شما اینجا هستید: خانهگزارشچرا زبان مادری باید پاس داشته شود؟

چرا زبان مادری باید پاس داشته شود؟

جمعه, 10 اسفند 1397 ساعت 16:59 شناسه خبر: 4265 2 نظرها
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- گروه فرهنگ: زبان خانه‌ی وجوی و هویت انسان است. زبان یکی از مهم‌ترین عوامل پیوند و وحدت بین‌ اقوام یک کشور است. ملتی که زبان خود را نشانسد اگر دوصد زبان را بداند باز نادان است. زبان هر ملّتی سند هویت و موجودیت آن ملت و ثروت معنوی آن‌هاست و بدون تحصیل و تدریس آن در مدارس و دانشگاه‌ها، این زبان در یک پروسه‌ی زمانی تحث تاثیر زبان حاکم قرار گرفته، لغات واژه‌های زبان حاکم جای لغات و واژهای اصیل آن زبان را اشغال کرده، به تدریج زبان محکوم را خالی از منابع اصیل خود کرده از میدان به در کرده در یک پروسه زمانی از بین خواهد برد.

 روز 21 فوریه (دوم اسفند) است. یونسکو این را به عنوان روز جهانی زبان مادری نام‌گذاری کرده‌است. نام‌گذاری این روز در کنفرانس عمومی یونسکو در سال 1999 برای کمک به تنوع زبانی، فرهنگی و جهت جلوگیری از مرگ زبان‌ها انجام گرفته است. مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز به دلیل اهمیت زبان مادری و تاثیر مثبت آن در آموزش کودکان، سال 2008 را سال جهانی زبان‌ها اعلام کرد.

 سیمره برای چرایی اهمیت توجه به زبان مادری و این که چه برنامه‌ یا برنامه‌هایی برای حفظ زبان‌های مادری داشته باشیم نظر برخی از کنشگران فرهنگی و مدنی را جویا شده که در پی می‌آید:

 

مریم کرمی- جامعه‌شناس: 

روز جهانی زبان مادری، پاس‌داشت زبانی است که عمیق‌ترین احساسات و عواطف انسانی از زبان مادر به فرزند انتقال داده شده است وکودک در بزرگ‌سالی خالصانه ترین احساسات و عواطف خود را از طریق زبان مادری انتقال می‌دهد. احترام به زبان مادری سبب انسجام اجتماعی در بین هم‌زبانان می‌گردد. البته نباید فراموش کنیم دایره‌ی این انسجام درون گروهی و متعلق به همان گروه زبانی است و خارج از دایره‌ی زبان مادری نتیجه عکس خواهد داشت و در صورتی که زیاد به آن بپردازیم سبب چندگانه‌گرایی رویارویی طوایف و اقوام غیر هم زبان می‌شود.

بنابراین در درون اقوام و طوایف کارکِرد انسجام‌بخشی اما در خارج از محدوده‌ی زبانی سبب عدم پذیرش دیگر اقوام می‌شود، بنابراین هر نوع افراط و تفریط در این امر اشتباه است.

 

دکترعلی حیدری- استاد دانشگاه لرستان:

دلایل فراوانی وجود دارد که اهمیت و ضرورت یادگیری و حفظ زبان مادری را موجه می‌کند اما مختصراً در این‌جا فقط به یکی از آ‌ن‌ها پرداخته می‌شود: تحقیقات علمی فراوانی وجود دارد که ثابت کرده است که  نوزاد در شکم مادر، به زبان مادری (زبانی که در پیرامونش  معمولاً با آن تکلم می‌شود) آشنا می‌شود، و ذهن و زبان او در این زمینه به صورت ابتدایی، اما جدی شگل گرفته است، این پیوند ذهن و زبان و تقویت آن نه فقط در تکلم بلکه در سایر موارد و رفتارهای روزمره موثر است، عدم رعایت آن، و بی‌اهمیتی به آن بدون شک مشکلاتی در یادگیری، گفتار، رفتار و کردارِ نوزاد در آینده ایجاد خواهد کرد، زیرا کودک با تضادهایی لاینحلی در پیرامون خود مواجهه است؛ قبل و بعد از تولد زبانی را از اطرافیان می‌شنود که با آن‌چه از او می‌خواهند و او را خطاب می‌کنند. متفاوت است، ابن سردرگمی اتفاق مبارکی نیست، اما نباید فراموش کرد که زبان‌شناسان و متخصصان معز و اعصاب معتقدند، تا قبل از پنج سالگی آشنا شدن کودک به زبانی دیگر نیز به دلایل فراوان، الزامی است. 

آشنا کردن خانواده‌ها و والدین به این مهم حداقل وظیفه دولت و متوليان فرهنگ  و... است، زیرا اغلب خانواده‌هایی که زبان مادری‌شان با زبان رسمی کشور(فارسی) یکی نیست از ابتدا به کودک زبان رسمی (فارسی) را می‌آموزند و بعدها کودک به مرور زمان به زبان مادری تکلم می‌کند. در حالی که به نظر می‌رسد برعکس آن شیوه‌ي درست و علمی‌تری است.

 

علی بالنگ- فعال فرهنگی

بزرگ‌‌داشت زبان مادری، بزرگ‌داشت فرهنگ و هم‌چنین بزرگ‌داشت اندیشه‌ها و افکارهاست. از این نظر تضارب فرهنگ‌ها را به‌وجود می‌آورد و به رشد تمدن جهانی کمک شایانی می‌کند. 

زبان مادری؛ زبان احساس و عاطفه و به اعتباری زبان اندیشیدن است. و هم‌چنین خانه‌ی وجودی ماست. زبان شعر و فرهنگ است و شعر اصیل‌ترین شکل بودن انسان است. 

 و به‌طور خلاصه هر انسانی با زبانش معنی پیدا می‌کند.

 برای بهتر برگزار کردن این آیین نباید بین‌ زبان‌های مادری فرق گذاشت، دعوت از تمام زبان‌های پیرامونی به هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن این آیین کمک خواهد کرد.

 

حاجی‌علی شرفی- فعال مدنی

۲۱ فوریه یا دوم اسفند مصادف با روزجهانی زبان مادری است.

اهمیت روزجهانی زبان مادری را بایستی درجایگاه نقش‌آفرینی‌اش دانست. نقش زبان در راستای برآوردن نیازی طبیعی برای ارتباط با محیط پیرامون است. زبان دارای واحدی به‌نام جمله و زیرمجموعه‌ای به‌نام کلمه می‌باشد که در ارتباط با قواعد و دستور زبان معنا می‌یابد.

زبان مادری در مرحله‌ی آغازین برای رشد و فهم کودک بسیار مؤثر می‌باشد. از این رو، اهمیت زبان مادری جز حقوق طبیعی و مدنی انسان‌ها به شمار می‌آید. البته زبان چون جز فرهنگ است بنابراین، دارای خصلتی سیال بوده و درعصر مدرن، به آن زبان باز هم می‌گویند.

درکشورما برای پاس‌داشت این روز، بایستی بسترهای لازم فراهم شود از جمله: برگزاری میزگردها، ارایه مقالات، برپایی همایش‌ها و نشست‌ها، طرح بحث وگفت‌وگو در رسانه‌ها و فضاهای آموزشی و... این گفتمان‌های شنیداری و نوشتاری  بایستی به شیوه‌ای عملی شوند که هم پیام‌آور انسجام و هم‌بستگی ملی و تقویت زبان مشترک به لحاظ تاریخی و ضرورت ارتباط‌ها باشد و هم بیان‌کننده خواست‌ها و مطالبه‌ی به حق زبان‌های مختلف در میهن ما، برای گفتمان، نوشتار و آموزش به زبان خویش.

 

شهرام شرفی- روزنامه‌نگار

این روز مهم است چون خرده‌فرهنگ‌های محلی و تکثر زبانی و فرهنگی را تقویت می‌کند و مانع شکل‌گیری کلان روایت‌های فکری سلطه‌گرا می‌شود.

برگزاری آیین‌های متعدد فرهنگی و اجتماعی در گرامی‌داشت این روز اهمیت دارد که به نظر می‌رسد آن‌چنان که باید و شایسته است به این مهم توجه نمی‌شود.

جهانی شدن یا جهانی‌سازی؟ پرسشی است که در دهه‌های اخیر ورد زبان تحلیل‌گران بوده است.

اگر، نه جهانی‌سازی بلکه جهانی شدن را معیار بدانیم آن‌گاه تقویت هویت‌های محلی مادری از جمله زبان، دارای اهمیت می‌شود تا بتوان نه پیرو منفعل جهانی‌سازی بلکه پیشران تبادل‌گر و تعاملی و اثرگذار جهانی شدن براساس وضعیت تبادل و نه انفعال بود.

از نظر اجتماعی نیز، تقویت و پاس‌داشت زبان مادری، به واقع، تحقق کثرت در وحدت است و از متغیرهای توسعه‌یافتگی فرهنگی و اجتماعی است.

 

کرم تیموری-روزنامه‌نگار

 چون زبان مادری تنها زبانی است که می‌تواند تمام احساس واقعی گوینده را بیان کند. هیچ‌کس به اندازه‌ی زبان مادری‌اش به زبان‌های دیگر مسلط نمی‌شود.

علاوه بر گسترش رسانه‌هایی به زبان مادری، نمایش‌هایی از استیصال مادر بزرگ و فرزندی که با دو زبان حرفی برای هم‌دیگر ندارند در همه‌ی شهرها و روستاها می‌تواند عمق نیاز به زبان مادری را آشکار سازد زبان مشترکی که حداقل در دیار ما ناباورانه بیش‌تر از پدران توسط مادران به مسلخ برده می‌شود!

 

 

 

 

2 نظرها

  • پیوند نظر  صفری بیرانوند صفری بیرانوند یکشنبه, 12 اسفند 1397 ساعت 20:34

    من هم لکم با افتخار * سیمره پایتخت و مرکز تمدن قوم بزرگ لک است

  • پیوند نظر  دولتشاهی حسنوند دولتشاهی حسنوند جمعه, 10 اسفند 1397 ساعت 21:31

    من لکم مرا با نام نامی لک و لکستان بخوانید ، زنده باد ایران عزیزم زنده و پایدار باد لکستان لُر ____________(( لکستان ))______________کُرد

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004