شما اینجا هستید: خانهگفت‌و‌گو

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، مدیریت منابع آب را یکی از مشکلات اصلی استان دانست و گفت:« لرستان 11 درصد از آب‌های کشور و7/4 درصد اراضی کشور را داراست، ولی متاسفانه سهم بسیار اندکی از سدسازی را به خود اختصاص داده است.»

اسفندیار حسنی‌مقدم در گفت‌وگو با سیمره، با بیان این‌که مسائل و مشکلات بخش کشاورزی لرستان باید با یک خرد جمعی با محوریت سازمان جهاد کشاورزی حل شود، اظهار داشت:« برای مطرح شدن برخی از مشکلات کشاورزی استان در سطح ملی، نیازمند یاری مجمع نمایندگان استان و سازمان مدیریت برنامه و بودجه هستیم.»

وی با تاکید بر این‌که سد ایوشان به تشتک تبخیر تبدیل شده است، گفت:«از آب جمع‌شده پشت این سد هیچ استفاده‌ای نمی‌شود و به تشتک تبخیر تبدیل شده است.»

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان ضمن یادآوری این‌که تنها 23 درصد از اراضی استان آبی است، توضیح داد:«متوسط اراضی آبی کشور 46 درصد است که استان لرستان در این زمینه 23 درصد با میانگین کشوری فاصله دارد.»

 *سیمره/ گروه گفت‌و‌گو: مدیرکل بهزیستی استان لرستان گفت: «سیاسی‌کاری در بهزیستی سم است و خیانت به جامعه‌‌ي هدف این سازمان محسوب می‌شود.»

دکترکرم یاری در ادامه با تاکید بر این‌که در بهزیستی مسئولیت اجتماعی داریم، افزود:« در بهزیستی به جامعه‌ی هدفمان فارغ از هرگونه گرایش سیاسی، دینی و ... فقط به صرف این‌که انسان و هم‌نوع ما هستند، خدمت ارایه می‌دهیم.»

اشاره:‌ بی‌گمان این پتانسیل و ظرفیت در وجودش قرار داشت که بتواند با حفظ انگیزه در عرصه‌ی شعر در سطح کشور به چهره‌ای مطرح تبدیل شود، خالق چهار کتاب: ثانیه‌های بی‌رمق، خواب‌های دنباله‌دار، قصه‌های عاشقانه زمین و زنی از دور تو را می‌خواند، این روزها به همان دلیل همیشگی در عالم هنر، یعنی عدم حمایت مسئولان و کم‌رنگ شدن انگیزه‌اش، با یک دنیا حسرت از عرصه‌ای سخن می‌گوید، که با هزاران آرزو پای به آن نهاد.

یک ساعت گپ‌وگفت سیمره را با سیمین دریکوندی شاعر لرستانی به شما همراهان همیشگی تقدیم می‌کنیم:

دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس گفت:« امیدواریم که لیگ نیمه‌کاره تمام نشود و بازی‌ها ادامه پیدا کند چرا که دوست داریم بدون حرف و حدیث و قهرمان شویم.»

سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا چندی پیش در نظرسنجی نام پنج بازیکن را به عنوان نامزدهای بهترین بازیکن آسیایی تاریخ جام جهانی معرفی کرد که در این نظرسنجی دروازه‌بان پرسپولیس باید با ستارگانی مانند پارک جی سونگ کره‌ای، سامی الجابر عربستانی، تیم کیهیل استرالیایی و کیسوکیه هوندا ژاپنی رقابت می‌کرد که در نهایت دروازه‌بان پرسپولیس با کسب ۶۷ درصد آرا به عنوان برترین ستاره آسیایی در تاریخ جام جهانی انتخاب شد.

 *تا چه اندازه به تعادل میان تکنیک و زبان شعر از یک‌سو، فهم و ادراک مخاطب از جانب دیگر باور دارید؟

ادبیات معاصر در طول موجودیت با رویکردهای زبانی و ساختاری مختلفی مواجه بوده‌است. به مرور تجربه‌های تازه در حوزه‌ی ادبیات آفریده شد و از لحاظ رویکردهای ساختاری و محتوایی رویدادهای قابل تاملی اتفاق افتاده است.

شاعران بسیاری دردهاي مشترك بيروني و دروني را به تصویر کشیدند. به موضوع‌های فردی مضمون‌های اجتماعی بخشیدند و تحولات بنیادینی پشت سر گذاشتند. مخاطبان هم به طبع با موقعیت تازه‌ای از جسارت‌های زبانی و کلامی روبه‌رو شده‌اند. از طرف دیگر زبان هم مثل پدیده‌های اجتماعی و فرهنگی تغیییر می‌کند و به واسطه‌ی صنایع ادبی و بلاغت کلامی شکل‌های مختلف می‌گیرد.

از این جهت گروهی از شاعران ارتباط تنگاتنگی بین محتوا و فرم برقرار کرده‌اند و حرکت‌های درخور و شایسته‌ای در هم‌سویی مسایل اجتماعی انجام داده‌اند. گروهی هم با جدایی بین فرم و محتوا کلمات را از معناي خود تهي کرده‌اند. شاعرانی هم با شعرهاي چندوجهي و چندصدایی به سمت کثرت‌گرایی رفته‌اند تا فرم نوینی ايجاد کنند... همه‌ی این ساختار و  فرم‌های مختلط نشان از خلاقیت شاعران و البته ذوق مخاطبان دارد.

اشاره: وقتی از نزدیک عملکرد هیئت بولینگ و بیلیارد  لرستان را طی سه سال و نیم گذشته مورد بررسی قرار می‌گیرد، بدون اغراق شاهد جهش قابل توجه این رشته خواهیم بود. آن‌چه در پی می‌آید گفت‌وگو  با رضا طولابی رییس هیئت بولینگ و بیلیارد لرستان است. آخرین اقدامات و فعالیت‌های این رشته‌ی نوپا را از زبان طولابی با هم پی‌ می‌گیریم:  

اشاره: چندی پیش یک کلیپ کوتاه از او در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد و مورد استقبال دوست‌داران موسیقی محلی قرار گرفته است. با پرس‌وجو از دوستان اهل موسیقی شماره‌اش را پیدا می‌کنم و طبق هماهنگی قبلی در اولین روزهای فصل زیبای پاییز برای انجام مصاحبه رو در رویش می‌نشینم:

 گفت‌‏وگوی اختصاصی سیمره با حسین پرنیا، آهنگ‌ساز، مدرس و نوازنده‌ی سنتور

 

اشاره: هنر موسیقی در برهه‏‌های مختلف تاریخ پر فراز و نشیب ایران همواره زیر ضربه و فشار حاکمان خشک‏‌اَندیش بوده‌است. با مطالعه‌ی کتاب‏‌های تاریخ بیش از پیش به جفاهای رفته بر این هنر پی می‏بریم. برای مثال یکی از دوره‏های زوال موسیقی ایران در حکومت صفویان است. آن‌جا که مذهب شیعه قدرت دارد و موسیقی کُفرآلود محسوب می‏‌شود و به‏‌دلیل ترس از حاکمیت آنان‏‌که در نواختن مهارتی داشتند پنهانی در پستوی خانه دستی بر ساز می‌‏کشیدند.

حال با صرف‌‏نظر از پرداختن به وضعیت موسیقی در دیگر ادوار تاریخی و وجود شخصیت‏‌هایی مانند «صفی‏الدین اُرموی»، «عبدالقادر مراغه‏‌ای»، «ابن سینا»، «ابونصر فارابی» و «امیرکبیر» که در زمان خود حرکت‏‌های شایست‌ه‏ای برای موسیقی انجام داده‏‌اَند، عملاً تا پس از انقلاب شکوه‏مند مشروطه که نوزایی و آفرینشی دوباره در هنر، ادبیات، موسیقی و ... صورت می‏گیرد کتاب‏‌های موسیقی‏ای که بار علمی و مستند داشته باشند، وجود ندارد. فراموش نکنیم که در ادامه‌ی مسیر انقلاب مشروطه مضامین موسیقی و ادبیات ایران رنگ و بو‌ی میهن‌‏پرستانه به خود می‏‌گیرد. برای نمونه تصنیف سازی‏‌های انقلابی و منتقدانه‌ی عارف قزوینی با پشتوانه‌ی اندیشه‌ی آزادی‏‌خواهانه‏‌اَش سبب می‏‌گردد، افق تازه‏ای در آهنگ‏‌سازی و شعر ایران به‏‌وجود بیاید.

رضا طولابی: به گواه تاریخ، لرستان مهد انسان‌های خودساخته، سخت‌کوش و با اراده بوده است. در میان قوم سرافراز لر، مردان و زنان دلیری بوده‌اند که با عملکرد مثبت‌شان در عرصه‌های علمی، ورزشی، اجتماعی، نگاه‌ها را به سمت خود جلب کرده‌اند. سیل ویران‌گر لرستان واسطه‌ای شد که با دختری شجاع و سخت‌کوش آشنا شوم؛ دختری بلندپرواز که حس نوع‌دوستی و عشق عمیق به امدادگر بودنش، او را به چالشی سخت کشاند. دختر لر فراتر از ترس در جامعه‌ای مردمحور، با کنار زدن تابوها برای کمک به انسان‌ها و کاری که عاشق‌اش بود، مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرد. آن‌چه در پی خواهید خواند، حاصل گفت‌وگوی دو ساعته با زینب توانایی سرشکی است:

اشاره‌: روز چهارشنبه پانزدهم اسفندماه آیین پایانی سومین نمایشگاه ملی مد و لباس ایرانی اسلامی در خرم‌آباد برگزار شد. طی این مراسم برگزیدگان معرفی شدند. پس از اتمام آیین پایانی فرصتی دست داد تا گپی کوتاه با مؤسسین تولیدی آژیا، برگزیده‌ی طراحی و دوخت این جشنواره، داشته باشیم. متن زیر گزیده‌ای از گفت‌وگوی سیمره با آقایان دلفان و دولتشاه است.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004