شما اینجا هستید: خانهگفت‌و‌گواسب بالدار اوج می‌گیرد

اسب بالدار اوج می‌گیرد

سه شنبه, 19 خرداد 1394 ساعت 11:07 شناسه خبر: 1480 2 نظرها
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سهمی به اندازه‌ي یک تندیس از اثری در «لوور»
باغ مفرغ لرستان در حالی هر روز بالنده‌تر و پررونق‌تر می‌شود که به گفته‌ي استاد محمدحسین آزادبخت به زودی اسب بالدار در این باغ به پرواز درمی‌آید تا سهم استان از این اثر ارزشمند یک تندیس باشد.


به گزارش مهر، پیش از این خبر، ساخت چهارتندیس مفرغی و نصب آن‌ها در باغ مفرغ لرستان منتشر شد و حالا ساخت پنجمین تندیس مفرغی لرستان که برگرفته از یک اثر مکشوفه در لرستان است، به پایان رسیده تا به جمع چهارتندیس نصب‌شده در باغ مفرغ لرستان اضافه شود.
این تندیس تصویر یک اسب بال‌دار است که هم‌اکنون اصل آن در موزه‌ي لوور پاریس قراردارد.
باغ مفرغ لرستان فضایی است در خرم‌آباد که قرار است محل نصب مجموع تندیس‌های مفرغی شاخص لرستان باشد تا در معرض دید گردشگران و علاقه‌مندان قرار گیرد.
 استادمحمدحسین آزادبخت در این رابطه با بیان این‌که اندازه‌ي تندیس اسب بال‌دار ساخته‌شده ۱۸۵ سانتی‌متراست، می‌گوید: «برای ساخت تندیس این اسب بال‌دار ترکیبی از آهن و نوع خاصی از بتن به کاررفته و به اندازه‌ي ۱۰ برابرتندیس مفرغی مکشوفه بزرگ‌نمایی شده است.»
سازنده‌ي تندیس‌های مفرغی لرستان ادامه می‌دهد: «ساختن تندیس اسب بال‌دار از آن جهت دارای اهمیت است که لرستان جایگاه پرورش اسب بوده؛ چرا این اقلیم زیستگاه مناسبی برای پرورش اسب بوده و هست. اخیراً در مسیر ساخت یک جاده در نزدیکی الشتر به فسیلی برخورده‌اند که مربوط به یک اسب در شش‌میلیون سال پیش است که همین نشان‌دهنده‌ي اهمیت و قدمت پرورش آن در این استان است».
آزادبخت با اشاره به وجود افسانه‌هایی پیرامون اسب در حوزه‌ي جغرافیایی لرستان، اظهار می‌دارد: «اهالی لرستان به وجود اسب‌های آبی در این سرزمین اعتقاد داشتند و در افسانه‌های ما سخن از اسب‌هایی نامريی است که در جریان رودخانه‌ي سیمره حضور دارند و هر وقت این رودخانه شیهه می‌کشد حتماً قرار است یک قربانی در خود غرق کند.»
 وی می‌گوید: «داشتن اسب تندرو در ذهن سوارکاران تاریخ ما همیشه وجود داشته و سازنده‌ِي اولیه‌ي اسب بال‌دار مفرغی که به‌عنوان دهنه از آن استفاده کرده در ذهن خود شاخصه‌های بسیاری برای ساخته‌ي مفرغی خود در نظر گرفته است.»
استادمحمدحسین آزادبخت ادامه می‌دهد: «در ساخت اسب مفرغی خود با ترسیم چشم‌هایی بسیار درشت و گردنی برافراشته و پرغرور و دمی بلند به شیوه‌ای اغراق‌آمیز عمل کرده است تا عناصری برای زیبا نشان دادن این اسب باشند.»
سازنده‌ي تندیس‌های مفرغی لرستان، معتقد است پاهای اسب مفرغی مکشوفه با نمد تزيین شده و زیر پایش رشته‌کوهی ترسیم شده است که می‌تواند همان نقوشی باشد که در گلیم‌های دست‌ساز این منطقه به کار برده می‌شود.»
آزادبخت می‌گوید: «متاسفانه کشف این اثر مفرغی به صورت علمی و کاوشگرانه صورت نگرفته تا امروز در موزه‌های ملی کشورباشد و در حال حاضردر موزه‌ي لوور پاریس قرار دارد و من تنها عکسی از آن در اختیار داشتم تا از روی آن تندیسش را بسازم.»
 سازنده‌ي تندیس‌های مفرغی لرستان با بیان این که خرم‌آباد جلوه‌های دیدنی زیبایی دارد، می‌گوید: «باغ مفرغ لرستان در کنار دیگر آثار تاریخی و اماکن دیدنی خرم‌آباد می‌تواند جلوه‌گاه دیدنی دیگری برای این شهرستان باشد.»
وی تصریح کرد: «شهردار خرم‌آباد نگاه ویژه‌ای به باغ مفرغ لرستان دارد و در ملاقات‌های حضوری از ساخت این باغ قدردانی کرده و این باعث خوشحالی است که مفرغ‌های لرستان که درواقع برند لرستان در جهان هستند مورد نگاه ویژه‌ي مسئولان قرار گیرد چرا که دنیا در عرصه‌ي فرهنگ و هنر، لرستان را با مفرغ‌ها و سنگ‌نگاره‌هایش می‌شناسد و نمی‌توان به راحتی از کنار این داشته‌های عظیم فرهنگی گذشت.»
استاد آزادبخت می‌افزاید: «در جهان هیچ کتابی در حوزه‌ِي هنر یافت نمی‌شود که در آغازین‌ترین صفحاتش به مفرغ‌ها و سنگ‌نگاره‌های لرستان اشاره نشده باشد.»
بنا بر این گزارش، مفرغ لرستان، محصول هنرمندی قومی هنرمند و هنرآفرین است که آثاری آمیخته به چابکی و چیره‌دستی با الهام از طبیعت اطراف‌شان داشته‌اند؛ مکتب فلزکاری که ضرورت معرفی آن بیش از پیش احساس می‌شود.
 بشر در هزاره‌ي پنجم ق.م توانست به تکنیک ذوب سنگ مس دست یابد و انقلابی در صنعت فلزکاری ایجاد کند که نتیجه‌ي منطقی این تحول، تنوع زیاد اشیاي فلزی بود. این تکنیک جدید، نتایج مثبت دیگری را هم در فرهنگ و تمدن بشری به بار آورده بود، انسان هزاره‌ي سوم ق.م. توانست با آمیختن مس و فلزات دیگری هم‌چون قلع، آلیاژی به نام مفرغ به وجود آورد.
به‌کارگیری این آلیاژ در صنعت فلزکاری که هم‌زمان با تحولات دیگری نظیر پیدایش خط، پیدایش سیستم تجارت و شهرنشینی بوده، عصر مفرغ را نزد باستان‌شناسان از اهمیت خاصی برخوردار کرده است.
عصر مفرغ، یکی از شاخص‌ترین دوران‌های فرهنگ بشری به شمار می‌رود و شاهد زیباترین و عجیب‌ترین آثار در این دوره‌ي زمانی چندهزارساله در میان ملل مختلف هستیم.
ابزار و سلاح‌های مفرغی از هزاره‌ي سوم ق.م. به بعد در درون گورهای سنگی دفن شده‌اند، لیکن پرکاربردترین مفرغ‌هایی که منحصربه‌فرد است از غرب ایران و در خطه‌ي لرستان پیدا شده و در حقیقت زیباترین مکتب فلزکاری را می‌توان در لرستان مشاهده کرد. مفرغ‌های لرستان در دوره‌ي زمانی از حدود ۲۶۰۰ تا ۷۰۰ ق.م. ساخته شده‌اند.
 مفرغ لرستان، محصول هنر قومی کوهستانی است که هنری آمیخته به چابکی و چیره‌دستی با الهام از طبیعت اطراف‌شان داشته‌اند. نیروی تخیل این هنرمندان باستانی در روش کارشان اعجاب‌انگیز بوده که در انعکاس آن بر روی آثار مفرغی به وضوح نمایان است.
در راستای معرفی زیبایی‌های این هنر - صنعت به همت شهرداری خرم‌آباد باغ مفرغ در خرم‌آباد با دو تندیس افتتاح شد تا در انتظار دیگر تندیس‌ها باقی بماند، تندیس‌هایی که استاد محمدحسین آزادبخت سازنده‌ي آن‌ها از مراحل پایانی ساخت برخی از آن‌ها برای نصب در این باغ خبر داد.


گفت‌و‌گو و عکس: حشمت‌اله آزادبخت/ مهر:

 

 

 

2 نظرها

  • پیوند نظر  بژیا بژیا سه شنبه, 28 مهر 1394 ساعت 18:05

    استاد عزیز جناب آزاد بخت کاسیها اولین کسانی بودند هم اسب را رام کردند وهم صنعت مفرغ راکه امروزه به عنوان قوم لک مشهورند اثر شما نشان جوشش خون قوم لک که همان کاسیت می باشد در درگهایتان دارید در واقع شما ژنتیک قوم کاسیت (لکها )را به ارث برده اید انگشتان مردمان قوم کاسیت (لکها) بخصوص هنر نمایی شماهمواره جهانیان را به احسن وخیره واداشته است یاد وخاطره شهدای لرستان بخصوص شهیدان قوم کاسیت برای همیشه گرامی باد از نشریه بی شیله وپیله وبا اخلاص سیمره وکادر روشنفکرشان سپاسگزاریم

  • پیوند نظر  کرم تیموری کرم تیموری جمعه, 22 خرداد 1394 ساعت 19:00

    بشر همواره برای ساختن تاریخ هزینه داده است و ما بی خبریم. شکوه هنر استاد محمد حسین آزادبخت وقتی عیان میشود که به چشم خود ببینیم چگونه از میان آن همه آهن پاره و زمختی کارگاهش این آثار ظریف را همانند نیاکانمان خلق میکند! هفته گذشته وقتی هنرمندی او را در کارگاهش دیدم سهم من فقط حیرت بود. دست مريزاد استاد!

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004