شما اینجا هستید: خانهگزارششکل کمبود پزشک متخصص در سال ۹۹ کاملاً حل می‌شود

شکل کمبود پزشک متخصص در سال ۹۹ کاملاً حل می‌شود مطلب ویژه

یکشنبه, 27 بهمن 1398 ساعت 10:09 شناسه خبر: 4896 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان: مشکل کمبود پزشک متخصص در سال ۹۹ کاملاً حل می‌شود/ آمار مرگ و میر مادران باردار در استان بسیار پایین است

معاون دانشگاه علوم پزشکی لرستان: کمک هزینه تامین داروی بیماران خاص در لرستان مجددا برقرار می‌شود

اشاره: نشست خبری رییس و معاونان دانشگاه علوم پزشکی لرستان با رسانه‌های این استان صبح روز یک‌شنبه به مناسبت دهه‌ی فجر برگزار شد.

این دومین نشست خبری دکتر نیک‌بخت با رسانه‌هاست. نشست پیشین حدودا شش ماه پیش برگزار شد. دکتر نیک‌بخت چون نشست قبلی بشاش و سرحال و شوخ طبع ظاهر شد. همین روحیه باعث می‌شود به‌‌رغم به درازا کشیده شدن نشست احساس خستگی نکنی. اول خودش سخن را آغاز کرد. دهه‌ی فجر را فرخ‌باد گفت و اشاره‌ای به رویدادهای این دهه کرد. از ارتباط دوسویه خوب دانشگاه علوم پزشکی لرستان با رسانه‌ها گفت. به موفقیت‌های این دانشگاه در طول  7 ماهی که ریاست آن را برعهده گرفته‌است، اشاره کرد. البته در خلال صحبت‌هایش گوش‌زد می‌کرد که این بدان معنا نیست که ضعف و مشکلی در دانشگاه نیست. او از برخی قراردادهای بسته شده با دانشگاه که در آن‌ها دانشگاه ضرر می‌کند نیز صحبت کرد. همین باعث شده به لغو قراردادهایی که سودی برای دانشگاه ندارد، اقدام کند. البته این‌ موضوع صدای برخی را درآورده و باعث شده تا ساز مخالفت و انتقاد از وی را کوک کنند.

 

ناگفته نماند که مدت شش هفت ماه برای ارزیابی کار و عملکرد یک مدیر مناسب نیست، باید زمان بیش‌تری بگذرد بعد قضاوت کرد. به هر روی اما حوزه‌ی بهداشت و سلامت لرستان تا رسیدن به نقطه‌ای خوب و عالی فاصله‌ی زیادی دارد. امیدواریم دکتر نیک‌بخت و تیم وی بتوانند در این راستا قدم‌های مثبتی بردارند.

صحبت‌های رییس دانشگاه لرستان که تمام شد از خبرنگاران خواست تا پرسش‌های خود را مطرح کنند. دکتر نیک‌بخت عادتی دارد که هنگام مطرح کردن پرسشی پاسخ‌‌ را می‌دهد یا اگر معاونی خوب کلام را منعقد نمی‌کند توضیح می‌دهد. نشست خبری به بگو مگوی دوسه خبرنگار با رییس دانشگاه نیز منجر شد. رییس دانشگاه می‌گفت با سند باید حرف زد. فقط بدی‌ها را نبینید ما کارهای خوبی در این مدت کوتاه نیز انجام داده‌ایم.

 

چکیده پرسش‌ها و دغدغه‌های خبرنگاران

- چند نرخی بودن دارو در برخی داروخانه‌ها

- کمبود پزشک متخصص در برخی رشته‌ها از جمله غدد و روماتولوژی

-کمبود مراکز سونوگرافی

- وضعیت پژوهش و تحقیق در دانشگاه

-گله از مدیریت بیمارستان شهید رحیمی

-وضعیت نامناسب در مطب برخی پزشکان

-حذف کمک هزینه‌ی داروی بیماران خاص

-وضعیت آموزشی و عمرانی دانشگاه

- زیرمیزی 

و...

در پایان هم دکتر نیک‌بخت و معاونانش به پرسش‌ها پاسخ دادند. 

-مشکل کمبود پزشک متخصص در سال ۹۹ کاملاً حل می‌شود.

-مطالبات پزشکان را تا خردادماه و کارانه پرستاران را تا پایان تیرماه پرداخت کرده‌ایم.

- فراخوان جذب ۳۶ عضو هیئت علمی را داده‌ایم.

-تاکنون هیچ موردی از شیوع ویروس بیماری کرونا در استان مشاهده نشده و تمام مراکز درمانی آماده باش هستند.

- من نمی‌خواهم بگویم هیچ تخلفی در حوزه‌ی سلامت و درمان صورت نمی‌گیرد اما میزان آن کم است، اگر کسی بوده که زیرمیزی گرفته بسیار مختصر و کم بوده و با شدت هم برخورد کرده‌ایم.

- آمار مرگ و میر مادران باردار در استان این‌قدر پایین است و به دو نفر در سال ۹۸ رسیده‌است که یک موفقیت بزرگ است.

-۴۴۴ سورتی پرواز در سال داشته‌ایم تا بیماران، مجروحان و مادران باردار منتقل شوند.

- 86 پزشک متخصص در لرستان خدمت می‌کنند.

-محمدرضا نیک‌بخت درپاسخ پرسش یک خبرنگار که چرا محله‌ی «پشت بازار» خرم‌آباد داروخانه ندارد؟ اظهار داشت: «من به عنوان رییس دانشگاه حق دارم برای منطقه‌ی محروم پشت بازار مجوز ایجاد داروخانه بدهم و می‌دهم.»

وی به معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان دستور داد:« شما هم در کمیسیون مربوطه برای صدور مجوز داروخانه محله پشت بازار باید رأی مثبت بدهید و داروخانه هم باید راه‌اندازی شود.»

- ما هیچ مشکلی با تاسیس داروخانه‌ی هلال احمر نداریم. پیشنهاد من به هلال احمر این است که اول مرکز فوریت‌های دارویی را راه‌اندازی کند بعد پیگیر تاسیس داروخانه باشند.

- یک اورژانس در سطح اروپا در بیمارستان شهید رحیمی خرم‌آباد آماده‌ی بهره‌برداری است.

- امسال ۶۲هزار ماموریت انجام شده که ۴۰هزار ماموریت شهری و مابقی روستایی و جاده‌‌ی است.

- در کل کشور با کمبود ۲۲ قلم دارو مواجه هستیم که ۴قلم آن مربوط به استان است که البته پیگیر هستیم، هم‌چنین به دنبال ‌راه اندازی دانشکده توان بخشی هم هستیم.

- قبل از انقلاب حتا یک بهورز هم نداشتیم  اما اکنون ۶۵۰ بهورز در خانه‌های بهداشت مشغول خدمت هستند و همین سبب شده تا تقریبا بیماری‌های واگیر در استان لرستان نداشته باشیم.

- در زمینه‌ی پرداخت حقوق نسبت به بقیه دانشگاه‌ها بسیار جلوتر هستیم.

 

کمک هزینه تامین داروی بیماران خاص در لرستان مجددا برقرار می‌شود

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز در این نشست در پاسخ پرسش خبرنگاری گفت: «با پیگیری‌های صورت گرفته، کمک هزینه تامین داروی بیماران خاص در لرستان مجددا برقرار می‌شود.»

امین حسنوند اظهار داشت:« نامه‌ای از سازمان غذا و دارو به ما ارسال شد که به دلیل مشکلات مالی در کل کشور توانایی پرداخت کمک هزینه‌های تأمین داروی بیماران خاص فعلاً متوقف می‌شود.»

وی با بیان این‌که پس از این امر از طریق استاندار لرستان و ریاست دانشگاه علوم پزشکی لرستان نامه‌نگاری کردیم و یک جلسه هم با وزیر بهداشت داشتیم و توضیحات دادیم که لرستان استان محرومی است و نیاز است کمک هزینه‌های خرید داروهای بیماران خاص مجدداً برقرار شود، تصریح کرد:« خوش‌بختانه در این راستا خبرهای خوبی در راه است.»

حسنوند با اشاره به این‌که‌‬ پیگیری‌های ما در این رابطه نتیجه داد و تخصیص اعتبار برای ما مشخص شده‌است و فقط منتظر واریز هستیم، ادامه داد:« اعتبار مورد نیاز برای کمک هزینه داروهای بیماران خاص، واریز که شود بلافاصله شروع به پرداخت می‌کنیم.»

 

تعرفه‌های خدمات دندا‌‌ن‌پزشکی در حال تنظیم است

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان  نیز در این نشست گفت:« تعرفه‌های خدمات دندانپزشکی در وزارت بهداشت در حال تنظیم است و به محض ابلاغ به حوزه درمان، به مطب‌های دندان‌پزشکی اعلام می‌شود.»

عباس پزشکی با اشاره به وضعیت جذب نیرو در دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت:« برای جذب نیرو در یک ارگان نیاز به مجوز است، تمام نیروهای طرحی را وارد بیمارستان‌ها کرده ایم و الان نیرویی در نوبت طرح نداریم اما همچنان به نیرو در مراکز درمانی نیازمندیم.»

وی یادآور شد:« مجوز جذب ۸۰ نیروی پرستار را گرفته ایم که در ۱۸ مرکز درمانی استان آن‌ها را توزیع می‌کنیم.»

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان این‌که در حوزه‌ی دندان‌پزشکی تعرفه مصوبی در سطح وزارت بهداشت وجود نداشت، تصریح کرد: «دکتر جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت دستور دادند این تعرفه‌ها مشخص شود و الان تعرفه‌های دندان‌پزشکی در حال تنظیم است و به محض ابلاغ به حوزه درمان آن‌ها را به مطب‌ها ابلاغ می‌کنیم و نظارت‌های لازم را نیز اعمال می‌کنیم.»

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که از نظر بازدیدهای نظارتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان در بین ۶۵ دانشگاه و دانشکده رتبه‌ي ۱۲ را کسب کرده است و علت آن وجود برنامه مدون و فعالیت مستمر تیم‌های بازرسی است، گفت:« در خصوص مراکز درمانی دانشگاهی و خصوصی براساس گزارشی که از وزارت خانه آمده است رتبه ۱۸ را داریم و از نظر برخورد با تخلف‌ها کمیسیون ماده ۱۱ درمان مخصوص این کار است و رتبه ۸ را در فعالیت در این عرصه کسب کرده‌ایم.»

پزشکی خاطرنشان کرد:« واحد نظارت بر درمان وظیفه اصلی خود را انجام می‌دهد و سامانه‌ی ۱۹۰ سامانه فعال نظارت بر درمان است و افراد می‌توانند مسائل و شکایات خود را از این طریق مطرح کنند.»

 

بیماری هپاتیت A 

در روستای «جوجه حیدر» کنترل شد

معاون دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به ابتلای برخی از اهالی روستای «جوجه حیدر» بروجرد به بیماری هپاتیت A به دلیل مصرف آب آلوده چاه‌ گفت:«یک منبع آب جدید برای مردم احداث می‌شود.»

علی‌اکبر یاراحمدی نیز در این نشست با اشاره به مراکز ضایعاتی در سطح شهر خرم‌آباد و مسائل بهداشتی که برای مردم ایجاد می‌کند، اظهار داشت: «در سطح شهرستان خرم‌آباد ۵۷ ضایعاتی داشته‌ایم که ۱۷ مورد از آن‌ها را در منطقه اسدآبادی پلمب کرده‌ایم.»

وی با بیان این‌که متأسفانه ضایعاتی‌ها جزو هیچ صنفی نیستند، پروانه ندارند و بایستی اساساً در خارج از شهر باشند، تصریح کرد:« ما از دادستانی و شهرداری خواسته‌ایم این ضایعاتی‌ها را جمع‌آوری کنند، قانون به ما اجازه برخورد نمی‌دهد، بایستی شهرداری‌ها و صنوف در این رابطه کار کنند.»

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت بهداشتی روستای «جوجه حیدر» و ابتلای برخی از اهالی این روستا به بیماری هپاتیت A گفت:« بیماری هپاتیت A از طریق آب و غذای آلوده منتقل می‌شود، این روستا یک‌سری چاه آب دارد که مردم در زمان کمبود آب از این چاه‌ها استفاده می‌کردند.» یاراحمدی افزود:« این چاه‌های آب آلوده شده‌اند و همین عامل بروز بیماری شده است.»

 

دانشگاه رتبه اول حوزه فناوری را 

در منطقه چهار آمایشی دارد

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت:« این دانشگاه رتبه اول حوزه فناوری را در منطقه چهار آمایشی دارد.»

ابراهیم فلاحی در مورد ارزشیابی دانشگاه در بین دانشگاه‌های کشور اظهار کرد:« از بین ۵۶ دانشگاه کشور رتبه ۳۸ را داریم که رتبه خوبی نیست و در بین دانشگاه‌های تیپ دو حائز رتبه ۱۶ هستیم که نسبت به سال گذشته یک پله صعود کردیم که این نیز رضایت بخش نیست.»

وی با بیان این‌که در منطقه چهار آمایشی که شامل دانشگاه‌های جندی شاپور اهواز، لرستان، دزفول، شوشتر، بهبهان و آبادان است دانشگاه علوم پزشکی لرستان رتبه اول حوزه فناوری را داریم که مربوط به سال‌های قبل بوده که الان گزارش شده است، ادامه داد:« کسب رتبه دوم پایش عملیاتی که مربوط به نه ماهه اول است.»

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: «در کل کشور در بحث کمیته اخلاق در پژوهش نیز رتبه چهارم را در بین دانشگاه‌های تیپ دو داریم و از این لحاظ رتبه خوبی را در دانشگاه‌های مذکور داریم.»

فلاحی با اشاره به این‌که پنج مرکز تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی لرستان داریم، بیان کرد:« چهار مرکز تحقیقاتی مربوط به سال‌های قبل است و یک مرکز تحقیقاتی قلب و عروق را امسال به مجموع این مراکز اضافه کردیم.»

وی گفت:« از بین ۲۵۱ مرکز هم‌ردیف با ما مرکز عوامل اجتماعی بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی لرستان حائز رتبه ۱۰۰ شده و این درحالیست که سال قبل آن رتبه ۱۴۹ را داشته و این مربوط به فعالیت همکاران در سال قبل بوده است.»

 معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه مرکز تحقیقاتی بهداشت و تغذیه در بین ۲۵۱ دانشگاه رتبه ۱۸۷ را داشته و رتبه الان آن نیز ۱۲۰ است، اظهار کرد:« مرکز هپاتیت این دانشگاه از بین ۳۰۷ مرکز در کشور قبلا رتبه ۲۳۲ را داشته و الان به رتبه ۱۴۵ رسیده است.»

وی گفت:« با این تفاسیر مراکز تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان در بین مراکز کشور رشد داشته است.»

 

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر  عیدی بازگیر عیدی بازگیر جمعه, 16 اسفند 1398 ساعت 16:04

    سلام، چه خوب می شد آقای رییس به صورت ناشناس یا به به صورت نامحسوس اوضاع تنها بیمارستان زنان و زایمان عسلیان را از نظر رعایت اصول علمی و حقوق مراجعین منصفانه بررسی می کردند . اگر باز هم اعتقاد داشتند که مملکت در امن و امان و امور بر وفق مراد است جای ؟ خیلی خیلی بزرگی خواهد داشت.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004