهيم صمديان ابراهيم صمديان جمعه, 06 دی 1392 ساعت 23:05

    با سلام.استاد گرامي 20سال پيش شما استاد ما بودي كه از زحمات شما قدر داني مينمايم.مطلب بسيار جالبي بود.وچه راست مي گويند:از ماست كه بر ماست. هرچه داريم بعد از خداوند از آدميزاد داريم ونفرين بر آدميزاد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004