شما اینجا هستید: خانهگزارشزنده‌ی همیشه جاوید

زنده‌ی همیشه جاوید

جمعه, 04 بهمن 1392 ساعت 19:54 شناسه خبر: 511 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 سیف‌اله غضنفری: انقلاب در حال شکل‌گیری است و حکومت‌نظامی هرگونه تجمع را ممنوع کرده است. مدرسه را تعطیل کرده و به خیابان ریخته‌ایم. پسری لاغر و میانه‌اندام هم‌گام جمعیت شعار «مرگ بر شاه» سرمی‌دهد. مأموران از راه می‌رسند و راه را بر ما سد می‌کنند. صدای نفیر گلوله در فضا پیچیده می‌شود. تظاهرکنندگان از هم پراکنده می‌شوند. همه به یک‌طرف هجوم می‌برند. شهر ما نیز اولین شهید خود را نثار راه آزادی و انقلاب می‌کند.

حالا یک‌سال از انقلاب گذشته است. معلم روی صندلی و در سمت راست کلاس نشسته و به تابلو چشم دوخته است. نفس‌ها در سینه حبس شده و کلاس سراپا گوش است. همه‌ی چشم‌ها به تابلو دوخته شده است. گچ در میان انگشتان نحیف دانش‌آموز به آرامی به چرخش درمی‌آید و دایره‌ای بر روی تخته‌سیاه ترسیم می‌شود. حدوداً نیم‌ساعتی می‌گذرد و تدریس تمام می‌شود. آقای مبین‌پور دبیر سخت‌گیر و باابهت ریاضی با تمام هیبت و هیمنه از جایش بر‌می‌خیزد و به سمت او می‌رود و در میان بهت و ناباوری همگان تحسینش می‌کند. دست‌های ما نیز بی‌اختیار به حرکت در‌می‌آید و برایش کف می‌زنیم‌. موجی از شور و شعف در کلاس طنین‌افکن است مبین‌پور با قاطعیت می‌گوید: «این دانش‌آموز آینده‌ی درخشانی دارد.»
«الا یا ایها الساقی ادرکاسأ و ناولها.»  دبیر ادبیات شعر را تفسیر می‌کند. قانع نمی‌شود. این‌بار نوبت اوست که صحبت کند. آقای لطافت با حرکات سر و لبخندی توأم با تحسین و رضایت سخنان او را تأیید می‌کند. صدایی از ته کلاس به گوش می‌رسد: «آقا این شعر از کجا آمده. در کتاب نیست!» مثل همیشه این پسر حرفی نو برای گفتن دارد. انگار مطالب درسی روح تشنه‌ی او را سیراب نمی‌کند و عطش آموزش در وجودش همیشه شعله‌ور است.
با تیم مقابل دست به یقه شده‌ایم. صدای داد و فریادمان گوش فلک را کر کرده و مدرسه را روی سرمان آوار کرده‌ایم. یک نفر اما ساکت و آرام نظاره‌گر ماست. پادرمیانی می‌کند و قضیه به خوبی و خوشی فیصله می‌یابد . هیچ‌وقت بازی را جدی نمی‌گیرد و به کسی پرخاش نمی‌کند و عصبانیت در وجودش راه ندارد. گویی سن عقلی او از سن تقویمی‌اش بیش‌تر است.
دقایقی به شروع امتحان فیزیک باقی نمانده است. در گوشه‌ای از حیاط مدرسه دانش‌آموزان گرداگرد یک نفر حلقه زده‌اند. به جمعیت نزدیک می‌شوم. پسری را هم‌چون نگین در میان گرفته‌اند که در حال حل کردن یک مسئله‌ی فیزیک است . در همه حال با میل و رغبت دانش خود را از کسی دریغ نمی‌کند و از کمک به دیگران لذت می‌برد.
درس و مشق تمام شده و دیپلم گرفته‌ایم. پس از مدت‌ها بی‌خبری در خیابان با او برخورد می‌کنم. روبوسی می‌کنیم. لباس سربازی پوشیده و به مرخصی آمده ‌است. با شور و حرارت و با همان بیان شیوا از جبهه و جنگ می‌گوید و از وطنی که مورد تهاجم دشمن واقع شده و از رسالتی که در دفاع از آن به عهده‌ی ما گذاشته شده ‌است، می‌گوید: «کشور نیاز به فداکاری دارد و به هیچ قیمتی نباید گذاشت که خاک مقدس ما پایمال چکمه‌ی بیگانگان شود.» دوست‌دارم بیش‌تر در کنارش باشم اما به ناچار با او خداحافظی می‌کنم.
باد پاییزی برگ‌های زرد و خشکیده‌ی درختان را از شاخه‌ها جدا می‌کند و در هوا پراکنده می‌کند. باران نرم‌نرمک شروع به باریدن کرده و گرد و غبار را از چهره‌ی سنگی سرد و سیاه می‌زداید . تصویر همان پسر لاغر‌اندام با سیمایی محزون و متفکر نمایان می‌شود که به افقی دوردست نگاه می‌کند. در زیر تصویر نوشته شده: شهید اسد آزادبخت ...
باورم نمی‌شود که دوست و هم‌کلاسی محبوب و محجوب من با پیکری خونین چشمان درشت و نافذش را برای همیشه به روی دنیا بسته و آن روح  بزرگ و سرکش به آرامشی جاودان رسیده است.
باورم نمی‌شود که شهر ما و بی‌اغراق کشور ما یکی از بهترین فرزندان و نوابغ خود را در راه دفاع از خاک پاک ایران عزیز از دست داده است.
اما باور دارم که اسد سربازی را نیز با صداقت معنا کرد و در راه دفاع از وطن سرباخت و خون سرخش خاک گرم و تفتیده‌ی جنوب را رنگین کرد تا همان‌گونه که می‌خواست دینش را به این خاک ادا کند. باور دارم که اسد معلم ماست در خصائل نیکوی انسانی: در اخلاق، درست‌کاری، شهامت، شجاعت، ایثار و ...                
یاد و نامش گرامی باد!

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004