شما اینجا هستید: خانهگزارشبِرار روزِ تَنگ

بِرار روزِ تَنگ

چهارشنبه, 21 فروردين 1398 ساعت 18:13 شناسه خبر: 4335 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

بارش‌های فراوان آغاز بهار امسال پس از چندین سال استیلای خشک‌سالی با تمامی مزایایش، داغ و دردهای زیادی را نیز با خود به همراه داشت، از مرگ تعدادی از هم‌وطنان عزیزمان در شیراز که شیرازه‌ی شادی آغاز سالمان را از هم گسست تا وقوع سیل در آق‌قلا و گمیشان که دامنه‌ي آن، این روزها دامن‌گیر برخی دیگر از استان‌ها مانند کرمانشاه، ایلام، لرستان و خوزستان است.

 

چه آرزوهایی را که این سیل با خود نبرد و چه غنچه‌های شادی که در بهار امسال به شکوفه ننشسته، پرپر شد. چه خانه‌های امیدی که طعمه‌ی سیلاب شدند و تنها خاطره‌ي رنج خشت خشت برهم نهادنشان روی دست‌ها به یادگار ماند.

این روزها جمعی از هم‌وطنانمان در چند استان کشور سال جدید را با تلخ‌ترین خاطره آغاز کردند، رخدادی که جان برخی و خانمان آنان را که از حادثه جان به در بردند، به یغما برد و هم‌چون اژدهایی خروشان هستی یک عمر خانواده‌های زیادی را در کام خود کشید و کسانی را که تا دیروز صاحب بسیاری از مواهب زندگی بودند، با فروخفتن موج‌ها به خاک سیاهی نشاند که این روزها پدیدار شده است.

«شِمشیر، وقتِ جنگ، بِرار، وقتِ تنگ» این جمله ضرب‌المثل معرفی در گویش لری است که در آن برادر در روزهای سخت به سلاح در زمان جنگ تشبیه شده، امروز پاره‌های تن سیل‌زده ایران زمین در استانی‌های شمالی، غرب و جنوب ایران روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند، اما بلندهمتان این دیار در استان‌های دیگر رسم برادری را در روز تنگ، چه زیبا به جا می آورند، در کنار تمامی غم‌هایی که این روزها برای مصائب هم‌وطنان، بر سینه‌مان سنگینی می‌کند، دست‌های مهربانی هستند که آماده دستگیری از کسانی است که دیروز در زلزله کرمانشاه، بم و حوادث دیگر به یاری جگرگوشه‌های این سرزمین شتافتند.

این روزها آن‌قدر صحنه های زیبا از گذشت، احسان، مهربانی و غیرت به نمایش درآمده که زبان از برشمردن آن‌ها عاجز و قلم از نگاشتن آن‌ها قاصر است، از کمک‌هایی که از سوی زلزله‌زدگان کرمانشاهی که زندگی‌شان هنوز سامان نیافته و برخی از آنان سقفی را بالای سر ندارند تا مردمان جای‌جای ایران عزیز که خرد و کلان و زن و مرد برای امداد به صحنه آمده‌اند تا نشان دهند برادر روزهای تنگ یک‌دیگرند، آمده‌اند تا نشان دهند آن‌چه سعدی شیرین سخن سروده تنها شعری برای تکرار نبوده، بلکه فعلی است که مردمان این دیار در روزهای تنگ برای یک‌دیگر تکرار می‌کنند که 

چو عضوی به درد آورد روزگار

دگر عضوها را نماند قرار

امروز بی‌قراری برای دستگیری از برادران و خواهران دردمندمان در پاره‌های زخم‌خوردهی ایران عزیز، شیعه و سنی و زرتشتی، سرباز و سرهنگ و سردار، فارس و ترک و لر و کرد و عرب و بلوچ و ترکمن و ... نمی‌شناسد، امروز سخن همه‌ی ایرانیان همان چیزی است که شاعر بزرگ ایران زمین فردوسی برایمان به یادگار گذاشت.

چو ایران نباشد، تن من مباد

بدین بوم و بر زنده یک تن مباد

دریغ است ایران که ویران شود

کنام پلنگان و شیران شود

*خبرنگار ایرنا

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004