چاپ کردن این صفحه

پسابرجام در گفت‌و‌گو با قاسم سعيدي

دوشنبه, 26 بهمن 1394 ساعت 19:02 شناسه خبر: 1902 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 اشاره: با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌های مرتبط با انرژی هسته‌ای فضای جدیدی برای توسعه‌ي روابط سیاسی و اقتصادی کشورمان فراهم شده است.
فضایی که فرصت‌های بسیاری برای تحول و رشد اقتصادی مملکت پیش خواهد آورد. انتظار عموم مردم این است که با رفع تحریم‌ها گشایشی در زندگی آن‌ها ایجاد شود و رکود اقتصادی از بین برود و فضای کسب و کار رونق بگیرد و دولت با ایجاد فرصت‌های شغلی جدید جوانان و بی‌کاران را سرو سامان دهد.


البته نظرات کارشناسی متفاوتی درباره‌ي فضای پیش‌رو وجود دارد و بعضی از کارشناسان در عین فرصت بودن فضای جدید، تهدیداتی را نیز مد نظر دارند که دولت باید به آن‌ها توجه کند.
در این باره گفت‌وگویی با قاسم سعیدی دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه لرستان، رئیس سابق هلال احمر شهرستان خرم‌آباد، معاون سابق آموزش‌وپرورش استان و از چهره‌های سیاسی و اجتماعی شهر خرم‌آباد انجام دادیم که در ادامه می‌آید.
*جناب آقای سعیدی ضمن سپاس از این که دعوت ما را پذیرفتید ابتدا تحلیل خودتان را از شرایط سیاسی پسابرجام بیان کنید:
برای درک بهتر فضای سیاسی پسابرجام ابتدا باید نگاهی اجمالی و گذرا به روز مذاکرات هسته‌ای داشته باشیم. در مذاکرات هسته‌ای 6 قدرت برتر اقتصادی و سیاسی دنیا یک‌طرف میز مذاکره بودند و ایران یک طرف که نشان از عزت و قدرت ملت و دولت ایران دارد که 6 کشور قدرتمند دنیا را با سابقه زورگویی و جنگ‌های متعددی که به ملت‌های مختلف تحمیل کرده‌اند پای میز مذاکره بنشاند و توافقی حاصل شود که شاید همان‌طوری که تیم مذاکره‌کننده هم گفتند ایده‌آل نباشد ولی حتماً منافع نظام را تأمین خواهد کرد.
توافق هسته‌ای در واقع تمام نقشه‌هایی که برای تحمیل یک جنگ به ایران، یا حداقل به انزوا کشاندن ایران ترسیم شده بود را نقش بر آب کرد و امروزه ایران جزیی از راه‌حل مشکلات منطقه است.
امروزه همه‌ي طرف‌های سیاسی در منطقه بر نقش مهم ایران برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه اذعان دارند.
توافق هسته‌ای در واقع فرمول جدیدی برای حل مناقشات سیاسی دنیا ارائه داد که می‌توان بدون جنگ و خونریزی و فقط در سایه‌ي دیپلماسی بسیاری از مشکلات و مناقشات را حل نمود این درسی بود که ایران به همه‌ي دنیا داد.
اکنون فضای مناسبی برای نقش‌آفرینی ایران در عرصه‌ي بین‌المللی فراهم شده است و در همین راستا شاهدیم که پس از 5 سال از ایران برای اولین بار برای شرکت در نشست‌های بین‌المللی حل مناقشه‌ي سوریه دعوت می‌شود و از طرفی شاهد ترافیک رفت‌وآمدهای هیئت‌های سیاسی و تجاری کشورهای اروپایی به ایران هستیم.
ایران باید رویکرد تعاملی مبتنی بر صلح و ثبات را در عرصه‌ي سیاست خارجی توسط همه‌ي مجموعه‌ي نظام دنبال کند.
*آیا تندروهاي کنگره و رژیم صهیونیستی در روند اجرایی برجام ایجاد اخلال نخواهد کرد؟
زدودن چهره‌ي امنیتی از ایران در دنیا، دستاوردی بزرگ است که تندروهای کنگره و رژیم غاصب صهیونیستی را برآشفته است. در ماجرای تروریستی پاریس برای اولین بار ایران و دلارهای ایران متهم تروریستی نبودند و این یعنی حرکت در مسیر اعتمادسازی در دنیا، یعنی نابودی طرح‌های بی‌اساسی که قبلاً هم ایران را حامی تروریسم معرفی می‌کردند. این وضعیت مطلوب آنان نیست پس تلاش می‌کنند تا با ایجاد تحریم‌های جدید در عرصه‌ي حقوق بشر و سامانه‌های موشکی موجب اخلال در روند اجرای برجام شوند، اما نوع نقش‌آفرینی معقولانه و همراه با تدبیر ایران می‌تواند توطئه‌های آن‌ها را خنثی کند.
امروز دیگر اتحاد بین‌المللی برای اعمال تحریم علیه ایران شکسته است و کشورهای اروپایی با آمریکا همراه نخواهد بود.
*فضای داخلی را به چه سمتی خواهد رفت؟
انتظار می‌رود که فضای سیاست داخلی بازتر شود. مجادلات داخلی فرصت بهره‌برداری از پسابرجام را خواهد گرفت. نباید گرفتار اختلافات و کشمکش‌های داخلی شویم که امنیت سرمایه‌گذاری را از بین می‌برد. انسجام داخلی می‌تواند کلید حل مشکلات کشور در پرتو اجرای برجام باشد.
-البته با مسائلی که در چند سال اخیر در منطقه رخ داده است و عربستان در ایجاد آن‌ها نقش اساسی داشته است بین ایران و جهان عرب روابط تنش‌آلود شده است.
*شما آینده‌ي روابط ایران و جهان عرب را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
ارتباط همه‌ي جهان عرب با ایران تنش‌آلود نیست و جهان عرب از یک نگاه «واحد، منسجم و پایدار» در روابط با ایران برخوردار نیست و ما شاهد طیف‌های متنوعی در درون دنیای عرب هستیم.
سوریه، عراق، بخش‌هایی از لبنان و یمن و بحرین ایران را منجی و شریک خود می‌دانند.
عربستان و امیران بحرین، ایران را دشمن در نظر می‌گیرند.
امارات، کویت و اردن نگاهی احتیاطی و بعضاً غیردوستانه به ایران دارند. عمان با نوعی واقع‌گرایی و تعقل و از سر حکمت روابط دوجانبه خود با ایران را دنبال می‌کند.
مصر با نگاه منفی همراه عربستان است.
در مجموع ایران با بخش‌هایی از دنیای عرب روابط دوستانه و حمایتی دارد و با برخی دیگر روابط معمولی و با دسته‌ای نیز روابط خوبی ندارد. البته علت اصلی دشمنی عربستان به ایران نگاه وهمی و غیرواقع‌بینانه به موقعیت و اقتدار ایران در منطقه و هم‌چنین ریشه‌های مذهبی در آن کشور است.
یعنی نگاه فی ما بین وهابیت و شیعه نسبت به هم مثبت نیست.
*برای برطرف نمودن تنش‌های موجود و ایجاد روابط حسنه چه کار باید کرد؟
در هر صورت حل مسائل ایران و دنیای عرب به این نکات  مرتبط است.
1-ضرورت رسیدن به عصر پسا داعش
در شرایط کنونی وجود داعش از طرف بعضی از دولت‌های عرب یک ابزار اغواکننده در جهت اعمال فشار به دیگران است.
درباره ساختار آینده و وضعیت موجودی داعش ابهام بسیاری وجود دارد.
برای ارتقا روابط ایران با دنیای عرب لازم است طرفین به پسا داعش نگاه دقیق‌تر و واقع‌بینانه‌ای داشته باشند.
2- وجود یک اراده‌ي قوی تنش‌زدایی در طرفین
ایران تاکنون با صبر و بلند نظری اراده‌ي خوبی از خود نشان داده است ولی نیاز است طرف مقابل هم در پی کاهش تنش باشد.
3- ضرورت پایان مناقشه سوریه و یمن
نگاه متفاوت ایران و بعضی از کشورهای عرب به شرایط سوریه و یمن فاصله‌ها و تنش‌ها را بیش‌تر کرده است. این تنش ها با همین روند فعلی تا پایان مسأله سوریه و یمن بین ایران و بعضی از کشورهای دنیای عرب ادامه خواد داشت.
در هر صورت نگاه متفاوت به مسائل عراق، بحرین، سوریه و یمن از سوی کشورهای عرب و ایران مانع سختی برای حل تنش‌های موجود است. باید همه‌ي طرف‌ها راضی به حل دیپلماتیک مسائل یمن و سوریه باشند.
*مردم امیدوارند که با رفع تحریم‌ها و جذب سرمایه‌ي خارجی شاهد خروج از رکود اقتصادی و رونق بازار و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید باشیم آیا این مهم محقق خواهد شد؟
بدون شک همه‌ مشکلات اقتصادی ما وابسته به تحریم‌ها نیست بلکه مشکلات ساختاری وجود داشت که تحریم‌ها به آن دامن زد. از طرف دیگر قبل از تحریم هم وضعیت مناسبی برای جذب سرمایه خارجی نداشتیم، به‌دلیل فضای نامناسب کسب و کار، بالا بودن فساد اداری و مالی، رقابت‌ناپذیری فضای اقتصاد ایران، دخالت دولت در اقتصاد، تغییرات پشت سر هم قوانین و تعرفه‌ها.
* برای جذب و هدایت سرمایه‌گذاری خارجی چه کار باید کرد؟
سرمایه‌گذاری خارجی نیازمند تحول در ساختار اقتصادی کشور و رقابتی شدن آن و هم‌چنین امنیت اقتصادی است.
باید به سمت سرمایه‌گذاری‌های مشترک برویم حتا در مواقعی که ممکن است سرمایه‌گذار ایرانی معتقد باشد که خودش می تواند رأساً اقدام کند ما باید سیاست سرمایه‌گذاری مشترک را دنبال کنیم در سرمایه‌گذاری مشترک بخش بزرگی از دانش ضمنی غیرقابل آموزش یا غیرقابل خرید که در ذهن و اندیشه کارشناسان و بنگاه‌های خارجی است (مانند تجارب، سنت‌های سازمانی و...) بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای به ما منتقل می‌شود.
تجربه‌ي سرمایه‌گذاری خالص ایرانی در ربع قرن پس از جنگ تحمیلی چندان موفقیت‌آمیز نبوده است همانند بسیاری از تجارب شکست خورده قبلی مانند طرح خود کفایی در محصولات کشاورزی یا سیاست جایگزینی واردات و نظایر آن‌ها.
امروزه تنها کشورهایی می‌توانند به مزیت رقابتی دست یابند و وارد بازارهای جهانی شوند که کارآفرینان و مدیران و کارشناسان آن‌ها در فعالیت‌ها و پروژه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی مشترک با خارجیان آموزش لازم برای بازی در میدان‌های پرخطر اقتصاد جهانی را دیده باشند.
چگونه برای ارتقای یک تیم فوتبال و بازیکن خارجی استخدام می‌کنیم اما در مورد اقتصاد می‌خواهیم از صفر تا صد را خودمان انجام دهیم.
اقتصاد ایران بدون راه انداختن حجم عظیمی از طرح‌های اقتصادی مشترک با خارجیان نمی‌تواند تجربه لازم برای ایجاد مزیت‌های رقابتی را کسب کند.
*رفع تحریم‌ها چه تأثیری بر اقتصاد ایران دارد و فضای سرمایه‌گذاری و خروج از رکود اقتصادی را چگونه تحلیل می‌کنید؟
سیاست‌های اقتصادی دولت باید در دوران پسا تحریم در جهت تحریک تولید و افزایش بهره‌وری باشد تا شاهد اشتغال و تولید باشیم. نباید در جهت واردات و رفاه کوتاه‌مدت مردم حرکت شود. هجوم واردات چه از نوع کالاهای مصرفی و چه از نوع تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی اقتصاد ایران را دچار عوارض بدتر از تحریم خواهد کرد.
باید به سمت اقتصادی شفاف، رقابتی و آزاد حرکت کنیم. اقتصاد مقاومتی مبتنی بر تولید و صادرات نسخه مناسبی است. باید با جذب تکنولوژی‌های برتر از تولید محلی فاصله گرفت و تولید به گونه‌ای باشد که بتواند در بازارهای بین‌المللی رقابت کند.
یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ایران سیستم ناکارآمد بانکی است.
سیستم بانکی فعلی در خدمت تولید نیست و خودش به‌عنوان یک بخش جدید و سوداگر وارد اقتصاد شده است و به جای یک نهاد تسهیل‌گر مبادله و سرمایه‌گذاری، به یک عارضه و بیماری تبدیل شده است و دولت باید اصلاح سیستم بانکی را به‌طور جد دنبال کند.
*جدا از اصلاح سیستم بانکی چه موضوع مهم دیگری باید اصلاح شود تا سرمایه‌گذاری و رونق اقتصادی شتاب بگیرد؟
یکی از مهم‌ترین موضوعات بحث نرخ ارز است که با توجه به دو نرخی بودن ارز و مشخص نبودن آینده قیمت ارز سرمایه‌گذاران با مشکل مواجه هستند.
هم‌چنین دولت باید تکلیف قیمت حامل‌های انرژی را تعیین کند. اگر موانع سرمایه‌گذاری رفع شود سرمایه‌گذاران با رغبت بیش‌تری به فعالیت می‌پردازند چون سرمایه‌گذار دنبال سود است و باید فضا برای سودآوری و امنیت سرمایه مهیا شود.
ضمن سپاس فراوان از آقای سعیدی، مسائل مرتبط با توسعه و سرمایه‌گذاری در استان لرستان با توجه به فضای پسابرجام در شماره‌ي آینده چاپ خواهد شد.

 

 

 

1 نظر