شما اینجا هستید: خانهگفت‌و‌گو

اشاره: دکتر تهماسب علی‌پوریانی استاد علوم‌سیاسی دانشگاه رازی کرمانشاه تفسیر تاریخیِ روش‌مندی را از شخصیت و عملکرد سیاسی دکتر محمد مصدق داشته‌اند و نقدهایی جدی را بر عملکرد سیاسی ایشان در زمانه‌ی خاص خود وارد نموده‌اند.
وی در مصاحبه‌ای عمدتاً حول محور مباحث اندیشه‌ای با سایت فراتاب، از منظر تفهمی و با بهره‌‌گیری از روشِ هرمنوتیک و جامعه‌شناسی شناخت عملکرد و شخصیت دکتر مصدق را در سال‌های پایانی دهه‌ی 1920 و سال‌های ابتدایی دهه‌ی 1930 مورد ارزیابی و تحلیل قرار داده‌اند. دکتر علی‌پوریانی با مشخص نمودن چهار مولفه‌ی کلیدی برای فهم گفتمان و نظام زبانی دکتر محمد مصدق، انتقاداتی جدی را نسبت به عملکرد ایشان در بزنگاه تاریخی دوران فعالیت سیاسی ایشان وارد می‌کند. مشروح کامل مصاحبه در زیر آمده است.

سیمره- گروه فرهنگی: نویسنده‌ی کتاب «فرهنگ جامع تماشاخانه‎های ایران می‌گوید:« واقعیت این‌ست که هرکس تا این زمان ادعای تحلیل دقیق تئاتر ایران را داشته است،عمدتاً شطحیات بافته. دلیلش هم این ا‌ست که هیچ داده و اطلاعات مدون و قابل استناد و کاملی از تئاتر شهرستان‌های سراسر کشور وجود ندارد و هر تحلیلی هم بدون داده‌های مدون و کامل، غلط از کار درمی‌آید.

اشاره: «کیومرث امیری کله‌جویی» یا همان «لک امیر» معروف را اکثر کُردان مناطق کرماشان و... می‌شناسند. بسیارند کسانی که دکلمه‌های مؤثرش را در فضاهای مجازی شنیده‌اند. شعرهایی هم‌چون: بیستون و.. نه تنها در بین آنانی که لکی صحبت می‌کنند، بلکه در جغرافیای بزرگ زبان کردی مخاطبانی بی‌شمار دارد. از این چهره‌ی نام‌آشنا آثار قابل توجهی به صورت کتاب نیز منتشر شده که از آن میان می‌توان به کتاب معتبر «افسانه‌های لکی» اشاره کرد.

بدون شک رعایت بهداشت و آراستگی به ویژه برای زنان امری طبیعی و لازم است و در دین اسلام نیز به این نکته بار‌ها اشاره شده است؛ اما استفاده از لوازم آرایشی به صورت افراطی و فراگیر شدن آن برای دختران در فرهنگ غنی ایران از همان دوران گذشته مذموم بود؛ چرا که گذشتگان معتقد بودند آرایش ابزاری برای از بین بردن نماد‌ها و نشانه‌های پیری است و این امر را برای دختران جوان ضروری نمی‌دیدند.

اشاره: تحت تاثیر فضای ادبی خانواده، خیلی زود و در همان دوران کودکی نشان داد که استعداد بالایی در عرصه‌ی شعر دارد. پنج سال متوالی عنوان اول جشنواره‌ی سراسری دانش‌آموزی را از آن خود کرد. با راهنمایی‌های پدر و خواهر بزرگ‌تر خیلی زود پله‌های ترقی را پیمود و در میان شعرای جوان دارای جایگاه شد.
دقایقی با بنفشه‌ی بازوند شاعر ۲۹ ساله‌ی خرم‌آبادی که در حال حاضر مشغول به تحصیل در رشته‌ی دکترای ژنتیک دانشگاه کردستان است، به گفت‌وگو نشستیم که ماحصل آن تقدیم به شما می‌شود:

اشاره: بسیار آرام‌تر از آن است که بشود باور کرد این همان خواننده‌ای است که وقتی روی سن می‌رود آن همه شور و انرژی تولید می‌کند. با وجود این‌که سوالات مصاحبه را قبلاً با او چک نکرده بودیم، بسیار مطمئن و حساب شده به آن‌ها پاسخ می‌دهد و جواب هر سوالی را دقیقاً در اندازه‌های مشخص که نه کم است و نه زیاد بیان می‌کند. گویی سال‌ها در مورد هرکدام از این سوالات فکر کرده و پاسخ‌شان را از قبل آماده کرده است.
مهران غضنفری، خواننده، نوازنده، آهنگ‌ساز، شاعر و معلمی است که می‌توان او را نماینده‌ی نسلی از خوانندگان دانست که در شرایط سخت سیاست‌گذاری‌های خاص فرهنگی پس از انقلاب در حوزه‌ی موسیقی رشد کردند، هنرمندانی که از ناملایمات دلسرد نشدند و با تلاش و ایستادگی توانستند دوام بیاورند و خود را به جامعه‌ی هنری لرستان و ایران معرفی نمایند.
به بهانه موفقیت‌های اخیر مهران غضنفری در عرصه‌ی موسیقی گفت‌وگویی داشتیم با این خواننده‌ی تقریباً جوان اما بسیار موفق لرستانی که در ادامه مشروح این مصاحبه را می‌خوانید.

جوان ۳۲ساله‌‌ای که فقط از سالمندان سرقت می‌کرده، درباره‌ی روش کلاه‌برداری‌اش می گوید: «به افرداد پیر و سالمند می‌گفتم از اقوام دورشان هستم و به بهانه‌ی تصادف ماشینم و این‌که همان لحظه نیاز به پول دارم از آن‌ها کارت عابر بانک یا پول نقد دریافت می‌کردم.»

اشاره: بحث خشک‌سالی و کم‌آبی در کشور ما موضوع جدیدی نیست. یکی از دلایل آن وضعیت ذاتی و هیدرولیکی کشور است. از زمان هخامنشان و در ایران باستان پدیده‌ی خشک‌سالی نیز بارها اتفاق افتاده‌است، برای همین داریوش بزرگ می‌گوید: اهورامزدا این کشور را بپاید از سپاه دشمن، از خشک‌سالی و از دروغ.»  در زمان پیروز شاه هفت‌سال خشک‌سالی رخ داده است.

سیمره- گروه گزارش: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار هفته‌نامه‌ی سیمره در خصوص وضعیت آب‌خوان دشت کوهدشت اظهار کرد:«دشت کوهدشت در گذشته یکی از دشت‌های با پتانسیل بالای آب زیرزمینی بوده به‌طوری که سطح ایستایی آب زیرزمینی آن در 30 سال قبل حداکثر 5/41 متر بوده است.»

اشاره: استاد «غلامرضا موساییان»، یکی از هنرمندان برجسته‌ی لرستان، در دو عرصه‌ی موسیقی- نوازنده‌ی ویولن و آهنگ‌ساز- و نقاش است.
وی گذشته از این‌که در طول فعالیت‌های هنری‌اش به همکاری با گروه‌های موسیقی و تولید آثار موسیقایی و خلق آثار نقاشی پرداخته است، به امر آموزش هنرجویان در خرم‌آباد اهتمام ورزیده و بسیاری از نوازندگان متبحر و نقاشان مجرّب خرم‌آباد، از شاگردان ایشان محسوب می‌گردند. این گفت‌وگو که به زندگی و احوال و آثار استاد مو‌ساییان می‌پردازد، در سال 1385 با ایشان انجام گرفته است.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004